Písařka ze Sieny

Záhadný deník ze 14. století spojí dva lidi napříč časem. Pro milovníky románů Dívka s perlou nebo Cizinka. Strhující love story a zároveň napínavý historický detektivní příběh, v němž se stírají hranice mezi minulostí a přítomností. Beatrice Trovato, mladá doktorka neurochirurgie z New Yorku, sice dobře ví, jak funguje lidský mozek, ale v záležitostech srdce se zrovna moc nevyzná. Po nenadálém úmrtí svého bratra, který žil v Itálii, letí jako jeho jediná dědička z New Yorku do Sieny. Bratr jí nechal dům a k tomu složku s výsledky svého bádání, zabývajícího se tajnými dějinami tohoto toskánského města v dobách jeho naprostého zmaru během morové epidemie ve 14. století. Beatrice se stále hlouběji noří do tajemství, které jí zanechal, a jednoho dne narazí na deník malíře fresek Gabriela Accorsiho, na jehož obrazu ke svému překvapení zahlédne svou vlastní tvář. Minulost a přítomnost se záhadně protnou a Beatrice se ocitne v roce 1347 v Sieně, těsně před propuknutím morové rány. S pomocí Gabriela odhalí zlovolné spiknutí, jehož důsledky zasahují až do stovky let vzdálené budoucnosti. V okamžiku, kdy si černá smrt začíná vybírat první oběti, se Beatrice musí rozhodnout, do které doby skutečně patří....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372639/pisarka-ze-sieny-r6q-372639.jpg 4.2120
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Metafora

The Scribe of Siena, 2017

Kniha Písařka ze Sieny

pavla67

Krasny pribeh, nemohla jsem se od te knizky odtrhnout,Beatric me byla velmi sympaticka y jeji pratele.Skoda , ze neni pokracovani jaky mela zivot
ve 14 stoleti a jestly se vratila do soucasnosti.

kaja77

V podstatě mně kniha bavila...velmi příhodné čtení v dnešní době koronavirove ...ten tehdejší morový bacil byl tedy mnohem větší zabiják než dnešní coviďák. Osobně mi dojem z knihy dost kazily pohyby staletími...nad tuto fikci se můj rozum při vší snaze nedokázal povznést.... každopádně celkově to bylo fajn

Rossinola

Koho baví prolínání minulosti se současností,bude nadšen.

Evaho73

Moje srdce zaplesalo nad touto krásnou historickou fikciou vsadenou do reálneho prostredia toskánskeho mesta Sieny počas 14. storočia, ktoré bolo poznačené hlavne čiernou smrťou alebo mortalitou, ako vtedy mor nazývali.
Cestovanie časom nie je mojím príliš obľúbeným čitateľský námetom, ale v tejto knihe bolo bravúrne stvárnené a ja som pri čítaní naozaj mala pocit, že som sa ocitla v stredoveku. Prispel k tomu jednak stredoveký jazyk, ale aj vyjadrovanie a zmýšlanie postáv, na charakteristike ktorých si autorka dala záležať. Čítanie o živote hlavnej hrdinky v prítomnosti bolo umne oddelené od jej spôsobu života v minulosti, kde má najviac bavili popísané rozdiely bežného života, ako aj správania a vyjadrovania sa ľudí so skoro sedemsto ročným odstupom.
Kniha je rozmanitá a okrem konšpiračného spiknutia jedného z najvýznamnejších rodov v Taliansku - Mediciovcov, som sa dočítala zaujímavosti aj o vtedajšej medicíne, spôsobe výroby papiera, o významnej a váženej profesii pisárov, o umení maliarov fresiek, o spôsoboch vtedajších obchodníkov alebo remeselníkov....
Veľmi ma dostal aj dôraz na poukazovanie o prechovávaní veľkej úcty vtedajších obyvateľov k Pannej Márii, ku ktorej mali naozaj veľkú dôveru. To sa už v dnešnej literatúre, pokiaľ sa nejedná o náboženskú, tak ľahko nevidí.
Naozaj veľmi slušný autorkinu debut a už sa teším na jej ďalšie knihy.

Hanagal

Krásný romantický příběh, detektivní zápletka, zajímavé vykreslení doby 14.století a prolínání dvou časových rovin, neboť hlavní hrdinka putuje časem. Kniha mě úplně pohltila a rozhodně doporučuji každému, kdo rád sáhne po historickém románu.

Carlita
26.12.2019

Za mňa určite áno. Nesmierne sa mi páčil kvetnatý stredoveký jazyk. Skladám poklonu predkladateľovi. Dialógy boli zvládnuté bravúrne. Príbeh bol síce vymyslený (ako sama autorka na konci diela uvádza), ale napriek tomu pútavý a mal spád. Opis stredovekej Sieny a života v nej podaný naozaj zaujímavo, skoro som tam chcela byť. Čítala som samozrejme aj Cudzinku a musím povedať, že tieto dve diela by sa porovnávať nemali. Obe spisovateľky majú svoj rukopis a rozhodovať o tom, ktorý je lepší, mi príde nefér ku ktorejkoľvek z nich. Pisárka je rozhodne - čo do rozsahu, tenšia. Ale vôbec jej to neuberá na kráse a uveriteľnosti. Práve naopak. Diana Gabaldon to s opismi a rozsiahloťou niekedy ( vždy) poriadne preháňa. No aj napriek tomu Cudzinku milujem. Autorku pisárky som čítala po prvý raz a neľutujem . Jediné, čo by som vytkla je ukončenie. Určite by som pridala aspoň v epilógu, aký život mali Beatrice a Gabriel potom. Aspoň v skratke. Určite si od nej prečítam ešte niečo. Dúfam, že týmto dielom sa to len začalo. Už sa teším.

pavla.ba
22.12.2019

Krásný romantický příběh ve dvou časových rovinách a cestování v čase. Itálie ve 14. století je zde nádherně vylíčena. Knihu jsem si moc užila!

LuckaH2
21.07.2019

Anotaci knihy jsem četla před dlouhou dobou a teď jsem jen začetla. Takže jsem byla v šoku, když najednou byla hlavní hrdinka ve středověku, protože je to prostě proti mému racionálnímu uvažování;-)ale pak jsem se do příběhu ponořila a užívala jsem si středověký život, popis chodu kláštera, intriky i lásky, pozadí morove epidemie... A najednou byl konec a mě bude Gabriel a Beatrice chybět!

Tchaj-pan
Tchaj-pan