tami1 tami1 komentáře u knih

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Případ Rebecky mě bavil. Osvěžující námět a spousta podezřelých přidávala knize na čtivosti. Rebecka je velmi sympatická. Pár vyšetřovatelů se snaží a opravdu chce zjistit pravdu, ne si jen honit triko. Malinko mi dělaly problém jména, já si je prostě nejsem schopná zapamatovat, takže se pokaždé vracím. Přebíhání v ději z přítomnosti do minulosti je taky trochu chaotické.

17.07.2023 4 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Perfektní pokračování mé oblíbené série.

Tentokrát je kniha trochu intimnější. Méně podezřelých, méně krve a rvaček. Kate hodně vzpomíná na dětství. Přesto je příběh plný akce a má neuvěřitelně rychlé tempo. Jako vždy doporučuji.

04.07.2023 5 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Já vím, je tam spousta nesmyslů, moc překombinované, moc náhod a profesor je nesmrtelný terminátor, ale mě to prostě baví.

03.07.2023 4 z 5

Hate List Hate List Jennifer Brown

Střelba ve škole.

Téma, které děsí snad všechny rodiče na světě. Není nic horšího než přijít o své dítě a tento temný fenomén je námětem knihy. Příběh se nečte snadno, je až syrově pravdivý. Kdo všechno je vlastně oběť, kdo hrdina a padouch.

Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale nakonec mě příběh zcela pohltil.

30.06.2023 4 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Vražedně zábavné čtení.
Myšlenkové pochody Björna jsou tak brilantně zamotané, že mi až přecházel zrak. Princip je jednoduchý, se všemi to myslíte extrémně dobře, ale se sebou pochopitelně nejlíp.

Prostě:
"Cesta do pekel je dlážděna samými dobrými úmysly."

25.06.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Perfektní!

Autorka to zase dokázala! Z té atmosféry a popisu přírody mám pocit, jako bych potichu seděla a se zatajeným dechem pozorovala všechnu tu havěť.
Dokonalá psychologie postav a skvělé duo vyšetřovatelů úžasně dokresluje celý příběh.

23.06.2023 5 z 5

Zítra je taky den Zítra je taky den Rudolf Havlík

Ta story je tak šílená, až má člověk pochybnosti o tom, že by tohle mohl být život někoho skutečného. Ale evidentně existují lidé, kteří takto žijí nebo nějakou dobu žili. Klobouk dolů, já bych to určitě nezvládla.

Rozbor textilního průmyslu bez jakýchkoli příkras a vymlouvání. Drsná kniha, která vás seznámí s životem dělníků v odlehlých koutech naší planety. A není to veselý život. Konzum, který ovládá celý takzvaný západní svět je cestou do pekel. Ale jak z toho ven?

Autor přesně vystihl atmosféru a povahu lidí. Je vidět, že ví o čem píše. Přes neveselé téma, jsem se skvěle bavila.

Doporučuji!

16.06.2023 5 z 5

Zima nejistých nadějí Zima nejistých nadějí Jenny Bayliss

Vekmi krásně napsaný román.
Moc se mi líbily charaktery hlavních postav, prostředí i celý romantický nádech. Krátké kapitoly, lehký humor a trefná přirovnání přispěly k velké čtivosti.
Skvělé odpočinkové čtení.

13.06.2023 5 z 5

Až brutální upřímnost některých samotářů je dost šokující. Obzvlášť chlapi si moc nedávají pozor na pusu. Platí příslovečné "Co na srdci, to na jazyku." Je to osvěžující!

Čekala jsem plejádu zoufalců, kteří se budou neustále vymlouvat na nepřízeň osudu, ale byla jsem mile překvapená. Pestrá směsice osobností, která má sice problém s většinovou společností, ale přesto jsou to lidé zajímaví, nadaní a inspirativní.

09.06.2023 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Silný příběh o lítosti, bolesti a pokání.
Všechno pokání světa stejně nezmění chybu, které se dopustila. Jedno špatné rozhodnutí neúprosně ovlivní životy jejich milovaných ať svého špatného úsudku lituje sebevíc.
Dokonale napsané. Mistrovsky vylíčená doba, válka i charaktery.

06.06.2023 5 z 5

Perfektní popis života v Sudetech.
Autorce se skvěle povedlo vystihnout tu rozpolcenost lidí, kteří v pohraničí žili. Nacionalismus, závist, hloupost a nelehká doba pro život formovaly lidské osudy docela nepředvídatelně. Nejvíc člověka překvapí asi to, že jde o sice románově zpracovanou, ale silně inspirovanou historií rodiny paní Horáčkové. Jistě nebylo jednoduché, některé věci s minulosti takto napsat.

Klobouk dolů, skvělá kniha! Doporučuji!

01.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Děsivě pravdivá kniha.
Hrozné téma, zpracované s velkou citlivostí a nadhledem. Je třeba, aby se o těchto věcech mluvilo a psalo co nejvíce, jinak se nic nezmění.

31.05.2023 5 z 5

Válka o zadnici Dona Emmanuela Válka o zadnici Dona Emmanuela Louis De Bernières

Co to sakra bylo!

Potoky krve, hrozné týrání a mučení, kilometry střev, genocida, znásilňování...
Asi jsem nikdy nečetla knihu, ve které by těch zvěrstev bylo tolik.

Souznění s přírodou, láska rodičů k dětem, změna osobnosti, spokojenost s málem...
Těch momentů, kdy jsem věřila v dobrý konec bylo nepočítaně.

Kruté vyprávění o nelehkém životě v nejmenované jihoamerické zemi vás připraví o všechny zbývající iluze. Korupce, krutost a touha po moci jsou všudypřítomné. Ovšem i dobří lidé se mohou poučit a naplánovat pomstu apokalyptických rozměrů.

28.05.2023 5 z 5

Říkej tomu, jak chceš Říkej tomu, jak chceš Brigid Kemmerer

Přesně tohle jsem teď potřebovala!

Čtivá nekomplikovaná kniha s uvěřitelnými postavami a nepřekombinovaným dějem. Snad jsem se díky ní dostala z vleklé čtecí krize, která mě už nějakou dobu pronásleduje. Knížku jsem doslova zhltla za jeden den.
Mezi Robem a Meagan to parádně jiskřilo. Jejich kamarádi, nepřátelé a rodiny skvěle dotvářely svou rozmanitostí a problémy celý děj.

20.05.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Skvělá kniha!
Autorka rozehrála tak barvitý a mnohovrstevný příběh, že by vystačil na tři. Evelyn Hugo je pěkná potvora, ale přesto si mě časem získala.
Spisovatelčiny postavy jsou naprosto dokonale uvěřitelné. Ano, láska a život nejsou černobílé a jednoduché. Vyžadují snahu, obětavost a odvahu jít si za svým.

19.05.2023 5 z 5

Mexikopedie Mexikopedie Eva Kubátová

Krásná kniha o krásné zemi.

Autorce se prostřednictvím adresáře povedlo přenést k čtenářům něco z té fantastické barevnosti, radostné atmosféry a lákavé chutě Mexika.

Jediné, k čemu mám výhrady, je Cichén Itzá. Nenechte se odradit davy turistů, ti jsou dnes naprosto všude. Majestátnost a tajemnost toho místa pocítíte i přes cvakání fotoaparátů. Davy jsou ostatně i v Tulum a Cobá. A na pyramidu v Cobá už vás nepustí, od letoška zakázáno.

Doporučuji! México mi amor!

12.05.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Wow!

Asi nebudu moc objektivní, já totiž Medvědín miluju. Zbožňuju všechny ty blázny, kteří by pro hokej a své město dýchali. Jsem u vytržení ze všech mouder, která pan Backham servíruje s lehkou ironii a přitom jen tak mimochodem rozehrává smrtelně nebezpečnou emocionální jízdu. Když už je všechno tak nějak sluníčkové moc, přijde narážka na budoucí neblahý osud a vaše emoce se zhoupnou zase na druhou stranu.

Chci poděkovat za fantastický překlad, bez něj by ta kniha neměla ani zdaleka takové kouzlo.

Doporučuji! Brečela jsem jako želva.

30.04.2023 5 z 5

Přežila jsem čínský gulag Přežila jsem čínský gulag Gülbahar Haitiwaji

Jsem trochu rozpačitá.

Hrůza, která probíhá v Číně je srovnatelná s plánem na vyhlazení Židů. Ujgurové prožívají genocidu vlastního národa aniž by se nad tím svět aspoň pozastavil.
Ovšem zpracování hodně pokulhává. Pořád se opakují některé věci, celý příběh působí neuspořádaně. Gülbahar mi nebyla vůbec sympatická. Je dobře, že se nesesypala, ale pořád jak kdyby visela na pomoci ostatních a donekonečna věřila přisluhovačům režimu, že splní to co slíbili. Její naivita mě pořádně rozčilovala.

Jak můžu naivně uvěřit úřadům země ze které jsem kvůli represím utekla, s celou rodinou a vrátit se tam?
Jak můžu odsuzovat lidi, kteří s režimem spolupracují a vzápětí slibuji a odvolávám všechno co mi nařídí?

24.04.2023 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Noblesa a uhlazenost celého díla je skvělá.

Jak je možné prožít téměř celý život v jednom hotelu a skoro nestrádat. Vlastně si myslím, že život hraběte Alexandra Iljiče Rostova v domácím vězení byl lepší a plnější, než kdyby nedošlo k revoluci. Překonal společenské překážky a objevil přátelé tam, kde by za jiné doby hledat nesměl.

Doporučuji!

23.04.2023 5 z 5

Míjím se s měsícem Míjím se s měsícem Miloň Čepelka

Pestrá ukázka haiku od českých a slovenských autorů.
Tato antologie mě příjemně překvapila svou kvalitou a vyvážeností. Téměř všechny ukázky jsou nápadité, vtipné a inspirativní.
Pro mě jsou haiku o náladě, pocitu který evokují a obrazu, který mi při čtení naskočí jako první.

v srpnovém žitě
chrpa blankytně shlíží