Míjím se s měsícem

Podtitul: Výběr z českých a slovenských haiku Knížka je objevnou antologií krátkých básní haiku. Tyto koncentrované miniatury, známé ze starší japonské poezie, mají dnes své nadšené příznivce v celém kulturním světě a mnoho tvůrců se pokouší zachytit v jejich svérázné formě výjimečný zážitek, působivý obraz či bystrý postřeh. Na stránkách předložené publikace se sešlo třicet českých a slovenských autorů haiku, někteří začínající a jiní naopak velmi zkušení, jež spojuje přinejmenším jedno: krušné i krásné věčné hledání úplnosti, s níž se stále míjíme. Antologii edičně připravili Martin Krátoška a Pavel Martinec. Ilustroval Emil Sláma. Autoři: Pavel Beneš, Jarda Čampulka, Miloň Čepelka, Miroslav Černý, Jiří Dědeček, Petr Druhý, Jaroslav Dvorský, Vít Erban, Miroslav Fišmeister, Tomáš Koloc, Zuzana Konopásková, Martin Koreček, Iva Košatková, Martin Krátoška, Marek Kučera, Lucie Kvapilová, David Mareš, Pavel Martinec, Hanele Martinez, Marek Müller, Jaroslav A. Polák, Kamil Princ, Katka Soustružníková, Roman Darmošlap Szpuk, Jiří Šebek, Zdeněk Škrabánek, Zdeněk Thoma, Miroslav Václavek, Petr Zákravský, Jakub Zeman....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/161742/mijim-se-s-mesicem-161742.jpg 4.717
Poezie
Vydáno:, DharmaGaia

Stolda
06.01.2017

Ano, velice souhlasím s názorem, že co člověk to názor, obzvláště, pokud tento komentář píše někdo, s kým jsem tuto "debatu" vedl a moje argumenty vedly poněkud do ztracena :-) .
Ale v každém případě určitě doporučuji k přečtení, určitě velice zajímavé a opravdu obdivuhodné.

Damato
03.12.2016

Co člověk to názor, četli jsme to doma všichni a úžasné na haiku je právě to, že si každý sám za sebe udělá nějakou představu a když si pak o těch představách a dojmech povídáte, přijdete na to, že je tisíce různých podob a vysvětlení a že tady se nedoberete naší navyklé pohodlné logičnosti " co tím chtěl básní říci" , ale každý si to vysvětlí tak, jak je to jemu nejpříjemnější.

nefernefer
07.11.2016

Obdivuji, když někdo dokáže na minimálním prostoru dokonale vyjádřit myšlenku, vystihnout náladu. Japonské haiku jsou v tomto ohledu určitě nepřekonatelné, protože staví na staleté tradici, a jsou jistě krásné, ale myslím si, že ať se překladatel snaží, jak chce, nikdy nemůže do češtiny tu dokonalost a čistotu přenést, takže k českému čtenáři jakoby doléhá jen odraz jejich původní krásy. Zato haiku, které jsou v češtině přímo napsány a pro češtinu stvořeny, nejsou zatíženy těžkopádností překladu, a tak si je můžeme vychutnat v celé jejich krystalické kráse. A že to krása opravdu je.

Bez tebe s tebou,
ty beze mne jsi se mnou.
Tajemství lásky.
(M. Čepelka)

3nitka
31.12.2015

Milujem haiku, pár slov a toľko významu. Niektoré pobavia a nad niektorými sa zastavíme.

notburga
10.09.2014

Krásná kniha. Díky různorodosti autorů si v ní každý najde to své. Některá haiku lze pochopit hned, jiná si vyžádají nějakou tu chvilku přemýšlení a to je dobře.

Alix
10.09.2013

Haiku je tak zvláštní útvar, že si vůbec netroufám ho rozebírat. Když už jsem si namlouvala, že mu rozumím, zjistila jsem, že mne ještě víc zmátlo. Tím spíš, že má i nemá pravidla. Takže pravidla nechávám bokem a pokusím se jen vnímat rytmus a logiku i nelogiku veršů - neveršů.

Makoves
06.05.2013

Skutečně je to šňura perel z československého haiku.

haiku česká poesie slovenská poesie

Autoři knihy

* antologie