Přežila jsem čínský gulag

První knižní svědectví ujgurské ženy, která prošla peklem čínského převýchovného tábora. Píše se rok 2016. Gülbahar žije s manželem a dvěma dcerami již desátým rokem v Paříži, kam se s rodinou přestěhovala z čínské provincie Sin-ťiang, když jí jednoho listopadového dne z Číny zavolá zaměstnanec její bývalé firmy a vyzve ji, aby přijela do Číny podepsat nějaké dokumenty související s jejím důchodem. Nic netušící Gülbahar skutečně odletí do Sin-ťiangu, návštěva rodné země se jí ovšem stane osudnou: nedlouho po příletu ji čínské úřady zadrží, zabaví pas, zavřou do vazební věznice, kde je řetězy připoutána k posteli, a po několika měsících ji pod smyšlenou záminkou odsoudí na sedm let do převýchovného tábora, a to na základě procesu, který trvá sedm minut a koná se bez přítomnosti soud¬ce či obhájce. Její život se na téměř tři roky proměnil v noční můru: to, čeho byla Gülbahar ve vazbě a poté v převýchovném táboře – kterému Čína oficiálně říká „škola“ nebo „školicí středisko“ –, svědkem a co musela na vlastní kůži prožít, snese srovnání pouze se zkušeností vězňů někdejších sovětských gulagů, ba je v jistém ohledu ještě horší. Gülbahar nepopisuje pouze brutalitu dozorců, fyzické strádání a živoření v celách, v nichž člověk ztrácí pojem o čase a kde nelze rozlišit den od noci, ale i nekonečné výslechy, psychický nátlak, vydírání, vojenskou drezúru, a především vymývání mozků a indoktrinaci, jimž jsou odsouzení permanentně vystaveni: „Jedenáct hodin denně vás drží v učebnách bez oken, kde vás vyučující nutí do úmoru recitovat oslavné ódy na komunistickou stranu. Když přestanete, potrestají vás. A tak pokračujete, znovu a znovu, až nakonec už nic necítíte, na nic nemyslíte. Ztrácíte pojem o čase. Napřed o hodinách, potom o dnech. Propadáte se do prázdna.“ A to není všechno. Pokud si vězeň chce uchovat alespoň malou naději na propuštění, musí „učinit doznání“ neboli přiznat se ke zločinům, které nespáchal, a přistoupit na potupnou hru, jejíž pravidla určují čínští věznitelé. A tak jestliže se Gülbahar po téměř třech letech, díky vytrvalému úsilí její dcery a po diplomatické intervenci francouzské vlády, nakonec podařilo z pekla čínského gulagu uniknout, byla nucena podstoupit to nejhorší ponížení…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478227/big_prezila-jsem-cinsky-gulag-4dE-478227.png 4.514
Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , Rybka Publishers

Rescapée du goulag chinois, 2021

Kniha Přežila jsem čínský gulag

ranunculus
23. listopadu

Bylo by asi nepřesné, kdybych napsala, že se mi kniha líbila. Je to opravdu silné čtení, chvílemi se až člověku nechce věřit, že takovéto věci se v současném světě stále dějí. Z příběhu hlavní protagonistky až mrazí a obdivuju ji, že našla sílu jej sdílet. Opravdu doporučuji i pro čtenáře, kteří nejsou v problematice ujgurské menšiny/čínské vnitrostátní politiky zběhlí, vše důležité je v knize přehledně a jednoduše vysvětleno.

Bruklinka

Velmi silný příběh. O to děsivější, když si člověk uvědomí, že se to děje teď. Nechci zabředávat do politiky a psát o současném směřování naší republiky, názor, ať si udělá každý sám. Knížku doporučuji.