Válka o zadnici Dona Emmanuela

Louis de Bernières těží z bohaté tradice magického realismu – nadhazuje závažná témata (vláda vojenské junty a hrůzné excesy tajných služeb), ale zachází s nimi způsobem povýtce nevážným, s nadhledem, černým humorem i laskavou ironií. První kniha volné latinskoamerické trilogie vyšla ve výborném překladu Viktora Janiše. V jakési blíže neurčené latinskoamerické zemi se v jednom zapadákově pokusí místní latifundistka, zhýčkaná a pyšná dona Constanza, odklonit řeku tak, aby jí posloužila coby zásobárna vody pro její bazén. To se místním (a zvláště těm dole po proudu) dosti zajídá, a tak se s donou Constanzou pustí do vleklého a úporného boje, který postupně všem přeroste přes hlavu. Obnovení pořádku vláda čeká od kapitána Figuerase, přihlouplého, obtloustlého sadisty, který přímo touží po příležitosti, aby si na mrtvolách vystavěl svou kariéru. A přestože povstalcům pomáhají olbřímí kočky, partyzánsky naladěná prostitutka, vesnický čaroděj i záhadná epidemie smíchu, vesničané dobře vědí, že v nerovném boji nemají šanci a že radostnější civilizaci budou muset založit vysoko v horách. Bernieresův román Válka o zadnici dona Emmanuela zkrátka těží z bohaté tradice magického realismu; nadhazuje závažná témata, ale zachází s nimi způsobem povýtce nevážným, s nadhledem, černým humorem i laskavou ironií. Ostatně, co jiného bychom od autora Mandolíny kapitána Corelliho mohli čekat?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5163/valka-o-zadnici-dona-emmanuela-ZM1-5163.jpg 4.5140

Jihoamerická trilogie 1.

Vydáno, BB art

The War of Don Emmaneuel´s Nether Parts, 1990

Kniha Válka o zadnici Dona Emmanuela

meluzena

Četla jsem teď pár knížek z doby reálného bolševického a postsovětského teroru a tak jsem asi nebyla v tom správném rozpoložení, aby mi násilí, korupce a absurdní politika v této vymyšlené zemi přišly vtipné. Knihu jsem odložila, protože autorův humor zkrátka teď neocením. Třeba jindy...

tereza1198

Tohle je čirá absurdita. Úsměvné pasáže přechází v mrazivé scény. Tady se dá jen nevěřícně kroutit hlavou. Byrokracie, zbraně, únosy, rozvědka, útěky do Uruguay. Vzhledem k historii Jižní Ameriky se to všechno klidně mohlo stát. Třeba je pravda ještě horší.

Pilulka89

Chuchlůvky.
Vše ostatní je již popsáno níže.
Těším se na další díl.

Rilian
28.12.2020

Naprosto brilantní úvodní díl volné trilogie. Chtěl jsem knihu ohodnotit čtyřmi hvězdičkami, protože některé dějové linky nebyly dle mého názoru uspokojivě ukončeny (prezident) a nebo mi přišly zbytečně protahované (oživení conquistadorů). Nicméně jsem začal číst druhý díl a nyní je mi jasné, že nedokončené příběhy budou mít své pokračování a osudy uprchlých osadníků se vyvíjí zajímavým směrem. Každopádně autor geniálně vystihl historii latinskoamerických států ve druhé polovině 20. století, přičemž ve své fiktivní zemi reflektuje oklešťěnou demokracii se silnou rolí armády (Argentina před nástupem Perona), nástup pravicových antikomunistických vlád a brutální tajné policie (Chile), všudypřítomnou korupci (Kolumbie) a často protichůdnou hospodářskou politiku (Peronova Argentina). Za nejvíce povedené považuji válku o bezvýznamný britský ostrov nebo eskapády hospodářské politiky ministra financí. Úplný vrchol představuje tantristický sex prezidenta se svoji mladou ženou za účelem umoření státního dluhu.
Autor rovněž čtivým způsobem plynule přechází v textu od popisu humorných příhod k bizarním scénám až k děsivé realitě (začívání kohouta do těhotné ženy, mučení vězňů plukovníkem Asadem). Čtenář se musí několikrát při čtení zastavit a uvědomit si, že vlastně nečtě humoristickou knihu, nýbrž knihu metaforickou.
Knihu všemi deseti doporučuji. Sice si ji užijete více, když trochu znáte dějiny Jižní Ameriky v druhé polovině 20. století, ale i bez hlubších znalostí si ji užijete.

blanka5427
20.11.2020

Napřed jsem si myslela, že je to knížka humorná. Poslouchala jsem ji jako audio a Ladislav Mrkvička ji podal naprosto bezkonkurenčně. Pak jsem zjistila, že popisuje vážně ohavné věci, nicméně je to podáno tak, že jsem neutrpěla nějaké větší psychické trauma :D Vřele doporučuji - je prostě skvělá.

Finn69
24.06.2020

Mám rád příběhy z Jižní Ameriky, líbí se mi magický realismus (když se to umí) a sedí mi tenhle styl humoru. Co můžu dělat jiného, než dát maximum?
Nikdy bych nehádal, že autor je Angličan, nepřijde mi to o nic míň "jihoamerické" než třeba Dům duchů nebo Sto roků samoty. A o nic horší.
Najdete tu všechno - diktátory i partyzány, generály i pralesní indiány, tajnou policii i magické kočky. A přitom je to psané tak lehce a s humorem, že si ani neuvědomujete, že některé pasáže jsou jako z Nabarveného ptáčete. Utrpení a smrt se míchá s magií, s nadějí a láskou i s humorem a absurditou a výsledek je výborná mixtura, navíc perfektně přeložená. Vivat Janiš :)
Těším se na další dva díly a rozhodně půjdu i do dalších Bernièresových knih. A samozřejmě doporučuji.

Toffee
07.06.2020

Krásné, magické. Vyprávění trochu připomíná Marqueze, trochu Isabel Allende. Je to kouzelná směs nejrůznějších postaviček a jejich epizodických příběhů, indiánské mytologie, partyzánů, vždy vítané fiesty, ale také hrůzných stavů, kterými si většina jihoamerických zemí prošla (únosy, mizení lidí, popravy, strašlivé mučení), to vše v zemi, kde se nic neřídí rozumem. Jen mě trochu mrzelo, že don Emmanuel nedostal trochu víc prostoru, protože tohohle chlapíka, kterého lze téměř vždy najít nahého v řece a který mluví, jako kdyby neměl přední zuby, protože se španělsky naučil od lidí, kteří přední zuby neměli, jsem si opravdu zamilovala.

- "Josef věřil, že jakmile se jedno ocitne v nebi, bude moci souložit nekonečně dlouho s nekonečnou rozkoší, a z tohoto tajného důvodu svědomitě utratil tolik peněz za svou smrt a vzkříšení. Kněz už mu sice vysvětlil, že v nebi se žádný sex neprovozuje, ale Josef prohlásil, že takový výrok popírá sám sebe, a proto '... by mu ani Bůh sám nemohl věřit'"

hanzmb
02.05.2020

Nádherná kniha. Fantastické propojení tvrdého realismu s fantaskními prvky. K tomu obrovské množství perfektně popsaných postav od vrcholných politiků po prosté peóny. Už se těším na další díl. Snad autor dokáže udržet tuto úroveň.