Talys Talys komentáře u knih

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Kniha volně navazující na Kroniky Pozůstalých. Oba hlavní hrdinové se musí od sebe naučit pár věcí. Pro mě dobrá fantasy obsahující náležité prvky - boj, hrdost, čest, přátelství i trochu té magie a romatiky, Těším se na Zlodějskou přísahu.

15.01.2021 5 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Těším se na rozuzlení celé série...

07.01.2021 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

No jo, zaháčkovala jsem se už u Cinder a budu tu sérii muset dočíst do konce. Líbí se mi hra s pohádkovými motivy kombinovaná s prvky fantasy ve scifi světě M.M. prostě umí:)

25.12.2020 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Tuhle knihu jsem dotáhla do konce silou vůle. Občas mě pobavila nějaká Dashova hláška, ale celé to bylo takové pseudoinelektuálské. Lily mi většinu času jen lezla na nervy. Další knihu od autorské dvojice už asi číst nemusím.

20.12.2020 2 z 5

Čtvrtky v parku Čtvrtky v parku Hilary Boyd

Nenadchla mě, přečteno kvůli Čtenářské výzvě.

06.12.2020 2 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Úžasné, jak se do tak malého rozměru vejde taková spousta významů. Není tam nic navíc, ale všechno je vysloveno. Poetické a zároveň hluboké Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední roky přečetla!

23.11.2020 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Po pozvolně plynoucí Věži úsvitu docela fičák... První polovina knihy je plná děje a změn, těžko se od ní odtrhávalo. V druhé polovině jsem chvílemi jen těžko chápala chování Aelin a některá nově odhalená fakta mi připadala mírně přitažená za vlasy - jako kdyby si sama autorka nevěděla rady, jak dál. Moc mě bavila Dorianova linka a proměna, kterou postupně prošla Manon. Celá série mě vtáhla, nepustila a já teď přemýšlím, co číst dál, aby to bylo aspoň takhle dobré.

07.11.2020 4 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Paříž 19. století, doba, kdy prfesionální péče o psychiatrické pacienty a jejich léčba byla teprve u svého zrodu. Doba mužů. Knihy se odehrává v prostředí špitálu Salpetriére, kde byly internovány nejen ženy se skutečnými psychickými poruchami, ženy traumatizované, ale i ty, které se staly svým mužským autoritám něčím nepohodlné. Ženy s vlastním názorem, toužící po nezávislosti. Přesně tak se sem dostává jedna z hlavních hrdinek knihy, Eugénie, a setkání s místní ošetřovatelkou, Geneviéve, jim oběma změní život. Prostředí i popis přístupu personálu k pacientkám je vylíčen poměrně realisticky, příběh dýchá chvílemi beznadějí, chvílemi naopak tušením bezpečí a potřebou vzájemné péče. Velmi vydařená prvotina autorky.

20.10.2020 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Autentické vyprávění svědka vyhlazování polských Židů za druhé světoví války, chlapce, který se dostal na proslulý Schindlerův seznam. Je i o tom, jak těžké bylo najít slova a začít o bolestných zkušenostech mluvit.

17.10.2020 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Skvělá románová studie OCD a zároveň křehký příběh o tom, co je skutečně důležité.

17.10.2020 5 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Kdybych nepotřebovala doplnit Čtenářskou výzvu, asi by to nebyla moje první volba. Teď sáhnu i po ostatních Šmídových knihách. Zjistila jsem, že jsem čistokrevný druh horačky a jen doufám, že - vzhledem k aktuální situaci - se do slovenských a jiných hor budu moci vrátit co nejdříve.

16.10.2020 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Líbilo se mi prolínání příběhů jednotlivých postav, i to, jak se celý děj průběžně stáčel k mytologickým kořenům (tady asi jediná podoba se zmiňovaným Pánem prstenů). Konec byl z mého pohledu trochu uspěchaný a zdá se mi, že si autorka nechala zadní vrátka pro možné navazující díly. Deset let je přece dlouhá doba a určitě se bude dít spousta věcí;-)

13.10.2020 4 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Klidnější plynutí děje než v předchozích dílech, příjemná vsuvka, bez níž čtenář bude asi hůře chápat dění v dalším dílu. Líbily se mi obě linie, Chaolova i příběh Nesryn.

04.10.2020 4 z 5

Láska v knihkupectví Láska v knihkupectví Annie Darling

Předvídatelný děj, humoru málo a nadto ještě překlad, který si libuje ve slově "rozkošný" při popisu čehokoli včetně osob. Nic moc.

20.09.2020 1 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Další pecka od pana Backmana. Několik rukojmích a poměrně nešikovné lupičské individuum. Každého z nich něci trápí, po něčem touží a občas ho svírá úzkost. A spojuje je most.

08.09.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Přečteno jedním dechem... smutný, silný příběh obsahující naději, že pokud člověk po něčem touží, je třeba za tím jít. A chránit u toho své blízké. Aljaška není pro lidi, kteří p ř e d něčím.

08.09.2020 5 z 5

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Poutavý příběh o lásce, vztahu k rodině a majetku. A hlavně o silných ženách.

05.09.2020 4 z 5

Zimní čarodějnice Zimní čarodějnice Paula Brackston

Trocha té magie v prostředí Walesu. Kniha mě příliš nezaujala, děj se podobá příběhům z jiných knih. Kdyby se text zkrátil o třetinu, vůbec by to nevadilo.

04.09.2020 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Tak to byla jízda... S.J. dovede opravdu překvapit. Nejhorší bude to čekání, než na mě přijde řada s rezervací dalšího dílu u nás v knihovně.

30.08.2020 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Kniha, která se člověku zaryje pod kůži - o rodinném a osobním traumatu a vyrovnání se s ním, velkém stesku i naději.

23.08.2020 5 z 5