TaLu TaLu komentáře u knih

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Po dlouhé době kniha, která zaplňuje prázdnotu, která vznikla po smrti pana Foglara. Napínavé, zajímavé, čtivé s fantazií vytvořeného světa přímo uprostřed Prahy. Dobrodružství v temných uličkách v současném světě !
Líbilo, moc,.... a doufám, že se bude líbit i mladším čtenářům. Na druhou stranu, proč bychom si odříkali dobrodružnou výpravu jen proto, že už jsme babičkami a dědečky ?

23.10.2020 4 z 5

Třikrát si sednete ke knize, nejen třikrát se zasmějete a s úsměvem a lepší náladou než před začátkem čtení, knihu odložíte. To není málo. S Aristokratkami to mám tak, že pokud mezi jednotlivými díly přečtu řadu jiných titulů a jiných žánrů, humor mi přijde stejně dokonalý jako v první části. Musím přiznat, že mé hodnocení zvedla nová "partička" naprosto střelených lidí, kteří přišli, přijeli, nebo se připlazili s úmyslem spáchat na hradě Kostka zločin. Některé momenty z hrobky, když si je představíte naživo, vyvolají smích i mrazení. Konzumace různých povzbuzujících prostředků hlavními i vedlejšími postavami mě přineslo naději, že na tom nejsem zas tak špatně. A ještě musím přiznat, že u mě, jako u katolíka, vyvolávají salvy smíchu naprosto dokonalé hlášky Josefa. Užila jsem si každou stránku. Stačí si to představit. Že je to nemožné, aby se něco, byť jen vzdáleně podobného, stalo? Nevím, podle mě dokáže život napsat naprosto absurdní situace.

02.05.2020 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Autorka asi opravdu umí. S několikadenním odstupem mi kniha stále "zní" v hlavě.
Tolik k umění paní spisovatelky.
Ale s tím, jak si v hlavě převracím příběh kolem dokola, jsem čím dál tím víc naštvaná na hrdiny.
To to nemohli udělat jinak?
To nemohli věřit v systém, policii, spravedlnost....a třeba i v Boží mlýny?
To nemohli propána krále komunikovat, pokud to skutečně bylo tak, jak naznačuje konec?
Otázky.....
A třeba je právě dobře, že s žádnou postavou nemohu souhlasit. Zbývá doufat, že by se člověk zachoval jinak, i když ....vlastně nikdo nechceme přožívat to, co by nás podobným volbám vystavilo.

26.01.2023 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

(SPOILER) Zajímavé a propracované případy jsou v této sérii všechny. V knize je bonusem už samotný vznik, v době covidové a autorově životní ztrátě, se silně vyjímá již věnování.
Příběh sám dávkuje přesně to, co čekáme. Více jsem vnímala slovy popsané prostředí a podrobněji vyobrazené situace. Lze se tak blíže seznamovat s postavami i situacemi a ne se jen třást s vykreslenými brutálními zločiny. Zápletka se sympatickou kapsářkou je uvěřitelná. Pro pamětníky mého typu, kteří jsme vyrostli na Smrtonosných pastech bylo úsměvné sledovat honičku za další stopou, jen jsem si říkala, kdy se ozve - "Simon říká...." , ale nepovažuji to za kopírování i když ta podobnost byla výrazná. Zajímalo by mě, zda je z psychologického hlediska pravdou, že se pachatel vždy potřebuje "svěřovat" a popsat důvody svého zvráceného konání. Samotné rozuzlení a odhalení "Hlasů" bylo překvapivé a opravdu chci doufat, že vyšetřovatelé mají ve svých řadách natolik schopné heckery, jež by byli schopni odhalit podobné sítě. Jinak jsme jako lidi v ....a bezútěšnost nelidského chování bude bujet jako hnusný parazit. Tak ať vyhrává v knihách Robert Hunter a Carlos Garcia a ve skutečném světě každý, kdo bojuje se zlem.
Dojemné bylo krátké setkání s Robertovou bývalou. Těším se na další díl.

11.06.2021 5 z 5

Střemhlavý pád Střemhlavý pád Sandra Brown

Dobrodružný příběh zasazený do zajímavého prostředí letců. Zápletka kolem sporného léku a otázek, kdo má nárok na léčbu, zda ten, který má moc a peníze, nebo ten potřebný.
Autorka, jak je jejím zvykem, rozpracovala i romantickou linku. Přišlo mi, že se hlavní postavy motají stále v kruhu- pobíhání sem a tam, případně poletování tam a zpět. Krkolomný závěr s neuvěřitelným jednáním padouchů to nevylepšil. Paní spisovatelka má lepší knihy, ale jako odpočinkový román, proč ne ?
Ještě musím pochválit obálku, moc se povedla.

23.05.2021 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Prostě psycho. Díky intenzivnímu vyšetřování mi přišlo, že tento díl neobsahuje tolik brutálních detailů vražd. Konečně jsem se dozvěděla mnoho informací z minulosti Roberta Huntera, ale za jakou cenu !!! Rozhovory vedené "skrze mříže" vymačkaly hlavní hrdiny i čtenáře jako citrony. Nebo jako grepy, protože po dočtení zůstává v člověku hořko. Robert zdaleka nepřišel jen o zaslouženou dovolenou.
Vždy přemýšlím, zda je správné u těchto knih napsat, že je to výborné čtení......
Roberta Huntera jsem si velmi oblíbila, jak také jinak, když "hodně čte" a Carlos Garcia si tentokráte vzal dovolenou.
Ať se každý rozhodne sám, zda číst. V každém případě autor velmi dobře využívá své zkušenosti získané z práce soudního psychologa a vždy mě donutí vyhledávat některé informace. Mrazí mě z toho, že psychopatie je vrozená, kdežto sociopatie se předpokládá, že je získaná. Nu a naplňuje mě nadějí, že se vrozenému jednání říká porucha osobnosti, má mnoho stupňů i podob. Nějakou tu poruchu máme určitě všichni :o)

03.06.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Naše autorka mě nejen překvapila, a to mile, ale ještě je v jejích hluboce lidských příbězích nějaké to tajemné plus, které ani nejde popsat, ale díky němuž čtu knihu a zároveň vstupuji do osudů lidí, které nám ta slova zprostředkovávají.
Postavy z románu se stávají blízkými, jejich životy by se totiž mohly odehrávat na dosah ruky - v našich rodinách.
I my žijeme životy, ve kterých učiníme dobrá i chybná rozhodnutí a pak musíme nějak posbírat střepy, poslepovat a jít dál.
Kniha je o životě. O jedinečnosti každého bytí.
Postavy románu žijí a kolem nich se snáší mrak a temnota doby. Plíživě, nenápadně a postupně zasáhne válka, totalita a normalizace jejich bytí.
Nejvíce mě oslovilo, že v prožívané přítomnosti netušíme, co nám přináší budoucnost.
Máme chuť volat na jednotlivé postavy : " NE ! Nedělej to! To nedopadne dobře!"
Ale my známe historii do které je příběh zasazen.
Oni neznali.....netušili....
Chci věřit, že v případě Anežky bych se zachovala jinak. Ale já žiji v jiném čase a nevím, čím mě prověří čas budoucí. Možná proto jsou knihy paní spisovatelky tak hluboké - konfrontují nás.
Děkuji. Doporučuji.

26.06.2018 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Nevšední detektivní román zasazený do venkova v Austrálii sužovaného horkem. Jednoho dne se v osadě rozehraje tragické drama. Nepochopitelné jednání přisuzují místní všepřítomnému suchu a celkové beznaději. Na pohřeb přijíždí někdo, kdo musel toto místo opustit před dvaceti lety za podobně dramatických okolností. Dávná tajemství se střetávají s přítomnou tragédií. Výborně vystavěné charaktery postav. Při čtení téměř cítíte, jak vám vyráží pot a jazyk se horkem lepí na patro. Úžasná atmosféra. Vychutnávala jsem si každou stánku. Zvolněné tempo mi ani trochu nevadilo, podobalo se to tichu před bouří.
Ke svému překvapení jsem zjistila, že existuje stejnojmenný film. Plná dojmu z knihy jsem měla z filmu jedinečný zážitek. Věrně se drží knižní předlohy. Zdařilo se přenést na filmové plátno suchem sužovanou zemi. Vyschlé koryto řeky, vyschlé životy s řekou spojené.
Výborné čtení! Doporučuji.

09.05.2022 5 z 5

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Formou komiksu a doprovodného slova přiblížení našich pověstí a historie. Stále jsem si říkala, že jsem to již musela číst. Nakonec mi došlo, že jsem asi kdysi v Mateřídoušce čítávala na pokračování. To už je let ! Narazila jsem jen na jednu nepřesnost ohledně sv. Ludmily, ale nejsem historik. :o)
úryvek:
" O dějinách byla napsána už spousta knih, tlustých i tenkých, zajímavých i nudných, chytrých i hloupých. A píší se pořád nové a budou se psát další. To proto, že minulost, a zvlášť minulost vlastního národa , lidi odjakživa zajímala. "

......ano, bylo by prima, pokud by nás historie našeho národa zajímala, abychom pro nezájem nebyli nuceni historii opakovat !

18.06.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Občas máme těch hvězdiček hodnocení k dispozici málo. Pokud by někdo tuto sérii zařadil do "šuplíku" mladí dospělí a nezačal by číst, přišel by podle mě o hodně. Chápu, že někdo nemá rád fyntasy a postapokalyptickou literaturu, to pak opravdu raději sáhněte po jiné knize, ale jsem přesvědčená, že i mnohé z Vás by si získal vypravěčský talent autorky, která spřádá svůj příběh jako pavučinu. Připadala jsem si doslova lapená v zemi, kterou mi odkrývala před očima. V první polovině knihy je méně akce, ale rozplétá a vysvětluje se tam mnohé, aby se to vzápětí opět zamotalo. Další děj překypuje záhadami, boji, tajemstvím, hlubokými tunely a těch otázek je stále více. Na konci opustíte hrdiny naprosto nepřipravení na čekání, až nám autorka konečně vloží do rukou další díl. Už aby to bylo. Prozrazovat nebudu nic. Ale těch myšlenek, co mi víří hlavou !!
" A sebehorší zločin přestává být zločinem, pokud k němu nalezneš správné vysvětlení a umíš ho ospravedlnit. Pokud přesvědčíš ostatní, že páchat zlo je v jejich zájmu. Všechno jsou to jenom slova. Dějiny jsou takových omluvitelných zvěrstev plné. "

03.02.2020 5 z 5

Krtek a kalhotky Krtek a kalhotky Eduard Petiška

Krtek provázel dětstvím mě, naše děti a teď už i vnuky. Je to "náš" Krteček, ještě že pan Miler tenkráte o tu krtičinu zakopl.

18.11.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Naprosto úžasné kresby, které mi daly víc než text. Na textech mě nejvíce oslovil psaný formát, význam psaného slova mi připomínal spíše citáty. Nad citáty se pousmějeme, řekneme si: "to je přesně tak" , nad některými setrváme v myšlenkách, a výjimečně nás provází životem, protože si je zapíšeme a vystavíme třeba v práci.
" Není to zvláštní? Vidíme se jen zvenčí, ale skoro všechno se děje uvnitř."
Nu a ještě mi z přečteného slova zůstala výrazná chuť na zákusek :o)
Ale ilustrace.....ty jsou prostě naprosto snové i opravdové zároveň.
Knihu bych doporučila jako velmi hezký dárek.

19.10.2022 4 z 5

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Dobrodružné, napínavé, zajímavý pohled na lékařské zákroky a pitvy v dobách, kdy nemocnice byly místem nepředstavitelného utrpení. Stále mě udivuje, že nikoho nenapadlo, že Horečka omladnic by neexistovala, pokud by si lékaři prostě jen omývali ruce. Zvláštní představa, že ruce, které zkoumaly rozloženou mrtvolu se dotýkají doma ženy a dětí a nikomu to nepřijde nechutné.
Doba se zkrátka posunula a musím říci že v tomto ohledu rozhodně k lepšímu. Proto možná linka současnosti vyznívá v knize tak mírně. Příběhem se mihne i Maura.
Hrdinové v lince z minulosti se potýkají s obtížemi na každém kroku. Určitě objevíme prvky Gotického románu, protože hlavní hrdinka je stále v ohrožení. Opět jsem měla čtenářský zážitek narušený jen nedostatkem času.
Konec knihy (minulost) je poněkud překombinovaný, ale hodnocení to nesnižuje. Výborné odpočinkové čtení. Jen jsem se nedozvěděla, kam dávali těla po pitvě, to by mě zajímalo. Zřejmě končila v hromadných hrobech.

10.01.2022 5 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Kdo by neznal? I mnohá filmová zpracování jsou většinou koukatelná. Rozhodně mi přišel Robin mnohem větší sympaťák, než školou předhazovaný Jánošík. Jen ten konec jsem nějak nemohla rozdýchat, já v té době, ve které jsem tento příběh četla, měla vždy ráda dobré konce. Vlastně počkat, stále je mám ráda !

04.02.2021 4 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Už se těším na debaty kolem této knihy v knihovně. Jediným oříškem bude, do jakého oddělení vlastně knihu zařadit. Jsem ráda, že jsem se k ní dostala až ve zralém věku, protože s vědomím toho, jaké jsem byla dítě, bych z této knihy měla noční můry.
O sny a noční můry v knize jde také.
A také o devět zlých obrů s úžasnými jmény a jednoho malinko nevzdělaného obra Dobra.
Také tu máme zvědavou, odvážnou holčičku.
Spisovatel si vskutku pohrál se slovní zásobou a skládám poklonu geniálnímu překladu, to tedy muselo dát fušku, vymyslet odpovídající slova !
Nu a aby toho nebylo málo, na scénu se dostane dokonce anglická královna.
Celou knihou mě provázel spolu s úsměvem také melancholický pocit. Snad je to tím, že autor knihu věnoval své dceři Olivii, která zemřela v sedmi letech.
Krásné, kouzelné, s láskou napsané. Jsem ráda, že jsem se spolu s obrem Dobrem a Sofií mohla vypravit do Země obrů.
Komolení slov je naprosto úžasné, ale nevím, jak se to podaří přečíst začínajícím čtenářům. Snad by mohli knihu slupnout nejprve rodiče a prarodiče a rozhodnout se, komu se bude číst.
A už se mohu podívat na film, chtěla jsem knihu mít přečtenou dříve.

"Zle ji návidím."
"Nečiň ty druhému, co třetí čtvrtému."
" Problém s čoklidmi je ten, že úplně odmítají věřit čemukoliv, dokud to nenahlédnou přímo před vlastními ňufáky"
A význam slova "výzřachání" objevte sami, stojí to za to !

18.01.2021 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Právě takové knihy by měly být součástí současné povinné literatury k maturitě. Jsme již několik generací ( Bohu díky) od válečných let, přesto se nás tento příběh zmocní a emotivně zasáhne. Citlivě a hluboce lidsky odvyprávěný děj začínající na svatbě vnoučat, kde dojde k neuvěřitelnému shledání. Postupně se čtenář skrze vzpomínky Josefa a Lenky seznámí s předválečnou Prahou a dvěma židovskými rodinami. Věřila jsem autorce každé slovo. Válka je obludnost, která ničí a rve nejen současnost, ale i budoucnost těch, kteří ji zažili. A ve všem tom temném probleskuje nezdolnost lidství a osobní statečnost bezejmenných hrdinů. Autorka vycházela částečně ze skutečnosti.
V poslední třetině knihy se vystupňuje vnitřní napětí natolik, že jsem měla pocit, že se ocitám na hraně a balancuji nad propastí.
Neměli bychom zapomenout ! A kéž by i nás vzal někdo za ruku, až našich let bude mnohem více za námi, než před námi.

23.10.2020 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Velmi ráda uděluji nejvyšší hodnocení knize, která mě naplnila směsí emocí a příběh jsem vstřebávala každou volnou chvíli.
Autorka to umí se slovy. Naplní nás jimi, jako bychom byly prázdný džbán, který ona ponoří do osvěžující ledové vody. Mrazí nás i osvěží. Pokud v sobě máme nezhojenou ránu, dotek zabolí přívalem emocí. A chladí hojivou silou.
Silný příběh lásky, která se potýká s bolestí, kterou nemohl nikdo ze zúčastněných tušit dopředu.
Jsou situace, které přetvářejí vnímání, zamíchají žebříčkem hodnot a zastřou to, čemu jsme neochvějně věřili. Moc se mi líbilo, jak tuto životní zkoušku autorka zpracovala. Postavy příběhu mi byly blízké. Připomněla jsem si dobu před svatbou, kdy nám kdosi "zkušenější" říkal, na co bychom se měli připravit. Již tenkráte mi bylo jasné, že připravit se dopředu nelze. Lze si jen přát projít tím vším v pravdě. Lze jen věřit, že naše láska to unese. Že my to uneseme. Že nikdy a v ničem nezapomeneme na lásku našeho života. A pokud se ztratíme, že nás láska znovu najde. Naděje. Láska. Víra. Že život žitý je darem, i když to zrovna necítíme.
Autorce a jejím knihám udělám místo ve své knihovničce, abych si mohla při opětném čtení vypsat její myšlenky, jež mi zněly důvěrně známě.

25.08.2020 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Krásná obálka spolu s názvem mají zřejmě nalákat čtenáře. A je dobře, že nalákají, tato série si zaslouží pozornost, nový čtenář se vžije do příběhu a je mu určitě jedno, že ani název, ani obálka nijak zvlášť nesouzní s dějem.
Doporučuji číst sérii postupně, tento díl je provázaný s událostmi z minulé knihy, kde jsme opustili pracovní tým rozervaný z prožité ztráty. V tomto příběhu nám autorka ukazuje, jak složité je slepit střípky, posbírat odvahu, odolat myšlenkám a pokusit se žít dál. Osobní i pracovní život celého týmu je poznamenán prožitými událostmi a to má dopad do jednotlivých vztahů i pracovních postupů. Všichni jsou pochopitelně "mimo" a tím hrozí, že se upnou na falešnou linku vyšetřovaných vražd, kde všechno "až moc vychází" . Nejvíce jsem tentokráte sledovala psychologii jednotlivých známých postav. Více mě zaujala vedlejší linka vyšetřování zmizelé dívky. Kim, i celému jejímu týmu, který ona vnímá jako rodinu, přeji, aby přes utržené jizvy měli odvahu jít dál. Kniha se doporučuje sama, paní spisovatelka píše stále lépe, kéž jí ještě dlouho nedojdou slova. Zdravotní systém v Anglii mi přijde opravdu nedokonalý, u nás je to v mnohém určitě lepší. Pobavil mě rentgen na pitevně.

29.06.2020 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Mám moc ráda thrillery, napětí, většinou jasné pojmenování zla, záporák je temný. Ve filmu i v knize pro mě zdroj odpočinku.
Ale psychothrillery, to je psycho.
Tísnivý pocit se s přibývajícími stránkami mění v dusno ve kterém je mi hůř a hůř.
Pokud toto jsou požadavky na tento typ literatury, pak ho autorka splnila na výbornou.
Poškozená rodina, stupňující se tíže, trpící děti.
A nakonec zvrat po kterém si říkám: "Co když to tak bylo?"
A nemohu usnout.
Pokud milujete tento pocit, tak neváhejte a čtěte.
Poněkud šokující erotická stránka odlehčení rozhodně nepřináší.

24.01.2023 4 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Mrazivé, překvapivé, výborná zápletka.
Sice mi přišlo, že těch psychopatů na metr čtverečný je nějak moc, ale kdo by to řešil.
Opravdu dobrý thriller s přidanou hodnotou - vykreslenou atmosférou pouště.
Sympatická dvojka dokazuje, že ne vše je dopředu dáno, ať už jsou výchozí podmínky jakékoli.

03.10.2022 5 z 5