TaLu TaLu komentáře u knih

Zdání a manžel vždycky klamou Zdání a manžel vždycky klamou Alena Jakoubková

Pohodové a nenáročné čtení z prostředí modelingu a vztahů. Trošku úsměvné mi přišlo, že pokud by modelka spořádala vše, co je v knize popsáno, tak by byla modelkou XXL. Kolem jídla se toho točí skutečně dost. Postavy vaří, jedí a znovu vaří. Stella se v osmnácti konečně může vymanit z "péče" matky, která jí stále plánovala život. Tím se ale do tohoto vztahu vnese rozkol, který trvá léta. Stella je díky své mladé lásce uchráněná od drog, alkoholu a nezávazných známostí, které provázejí svět modelingu. Co se ale stane, když její cestu zkříží charismatický hokejista?
Od autorky jsem si chtěla něco přečíst a nelituji.

08.02.2024 4 z 5

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Poměrně tíživý příběh jednoho vztahu. Autorka se dotkla mnoha témat. Matka samoživitelka, hledání partnera a práce, rodiče potýkající se s výchovou autistického dítěte, slavné povolání, novinářská etika, nevěra, stárnutí, alkoholismus, sebevražda, rozvody, zdravý životní styl, ekologie. Všechny tyto ingredience smíchala a vytvořila čtivý příběh života. Chvílemi opravdu bezútěšné čtení. Každý z hrdinů má spousty problémů sám se sebou i s druhými. Pro mě byl velmi zajímavý pohled na výchovu dítěte s autismem. Autorka podle mne tuto problematiku vystihla přesně, celý příběh působí opravdově, o to těžší je chvílemi čtení.

08.02.2024 4 z 5

Tentokrát naposledy Tentokrát naposledy Mary Higgins Clark

Jeden z nejlepších autorčiných příběhů. Příběh má spád, stále se něco děje, napětí až do poslední stránky. Hlavní hrdinka byla v dětství tajným svědkem události, která ji mnohem později ohrozí. Kdo si přeje pohřbít dávná tajemství a to i za cenu vraždy? Známe ty, kteří jsou vedle nás nejblíže opravdu dobře? Může Kay věřit svému milovanému manželovi, nebo je její láska jen klam? Odpočinkové, milé čtení.

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

Bez jediného zaváhání nejvyšší hodnocení! Příběh nadupaný akcí, uvěřitelný fantazy prvek, přátelství, příšerky i příšery, prostě pro milovníky žánru úžasné čtení. Sára vždy věděla, že je jiná, střežila si svá tajemství, ale najednou zjišťuje, že podobná tajemství střeží i její blízcí. Hrdinům stále někdo ukládá o život, upíři jsou v tomto příběhu opravdu hnusné bestie, a na romantiku není čas. Jsem moc ráda, že se mohu těšit na další díl. A zároveň se obávám, aby v dalším příběhu hrdinové přežili a kvalita nešla dolů. To je ta potíž i radost se sériemi. Výborné čtení, měla jsem to štěstí, že byl prostor číst a číst. 420 stran uteklo jako nic.

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Pro nás, dříve narozené, je tento příběh hořkosladkou připomínkou. Život plyne a zdánlivě se zrychluje. Tři hlavní hrdinky se potýkají s každodenní šedí života a doufají, že je ještě něco velkého čeká. Všechny brouzdají na internetové seznamce a všechny uvěří, že je potkalo konečně štěstí. Ale bude to opravdu tak?
Paní spisovatelka se nebála přiblížit i takové prostředí, jakým je pobyt v domově důchodců. Tamní obyvatelka Zita byla mou nejoblíbenější postavou.
Celkově kniha působí tísnivě, asi jako když se rozkvetlá louka mládí promění v betonovou šedivou plochu života. Pokud se budeme pozorně dívat, v betonu jsou pukliny, kterými se derou poupata pozdních květin.
V každém případě je to úžasně napsané. Doporučuji.

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Historie jednoho selského rodu očima jednoho z dětí. Život se s hrdiny opravdu nemazlí. První světová válka, úmrtnost dětí, tíživé podmínky početné rodiny, výchova u příbuzných, nástup fašismu, další válka, ztráta blízkých.
Doporučuji těm z našich čtenářů, kteří mají rádi objemné knihy, ve kterých je vykreslena dlouhá historie rodu. Kniha sama není objemná, ale stránky jsou opravdu nahuštěné. Trochu to způsobuje problém s malými písmenky, ale do dramatického příběhu se čtenář ponoří. Moc hezké byly také vykreslené zvyky a sepětí s přírodou. Jednu vánoční zvyklost jsem neznala. Paní spisovatelka do románu zpracovala i vzpomínky své babičky.

29.01.2024 5 z 5

Na kočičí svědomí Na kočičí svědomí Markéta Harasimová

Kočku máme venkovní, svobodnou. Přijde na baštu a pro pohlazení, ale spí raději na seně a prohání se v přírodě. Tato kniha vypráví o každodenních starostech a radostech kočky domácí, ke které její panička přišla náhodou. Postupně si na sebe zvykají a jejich životy se proměňují. Paní spisovatelka napsala příběh s lehkostí, stránky ubíhají samy. Jen nedoporučuji těm, kdo mají na zvířata alergii, při čtení by jim určitě vyskákaly pupínky.

24.01.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Tak se na mě atmosféra knihy nalepila jako temnota. Nebo bažina. Uf.

Kniha na odpočinek to tedy není.

Život jedné rodiny od roku 1985 po rok 1995 a s epilogem 2020.

Jako by nestačily obtíže spojené s životem v totalitní společnosti, rodina se zmítá v neustálých vztahových problémech, ničivě se na ní podepisuje alkoholismus otce, věčná ukřivděnost matky a soužití s prarodiči. Oživení v podobě Sametové revoluce a naděje s tím spojené, netrvaly dlouho. Přemýšlela jsem zda se některé z postav nepodobám, a rozhodně jsem si nic podobného nepřála.
Příběh je uvěřitelný, ....o to je čtenáři hůř. Paní spisovatelka mi připomněla řadu událostí, které jsem prožívala v podobném věku jako dívky. Zbývá jen doufat, že se někdo poučí a někomu se podaří zhojit jizvy....i když nevím, nevím.

22.01.2024 4 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

(SPOILER) Podobně jako u prvního dílu popis vytvořeného světa je silnou stránkou příběhu. Erotické chvilky mezi hrdinkou příběhu a jejími "nápadníky" jsou naopak, alespoň pro mne slabou částí. Přijde mi, že při rozhovorech a chvílích, kdy jde o život, by hlavní postavy neřešili vzájemnou přitažlivost a raději si zachránili krk. Hvězdu navíc si vysloužila poslední třetina knihy, hlavně popis bitvy, kdy se strhla opona mezi lidským a magickým světem. Takže si budu muset přečíst i další díl, abych zjistila, co bylo dál.

22.01.2024 4 z 5

Provařená Provařená Simona Votyová

Dramatické osudy několika žen, jejichž životy se protnou.
Autorka opravdu své hrdinky nešetřila. Dluhy, hráči, drogy, zoufalé situace a zoufalé činy z nich pramenící.
Velmi dobře napsáno, především v těch nejnapínavějších zvratech. Určitě si od paní spisovatelky přečtu další knihy.
Uvěřitelné.
Jen obálka se mi nelíbí, sice je k tématu, ale myslím, že spíše odrazuje.

15.01.2024 5 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

"Malá mořská víla" jinak- drsnější, a rozhodně ne pohádková. Autorka si dala práci s vytvořením světa. Dobrodružný příběh kde se to v mořích hemží smrtonosnými sirénami a mořskými pannami. Na souši se jim pokoušejí vzdorovat lidé ve stech královstvích. Oceánu vládne jedna krutá královna, která ze své dcery vytvořila zkázu princů. Bude mít princezna naději získat znovu ztracenou lidskost a uchrání princ své srdce?
Kniha má několik zápletek a napínavého gradování děje. Posádku lodi spojují nelehké osudy jednotlivců a přátelství.
Přišlo mi, že když autorka tak zevrubně vykreslila daný svět, že by do něho mohla zasadit nějaký další příběh týkající se jiných lidí z jiného království. Celá kniha mi totiž chvílemi připomínala dlouhý prolog. Krásná obálka určitě zaujme čtenáře.

08.01.2024 4 z 5

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Zajímavě vystavěné charaktery postav, osudy těch, kteří odešli žít své životy do prostředí sekty. Ale jak už to tak se sektami bývá, nic není tak, jak se na první pohled zdá. Co kdo ukrývá musí zjistit Josie a její tým dříve, než zemře někdo další.

04.01.2024 4 z 5

Láska a přátelství Láska a přátelství Jane Austen

Dovedu si představit jak se rodina sejde a mladinká Jane všechny baví předčítáním. Nejde to žánrově zařadit jednoznačně, opravdu mi nejvíc připadá, že je to psáno pro potěšení a smích blízkých. Přehnané scény, antihrdinky omdlévající na každém kroku, společnost plná předsudků. A to vše napsáno s lehkostí a krásnými slovy, která zůstanou nadčasová.

19.12.2023 4 z 5

Ráj je daleko Ráj je daleko Stanislav Rudolf

V rámci Čtenářské výzvy jsem se vrátila k autorovi mého dětství. Příběh z doby, kdy krásná výplata byla několik málo tisíc, kdy k platbě za tři lidi stačila stovka, kdy fackované děti nevolaly linku bezpečí a drogy byly něčím tajemným na okraji společnosti.

Lepší než teď?
Horší?
Zkrátka jiné.
Od autora jsem nejvíce milovala jeho něžné příběhy z dob ještě vzdálenějších, na nich jsem vyrůstala a i díky nim věřila, že počkat si na toho pravého, stojí za to.

12.12.2023 3 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Co všechno autorka dokázala svou fantazií vymyslet, aby její stvořený svět fungoval a kolečka zapadala na svá místa.
Pro mě nejlepší díl série, kde vše dává smysl i nesmyslné jednání i dávná proroctví. Síla přátelství, síla přesvědčení, síla slova i naděje.
Děsuplný vznik základů enkláv vyvolává otázku, co vše jsou lidé ochotni udělat, aby svůj svět vyrvali z prázdnoty.
Na pozadí událostí, která několikrát gradují, dochází k bolestnému hledání další životní cesty mnoha postav z předchozích dílů.
Četla jsem každou volnou chvíli. Doporučuji.
Jako čtenáři máme rozhodně štěstí, že když se ponoříme do této knihy a nevnímáme svět okolo, že nás za naši nepozornost nevytrestá chřtán tím, že nás sežere.

07.12.2023 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Díky Čtenářské výzvě si plním občas i dluhy v podobě klasiků.
Nadčasové dílo. A opět ujištění, že emoce, city, povahy - nic z toho se nemění tak, jako se proměňuje vnější svět. Pachuť z lidské malosti - vypočítavost, zneužití moci, lži, zakrývání skutečnosti.

07.12.2023 4 z 5

Osudný okamžik Osudný okamžik Suzanne Redfearn

První díl byl jako zjevení, druhý díl je jiný, ale mě se také líbil.
Je to příběh o tom, že životy běží dál, i když se stane něco, co vás navždy změní, a otřese samotnými základy. Co vše se může stát, když si jen tak s kamarádkou vyrazíte do baru?
Prožité trauma poničí život nejen oběti, ale mnoha dalších lidí. A hlavně jde opravdu o příběh přátelství. Nakolik pomůžou přátelé v nejhorších okamžicích života?
Lze napravit chybu? Lze vzít spravedlnost do vlastních rukou?
Na některé otázky nenajdeme odpověď, na některé ano.

04.12.2023 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Společnost, ve které mají dívky podřadnou roli a ještě je před dovršením dospělosti čeká "prokletý rok". Jde o to, že se věří, že dívky jsou obdařené magií a pokud se jí nezbaví, nemohou se zařadit do běžného života. Proto jsou posílány na opuštěné místo, kde mají magii přijmout a následně se jí zbavit. Ovšem nikdy se nevrátí všechny dívky a ty, kterým se to podaří jsou jiné.....
Co je změní, kdo, nebo co jim usiluje o život? A aby toho nebylo málo na každém kroku číhají pytláci, kteří v dívkách vidí jen kořist, kterou je třeba ulovit, umučit, rozporcovat a prodat jako léčebný prostředek.
Výborně vytvořený svět. Vztahy, úvahy, boje a myšlenkové pochody dívek jsou nosnou silou příběhu.
Ta cesta k jednotlivým vrcholům mě bavila mnohem víc, než vyvrcholení zápletek. Dramatické scény ve mě nezanechaly takový odlesk, jako samotné drama společnosti i jednotlivců. Nu a něco bych prostě chtěla jinak...., ale určitě neupírám autorce její vizi. Ona to chtěla napsat takto, jak sama píše v závěrečném poděkování.
Celkově mi kniha vyzněla tíživě, vyvolala otázky o smysluplném postavění žen i mužů, ale záblesky naděje pro budoucnost tam určitě jsou.

25.11.2023 4 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Julia Quinn

Pro ty z nás, kdo chtějí vědět, co se dělo po "Šťastně až na věky"
Autorka mi udělala ohromnou radost návratem do rodiny Bridgertonových.
Líbily se mi všechny dodatky, přesně tak, jak byly napsány. Věřím, že si paní spisovatelka splnila i svůj sen. Vždyť mě jako čtenářce hrdinové z knih přirostou k srdci, co potom jejich stvořitelce, s tou zůstávají určitě navždycky.
Bonusem pro mne bylo, že některé epilogy se odehrávají hned po konci knihy a některé až po letech, je tak možné sledovat rodinu po dlouhou dobu.

20.11.2023 5 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Pokud si po dočtení oblíbené knihy říkáte, tak jako já, co asi bylo dál, pak je tato kniha splněným snem.
Knižní hrdinové nejsou skuteční, ale často se jejich boje, emoce, touhy a lásky zapíšou do našeho opravdového života. Kyslík dusných dnů, světlo ve dnech pošmourného podzimu. Radostná chvilka v neradostném období. To jsou pro mne knihy. Příběhy, fantazie stvořená pomocí slov. Co všechno na těch písmenkových pěšinkách lze najít. Jak zajímavé rozhovory probíhají u nás v knihovně po dočtení.
Autorka rozhodně tohle vše zná a tak nás odměnila touto novelou. Návratem tam ,kde knihy dýchají....
Elisabeth, Nathaniel a Silas v celé své kráse. Moc děkuji !
A klidně bych se do světa Thornů vypravila zase, pár vedlejších hrdinů by si zasloužilo vlastní dobrodružství!!

13.11.2023 5 z 5