switch.man switch.man komentáře u knih

Spad Spad František Kotleta (p)

Western v postapo kulisách. To je hlavní pocit, který z toho mám. Vyměňte Prahu za Old-rusty-Town, hospodu za saloon, metro za jeskyni u stříbrného jezera... a je to. Některé věci ani není třeba měnit :)
Postapo je žánrově jinde než kovbojka, ale tady se k sobě přibližují, až prolínají velmi intenzivně a vypadá to, že rozdíl je pouze v umístění na časové ose. Když nad tím tak přemýšlím, ono v podstatě z každého westernu by šlo udělat postapo výměnou kulis. Opačně by to asi nešlo vždy. Třeba takové Silo... mělo něco žánrově nepřenositelné... Nebo ne zcela jednoduše přenositelné. A to něco mi tu chybělo. Něco co by z té kovbojky v kulisách pojaderné krajiny udělalo regulérní originální postapo. Ale to je jen takové mé pohloubáníčko :)
Jako audiokniha mne skvadra kovbojů bavila při mém běhání - příjemně, nenuceně, vtipně, oddechově, přímočaře, bez komplikací. Snad trend vydrží i celé sérii .)

20.09.2019 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Zajímalo by mne, do jaké míry je to "jen postapo z moskevského metra" a do jaké míry je to obraz ruské politiky a vedení země současnosti. Možná tam vidím něco, co tam ani není, ale měl jsem z toho ten pocit.

04.09.2019 4 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Bohatí a mocní "hrdinové" nacházejí životní štěstí a uspokojení v mučení a utrpení chudších a méně mocných. Jejich životní filosofií je pouze užívání života vrchovatými doušky požitků. A jak s jídlem roste chuť, končí škála jejich požitků až u těch fatálních.
...
Kdybychom vypustili z knihy zmínky o tvorbě a konzumaci fekálií, počet stran by se zúžil na méně než polovinu. Až mne zaráželo, kolik prostoru tato Sadeova nejspíše oblíbená kratochvíle dostala. Dalších 30% je anál převážně s nezletilými. Zbytek je směsicí sadismu, DS, fetiší....
Celkově - těch několik pro mne zajímavých momentů bylo udusáno hromadou výkalů.
Ale jsem rád, že jsem se tím prokousal až do konce. Tou knihou.. :D

15.02.2019 2 z 5

Prodavač novin světovým vynálezcem Prodavač novin světovým vynálezcem Jaromír Hořejš (p)

Taková útlá knížečka to byla.. skočila mi do ruky, když jsem neměl co číst, jelikož jsem se stěhoval a všechny knihy mé hromádky "k přečtení" jsou zatím beznadějně zabalené a uskladněné.. A pak člověk okem zavadí o tuto krásnou obálku, koukne na titul a už mu to nedá. Dobře jsem udělal! Tohle je naprostá oslava tvůrčího ducha člověka (v podobě Edisona). Tak motivující, tak dech beroucí.. co vše dokáže jeden člověk s vášní, pokud má vůli, zájem a nebojí se zlých jazyků a velkých hráčů. 1500 patentů a Edison na sklonku života je smutný, že se dostal teprve lehce pod povrch věcí a nebude mít už čas dostat se hlouběji a vynaleznout další tisícovky věcí, které lidstvu usnadňují život a práci. I tak toho Edison stihl vykonat tak za 10 běžných životů ne-li více... Smekám před Vámi, pane Edisone a před všemi Vám podobným.
PS: krásná grafika obálky, 1937

01.02.2019 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Kdo má rád atmosféru objevitelství, záhad a nebezpečí z neznámého a kdo má smysl pro vědecký pokrok / výzkum (s ohledem na dobu vzniku díla), bude, myslím, ukojen :)
Audio kniha - jako slepý k houslím, bavilo.

28.01.2019 4 z 5

Žid Süss Žid Süss Lion Feuchtwanger

Vzestup a pád. Materialismus a mocichtivost vs. spiritualismus, Kabala. Politické kejkle a manipulace, intriky, trafiky (ach, jak současné.. nebo spíše neustálé; možná bych parafrázoval známé úsloví na "mocenské intriky jsou staré jako lidstvo samo"). Pověrčivost, předsudky a nenávist, populismus. Kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde. Demokracie bez demokratů, právní zákony bez vymahatelného práva.
Dle doslovu - napsáno na motivy skutečných událostí (Süs měl reálnou historickou předlohu); pointa díla překroucena nacistickou propagandou ve filmovém zpracování.
.. velmi zajímavé čtení, všudypřítomná nenávist a nedůvěra k židům je "zajímavá" v kontrastu s tím, jak společnost židy "potřebuje" coby schopné finančníky a obchodníky. Ale musím říci, že další díla Feuchtwangera mne vtáhla do děje ještě trochu více a silněji. Konkrétně Oppermannové (2. díl trilogie Čekárna) a Jefta a jeho dcera.

28.01.2019 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

no.. já nevím. Dostal jsem se k titulu ve formě audioknihy jak slepý k houslím, koukám - 82% - ok, zkusím to.
Notorický lhář a zkomáravelbloudář Ignác se svým světonázorem občas vytvoří úsměvný moment; panoptikum postaviček je pestré.. ale nějak výrazně mne to neoslovilo. Možná kdybych byl američan, tak bych se do děje a prostředí vcítil více... Sám od sebe bych dílo tohoto žánru asi nevyhledával, asi to můj šálek kávy nebude.

10.10.2018 3 z 5

Venuše v kožichu Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

... je hlupákem ten, kdo chce žít svůj sen?

05.04.2018 5 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

K tolika skvělým komentářům k této "eseji na pravdu" už nemám téměř co dodat. Přidám jen pár postřehů, které mne opravdu zaujaly:
- z Orwellova popisu přebírání moci komunisty mi přijde, že komunisti měli (nebo stále mají) snad mezinárodně standardizované noty, jak v této věci postupovat (a velmi podobný postup měli i nacisté v Německu).
- stálá přítomnost ruské tajné služby, která nejen sledovala dění, ale aktivně jej ovlivňovala. A nejspíš vysvětluje i předchozí bod.
- lži, lži a ještě jednou lži.... manipulace, propaganda, budování a využívání strachu, ovlivňování komunikačních kanálů... Orwell trefně říká, že je čím dál složitější až nemožné, dopátrat se pravdivé podstaty informace (zvláště když s odstupem času ještě více platí, že "historii píšou vítězové"). A právě jeho snaha zjistit elementární pravdu, ověřovat zdroje, je mi nesmírně sympatická. Navíc ještě s jeho upozorněním, že ním vnímáné okolnosti mohou být zabarveny jeho subjektivním a "stranickým" pohledem.
- z tohoto pohledu by mne zajímal obsah hypotetické knihy hypotetického "Georga Orwella fašisty" a "George Orwella komunisty" z druhé strany barikády. Jeho argumentace, jeho hledání pravdy a jejich zdrojů. Prostě pohled ekvivalentního člověka, který věřil ve správnost toho, zač bojuje a zdali se dokáže dohledat své pravdy nebo jen stranických lží.
...při čtení knížky v kontextu současnosti přemýšlím, jsou-li všechny okolnosti této války stejné a staré jako války samy.. Myslím že z velké části ano, nejspíš se mění jen prostředí a technologie.

Průse* ovšem je, že hodně věcí z popsaných můžeme vidět právě dnes v přímém přenosu ve světě i u nás (fakenews, snaha zestátnění veřejnoprávné televize, změkčení lustračního zákonu, proruské zpravodajské weby, ovlivňování voleb směřující do Ruska, podrývání důvěryhodnosti právního státu ... atd atd atd). Takže byť se jedná o defakto o rozšířenou zpravodajskou žurnalistiku 80 let starých událostí, podstata je pro mne bohužel mrazivě aktuální.

28.02.2018 5 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Nejlepší byl Hendrix :)
Prostě detektivka, v takovém cyber-punk-sci-fi hávu. Není to asi nic extrémně originálního, nicméně podstata Bází zadělává pěkný základ na mnoho variací děje, ze kterých by mohl autor těžit hóóóódně dlouho. Určitě déle než D. Brown s p. Langdonem. Ale čte se to příjemně, děj odsýpá.. za mne příjemná oddychovka.

---- dále možné spoilery----
Rozumím tomu chtěnému obrazu tvrďáckého detektiva, ale občas to prostě v souvislosti s popisovaným světem působí na můj vkus kapku .. přestřeleně.. nebo alespoň ne zcela pravděpodobně. Jako že v době kdy je známá a v praxi 100% rozšířená techonologie "báze" a informace se promítají na sítnici, si celý policejní sbor vyjíždí při každé příležitosti "sjetinu" z nějaké kancelářské tiskárny na cár papíru; kára se spalovacím motorem v době vznášedel (nevím, jestli si někde destiluje benzín, nebo tankuje v lékárně jako na počátku 20. st. :); cigaretám taky moc nevěřím... ta neohrožená tvrďácká oldschoolová maskulinita z toho docela teče a porno scény s tím jdou ruku v ruce.

28.01.2018 4 z 5

Oppermannové Oppermannové Lion Feuchtwanger

Tohle je neskutečně silná kniha. Mráz po zádech mi běhá ještě teď. Autor poutavě popsal nástup nacismu v Německu v roce 1933 s jasným varováním světu i samotným Němcům.. bohužel, jak to dopadlo, víme všichni.
Poselství v knize je přímo brutálně naléhavé.
Smekám, pane autore.

15.01.2018 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

První díl Sila mne před časem nadchl. Poprvé jsem četl knihu psanou tímto stylem.
Nonstop "drive" nutící čtenáře stále pokračovat, střídání časových os, umírající hlavní postavy... Ani nevím, jestli je to v současné literatuře běžné, většinou čtu i několik dekád stará díla a se současnou tvorbou do styku moc nepřicházím. Každopádně mi tento návykový styl sedl, ikdyž si teď asi trochu odpočinu u něčeho klidnějšího .)
Vysvětleno bylo téměř vše, otázek moc nezbylo. Možná je to škoda, možná ne.
--SPOILER--
Jen by mne zajímalo, co se stane s obyvateli ostatních sil, když už jim nehrozí nebezpečí z jedničky. Možná mne trochu mrzí, že Juliet ani nepomyslela na to, že by jim sdělila pravdu o modré obloze, zelené trávě a úrodné půdě a nechá je hnít ve svých podzemních bunkrech, než jim dojdou zásoby.. tomu se mi nechce věřit, taková Juliet nebyla ani na okamžik.
Ale jak autor sděluje v doslovu:
Tohle není konec, postavy žijí dál v naší fantazii. A tak to má být.

11.12.2017 5 z 5

Babylón 2 Babylón 2 Margita Figuli

Občas mne trochu zarážel poměr proporcí některých částí tohoto dvoudílného románu, kdy jednou se řešily emoce konkrétní situace v několika kapitolách - oproti krátkému, v podstatě několikařádkovému popisu významných, překotných události děje..
Nicméně, žil jsem a hltal jsem Babylon a jeho poslední dny s autorkou. Pro mne to je úžasné dílo, řekl bych nedoceněné, nemluvě o podmínkách jeho vzniku. Velmi silný příběh, poselství.. nemůžu jinak než 5*. Obdivuji množství autorkou zakomponovaných historických základů, postav a skutečností. Docela by mne zajímalo, co vše autorka před sepsáním románu prostudovala.
Nezapomenu!

11.10.2017 5 z 5

Na počátku byl Sumer Na počátku byl Sumer Vojtech Zamarovský

Původně to začalo tím, že jsem hledal informace o nejstarších písemných památkách. A tak jsem se dostal k Sumeru, který byl se svým obrázkovým zápisem (ze kterého následně vzniklo písmo klínové) považován do nedávna za místo vzniku nejstarších zachovaných (a rozluštěných) písemných památek.
(Dnes wiki uvádí jako nejstarší záznamy obrázkové písmo civilizace Vinča - cca 6. tisíciletí př. n. l. na území dnešního Rumunska - nicméně toto písmo ještě nebylo přeloženo).

Úžasná kniha o úžasném národu, velmi čtivě napsána. Fascinuje mne kulturní, novátorská a architektonická vyspělost tohoto národa, který doslova začal psát historii člověka.
Kniha mne nasměrovala velkým kopancem do studia dalších knížek o Sumeru a o nejstarších civilizacích vůbec.
Vřele doporučuji každému, koho jen trochu zajímá historie lidstva, jelikož při jejím počátku stál právě Sumer a sumerská kultura.

13.06.2017 5 z 5

Ráma tajemství zbavený Ráma tajemství zbavený Arthur Charles Clarke

Co na to říct.. byla to neuvěřitelná odysea!
Samozřejmě, první díl mne doslova rozsekal, další díly postrádaly atmosféru onoho velkého objevitelského tajemství, které bylo v jedničce tolik přitažlivé. Z průzkumné sci-fi se částečně stalo sociální drama a sonda do lidské společnosti. Přiznám se, že tato část mne až tak nebavila.. ale spíše proto, že jsem byl vyloženě naštvaný na intergalaktickou xenofobní lidskou chásku. Samozřejmě tato část je zrcadlem lidstva jako takového a z tohoto pohledu nelze vytknout téměř nic - bohužel..
Poslední díl (od Clarka) mne do sebe hlavně v druhé polovině vcucnul téměř dokonale.
Děkuji autorům za tuto úžasnou čtyřdílnou cestu, byl to zážitek, na který nezapomenu!
PS: poslední otázka která mi zbyla v hlavě - Marie v Zoo... jak?.. proč? Kdyby to někdo pochopil, prosím, pošlete mi klidně zprávu, docela by mne to zajímalo.. ale možná jsem jen hledal složitost, která tam nebyla .) díky!

06.03.2017 4 z 5

50 odstínů dominance - Můj skutečný příběh 50 odstínů dominance - Můj skutečný příběh Lady Miranda (p)

Spíše jsem čekal povídání o její práci, o jejím vnímání DS atd. Ale tohle je z 90 ℅ příběh jejího života - dětství, dospívání, proniknutí do sféry dospělého průmyslu, obchodní úspěchy, soukromé vztahy, rodina. Je to hlavně o Mirandě coby soukromé osobě a jejich podnikatelských úspěších. Navíc ne příliš dobře napsáno. Jasně, není to spisovatelka a musím uznat, že z ničeho to v oboru dotáhla daleko.
Suma sumárum po navnadění první kapitolou docela zklamání. Myslím, že kdyby chtěla, tak by to mohlo být daleko zajímavější a kvalitnější čtení. Škoda... Možná je kniha jen dalším z jejich podnikatelských záměrů, tentokrát jak se trochu svézt na vlně XY odstínů čehokoliv.

04.01.2017 2 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasné v pravém slova smyslu. A krásné a smutné zároveň. O vzájemné komunikaci stromů, rodičů a potomků.. jsem pár článků četl. Ale obsah této knihy mne opravdu překvapil. Nejedenkrát jsem se při čtení přistihl, že mi spadla brada úžasem.
Kniha doslova nabitá zajímavými informacemi o životě stromů a lesů.
"musthave" pro každého milovníka přírody. A spíš ještě více vhodné jako povinná četba právě pro ty, kdo k přírodě vztah nemají. Nebo mají ale jen povrchní.
Miluji stromy, lesy a přírodu vůbec a tohle byla opravdu krásná záležitost, na stromy se už vždycky budu dívat jinak než do teď.

31.12.2016 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

---
Nemohu si pomoci a musím se podělit o krásný zážitek z fyzické podoby vydání.
Formát, tisk, grafika, typografie!, vazba.. úžasná práce z roku 1963.

18.12.2016 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Technický mistr a vizionář Sir Clark mne opět nezklamal. A myslím, že nikdy nezklame. To by se spíš Merkuřané dřív vrátili na Zemi ;)
Přiznám se bez mučení, že bych se klidně velmi rád nechal unášet trochu rozsáhlejším popisem vlastností prostředí Rámy při jeho průzkumech.. jak kvůli podrobnější představě o věci samotné, tak kvůli podrobnějšímu pohledu do neskutečné fantazie jeho tvůrce. Snad se dočkám v dalších dílech, na ktere se těším už od přečtení prvních pár kapitolek tohoto úvodního díla.
---
Grafika desek je asi plně poplatná divokým devadesátkám, ale když se podívam na knihy stejného žánru i o několik dekád starších, myslím, že by tenhle titul zasloužil kvalitnější zpracování.

20.10.2016 5 z 5

Proti všem Proti všem Alois Jirásek

Padlo mé základoškolské tabu. "Přečetl jsem Jiráska". Tedy jedno jeho dílo. Zatím. A jaké to bylo? Skvělé! 700+ stran jsem docela proletěl a musím říci, že jsem opravdu nečekal, že kniha bude mít neustále spád a bude mne pořád bavit.
Oproti zde zmíněným delším popisům přírody, okolí a scény osobně nic nemám, právě naopak. Velmi rád si modeluji scénu děje.
Resumé?
Chtěl jsem se trochu nahlédnout pod pokličku husitství + náramně jsem si početl = win-win.
Jirásek mne opravdu příjemně překvapil, určitě sáhnu po dalším jeho díle.

11.10.2016 5 z 5