Ráma tajemství zbavený

4. kniha série Ráma Nicol Wakefieldová, odsouzená k trestu smrti, prchá přes Válcové moře na ostrov záhadných mrakodrapů New York, do podzemních chodeb obývaných stejně tajemnými a nebezpečnými oktopavouky. Tak začíná poslední dějství rozsáhlé rámanské epopeje, díla, které nemá v dějinách science fiction obdoby. Dozvíme se konečně, kdo postavil dokonalou kosmickou loď nazvanou pozemšťany Ráma, a jaké pohnutky jej k tomu vedly? Arthur C. Clarke a Gentry Lee přicházejí s novou, naprosto originální koncepcí vesmíru! ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/18948/rama-tajemstvi-zbaveny-18948.jpg 3.9141

Ráma (4.)

Rama Revealed (1993)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Nifredil
04. prosince

Neuvěřitelné svým způsobem vlastně zakončení cele série. Takový výbuch představivosti a nečekaných dějových i jiných zvratů jsem po přečtení dvojky v sérii nečekala. Je to úplně jiné, než sci-fi bývá, ovšem o to zajímavější a to hlavně na konci v těch nábožensko-filozofických pasážích. Jinak je to velmi zdařilé ukončení předchozí sci-fi utopické knihy, která by bez tohohle dílu byla neúplná. Nakonec nelituji, že jsem dočetla až sem, dál už ale číst nebudu. Snad až někdy úplně jindy, až se rozhodnu, že zkusím i díly bez legendárního A. C. Clarka jako autora. Nakonec dávám 4 hvězdy, ale byly by to spíše 3,5, protože přes všechna pozitiva, zase až tak unesena touhle knihou nejsem.

tom_kladno
29.09.2017

Napsal jsem komentář k prvnímu dílu. A tam stálo, že si pod dojmem komentářů k ostatním částem nebudu kazit ten úžasný zážitek a nebudu pokračovat ve čtení. Ale nedalo mi to. A tak jsem přečetl zbytek a shrnu to zde u posledního dílu. S tím, že se dílo odkloní od původního stylu jsem počítal a musím říct, že prvních 100 stran dvojky bylo utrpení. Pak to ale začalo mít spád a to sociální drama, které převzalo myšlenku knih, mě chytlo. Z mého pohledu to má hloubku a je to zejména nadčasové. Lidi takoví byli, jsou a budou :( Závěr, který je soustředěný na hlavní hrdinku, mě zcela pohltil a byl pro mě velmi emotivní.

switch.man
06.03.2017

Co na to říct.. byla to neuvěřitelná odysea!
Samozřejmě, první díl mne doslova rozsekal, další díly postrádaly atmosféru onoho velkého objevitelského tajemství, které bylo v jedničce tolik přitažlivé. Z průzkumné sci-fi se částečně stalo sociální drama a sonda do lidské společnosti. Přiznám se, že tato část mne až tak nebavila.. ale spíše proto, že jsem byl vyloženě naštvaný na intergalaktickou xenofobní lidskou chásku. Samozřejmě tato část je zrcadlem lidstva jako takového a z tohoto pohledu nelze vytknout téměř nic - bohužel..
Poslední díl (od Clarka) mne do sebe hlavně v druhé polovině vcucnul téměř dokonale.
Děkuji autorům za tuto úžasnou čtyřdílnou cestu, byl to zážitek, na který nezapomenu!
PS: poslední otázka která mi zbyla v hlavě - Marie v Zoo... jak?.. proč? Kdyby to někdo pochopil, prosím, pošlete mi klidně zprávu, docela by mne to zajímalo.. ale možná jsem jen hledal složitost, která tam nebyla .) díky!

Teryy
06.04.2015

Jednička, kterou napsal Clarke byla nejlepší. Další dva díly byly vcelku nudné a vlekly se. Ale tento díl opět překvapil. Konečně autor opustil nudný Nový Eden, a začal zase psát trochu sci-fi.
Konec byl zmatený, náboženský podtext mě zklamal. Přesto kniha příjemně překvapila, v některých pasážích byla dokonce i svižná, tak, že jsem knihu nerada odkládala.

WerMaledictos
23.12.2014

Velice pěkné završení série knih o Rámovi. Moc se mi líbil popis hyerarchie společnosti oktopavouků. Spousta otázek byla zodpovězena, spousta nesrovnalostí vyjasněna a mně nezbylo, než v určitých pasážích žasnout. Úplný závěr je možná až příliš nábožensko-filozoficko-chaotický, ale chápu. že si autor musel na poslední chvíli ještě vylít spisovatelské srdce. Nicméně konečně nemám pocit, že kniha bude mít další pokračování. Jak říkám - moc pěkné završení :)

daymoon
17.12.2014

Nelíbilo se mi.

Phoenix16.cz
07.01.2013

Tímto dílem pro mě série končí, protože na dalších knihách už se nepodílel A.C.C. Za první tři díly jsme nasbírali spoustu zážitků, záhad a postav a jak bývá zvykem, závěrečný díl by měl dovysvětlit zbývající otázky a spojit osudy minimálně hlavních postav. Tomuto pravidlu autoři dostáli a po přečtení má čtenář náhle pocit, že některé události z minulých dílů, mají mnohem větší význam, než v době, kdy se o nich dověděl poprvé. Díky tomu pro mě série Ráma představuje celistvé provázané dílo, které sice prošlo různými styly vyprávění a v různých etapách se zaměřovalo na odlišné věci, v konečném důsledku však představuje to lepší, co SF žánr nabízí.

yerry
15.01.2012

Ten záver bol fakt veľmi slabý. Román dosť rozvláčny s niekoľkými zbytočnými a hluchými miestami. Napriek tomu, v knihe sa nachádzalo aj zopár pútavých pasáží, počet strán ale mohol byť kľudne aj o polovicu či dve tretiny menší.

Petrvs
14.02.2011

Jednoznačně nejhorší z rámanského konglomerátu. Rozvleklé "společenské" a již zcela neclarkovské sci-fi s nedopracovanými vedlejšími liniemi příběhu a hloupým a nevysvětleným deus ex machina v závěru, kdy úplný závěr byl opravdu velmi slabý. Zklamání.

vesmír

Autoři knihy