sweeney sweeney komentáře u knih

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Zajímavá kniha, ve které autor umožňuje poutavým vypravěčským stylem nahlédnout do života žen nejen šlechtického stavu, ale i měšťanek. Oceňuji, že to vše zasazuje do kontextu doby, která samozřejmě jejich činy ovlivňovala :)

04.10.2021 5 z 5

Třetí dívka Třetí dívka Agatha Christie

Já mám zkrátka pro Agathu Christie slabost, ať už jde o tvorbu knižní, nebo o filmové zpracování :) tento případ je sice pojat trochu netradičně, nicméně i tak neztrácí nic na čtivosti (k pachateli se musíme dopracovat skrze Poirotovy dedukce tak či onak :).
Jedinou výtku bych snad měla jen k přespříliš častému opakování slova "jest. "

03.10.2021 4 z 5

Muž v mlze Muž v mlze Agatha Christie

Musím přiznat, že ačkoli jsem fanynkou detektivních příběhů Agathy Christie, doposud jsem neměla ponětí o existenci jiných detektivů, nežli proslulých Poirota a slečny Marplové (holt člověk se celý život učí a já jsem moc ráda, že jsem měla možnost setkat se i s jinými charaktery této úžasné spisovatelky :). Jak je psáno níže, ne všechny povídky jsou na plný počet bodů, nicméně pokud to člověk vezme jako celek, není o čem pochybovat.

01.08.2021 4 z 5

Kateřina Parrová: Šestá manželka Kateřina Parrová: Šestá manželka Alison Weir

Závěrečný šestý díl o manželkách Jindřicha VIII. A stejně jako předchozí i tento perfektní :) Na své si přijdou jak milovníci historie, tak fandové románové četby. Za mě Alison Weir jedna z nejlepších spisovatelek. Doporučuji všem :)

28.04.2024 5 z 5

Dcery čarodějného vrchu Dcery čarodějného vrchu Mary Sharratt

Osudy tří generací žen jedné rodiny. Osudy těžké, stejně drsné jako prostředí a období, ve kterých žili. Události, kterým dnes nepřisuzujeme nic nadpřirozeného, byly pro tehdejší lidi a jejich smýšlení naprosto nepochopitelné a tudíž bylo přece jasné, že v nich musel mít prsty Satan.
Smutné čtení...

11.10.2023 4 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Po celou dobu čtení této knížky mě doprovázely rozporuplné pocity..je to thriller/detektivní příběh či nějaká verze takřka až romantického příběhu (samozřejmě vyjma popisu mrtvých těl). Asi jsem spíše čekala "klasické" vyprávění o Jacku Rozparovači. Uvidíme, snad lepší dojem udělá další knížka v řadě...

21.09.2023 1 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Strhující. Napínavé. Děsivé. Překvapující.
Skvěle napsaná kniha, mnou první přečtená od tohoto autora a určitě ne poslední. Téměř po celý příběh jste přesvědčení o jisté verzi a ono se nakonec ukáže, že jste se mýlili. Doporučuji všema deseti :)

19.06.2023 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Bohužel se musím odlišit od většiny zdejších čtenářů a říct, že z knížky mám trošku rozporuplné pocity. Ano, nese vážné poselství o nutnosti nedělat rozdíly mezi lidmi na základě barvy pleti, respektovat se navzájem a také poselství o správnosti nebát se vystoupit z davu, zastat se slabšího a stát za pravdou, i kdyby to mělo znamenat překonání překážek...Přesto se mi příběh občas nečetl moc lehce, nevím, snad jsem měla pocit, že mi v ději "něco" chybí. Nicméně za přečtení stojí :)

03.08.2022 3 z 5

Dcery Marie Terezie Dcery Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Přehledně sepsané životy dcer Marie Terezie v kratších kapitolách, občas proložené dobovými vyobrazeními. Pro nadšence (včetně mě) určitě poslouží jako odrazový můstek pro hlubší zkoumání osudů princezen, které jsou tedy v této knížce shrnuty spíše v kostce, nicméně dostatečně:)

31.12.2021 5 z 5

Detektivní hry 2 (Černá káva, A pak už tam nezbyl ani jeden, Poslední víkend) Detektivní hry 2 (Černá káva, A pak už tam nezbyl ani jeden, Poslední víkend) Agatha Christie

Co se týče detektivních příběhů, Agatha Christie je pro mě bezesporu tou nejlepší volbou. Takže když jsem se začetla do této knížky, ani jsem nečekala jiný čtenářský požitek, než ten nejvyšší kvality. Určitě doporučuji i románové podoby příběhů a taktéž filmové zpracování.

02.05.2021 5 z 5

Diana: Královna srdcí Diana: Královna srdcí Julie Heiland

Smutný příběh Diany vyprávěný od jejích mladých let, přes setkání s Charlesem až po tragický konec. Všichni její nelehký osud tak nějak zhruba známe, nicméně v knize se dočítáme detaily, její niterné pocity, ať už štěstí, nebo bohužel častěji neštěstí. Jako by její duše už od počátku patřila do jiného světa, než do jakého byla uvržena.

07.06.2024 5 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Kniha o nelehkém osudu židovských obyvatel před a v průběhu druhé světové války. Na toto téma bylo napsáno velké množství knih, přesto se stále jejich čtení neomrzí. Není na škodu si občas připomenout minulost a třeba se z ní i poučit :) Příběh to je smutný, ale zároveň plný naděje a i nějakých těch šťastných konců :)

10.03.2024 3 z 5

Lesk soumraku Lesk soumraku Hanna Caspian

Na základě předchozího recenzí jsem se maličko obávala, jak se mi knížka bude líbit. Naštěstí zbytečně :) Velmi se mi líbilo Panství Downtown a toto je v podstatě velmi podobné. Život členů šlechtického rodu ze Zadních Pomoran na pozadí průmyslového rozkvětu a rodícího se světového konfliktu. Už se těším na druhý díl :)

12.02.2024 5 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Po přečtení prvního příběhu/případu Matthewa Shardlaka jsem věděla, že mě i pokračování bude bavit stejně. Jako milovníka historie a detektivek se mi zkrátka "musí" líbit knížky, které tyto dva prvky kombinují.
Matthew řeší další zapeklité případy, tentokráte s pomocí Baraka a přítele, apatykáře, Guye, a to na pozadí vlády krále Jindřicha VIII a jeho ministra Cromwella. Na pozadí bouřlivých událostí, tak jak je známe z učebnic dějepisu. Překvapivé rozuzlení na závěr snad ani nemusím zmiňovat :)

28.01.2024 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Knížka to není špatná, nicméně mě nejvíce zaujal třetí, poslední, příběh. Příběh o zdravotní sestře, která se celý život "honila" za přeludem, aby pak nakonec poznala pravý smysl života. Všechny příběhy jsou smutné, pojednávající o různých životních peripetiích/problémech, které můžou potkat kohokoli.

26.09.2023 3 z 5

Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Hans-Olav Thyvold

Knížka je spíš odpočinková, ačkoli téma je smutné, takové hořko-sladké dalo by se říct. Příběh je vyprávěn psem Tassenem, který žije se svou paničkou, paní Thorkildsenovou, v podstatě poklidným životem. Zcela až lidským uvažováním rozebírá každodenní události, přičemž nezapomíná být stále hrdým psem :)

20.09.2023 3 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Čtu sérii o tudorovských královnách postupně a musím bohužel říct, že tento díl mě zatím bavil nejméně..snad to bylo mou antipatii vůči hlavní postavě Kateřině, jejíž chování/smýšlení mě od počátku čtení odrazovalo. Nicméně samozřejmě opět chválím způsob psaní Alison Weirove, která dokáže čtenáře přenést do dané doby se všemi detaily :) Navíc i tento příběh o páté manželce Jindřicha do série prostě patří :)

06.12.2022 4 z 5

Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti Juliet Grey

Čtivé pokračování života Marie Antoinetty z pera Juliet Grey, tentokráte zaobirajici se především postupným zvyšováním napětí mezi francouzským lidem a aristokracii. Stejně jako i v prvním díle, i zde musím vyzdvihnout/ocenit detailní popis prostředí Versailles, včetně charakterů svých obyvatel :)

17.11.2022 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Musím přiznat, že zpočátku mě knížka moc neoslovila (dokonce jsem ji na chvíli odložila, že bohužel nedočtu). Nakonec jsem se ale přece jen "kousla," znova se začetla a tentokrát se děj stal zajímavějším, s rychlejším spádem :) Možná to bylo tím, že jsem neviděla seriál, těžko říct, nicméně ve výsledku jsem byla spokojená :)

23.10.2022 3 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Po knize jsem sáhla na základě recenzí a taktéž mě, jako milovníka historie, zaujal obsah a samozřejmě přebal :) Pomalejší úvod do děje, následně "napínavější" pasáže až do konečného rozuzlení, které bylo vlastně směsicí radosti i smutku z pohledu hlavní hrdinky. Ačkoli knížku nezařazuji mezi ty, které můžu číst vícekrát, určitě nelituji stráveného času :)

05.10.2022 3 z 5