Svářeč Svářeč komentáře u knih

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Kniha se rozjíždí velice slibně, první dvě třetiny knihy jsem si opravdu užíval. Atraktivní prostředí města Camorru spolu se sympatickými postavami dělají své a kniha utíká kupředu jako dobře promazaný stroj. První dvě třetiny prostě za jasných pět hvězd. Bohužel nám Lynch ve dvou třetinách předhazuje dost křečovitý a umělý zvrat. S odchodem několika důležitých postav mě to přestalo bavit a zbytek knihy jsem četl snad měsíc, přičemž jsem to prokládal jiným čtivem. Zbylé postavy nedokáží děj utáhnout a je to celé takové těžkopádné. Konec je taky nemastný neslaný. Nejsem vysloveně zklamán, přeci jen první dvě třetiny byly vynikající, ale po tolika nadšených recenzích jsem čekal trochu víc.

Hořící přízraky Hořící přízraky Vladimír Šlechta

Sláva! Po dlouhém čekání konečně příchází závěrečný díl Gordonovi země. A čekání se rozhodně vyplatilo. Asi každý čekal, že to bude skvělá kniha, ale že až takhle skvělá, tak o tom se mi ani nezdálo. Kniha začíná docela rychle. V první části máme několik dějových linií, které se pozvolna lepí dohromady. Je tady jedna velká bitva, pár menších potyček, příběh příjemně odsýpá. Druhá část by se dala charakterizovat jako "ticho před bouří". Všechny dějové linie se propojí a všichni se připravují. Na co? Na grandiózní, dvojité finále ve třetí části. Gordonova země je za mnou a já mám pocit, jako bych opouštěl důvěrně známé přátele, které jsem provázel na jejich dobrodružství.

02.01.2018 5 z 5

Flotila Země Flotila Země Patrick Zandl

Dost zajimavá knížka. Pojednává sice jen o jedné bitvě, ale celé je to napsané tak poutavě, že si té absence nějakého koherentního děje ani nevšimnete. Délka je tak akorát a knihu jsem přečetl téměř na jeden zátah. Česko jako světová velmoc sice vyvolá na tváři usměv, ale řekl bych, že to je taky účel. Menší výhrady mám akorát k epilogu, kde se nachází pár klišé a český patriotismus je tady dovedený trochu do extrému.

Pištec Pištec Jaroslav Mostecký

Kniha se mi líbila, ale příběh by se dal prokrátit, aniž by to knize uškodilo. No a vůbec mi nesedl konec. Vím, že spousta čtenářů má špatné konce ráda, ale mezi ně nepatřím. Když kniha skončí špatně, tak mi vždycky připadá, jako bych to celé četl uplně zbytečně.

02.01.2018 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Po slabé pětce a slušné šestce přichází konečně vyvrcholení série. A že je to vyvrcholení jak se patří. Přiznám se, že z prvních tří čtvrtin knihy si pamatuji snad jen to, že mě nesktutečně bavila. Ovšem závěrečná bitva je naprosto úžasná, napětí a strachem o hrdiny jsem při ní nedýchal a když jsem dočetl, byl jsem se silami na dně. Nejlepším dílem pro mě nadále zůstává Vězeň z azkabanu, ale tohle je víc než důstojné zakončení celé série.

02.01.2018 5 z 5

Doba krkavců Doba krkavců Martina Šrámková

Teda nic moc. Postavy mě nijak nezaujaly, stejně jako příběh. Atmosféra žádná, nemá to žádný nápad. První krátká povídka ještě ujde, ale v hlavní novele je již bolestivě zřejmé, že tato kniha prostě nemá čím zaujmout.

02.01.2018 2 z 5

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Opět skvělá kniha, stejně jako Zasraná pošta, akorát mají obě knihy nepříjemně podobnou zápletku. Že by se mistr Pratchett na stará kolena začínal vykrádat?

Kruh nenávisti Kruh nenávisti Keith R. A. DeCandido

Tahle kniha se mi velice líbila. Je dost odlišná od ostatních knih ze série Warcraft, ani moc nedokážu říct proč. Není tak temná jako předchozí Warcrafty. Každopádně je to velmi zajimavá kniha a já ji přečetl na dva zátahy. Dějová linka je v pohodě, postavy jsou dobře prokresleny a sympatické.

Bouřný meč Bouřný meč Nancy Varian Berberick

Otřesnost. Snůška debilních klišé, nevýrazných postav a nudného děje. Už pár dnů po dočtení si nedokážu vzpomenout, o čem to vlastně bylo. Mám takový pocit, že o ničem. Posledních sto stran už jsem vysloveně přetrpěl a dočetl jsem to ani nevím proč.

02.01.2018 odpad!

Vlčí přilba Vlčí přilba Richard A. Knaak

Ujde to. Postavy jsou sympatické, příběh nic moc, ale oproti Stínovému hřebci se to aspoň čte celkem snadno. Nic světoborného, ale jako zábava na odreagování, proč ne.

Stínový hřebec Stínový hřebec Richard A. Knaak

Obří nuda. Děj a postavy jsou nevýrazné, velmi špatně se to čte a já se do toho celou dobu nedokázal začíst. Posledních 50 stran už jsem si z nudy trhal vlasy, ale bylo mi proti srsti knihu odložit.

02.01.2018 1 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Co na tom, že tomu úplně chybí nějaká hlubší zápletka. Je to velmi čtivé, postavy jsou sympatické a celé jsem to přečetl s nesmírnou chutí.

Pestis Draconum Pestis Draconum Dušan Fabian

O třídu lepší než předchozí díl. Celý příběh je mnohem promyšlenější, celé je to čtivější a kratší rozsah tomu taky prospívá. Jenom škoda, že se hlavní postavy nedaly dohromady :)

Invocatio Elementalium Invocatio Elementalium Dušan Fabian

Dobrá kniha. Příběh i nápad jsou poměrně slibné, bohužel je vidět, že je to autorova prvotina. Zábavné pasáže střídají hluché, v nichž se moc neděje a tak to jde v podsatě až do konce. Hlavní postavu jsem si docela oblíbil, stejně jako vedlejší. Celkově je to dobrá kniha, ale těch nudných pasáži je tam bohužel trochu moc.

Carpe Diem I. Carpe Diem I. Robert Fabian

V podstatě dost tuctová military scifi. Asi tři čtvrtiny knihy se věnují výcviku, který je sice stokrát omletý, nicméně napsaný velice poutavě a já si při něm ani jednou nenudil. Poslední čtvrtina knihy pak popisuje akci na odlehlé planetě, na které mají hlavní hrdinové vypatrát ztroskotance z vesmírné lodi. Celá tato část se odehrává v džungli, takže má velice zajimavou a hustou atmosféru, která je místy až hororová. Celkově bych řekl, že jde o velice čtivou knihu, která nesmí chybět v knihovničce žádného fanouška military sci-fi.

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Povedená sbírka povídek, jen je většina prací trochu otravně schématická. Koniáš přijde, dostane na prdel, zmátoří se a dá na prdel těm, od kterých dostal na prdel. Budiž, od oddechového akčního čtiva nečekám nějaké zvratové veletoče nebo hluboké myšlenky, ale když člověk čte třetí povídku v řase, která má téměř totožnou zápletku jako předchozí, tak to trochu bije do očí.

Devět Mečů slávy Devět Mečů slávy Miroslava Kvášová

Neoriginální až hrůza, ale z nějakého důvodu mě to bavilo. Má to v sobě zvláštní kouzlo Tolkienovských příběhů, nádech osudovosti a prastarých legend, o nichž si lidé vyprávějí o tisíce let později. Postavy jsou sice ploché a jednoduché, ale sympatické. Zdejší nízké hodnocení mi přijde trochu nefér.

Eldest Eldest Christopher Paolini

Velký propad dolů oproti jedničce, což taky nebylo veledílo, ale aspoň to bylo pěkné čtení pro děti. Na pokračování je bohužel vidět, že Paolini jej již nepsal pro sebe, ale byl k tomu jaksi donucen nečekaným úspěchem prvního dílu, takže příběh, který by kdokoli jiný vměstnal na 300 stran, roztáhl na 600, aby z toho byl pořádný vývat pro nakladatelství (vlastněné jeho rodiči). Dějová linka s Eragonem těžce nudí svou schématičností a předvídatelností, celá se skládá jen s cesty k elfům, výcviku a závěrečné bitvy, měl jsem nutkání přeskakovat celé kapitoly. Dějová linie s Eragonovým bratrancem Rorarem je lepší a trochu to zachraňuje. Trochu.

02.01.2018 2 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Dle mého skromného názoru je první díl Odkazu dračích jezdců ještě celkem povedený. Sloh je sice úměrný věku autora a příběh je kopírka Star Wars, ale přesto je to docela čtivé. Je na tom taky poznat, že to Paolini "ještě" psal pro sebe z radosti, takže ten nepříjemný jev "výplňové vaty" se v tomto díle ještě neprojevuje. Podotýkám, že jsem to četl asi ve čtrnácti a opětovné čtení radši vynechám.

Polomené světy – Atlantský harc Polomené světy – Atlantský harc Jan Pohunek

Trochu nechápu, čím tato kniha učarovala tolika lidem. Bezesporu originální, promyšlené a zase sračka to není, autor psát umí, ale já se do toho nemohl začíst. Ze začátku ještě docela zajímavé, ale postupem času jsem zjišťoval, že je mi příběh úplně lhostejný a je mi úplně jedno, jak to dopadne.