Pištec

Ve vesmíru ztroskotá pozemská loď s kolonisty. I přes nepříznivé podmínky se snaží udržet civilizaci, ale po několika generacích lidé žijí na úrovni pozemského středověku. A boj s přírodou a nemocemi je krutý a lidstvo zřejmě nevyhraje… Jaroslav Mostecký vládne bohatým jazykem a uměním obrazného vyprávění, které se skvěle uplatní ve fantasy. Další jeho dílo brousící spíše do sci-fi to jen potvrzuje. Příběh zasazený na jakousi neznámou planetu osídlenou potomky Pozemšťanů a protkaný spoustou ošklivých a nebezpečných příšer by se mnohem lépe vyjímal kdesi v minulosti v paralelním pozemském vesmíru, kde by vládly meče a čáry....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17754/pistec-gxW-17754.jpg 3.848
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Netopejr

Kniha Pištec

tonysojka
30.11.2020

Četl jsem před šestnácti lety asi jako první mix scifi a fantasy, tehdy ještě, tuším z edice Pevnost. Vzpomínám, že mne to nalákalo k přečtení Mosteckého vikingské série,která byla tak za tři.

NemmamSlov
30.11.2020

Poslednej dobe sa mi stáva pri edícii Pevnosť, že kniha má označenie sci-fi, no tomuto žánru sa to dotýka len okrajovo. Znova príbeh, kde ľudstvo kolonizovalo planétu, avšak to nevyšlo podľa plánu a začali medzi sebou bojovať. Posádka založila rôzne klany a po niekoľkých rokoch sa vrátili do doby stredoveku. Spestrením sú rôzne príšeri, ktorým sa ľudstvo už nedokáže postaviť, keď že na obranu majú len meče a šípy, ale nájdu sa výninky ako je Marek, Jolana a Nutkey, ktorí vďaka rozumu dokážu čeliť takmer každej prekážke. Príbeh sa točí hlavne okolo Mareka a Jolany, ktorí cestujú za šamanom Veľrybím klanom, ktorý je v príbehu najväčším nepriateľom, ak nepočítame tvory a choroby. Šaman chce využiť Jolanine schopnosti aby otvoril starú vesmírnu loď a aby vďaka nej odletel do bezpečnejšieho sveta. Viac ako 3* určite nie.

mi-380
23.09.2020

Nepřetržité chrlení nápadů a hutné pralesní dobrodružství připomíná E. R. Burroughse v jeho nejlepší formě. Problém jsem ale měl se všemi významnými postavami, s žádným z mužů jsem se nedokázal ztotožnit. Chyběla jim velkorysost a nadhled, naopak, převažovala zbytečná krutost, škodolibost, zlomyslnost a vztahovačnost.
70 % (aktuálně 44 hodnocení s průměrem 75 %).

Tahoanah
04.07.2020

Pěkný příběh. Dobře se to čte.

ludek.n
23.09.2019

Vražedná džungle na nehostinné planetě, obývaná spoustou smrtících tvorů, a v ní ostrůvky degenerující lidské civilizace, nedobrovolně uvíznuvších vesmírných trosečníků, kteří se snaží o jediné - přežít. Jaroslav Mostecký v Pištci rozehrává mistrně zvládnutý dramatický příběh, který hned od začátku pořádně zatápí pod kotlem. Jeho hutná, sevřená forma čtenáře doslova přibíjí do křesla a nutí ho bez zbytečného otálení otáčet stránku za stránkou. Děj má spád a autor srší nápady, které vytahuje jako kouzelník z rukávu. Až do poslední chvíle se mu daří udržet pozornost, přestože mu v závěru už trochu dochází dech a v logice příběhu se objevují díry. Než se ale mohou rozrůst do obludného honění se za vlastním ocasem, autor zatahá za zvonec a příběhu je konec. Hromadu odpovědí nám sice zůstal dlužen a ani s rafinovaností to na konci nepřeháněl, ale odpouštím mu, protože mě jeho Pištec opravdu bavil.

davidurban1973
11.06.2019

Ctivy roman, zajímavý námět. Závěrečná pointa dobra.
Škoda ze jsme se více nedozvedeli o posledním objevenem kmeni, takhle k ději moc nepřispel a možná bylo zbytečně jej do románu vkládat.

kUMters
26.04.2019

Luxusné až na koniec, tam trošku došiel dych a skončili to tak "klasicky nijak" a to ja nemám rád...

Turlogh
09.09.2018

První a zatím jediná kniha autora, která se mi líbila. Myslím, že žánr sci-fi by mu mohl sedět mnohem více než tzv. historické fantasy (Vlčí věk) které se nedá moc číst a kterému chybí čtivost, atmosféra i napětí příběhu. Oproti tomu Pištec je originální námět, dobrodružné a příjemné počtení.