sumcicka sumcicka komentáře u knih

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Příběh byl jako houba nacucaná emocemi a autor těch téměř čtyři sta stran nědělal nic jiného, než že tu houbu mačkal a mačkal, aby z ní vymáčkl ještě dojemnější a emotivnější zápletku...a já jsem mu to prostě nevěřila. I když normálně brečím skoro u všeho, musím říct, že u této knihy mi neukápla ani slza. Celý děj mi přišel tak prvoplánově vykonstruovaný právě jen za účelem ve čtenáři vyvolat emoce s velkým E, až mi to celý příběh úplně znechutilo a já jsem knihu dočetla jen se sebezapřením.

09.01.2015 2 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Podle mě byl příběh rozvleklý, nudný a o ničem. Prostě se mi to nelíbilo. Další kniha, u níž asi nikdy nepochopím důvod její obliby a chválu na ni pěnou. Někdo v komentáři níže tvrdil, že i bez chybějícího popisu postav si postavy dokázal jasně představit - já teda ne a celou dobu mi to vadilo.

14.10.2014 1 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Skvěle napsaná kniha popisující jednu z důležitých událostí v dějinách naší země. Nelze jinak, než doporučit všem k přečtení, je to opravdu zážitek...

17.07.2013 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

(SPOILER) Kombinace Houbařky a Rekonstrukce, jen lépe/poetičtěji napsaná a s prvky magického realismu. Ani tak jsem ale knihu, kvůli zpracovávanému tématu, nedočetla. Už v listopadu jsem se cítila podvedená u Dvořákové s Pláňaty, v prosinci jsem ze stejného důvodu nedočetla Houbařku od Hanišové a teď odkládám i Zahradu mrtvých duší. Chápu, že se jedná o téma důležité, nicméně české autorky (a nyní již i autoři) ve mně zanechávají dojem, že sexuálně zneužívané musí být každé druhé dítě. A pokud namítáte, že si za to můžu sama svým výběrem literatury, pak musím odpovědět, že čeští autoři snad už o ničem jiném ani nepíšou, aneb sexuální zneužívání is the new vyrovnávání se s minulostí (Němci, komunismus...).

12.01.2024

Headhunters: Lovci mozgov Headhunters: Lovci mozgov Jo Nesbø

Pokud některým přišla první půlka knihy zdlouhavá až nudná, tak to byla právě ta část, která bavila mě. Až do sto sedmdesáté čtvrté strany jsem si příběh užívala - dívat se na svět očima namyšleného personalisty a sledovat jeho myšlenkové pochody (nejen) při hodnocení uchazečů o vysoké manažerské posty mi přišlo jako super nápad. Nicméně pak (konečně) došlo na ústřední zápletku knihy a mé potěšení z ní šlo do hajzlu (doslova ;)) Příběh, který by byl tak přitažený za vlasy jako tento, jsem už dlouho nečetla - opravdu se nám Nesbø snaží namluvit, že norští kriminalisté/patologové nepoznají, jestli někdo zemřel dneska nebo předevčírem, jestli někoho pokousal pes nebo člověk?! Nemluvě o celé řadě dalších nesrovnalostí... Hvězda navíc za to, že mě tentokrát autor ušetřil otravného Harryho H.
(Pokud se dokážete přenést přes nesmyslnost příběhu, doporučuju knihu jako trénink angličtiny, která je v tomto případě celkem jednoduchá, s občasnými (pro mě) novými a zajímavými slovy.)

28.01.2015 2 z 5

Životy ve vypůjčeném čase Životy ve vypůjčeném čase Rudolf Roden

Zajímavé zpracování knihy formou pohledu na události ze dvou odlišných perspektiv (více se mi líbilo vyprávění pana Rodena).
Při čtení knihy jsem se však neubránila tísnivému pocitu, že tito dva lidé přežili proto, že pocházeli z bohatých pražských rodin - měli hodně známých, kteří jim později v koncentrácích pomohli, a dostatek prostředků s jejichž pomocí mohlo být také lecos zařízeno a leckdo podplacen. Co takoví chudí maďarští židé, kteří nic neměli, nikoho neznali a z transportu šli rovnou na smrt? Chápu, že za to vypravěči nemohou (člověk si nevybírá, do jaké rodiny se narodí), nicméně na mě z knihy ten pocit privilegovanosti dýchl a bohužel jsem se podobným myšlenkám nedokázala ubránit.

14.10.2014 3 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Opravdu otevřená zpověď lékaře, jehož touha pomáhat nezná hranic.
Na stylu psaní bylo poznat, že autor není spisovatel, což však v tomto případě není na škodu - dodává to vyprávění na autenticitě. Kniha mě opravdu donutila k zamyšlení (jaká by asi byla Afrika nepoznamenaná kolonizací, resp. jde vůbec kolonizovat citlivě?) a za jednu z mála jejích "vad" považuji to, že mohla být delší.

07.07.2014 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Třetí a poslední šance, kterou ode mě Nesbø dostal. Netopýr mě zklamal, Sněhulák nenadchl a Levhart to završil. Příběh byl na můj vkus až moc překombinovaný, závěr přehnaný a celkově mohla mít kniha o pár set stran méně. Věčný alkoholik Harry mi taky k srdci nepřirostl. Jo a od té vraždy vteřinovým lepidlem, kterou tady všichni zmiňují jsem čekala víc :)

06.02.2014 2 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Ani nevím, proč jsem knihu četla - sci-fi žánr nemám ráda, fanynkou Stmívání rozhodně nejsem a roky, kdy jsem četla zamilované dívčí románky mám už taky nějaký ten pátek za sebou. Nicméně jsem nakonec byla ráda. Knížka mě příjemně překvapila - sci-fi bylo spíše pozadím, na kterém se odehrával milostný troj/čtyřúhelník, který mě až na příliš happyendový konec bavil. Jenom upřesním, že jsem knížku četla v angličtině, takže nevím, jak moc sladkobolně to vyznělo v češtině, kde bych si toho asi spíš všimla. I přes to, že Hostitel byl spíš oddychovka na pár odpolední, doporučila bych jej mladší sestře mnohem radši než přeslazenou upíří ságu.

15.12.2013 4 z 5

Sběratel polibků Sběratel polibků James Patterson

Kniha měla opravdu spád. Hned zpočátku jsem byla vtežena do děje a těšila jsem se, až zjistím "kdo je vrah". Nicméně s přibývajícími stranami můj zájem pomalu upadal. Závěr (vrah je ten a ten, konec) mě nijak nenadchl a další knihy ze série tak nejspíš číst nebudu.

27.07.2013 2 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

V tomto případě nemůžu souhlasit s pochvalnými komentáři, které tu zazněly dříve. Mě prostě Chladnokrevně nijak zvlášť nezaujalo. Celá zápletka, včetně vrahů, je odhalena již na začátku knihy a zbytek tvoří, dle mého názoru, poněkud odosobněný popis událostí, které po zločinu následovaly, nebo k němu vedly. Tento popis je pak založen především na citacích z policejních protokolů. Vadil mi právě tento nezúčastněný, dokumentární postup, díky kterému jsem se do děje nedokázala vžít. Také nemohu souhlasit s názory, že díky psychologickým profilům pachatelů bylo odpovězeno na otázku, proč spáchali tak chladnokrevnou vraždu. Ano, oba měli příkladně neidylické dětství, ale pokud by všichni lidé, kteří jsou na tom podobně, vyvraždili čtyřčlennou rodinu, bylo by nás na planetě mnohem méně...

17.07.2013 2 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Po přečtení Pádu titánů, prvního dílu trilogie, který mě naprosto uchvátil, se mi nechtělo čekat na další díl v češtině a tak Zimu světa čtu v anglickém originále. Jednoznačně naplnila má očekávání a líbí se mi snad ještě víc, než první díl, protože jsem se vždycky zajímala o druhou světovou válku a také proto, že se zde začínají objevovat i zmínky o Československu. Mohu vřele doporučit k přečtení nejen těm, které baví historické romány, ale i těm, kteří si mysleli, že je nebaví :)

23.04.2013 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Kniha má velmi rozvleklý začátek, pokud tedy lze polovinu knihy vůbec začátkem nazvat... Na prvních tři sta stranách se totiž neodehrálo nic, co by mě dokázalo dostatečně zaujmout. Odložila jsem ji nepřečtenou, ani jsem se nepodívala na konec, jestli vraždil opravdu ten zahradník ;)

11.01.2016 1 z 5

Carrie Carrie Stephen King

King prostě není pro mě - jeho "horory" ve mně nevyvolávají ty správné pocity, o mrazení v zádech a děsu ani nemluvě.

23.04.2015 1 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

I přes velmi zajímavý děj a dobrý autorův styl psaní za mě jen tři hvězdy. Především díky způsobu, jakým je kniha napsaná - velmi mě rušily přímé řeči účastníků, které se v textu často vyskytovaly, navíc v uvozovkách. Mnohem více by se mi líbilo, kdyby jejich zážitky autor místo přímé citace pouze parafrázoval. Vyprávění by tak mnohem lépe plynulo.

23.04.2015 3 z 5

Zbožňuju Vánoce Zbožňuju Vánoce Lindsey Kelk

Tak tomuto žánru jsem už asi definitivně odrostla - příběh mě naprosto nezaujal, hrdinka mi připadala otravná a být jejím manželem, tak už podávám žádost o rozvod. Nebýt chřipky, nikdy bych to nedočetla

28.01.2015 1 z 5

Já, berlínský voják Já, berlínský voják Helmut Altner

"Dokonalý" příklad toho, jak se němečtí vojenští velitelé v posledních měsících,týdnech a dnech války snažili fanaticky a marně zvrátit její výsledek nasazením starých mužů a nedospělých chlapců do bojů o Berlín.
Hrdina knihy je spolu s dalšími chlapci povolán do služby "tisícileté Říši" a poslán na vražednou misi, ze které se o několik málo týdnů později vrací pouze malá část z nich - ironií osudu do stejných kasáren, kde jejich boj započal. V tomto případě však jako předčasně dospělé děti, které zažily to, co by nikdo zažít neměl.

02.01.2015 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedním slovem brilantní! Kam se hrabou severské detektivky - žádné příliš morbidní nebo překombinované zápletky, za to ta stísněná atmosféra...

16.09.2014 5 z 5

Nouzový východ Nouzový východ Richard Yates

I přes to, že se kniha zabývá silným tématem, nezanechala ve mně téměř žádný dojem. Prostě přečteno bez toho, aby mě autor donutil více se zamyslet.
Plusové body za velmi výstižný popis Frankovy práce a za závěr knihy. Naopak mi vadily autorovy skoky do minulosti - vždycky mi chvíli trvalo si uvědomit, že se v příběhu přesunul zpět.

02.09.2014 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Vypadá to, že severští autoři detektivek se spikli a snaží se svým čtenářům vnutit představu, že všichni detektivové ve Skandinávii jsou psychycky narušení alkoholici... Spolu se zbytečnou brutalitou, překombinovaností a zdlouhavostí (nejen) tohoto příběhu musím konstatovat, že žánr severské krimi opravdu není nic pro mě.

29.07.2014 2 z 5