Já, berlínský voják

Šokující svědectví sedmnáctiletého německého vojáka o posledních týdnech 2. světové války. Blíží se konec války, je rok 1945. Z kdysi obrovského území okupované Evropy zbylo jen nepatrné torzo, kde se úporně brání zbytky německé armády. Expanzivní Třetí říši, která měla podle Hitlerových slov trvat minimálně 1000 let, představují pouze žalostné ruiny totálně rozbombardovaného Berlína. Od východu se nezadržitelně tlačí Rudá armáda, na západní straně postupují britská a americká vojska. Berlín je v kleštích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104549/big_ja-berlinsky-vojak-AFx-104549.jpg 4.137
Literatura světová, Válečné, Biografie a memoáry

Vydáno: , Víkend

Berlin soldier

Kniha Já, berlínský voják

TitusPulo
22.03.2020

Když si někdo stěžuje na současnou dobu, měl by si třeba touto knihou připomenout v jaké době a jakých životních podmínkách, žili generace před námi.

pavel80
17.12.2019

Obvykle se při svých hodnoceních snažím trochu rozepsat, ale tohle vyprávění osudů sedmnáctiletého kluka, povolaného k předem ztracenému boji v poslední zoufalé bitvě Třetí říše v jejích posledních dnech, pro mě bylo tak fascinující a silné, že je nějaké strohé vyjmenovávání kladů a záporů knihy zbytečné, to se musí přečíst. Opravdu doporučuji, a rozhodně ne pouze fanouškům vojenské historie.

Abraxas666
16.02.2018

Rozprávanie vtedy 17 ročného chlapca odvedeného v posledných týždňoch vojny k obrane Berlína. Opisuje udalosti od nástupu do kasární, cez boje, presuny až po zajatie. Vykresľuje každodenné starosti a malé radosti vojakov aj civilistov a celkovú mizériu a strach s nejasnej budúcnosti. Autor ako jeden z mála zo svojej jednotky prežil všetko utrpenie a hoci zranený, dožil sa konca bojov a vojny.

Stufa
02.07.2016

Výborná kniha, doporučuji přečíst!
Učebnice toho, jak několik fanatických jedinců může ovládnout celý národ, když je národ od mládí zpracováván, aby slepě poslouchal a neřídil se svým názorem....
.....autor byl nasazen na samém konci války k obraně Berlína jako 17-ti letý. Z jeho jednotky, která čítala 150 17-ti letých mládenců jich před finálním útěkem z obklíčeného Berlína zbylo 8.....
Vzácný zdroj informací o obraně Berlína, v obraně bojovali všichni dosažitelní: děti, ženy, starci - vše organizovlo a hlídalo SS.
Dokonce i v posledních dnech, kdy bylo zjevné, že obrana Berlína se hroutí, neustále se slibovali posily, tajné superzbraně, jen aby se zachovala morálka a mohlo se bojovat dál, otázkou je za koho?
Sám mladý autor měl po celou dobu pochybnosti, ale šel s davem jako řada jiných....

Centurion
11.05.2015

Poslední měsíce druhé světové války očima sedmnáctí lete-ho odvedence k obraně Berlína. Vynikající kniha, kterou budete od začátku do konce a doufat že to v životě nezažijete.

sumcicka
02.01.2015

"Dokonalý" příklad toho, jak se němečtí vojenští velitelé v posledních měsících,týdnech a dnech války snažili fanaticky a marně zvrátit její výsledek nasazením starých mužů a nedospělých chlapců do bojů o Berlín.
Hrdina knihy je spolu s dalšími chlapci povolán do služby "tisícileté Říši" a poslán na vražednou misi, ze které se o několik málo týdnů později vrací pouze malá část z nich - ironií osudu do stejných kasáren, kde jejich boj započal. V tomto případě však jako předčasně dospělé děti, které zažily to, co by nikdo zažít neměl.

fan_tomas
03.09.2013

Určitě zajímavý pohled na válku z druhé strany barikády (z pohledu německého vojáka). Mohu doporučit.