Stolda Stolda komentáře u knih

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Přikláním se k názoru, že je to trochu "červená knihovna", ale i přesto se kniha čela dobře, určitě se autorovi nedá upřít, že psát umí par excellence. Přesto jsem spíš čekal něco k pravdivé historii o vile a trochu bylo pro mě zklamáním, že příběh je smyšlený.

30.01.2018 3 z 5

Nejlepší rybářské příběhy Nejlepší rybářské příběhy George Orwell (p)

Po Orwelově knize 1984 a Hemingwayovém Starci jsem se těšil na příběhy od vody. A jsem spokojen. Jmenované knihy jsou pro mě ale zlatým hřebem. Povídky byly příjemné, ale víc se nim vracet nebudu.

30.01.2018 4 z 5

Balada o pilotovi Balada o pilotovi Jiří Stránský

Vánoční dárek, který jsem tak trochu čekal, protože jsem si o něj řekl. Dojmy z knihy jsou rozporuplné- dostává mě do kolen, jak na tuhle dobu všichni ( i moji vrstevníci) zapomněli a tak hurá do demokracie a po nás potopa. A vše minulé zapomenuto - přesně to vystihl komentář pode mnou chamyl- je dobře, že pan Stránský na naší " zdivočelou zemi " nenechává zapomenout.

10.01.2018 4 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Maminka mé partnerky nedá na Broučky dopustit, četl jsem je tedy o vánočních prázdninách vnučkám a věřím, že tento můj názor je nadlouho jediný střet v komunikace s mojí skorotchýní- podle mě se nejedná až tak moc o pohodové dílo, holky nejdříve smutněly, pak brečely, nakonec se bály a tak jsem se vrátil ke klasickým pohádkám, kde všechno dobře dopadlo a holky šly v klidu spát. Třeba to ocení jako větší, ale já už se k této četbě vracet rozhodně nebudu.

10.01.2018 4 z 5

Vila Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe Vila Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe Daniela Hammer-Tugendhat

Naprosto dokonalé čtení, které mě rozhodně inspiruje k návštěvě tohoto úžasného objektu, první letošní jarní výlet bude v režii Brna a této úžasné vily.

10.01.2018 5 z 5

Vltavíny - tajemní a krásní poslové z vesmíru Vltavíny - tajemní a krásní poslové z vesmíru Miroslav Procházka

Náhodou - díky knihám - jsem přišel k informaci o existenci Vltavínů a tahle kniha , mně jako začátečníkovi, pootevřela dvířka k jejich poznání . A věřím tomu, že i díky téhle knize nezůstanu jen u teorie.

13.12.2017 5 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Úžasně napsané nedávné dějiny země České a boj lidí za zachování našeho jazyka. Jirásek věděl, kde chytnout českého čtenáře , abychom si my Češi uvědomovali i za 100-200 let. , jaký boj za zachování naší identity a našeho jazyka museli naši předci uhrát a vyhrát. A že to napsal famózně o tom žádná.

13.12.2017 5 z 5

Akce atentát Akce atentát Jaroslav Čvančara

Naprosto super kniha, pan Čvančara má tuhle dobu naprosto vypilovanou a knihy v jeho režii bezkonkurenční.

29.11.2017 5 z 5

Valdštejn a jeho doba Valdštejn a jeho doba Josef Janáček

Při čtení této knihy se doma rozpoutala debata o úrovni školství v 70 letech minulého století na základních školách. Zatímco moje žena pochází z města, kde bylo ve třídě 35 dětí a paní učitelka neměla čas a nemohla se zdržovat s dotazy dětí, my děti z vesnice jsme v malotřídce s pusou dokořán poslouchaly staršího pana učitele ( něco mezi Igorem Hnízdem a Janem Ámosem), který nám víceméně formou pohádky představoval naše úchvatné, české dějiny. Měly jsme , my děti ze zapadlých vesnic v pohraničí, prostě kliku. Odtud moje láska ke knihám i naší, české historii. Tato kniha se čte sama, byl jsem z ní naprosto unešen, rozhodně těm, kterým naše české dějiny něco říkají, doporučuji .

05.11.2017 5 z 5

Štěstí (10 povídek) Štěstí (10 povídek) Jiří Stránský

Knihy pana Stránského se mi při čtení vždycky vryjí do duše, měly by se stát povinnou četbou pro všechny, kdo si stýskají po minulém režimu. Zločiny komunistů na lidech, kteří nechtěli nic jiného, než důstojně žít jsou neodpustitelné a neměly by ztratit v čase na své hrozbě.

05.11.2017 5 z 5

Civilizace a dějiny Civilizace a dějiny Miroslav Bárta

Rozhodně zajímavě a velmi čtivě vytvořená kniha o dějinách nás lidí, kteří tady na této planetě už pár let pobýváme a de facto kazíme co můžeme.

31.10.2017 5 z 5

Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Lesley-Ann Jones

Co dodat? Je tady bez tebe nějak smutněji Freddie...

31.10.2017 5 z 5

Zánik samoty Berhof Zánik samoty Berhof Vladimír Körner

Krásná kniha o těžké době, oceňuji hlavně nestrannost spisovatele, kdy se mu naprosto famózně povedlo bez jakýchkoli patologických příkras popsat atmosféru té doby a nezaujatě vykreslit, jak to v sobě tenkrát nesli obyčejní lidé, kteří chtěli jen jedno- přežít. Popis zdejších samot a vůbec celé okolní krajiny je mistrně popsán tak, že se člověku při čtení vykresluje opravdová krajina, tak jak je a ocitá se tím ve středu celého dění.

16.10.2017 5 z 5

Doskočiště Protektorát Doskočiště Protektorát Jitka Neradová

Souhlasím s komentářem Jana 283 , neboť níže uvedené hodnoty bohužel v naší společnosti již nejsou na piedestalu hodnot. Ale byly, setsakramentsky byly a lidi pro ně i hrdě umírali. Kniha je napsána srdcem a je to na kvalitě hodně znát. Moc zajímavé a řekl bych i velice poutavě napsané .

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Tahle kniha bude aktuální i za dalších 60 let. Je v ní tolik moudra a zároveň neskutečné pohody, že člověk obdivuje Wericha, jak dokáže takhle nádherně zkomponovat svoje myšlenky s realitou života.

12.10.2017 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Remarque- to je pojem a jeho knihy jsem kupodivu hltal jako mladý kluk ( kupodivu proto, že ani jedno z mých teď již dospělých dětí k němu v mládí ani později cestu nenašlo) a po čase se k němu vrátil a opět zažíval stejné pocity jako v mládí. Jsem rád, že oba s partnerkou jsme k němu našli cestu, ačkoli mě neustále, i po tolika letech udivuje ten její ženský pohled na svět, kdy by ty naše holky doma chtěly mít všechno a všechny pod svými křídly a slovo smrt by nejradši zařadily do slovníku sprostých slov. Ale ono nejde před životem strčit hlavu do písku, což Remarque dokáže naprosto přesně ve svých knihách vystihnout.

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Na tuhle knihu jsem si vyhradil podzimní dny, kdy bude klid a nebudu rušen vedlejšími vjemy. Chvíli jsem byl u vytržení, chvílemi měl chuť zavřít knihu a víc se k ní nevracet a to i tím, že znám film a také jsem porovnával knihu s filmem. Ne, že by se kniha nedala číst, s tím nesouhlasím, ale film je v tomto případě opravdu povedenější.

12.10.2017 3 z 5

Tachles, Lustig Tachles, Lustig Arnošt Lustig

Tady se spojily dvě osobnosti ( pan Lustig a pan Hvížďala) a vzniklo něco, co má v sobě ohromnou sílu , která se snad nedá slovy vypsat, tak aby po mě zůstala nějaká smysluplná myšlenka. Takže nebudu hledat slova, kterými bych svoje myšlenky nějak urovnal, stejně by to, co bych vyplodil nebylo " to pravé ořechové" a dávám *****.

12.10.2017 5 z 5

Kateřina - Elixír lásky Rudolfa II. Kateřina - Elixír lásky Rudolfa II. Jaroslava Černá

Sáhl jsem po knize v době, kdy jsem byl sám doma a tuhle knihu objevil na nočním stolku u přítelkyně. Myslel jsem, že se jedná o slaďák a proto ji vzal do ruky- partnerka ze zásady nečte červenou knihovnu a proto mě kniha zaujala. Musím přiznat, jsem se začetl a díky ukázkově šedo-smutnému podzimnímu počasí knihu přečetl a prožil příjemně strávený sobotní den. O to víc jsem byl překvapen, když hraběnku Stradovou znám vlastně jen z filmu Císařův pekař (a občas, když začne moje druhá polovička se svým altem zvyšovat hlas si na hraběnku vzpomenu a závidím císařovi nad posteli ta nebesa-jako úložný prostor pro zklidněné ženské duše ( a pusy) je to úžasný nápad- proč to vlastně dnešní designéři nevidí, jak je to potřeba) ale připouštím, v knize je paní hraběnka popsána, jak milující žena . Možná i proto se to tak dobře četlo.

09.10.2017 5 z 5

Života bído, přec tě mám rád Života bído, přec tě mám rád Fráňa Šrámek

Hodně mě zarazila - možná i proto, že jsem se s panem Šrámkem míjel- řekl bych dost erotická smyslnost jeho básní. Ale ve 24 básních popsat život člověka, od jeho marnosti až k vlastně k tomu co dělá život životem což je radost, pokora, nenávist , strach a naprostý zmar (báseň Raport je toho zmaru důkazem). Rozhodně mně Šrámek a jeho knihy začínají hodně zajímat a těším se na další , po kterých sáhnu.

09.10.2017 5 z 5