F. L. Věk I.

F. L. Věk je největší pětisvazkové dílo a také umělecky hodnotné a vrcholné Jiráskovo dílo o našem národním obrození. Jirásek dokázal, že jedinec, ale celý lid tvoří dějiny. Líčí život prostého lidu. Všímá si vesnice, venkovského města i Prahy. Události nejsou vymyšlené, autor čerpá z autobiografie dobružského kupce Heka, který popisoval své mládí v Benediktínském klášteře v Praze. Nemluví abstraktně o té či oné vrstvě, ale ztělesňuje ji na osobách. F. L. Věk je veliké klasické a historické dílo naší literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59676/f-l-vek-i-59676.jpg 4.2389

Kniha F. L. Věk I.

mistrikova

Dost často jsem slýchávala, že přečíst F.L.Věka je výzva. Už jen kvůli tomu, že jde o rozsáhlé dílo z doby národního obrození, psané A.Jiráskem, jehož styl psaní bývá náročný ke čtení. A ani bych neřekla. Jen musí čtenář ke čtení mentálně dorůst. Moc mě bavil příběh i popis života lidí a doby národního obrození. A v duchu jsem porovnávala děj knihy a seriálu.

Arkagas

je potřeba něco dodávat k téhle naší obrozenecké klasice? Myslím, že snad ne a že se s F.L.Věkem, ať už v psané nebo seriálové formě setkal každý. Příběh malého Františka, který odjíždí do kláštera za vzděláním, ale ten je mu po pár letech násilně zavřen. Jeho cesty vedou na studia do Prahy, kde se pozná s krásnou Betty, doktorem Thamem, který ho vede ve filosofii a přesto ho okolnosti vedou k divadlu a muzice, až po setkání s Mozzartem. František sní o divadelním životě, ale jeho kroky vedou domů za otcem a matkou, kde na něj čeká hospodářství, které nemá kdo převzít. Toť ve zkratce obsah 1.dílu tohoto skvostného díla.
Četla jsem po několikáté a pořád to miluju stejně :)
Moje hodnocení: 10/10

jaromir2255
22.12.2021

Přečetl jsem po cca 35 letech podruhé předtím jako povinnou četbu. Seriál jsrm viděl alespoň 10 krát. Prvních pár stran trvalo, než jsrm si zvykl na přeci jen starší češtinu a styl, ale potom to odsejpalo. Klasika Teď už čtu 4.dil, který v seriálu už nebyl.

SueD
23.10.2021

Ono se často říká, že tuhle knihu nikdo nikdy nepřečetl, že je to zkostnatělá nuda a že je to za trest. Ale já s tím nesouhlasím, všechny díly jsem si užila, je sice pravda, že se to čte pomalu, neodsejpá to jako severské detektivky, které jsou psány lehkým jazykem, ale o to větší radost jsem z četby měla. Je to taková starosvětská knižní dobrodružná série o tom, co bylo pro lidi důležité několik století zpátky a moc to všem doporučují.

Evina.Cetba
16.06.2021

Hezky se čte. Pěkně se na něj dívá v TV. Dá se to přečíst i několikrát. Chytlo mě to za srdce. Naše historie a dramatické osudy k tomu, mně se prostě tenhle pětidílný román z doby národního obrození vždycky hodně líbil.

Marci70
24.05.2021

Kus naší historie..

helenkan
10.05.2021

Tak trochu jsem měla obavy. Jirásek není zrovna lehké čtení, ale kupodivu žádný problém. Dokonce mě to fakt bavilo a v pohodě jsem si to vychutnala. Paráda.

Superzakova
13.04.2021

Krasne čtení, mnohem lepší než seriál. Moc mě to bavilo, vůbec jsem se nemohla odtrhnout.