F.L. Věk I.

Koupit

F. L.Věk je největší pětisvazkové dílo a také umělecky hodnotné a vrcholné Jiráskovo dílo o našem národním obrození. Jirásek dokázal, že jedinec, ale celý lid tvoří dějiny. Líčí život prostého lidu. Všímá si vesnice, venkovského města i Prahy. Události nejsou vymyšlené, autor čerpá z autobiografie dobružského kupce Heka, který popisoval své mládí v Benediktínském klášteře v Praze. Nemluví abstraktně o té či oné vrstvě, ale ztělesňuje ji na osobách. F. L. Věk je veliké klasické a historické dílo naší literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59676/f-l-vek-i-59676.jpg 4.2342

F. L. Věk 1.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství (SPN - pedagogické nakladatelství)

Kniha F.L. Věk I.

Adele02
18.09.2020

Upřímně, podle toho, co jsem od gymplu slýchávala na Jiráskův účet, jsem čekala daleko větší terno. F. L. Věk se čte příjemně, Jiráskův jazyk je srozumitelný a děj pěkně plyne, alespoň ve srovnání se svými dalšími vrstevníky.

lampernaqui
25.05.2020

Dočetl jsem U nás a přišla řada i na další obrozenecké dílo - na slavného Františka Věka. Je zbytečné se rozepisovat - pokud jste někdy četli jakékoliv Jiráskovo dílo, určitě víte, co očekávat. Pokud se Vám líbilo, jednoznačně se Vám bude líbit i Věk. V první mdíle sledujeme osudy během jeho studií, první lásky, radost z jazyka českého i nepochopení rodiny.

Kačislava
11.05.2020

Krásný hluboký příběh. Doporučuji.

nai.ivka
11.01.2019

Začala jsem knížku číst jen ze zvědavosti a musím říct, že nechápu proč jsme měli ve škole k Jiráskovi takový odpor. Možná to jen musí přijít s časem. A nebo je tato kniha mimořádně čtivá. Až dočtu celého Věka, zkusím i jinou knihu od pana profesora.

Hezy
18.11.2018

Nádherný román vypráví o počátcích našeho obrození i národního uvědomění. Jirásek do knih poutavě uvádí životy našich prvních buditelů a celkově tuto dobu do všech dílů shrnuje. Jsou zde uvedeny strasti i radosti našich velikých mužů. Mnohé je autorsky upraveno. Mne osobně to nevadilo. Knihy jsou velmi čtivé. Mluví v nich učitelský duch autora a jeho obrovské znalosti tehdejších poměrů, oblékání, zvyků, šlechtických rodů i politiky jako takové. Vše je popsáno jak ve světlejších, tak i ve stinných stránkách. Jsou zde k nahlédnutí touhy mužů naší vlasti, jejich cíle či radosti i strasti z každodenního života. První díl je obzvláště velmi čtivý a to hlavně tvrdá doba, do které se František Věk narodil. O té době hovoří nejvíce sám Žalman. Moc se mi líbila část, kdy po vydání Císařova patentu o zrušení nevolnictví a tolerančního patentu, František Věk navrací Žalmanovi zabavenou Bibli kralickou, která dlouhá léta patřila rodu Žalmana. Nejvíce se mi tato část líbila především v seriálu. Román je o mnoha pohledech na ony doby z různých úhlů myšlenek zajímavých osob. Seriál je také moc hezký a hlavně se do něj ideologicky nikterak nezasahovalo. Knihy se tomu však bohužel již nevyhnuly. Proto je asi lepší sáhnout po starých vydáních.

Kuža007
14.07.2018

V této Jiráskově knižní sérii jasně Jirásek popsal sociální situaci ve městě a na venkově. Samotná postava má svůj historický základ, co bychom mohli od Jiráska jiného čekat. Úžasný úvod do celé série.

pete13
11.07.2018

Souhlasím s mnohými čtenáři, že k Jiráskovi si člověk musí najít cestu sám a dobrovolně, nikoliv přes povinnou školní četbu. Pokud neodradí pětisvazkový rozsah, tak F. L. Věk je na první seznámení s mistrovým dílem ideální, zejména vzhledem ke známosti jeho televizního zpracování. Pokud se vám líbil seriál, tak je to dobrá cesta k tomu, aby vás zaujala i jeho literární předloha. Ale chce to hodně trpělivosti.

shmaic
16.02.2018

Škoda, že se ta nádherná čeština zvrhla v prostou romanci.