Balada o pilotovi

Novela, napsaná podle skutečné události, se odehrává v prvním poválečném roce 1946. Hrdinou je pilot Emil Malík. Za války bojoval v Británii a dostal se i do Sovětského svazu, kde ale nesplnil to, co od něj kremelští vládci očekávali. Po válce se proto stává nepohodlným i československým komunistům, kteří se už připravují na převzetí moci, a chce odejít i s rodinou do Holandska. Politické drama se v novele významného českého autora prolíná s milostným příběhem, ztrácením a znovunalézáním lásky hlavního hrdiny a jeho manželky Karly....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163626/balada-o-pilotovi-163626.jpg 3.737
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Hejkal

Kniha Balada o pilotovi

lapagerie
11.06.2019

Většina komentářů vystihuje i moje dojmy z knihy. A pro ty, kteří mají rádi filmová zpracování - Balada o pilotovi se myslím hodně povedla.

Jana283
09.04.2019

Emil Balík byl tchánem pana spisovatele Jiřího Stránského, který v 50.letech sdílel jako MUKL vězení s jeho kolegy - letci RAF… Osudy statečných lidí se až neuvěřitelně prolínají ve víru dějin…

Kakho-Oto
25.03.2019

Kniha se mi velmi dobře četla. Jenom si myslím, že takto zajímavý příběh mohl pan Stránský popsat na více stránkách. Romány o Maděrovi (Zdivočelá země, Aukce) považuji za výrazně lepší počin spisovatele Stránského.

Opatov
03.02.2019

Pilot, ktery letal v Britanii se stava po valce nepohodlnym. Pribeh podle skutecne udalosti, dobre napsany, objektivni pohled na politicke udalosti. V knize se promita i osobni zivot, dobre se cetlo.

Stolda
10.01.2018

Vánoční dárek, který jsem tak trochu čekal, protože jsem si o něj řekl. Dojmy z knihy jsou rozporuplné- dostává mě do kolen, jak na tuhle dobu všichni ( i moji vrstevníci) zapomněli a tak hurá do demokracie a po nás potopa. A vše minulé zapomenuto - přesně to vystihl komentář pode mnou chamyl- je dobře, že pan Stránský na naší " zdivočelou zemi " nenechává zapomenout.

chamyl
30.03.2017

Civilní příběh o lidech a událostech o kterých jsme neměli nic vědět a o kterých mnozí (stále) ani vědět nechtějí. Pod vlivem svých osobních zkušeností věnuje Jiří Stránský těmto tématům prakticky celou tvorbu a je dobře, že na naši "zdivočelou zemi" nedává zapomenout. Tato krátká balada je pouze jedním ze střípků naší historie a autorův epilog jí navíc zasazuje do zajímavých reálií.

amysa
03.04.2015

Krátká povídka vyprávěná tak trochu mezi řádky... Ale trpělivý čtenář, který těch pár slůvek vydrží a dočte až na konec, je odměněn nejen napínavým závěrem, ale i zajímavým epilogem, který se týká osobně samotného autora... Na to už jsme u pana Stránského tak trochu zvyklí a právě proto, že píše o reálných věcech, které se skutečně staly, si jeho knížky vždycky moc ráda přečtu...
U mě dobrý, takže tentokrát za 3:-)

Jana_Z
18.06.2014

Jsem ráda za každý takový příběh, který vypráví o "obyčejných lidech" a na jejich osudech ukazuje "jak to všechno tenkrát bylo". Myslím, že to člověku dá víc, než sebeobsáhlejší encyklopedie.

Nebeští jezdci
Nebeští jezdci