Zdivočelá země / Aukce

Zdivočelá země / Aukce https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7929/bmid_zdivocela-zeme-aukce-3xl-7929.jpg 4 122 37

Románová sága o letci Antonínu Maděrovi, který se po druhé světové válce vrací z Anglie do své rodné vesnice Svatý Štěpán v česko-německém pohraničí. Chce zde uskutečnit svůj sen, vybudovat chov ušlechtilých koní. Poválečným pohraničím se prohánějí stáda zdivočelých koní, opuštěnými vesnicemi se potulují nadšenci, kaubojové a zlatokopové, lidský život tu má menší cenu než majetky a statky, které nepatří nikomu a patří všem. Maděra se setkává s partou mladíků, toužících po dobrodružství a vede s nimi život jak na Divokém západě, potkává tu i svou celoživotní lásku Ilonku, ale ty nejtěžší boje ho teprve čekají, když se v padesátých letech octne v kriminále. Druhý díl Aukce dovádí osudy hrdinů až do konce tisíciletí.... celý text

Jonna
25.03.2024 5 z 5

Knihu jsem četla už dvakrát, a teď jsem si ji pro změnu poslechla. Kniha by měla být povinnou četbou ve škole, abychom si to stále dokola připomínali, protože se zjevně mnoha lidem po té době stýská.

Ivana.Ka
02.02.2023 5 z 5

Jedním slovem LÁSKA.
Absolutně jsem nečekala, že by mě děj mohl tak strhnout.

1.část - Zdivočelá země, mě naprosto uhranula, z nějakého důvodu jsem se úplně vžívala do role kauboje a drandila s nimi se stensonem do čela krajinou nikoho. Po dočtení první části jsem věděla, že si musím sehnat i část druhou.

2.část - Aukce, následovala ihned, bez přestání, po první části. Tady už je trochu znát, že byla kniha napsaná z odstupem několika let, byl to tedy trochu jiný styl psaní, pro mě lehce obávaný (četla jsem od pana Stránské Tichou poštu a jedna z povídek byla napsaná takto). Kniha může leckoho na částku odradit, máte pocit, že jste vstoupili do něčí rodiny, které má nepočítaně členů a naprosto se neorientujete kdo je kdo, ale vypravěč má pocit, že všechny už dávno znáte, ano z prvního dílů, ale najednou jsou tam manželé, manželky, děti dětí a děti dětí dětí, ale je to jedno časem se do toho dostanete a když ne, tak to někdy taky úplně nevadí :)

Závěrem, včera jsem dočetla a dneska mám pocit, že mi něco (někdo) chybí…

konicekbily
23.04.2022 5 z 5

Povalečná historie na území po odsunu Němců po druhé světové válce je autorem dobře zpracována a je dobře zachycena devastace majetku a složitost lidských vztahů. Druhý díl je napsán pro mne trochu "nestandardně", měl jsem problémy se čtením, ale celkově si myslím, že se autorovi dílo zdařilo. televizní seriál jsem neviděl, možná některé díly shlédnu.

Věruška994
03.01.2022 4 z 5

Mrzelo mě, že ze seriálu vypadl tak brzy Boy. V knize je až do dospělosti. Pohraničí dodnes nese stopy zdivočelé země, tedy spíše zdivočelých lidí. Ach jo.

Křovinka
19.03.2021 5 z 5

I přesto, že seriál je natočený velmi dobře, pocity při četbě jsou několikanásobně lepší ...
Doporučila bych do škol jako 'povinnou četbu' ...

engelbert
14.06.2020 4 z 5

Zdivočelá země mě moc bavila. Bohužel jsem dříve viděl seriál. Vůbec nepochybuji o tom, že život v pohraničí musel být drsný. Však je dodnes vidět, že ani po letech se to tam příliš nevzpamatovalo. Aukce byla obtížnější, těžko jsem se orientoval v příbuzenských a generačních vztazích. Hvězdičku jsem strhnul, protože mi poněkud vadí tak naprosto kladní hlavní hrdinové. A do toho poslouchám z televize šéfa komunistů jak nám ve sněmovně vykládá o nedostatku demokracie v naší zemi. Čert by mě mohl vzít.

Monika1717
07.06.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhla, když 1. řada seriálu byla asi v polovině, první část se mi líbila moc, 2. částí jsem moc nadšená nebyla, je to zamotané, postavy přicházejí, odcházejí. Seriál se ale povedl. Některé části jsou k neuvěření. Hlavně období, kdy Maděru zavřeli a jeho ženu programově ničili. Opravdu to byli ti hodní komunisté, o kterých jsme se ve škole učili, že nás dovedou k zářným zítřkům, blahobytu a skvělému životu?

Kačudovič
03.06.2019 5 z 5

Pro mě osobně se jedná o zásadní dílo. Díky knize a seriálu jsem se tehdy ještě v útlém věku poprvé dozvěděl o "krásách" Rudé hvězdy na našem území.
Vstřebat tehdy události zejména z vyšetřovací vazby bylo stejně náročné, jako pak potlačit touhu naházet pár koňských koblih do předvolebního stánku KSČM.

Ještě taková drobnost - knihu i seriál oceňuji o to víc, protože jinak mě koně ani westerny nijak zvlášť neberou.

Messilina
27.01.2019 1 z 5

Přiznávám, že s touto knihou jsem se moc nepotkala. Příběh jistě zajímavý, ale můj šálek kávy to nebyl. Přišlo mi to hrozně dlouhé a trochu jsem se ztrácela v postavách. Možná se ke knížce v budoucnu vrátím a snad jí ocením.

Pavelpi
29.12.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila.Protože bydlím v pohraničí a podařilo se mi dostat se ke kronice naší obce z doby,o které píše i autor,dokázal jsem i porovnat,jestli je to pravda,co autor píše.První část se mi líbila hodně.Aukce už byla zamotanější a tak jsem měl někdy problém určit kdo je kdo a ke komu patří.Ve srovnání se seriálem,je kniha tak na stejno. Možná je seriál o malilinko lepší a to hlavně kvůli perfektnímu výkonu Martina Dejdara a Jany Hubinské a dalších herců.Můžu dát jen plný počet bodů.

triatlet
29.12.2018 5 z 5

Díky 1. sérii televizního seriálu jsem se kdysi (kolem r. 2000) při čtení lehčeji orientoval ve jménech kovbojů a zvládl jsem i pokračování (Aukce).
Jak kniha, tak seriál (především první tři série) patří mezi mé srdcovky.
Z osazenstva ve Svatém Štěpáně mám rád nejen Antonína Maděry, ale třeba i Imru.

Páájinka
05.11.2018 5 z 5

Těžký život po válce a ještě k tomu v pohraničí, kde to fungovala jak na divokém západě. Hodně k zamyšlení.

mari.seri
18.09.2018 3 z 5

Po knize jsem sáhla na zákaldě čtenářské výzvy a shlédnutí skvělého seriálu. Zdivočelá země se četla jedním dechem, nicméně Aukcí se musel člověk prokousat a úplně mi nesedla. Dle mého názoru jedna z mála výjimek, kdy filmová tvorba předčí tu knižní.

Janca13
11.05.2018 5 z 5

I když jsem viděla seriál, přesto jsem se rozhodla, že si knihu přečtu. Naštěstí jsem si ty novější díly moc nepamatovala. A zase pro mě tady platilo, že kniha je lepší, než film (v tomto případě tedy seriál). Přesto, že jsem zpočátku měla stále před očima některé herce, mě kniha oslovila a chytla za srdce. V druhé části jsem měla chvilkama obtíže při orientaci mezi jmény, ale jinak mě oslovila i druhá část psaná úplně jinou formou, než první.

Warden
25.04.2018 2 z 5

Veliké zklamání. Jeden z mála případů, kdy je seriál lepší než kniha. Styl psaní pana Stránského, mi absolutně nesedl. Aukce byla takřka nečitelná. Spousta postav ve kterých se člověk ztratí a více závorek v jednom souvětí, mě nakonec dovedlo do stavu, kdy jsem vlastně vůbec netušil co čtu. Veliká škoda, potenciál to má ohromný.

Mánička178
17.03.2018 3 z 5

Příběh Sudet mě začal fascinovat nejvíc ve chvíli, kdy jsem se do této pohraniční oblasti poprvé vydala. Doslova tam na mě dýchnul genius loci a ve vzduchu se něco jakoby zpřítomňovalo - při pohledu na rozbořené usedlosti, omšelé a opuštěné majestátné kostely a zešedlé omítky budov - všecko jako by člověku žalovalo, co se kdysi v těchto končinách stalo nepěkného. Hřbitovy s neudržovanými hroby, náhrobní kameny plné německých jmen, jako by se zastavil čas nebo se člověk vrátil o x desítek let zpět v čase... Mrazivé, ale současně něčím bytostně fascinující.
Je to obraz vísek, který z vnitrozemí vůbec neznám, a to údajně v polských Sudetech vypadá prý ještě mnohem hůře.
Proto jsem sáhla po Zdivočelé zemi, zajímalo mě, jaké bude číst si o těch místech. A skutečně, první díl mi něco z té atmosféry dokázal zprostředkovat, nechybělo napětí, láska, bolesti, vzlety, pády. Bohužel díl Aukce na mě působil mnohem planěji a měla jsem problém ho dočíst, ten náboj jako by byl pohlcen, možná i změtí postav, ve kterých se člověk víceméně přestával orientovat.
I přes stále slabší drajv se však nic nemění na tom, že Jiří Stránský napsal zdařilou ságu odehrávající se v jednom z nejdůležitějších a nejbolestivějších období našich dějin.

Nika8888
03.03.2018

Bohužel jsem knihu nikde nesehnal a, pokud byste někdo prodával kontaktujte mě odkoupim! (rehakova.v@centrum.cz)Díky V.

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Mám ráda jak seriál tak i knížku.První díl se čte skvěle,to člověk text jen hltá.Druhým dílem je potřeba se trochu prokousal,ale myslím že to stojí za to.

Levandulle
04.01.2018 2 z 5

Je mi líto, ale nemohu se ztotožnit z většinou nadšených komentářů, knihu jsem ani nedokázala dočíst, nakolik mě nebavila. Dvě hvězdy dávám za zajímavé téma, o kterém jsem se chtěla dozvědět víc, a přiznám se, že mě v tom utvrdilo i vysoké hodnocení v databázi. Styl psaní autora je příliš hektický, vysloveně chrlí velice podrobné popisy čehokoliv a stejně tak v jediné těžko srozumitelné větě "nasype" i řadu podstatných sdělení, která by si zasluhovala víc prostoru. Postavy z knihy se stylizují do kovbojské mluvy a života, jako by to bylo pro ně i autora to nejdůležitější na světě. Nepochopila jsem jednání hlavního hrdiny, který se vrací do svého milovaného vysněného domu a vzápětí v jediném okamžiku se ho vzdává ve prospěch neznámých přistěhovalců, ačkoliv v okolí je jim k dispozici spousta jiných opuštěných stavení. To není v knize ani trochu věrohodně vysvětleno.

ondrej.b
11.12.2017 5 z 5

Je to nejenom rodinná sága, ale i kronika minulé doby. Svou rozsáhlostí asi leckoho odradí, ale zvláště studenti by si tímto obohatili své (ne)znalosti o minulé době. Já si čtení doslova užíval. Seriál jsem samozřejmě několikrát viděl a tak mi děj naskakoval před očima. Aukce se může zdát množstvím postav (většinou dětí hlavních hrdinů) méně přehledná, ale zase to vynahrazuje zpětnou rekapitulací děje, který se stal. Hodnocení musí být maximální, protože "Zdivočelka" prostě chytne a nepustí:-). A jako doplněk doporučuji knihu Tomáše Piláta Zdivočelá země - Pravda často bolí. Obsahuje hodně zákulisních informací, jak se celý seriál rodil, rozhovory s tvůrci, herci a hodně fotografií. Rovněž doporučuji.