Zdivočelá země / Aukce

Zdivočelá země / Aukce https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7929/bmid_zdivocela-zeme-aukce-3xl-7929.jpg 4 123 38

Románová sága o letci Antonínu Maděrovi, který se po druhé světové válce vrací z Anglie do své rodné vesnice Svatý Štěpán v česko-německém pohraničí. Chce zde uskutečnit svůj sen, vybudovat chov ušlechtilých koní. Poválečným pohraničím se prohánějí stáda zdivočelých koní, opuštěnými vesnicemi se potulují nadšenci, kaubojové a zlatokopové, lidský život tu má menší cenu než majetky a statky, které nepatří nikomu a patří všem. Maděra se setkává s partou mladíků, toužících po dobrodružství a vede s nimi život jak na Divokém západě, potkává tu i svou celoživotní lásku Ilonku, ale ty nejtěžší boje ho teprve čekají, když se v padesátých letech octne v kriminále. Druhý díl Aukce dovádí osudy hrdinů až do konce tisíciletí.... celý text

ondrej.b
11.12.2017 5 z 5

Je to nejenom rodinná sága, ale i kronika minulé doby. Svou rozsáhlostí asi leckoho odradí, ale zvláště studenti by si tímto obohatili své (ne)znalosti o minulé době. Já si čtení doslova užíval. Seriál jsem samozřejmě několikrát viděl a tak mi děj naskakoval před očima. Aukce se může zdát množstvím postav (většinou dětí hlavních hrdinů) méně přehledná, ale zase to vynahrazuje zpětnou rekapitulací děje, který se stal. Hodnocení musí být maximální, protože "Zdivočelka" prostě chytne a nepustí:-). A jako doplněk doporučuji knihu Tomáše Piláta Zdivočelá země - Pravda často bolí. Obsahuje hodně zákulisních informací, jak se celý seriál rodil, rozhovory s tvůrci, herci a hodně fotografií. Rovněž doporučuji.

Měňavka
27.10.2017 3 z 5

Zdivočelá země mě naprosto pohltila a velice bavila. Nemohla jsem se odtrhnout a nabažit kouzelného světa koňáka Tondy. Ale Aukce mne strašně nudila a měla jsem co dělat,abych se dobrala konce :( Pokud srovnám seriál a knihu, vyjímečně musím napsat, že seriál byl lepší - hlavně propracovanější.

markettH
23.07.2017 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších románů a autorů :-). Každý máme knihu, ke které se celý život vracíme, a tato je ta má. Každá knižní novinka Jiřího Stránského skončí v mé knihovně právě díky Zdivočelé zemi.

tatafa
06.01.2017 5 z 5

Jedna z mých srdcových knížek, ke kterým se čas od času stále vracím. Je obdivuhodné, jak čtivě a nezaujatě dokázal autor tuhle knížku napsat. Kromě úchvatného příběhu celé Maděrovy rodiny, oceňuji i objektivní popis těžkých období poválečných let a socialismu, o kterém se jinde v beletrii takto nepíše. Pro mne to byla do jisté míry i čtivá "učebnice dějepisu", díky které si tu dobu dokáži lépe představit a možná se i vyvarovat některých názorů. Mohu jen doporučit.

AlesXXX
04.08.2016 2 z 5

Poměrně zklamání. Seriál skvělý. Kniha bohužel promarnila svůj obrovský potenciál. Takovéto příběhy mám rád, ale je to napsané tak hrozně, že se prostě nedá číst.

lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Seriál mě přesvědčil ke knížce a jsem za to ráda. Chvilku jsem měla potíž se orientovat v čase, ale za nějakou dobu jsem si zvykla. Padesátá léta, pozdější uvolnění, normalizace... Dobře, že někdo napsal, jak to bylo. Aby se nezapomnělo... Tohle období našich dějin nechápu :(

drew95
18.03.2016 4 z 5

Samotná kniha má hromadu chyb: Kvůli nepřehlednosti druhé knihy/části Aukce, v které se to rojí novými přítelkyněmi, dětmi, vnoučaty a pravnoučaty, jsem si musela vypracovat něco na způsob rodokmenu. Neustále náhodně Lučinám někdo pomáhá. S hlavními i vedlejšími hrdiny to téměř vždy dopadne dobře, protože autor rychle vymyslí nějakou berličku. Text je občas třeba přečíst víckrát. Výstavba vět mi někdy příjde strašně zvláštní.
A víte co? Stejně je ta knížka jednou z nejlepších,co jsem kdy četla. Je totiž první, u které jsem nejednou brečela.
Osobou Maděry prožijete příběh pravdy a pevné morálky, která byla potrestána ...

Hory
19.10.2014 4 z 5

Pěkná knížka s krásným a silným příběhem, který se navzdory zasazení příběhu ani tak netočí kolem politiky té doby, ale právě kolem života hlavního hrdiny a jeho "poválečné" široké rodiny. První díl měl asi větší spád, ve druhém jsem se také často ztrácel ve velkém množství postav dětí, vnoučat a pravnoučat, ale ani tohle celkově celé knížce na kvalitě neubralo. V neposlední řadě je román dalším svědedtvím o tom, že režim který vystřídal na našem území ten nacistický, byl co do chování a páchání zvěrstev naprosto srovnatelný s tím předchozím. Dodnes je mi líto generace lidí (a pro mě hrdinů), kteří odohodlaně bojovali po roky proti nacistickým okupantům, aby byli po svém vytouženém návratu do "svobodné vlasti" po zbytek života pronásledováni a zavíráni režimem, který nám tu nechali naši "osvoboditelé".

ZdivocelaReny
02.04.2014 5 z 5

Zdivočelá země. To je, dalo by se říct, dost důležitá součást jedné etapy mého dospívaní a roku 2012, který, jak možná někteří ví, byl ČT označen jako Rok Zdivočelé země - pro mě jím skutečně byl. Ano, ke knize jsem se dostala až díky seriálové podobě. A přestože i ta je skvělá (zejména tedy první a druhá série, další dvě už byly moc politické - což zní podivně, vzhledem k tomu, že zejména druhá se točila kolem komunistických lágrů - jenže v těch dalších byla ta politika nějak "navíc" a to jim asi ubíralo na síle), kniha je rozhodně o stupínek výš.
Asi, jak už jsem zmínila, hlavně proto, že tolik neřeší tu politiku, respektive, ty komunisty. Dějinné události sice do života hrdinů zasahují, Maděra pochopitelně prožije kruté podmínky lágru padesátých let, přesto ale kniha tolik netlačí na pilu.
Knihu jsem četla v době, kdy jsem na tom psychicky nebyla nejlíp a musím říct že "vnitřní dialogy" Maděry, různá jeho životní motta a myšlenky, mi dost pomohly. Za to chci panu Stránskému říct děkuju!.
Pak mám Zdivočelou zemi ráda ještě z jednoho důvodu - díky ní jsem se začala zajímat o Sudety. To ona byla prvním hnacím motorem. Až díky ní jsem si pořádně uvědomila, že je mám vlastně za humny a že by nebylo na škodu o nich vědět něco víc. Teď jsou mým historickým tématem číslo jedna.
A pak je tu samozřejmě krásný příběh Maděrův, o touze "žít po svém, třeba s milionem pochybností", příběh kluků - kaubojů, kteří ještě nejsou ani pořádně dospělí a už zažijí někdy dost "zdivočelé" a nebezpečné situace. Cassidy je moje srdcová záležitost a z koubojské party jsem si rovněž docela oblíbila postavu Franty d´Artagnana - který v seriálu nebyl. Ta scéna ke konci první části (tj. Zdivočelá země), kdy Franta s Harrym bezstarostně blbnou na poli (Taste mesijé!), je skvělá!
Úžasná postava je pak Boy. A je mi vážně docela líto, že v seriálu se mu nedostalo takového prostoru. Vždyť on byl jako Maděrovic syn. Ilonce dokonce říkal "mámo". Nenáviděl komunisty, že mu zavřeli "tátu". Boy je postava s neskutečně silným osudem!
Za zmínku stojí také Jana, postava, na které je skvěle vidět, jak je příběh nečernobílý...
Je pravda, že těch jmen a postav je tam najednou hodně a nebýt seriálu, možná bych v tom taky měla zmatek - hlavně v druhé části, Aukce. Synové, dcery, dcery a synové synů, synové a dcery dcer... Ano, je to mírný zmatek. Ale popravdě mi to vůbec nevadilo :).

Siraelxy
24.02.2014

Mně se seriál moc, fakt moc líbil a až po jeho shlédnutí jsem četla knihu. Musím říct- naštěstí. Jinak bych se totiž dost těžko orientovala v postavách :-) Takhle jsem si představila, který herec tu kterou postavu hrál a měla jsem jasno.
Kniha je úžasná, faktem je, že její první část se mi líbila víc.

katina
17.08.2013 5 z 5

Nikdy neni dost cist o cti, hrdosti, nadeji, odvaze, pratelstvi, rozhodnosti. Tady je vse a mnohem vic.

fan_tomas
30.05.2013 3 z 5

Uff, tak nakonec jsem jí dal :) Kniha pěkná, ale víc se mi líbila první část, tj. Zdivočelá země.

valentýna
27.01.2013

Seriál jsem neviděla a se čtením knihy jsem neměla problém, moc se mi líbila, problémem spíš bylo se od čtení odtrhnout. Ke čtení ji doporučuji, vždyť bychom měli znát naše dějiny a tenhle jejich úsek byl dlouho zakázaným a zamlžovaným tématem.

hortenzie
18.08.2012 5 z 5

Dobře napsaná kniha, má spád. Je mnohem lepší než seriál - tam se mi líbila pouze první série, potom už se příliš scénář nedržel literární předlohy. Asi to nešlo, ale je to škoda.

Petiz
16.07.2012 5 z 5

Geniální kniha. Je v ní všechno - dobrodružství, historie, politika, mezilidské vztahy, romantika a krásný vztah Ilonky s Maděrou. Kvůli téhle knize jsem zanedbávala rodinu a byla jsem z ní "na maděru".

Christina Marie
15.07.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih! Narozdíl od Vás, ostatních, jsem se v postavách neztrácela vůbec. A naopak kniha byla občas trochu zdlouhavější, než by být mohla, ale vůbec mi to nevadilo. Líbila se mi hlavně první část - Zdivočelá země, a z Aukce ty návraty do minulosti. A seriál je stejně úžasný!

Dandulka
18.05.2012 5 z 5

Seriál mě až tak moc nezaujal, je moc dlouhý, zato kniha je skvělá.....

Bránolog
07.02.2012 4 z 5

Sága, v níž se člověk bohužel začne ve druhé polovině ztrácet v tom zástupu postav. Líbil se mi seriál, nelíbil film.