St.Evelin St.Evelin komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátké, ale o to intenzivnější. Na pár stránkách popsaný komplikovaný vztah matka-dcera. Máma nervózní a pedantská knihovnice, jejíž největší starosti je úklid a "co by tomu řekli lidí". Proti ní dvanáctiletá Bára, pro kterou nemá vlídné slovo ("Smrdíš, jdi se osprchovat."), oslovuje ji Baruno, která se realizuje skrz barvy a papír, hlava v oblacích.
Pro mě kniha bolavá, slzavá. Protože rodinu si člověk nevybírá. A protože pochopení dětské duše a respekt k dítěti není samozřejmost. Proto, že člověk (na můj vkus až moc často) může z okolí do těchto roli dosadit někoho, koho zná. Proto, že roztáhnout křídla bývá někdy jedině východisko. A nejvíc proto, že něco podobného bolí dodnes.
Díky, Petro, že otevíráte i tato témata ???? Přečtěte si to vy, co děti máte, i vy, co je třeba jednou chcete mít.

30.01.2020 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

"Yesterday, all my troubles seemed si far away..." oblíbená písnička od Beatles, takový normální song, řeknete si. Ne tak v 70. letech 20. století. Za tenhle popěvek vás můžou z trampského výletu bez soudního procesu zavřít na půl roku do pracovního tábora. A pak může být z půl roku klidně rok, dva anebo taky deset! Deset let v lágru, o samotě, bez návštěv, za nelidských podmínek, téměř bez jídla v totálním pracovním nasazení.
Fuj, hnus, hnůj!!! Pardon, abyste mě správně pochopili... Kniha je skvělá! Neskutečný literární zážitek.
Ale vykreslení těch poměru, té doby, z toho mi bylo blino a úzko. V kontextu toho, že je to naše historie, jen pár let zpět a ti, kteří za to mohou, kteří tohle zaštiťovali, stále sedí v Poslanecké sněmovně, to je... K neuvěření.
Prosím, ať se tato kniha dostane do povinné četby. Prosím, ať není taková hodinová dotace na pravěk a Přemyslovce, ale víc se věnuje právě novodobým dějinám. Prosím. Za své malé děti předem děkuju.

16.04.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Harry Hole je láska. Už po dvanácté ???? I tentokrát se Harrymu nevyhnula poradna kocovina a bolest hlavy, ale tohle probuzení mu dalo pořádně na prdel. A nejen jemu!
Čekala jsem hodně, takové ty motýlky v břiše, jako dlouho očekávané setkání, na které se těšíte. Jenže z počátečního příjemného obejmutí se s další a další stránkou stával silný stisk škrtiče, kdy jsem se nemohla ani nadechnout.
Smekám před umem autora psát, vše vyšperkovat do detailů, udržet napětí. Takhle kniha mě donutila usmívat se, být smutná, plakat. Ano, Harry je prostě láska.

26.11.2019 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Kniha se mi hodnotí obtížně, protože jak dát 5* knize, která popisuje zvěrstva, nelidské zacházení, válku, plynové komory, ztrátu všeho, všech, lidské důstojnosti?
Smékam klobouk před přeživšími, kromě štěstí bylo zapotřebí i neskutečné odhodlání a touha žít. Nedovedu, opravdu nedovedu si představit, co lidé museli zažívat (hladovět, nechat se ponižovat, mrznout, vážit 40kg,...).
Je neskutečné, že v otřesných podmínkách koncentračních táborů dokázaly otěhotnět, donosit a porodit dítě, které přežilo.

Čtěte. Čtěte. Čtěte. Už je jen hrstka těch kteří přežili, proto musíme číst! Nesmíme zapomenout, zlehčovat. Tohle se dělo. A není to dávno!

18.02.2018 5 z 5

Rok 2017, nejmladší stát světa a český chirurg Tomáš Šebek. To jsou tři základní pilíře knihy, která popisuje Tomášovu další misi pod záštitou Lékařů bez hranic, tentokrát v Jižním Súdánu.
Své zkušenosti a dovednosti otestoval již na Haiti a v Afghánistánu. Tentokrát svůj um předvedl v tropickém prostředí pod africkým nebem. Tam, kde šamani a tradiční léčitelství má daleko větší váhu. Ale i zde předvádí koncert chirurgických a běžeckých (!!!) výkonů, za které smekám klobouk. A jako, 10 km pod africkým nebem, pod 50 minut? Respekt! Za běh, odvedenou práci nejen na misích, za zápisky z cest.
Děkuji vám, pane doktore, za vše, co a s jakým nasazením děláte!

09.06.2020

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Banální zápletka dnešní doby - muž, žena, manželství, dvě děti. Mužský si najde mladší milenku a už to jede. Vyprávění je ale neobyčejné - můžeme se na celou situaci podívat očima zhrzené ženy Vandy, očima nevěrného manžela Alda a také jejich dětí. Jeden příběh, tři pohledy na věc, v tomto je kniha jedinečná. Ta schopnost vžįt se do pozice jednotlivých postav, vystihnout jejich myšlenkové pochody a emoce a dokázat je vylíčit čtenáři, to je umění.
Nejpřesněji to vystihuje text Iva Jehelky z písně "Soudili se": "Svou pravdu máš, já mám zase jinou, možná se sejdou a možná se minou. Já vím, tenhle svět snad jednu vadu má, že každý z nás jen tu svou pravdu má. Soudíme se ..."

01.04.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tak strašně jsem se spletla! Prostě klasická kniha pro mladistvé - hokej, holky, kamarádství, zápletka, vztahy,...
Jenže pak tu knihu otevřete večer, bez hluku dětí kolem vás a najednou kniha dostává úplně jiný rozměr! lidi potkáváte, každý den.
Ano, možná mají jiná jména, jiné pracovní pozice, ale přece jsou to oni! Tak blízko, jako byste četli téměř svůj příběh.
Kniha o přátelství, zradě, touze, vítězství i prohře. Daleko víc než o sportu je to ovšem kniha o všech těchto věcech. V životě. Reálném. O tom, jak bolí zrada, kolik kompromisů a ústupků je člověk schopný unést, než ho to zlomí, o tom, že i z té největší a ryzí lásky může puknout srdce. O tom, že manželství i přátelství by nebylo bez práce.
Ano, ano, ano! Hlavu mám plnou myšlenek, knihu plnou zvýrazněných pasáží, úryvků a citaci. Tohle je prostě TOP!!! Děkuji ???????????? Tahle kniha se mi zaryla pod kůží a zůstane ve mě už napořád.

11.06.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana... Pribeh, který mě dojal... Vlastně od začátku až do konce. Už jen to propojení přebalu knihy s jeho začátkem a koncem je pro mě až nevídané.
Líbí se mi citlivost příběhu, vykreslení jednotlivých postav, i toho jak zapadají do celku knihy.
Také obdivuji to, že ač se jedná o příběh na pozadí druhé světové války a holocaustu, tak popis utrpení v táborech je spíše okrajovou záležitostí. O to více se mi kniha líbí, že nejde o prvoplánovou hru na city.

22.05.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Promo téhle knížky začíná slovy: "Hrůzná, ale úžasná! Detektivka roku je tady… O téhle knize nebudete moci přestat mluvit."...
Hmmm, jako takhle, za mě ne. U této knihy se mi přesně potvrdilo, že když je kolem něčehoo hype, je lepší dát raději ruce pryč.
Námět knihy mi přišel zajímavý - Hadrový panák - hrůzný nález "těla", které je vlastně sestaveno že 6 obětí, k tomu seznam dalších... Motiv zajímavý, ale tahle šance zůstala nevyužitá. Ani jedna postava si nezískala moje sympatie, navíc jich tam bylo na mě prostě moc.
Pro nenáročného čtenáře detektivních příběhů, proč ne? Na dovolenou, proč ne? V neděli ke kávě, proč ne? Ale nějaký hlubší literární zážitek, za mě, bohužel, nehledejte. Nenašli byste jej.

23.04.2020 2 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

"Protože když neodpustíme našim milovaným, kdo nám pak ještě zbude? Co je láska, pokud ne to, že milujeme naše milované, i když si to nezaslouží?"
Snad proto, že život je souhra náhod, tak se mi tahle milá kniha dostala do rukou právě teď. Protože před půl rokem nebo za dva roky by nebyl ten pravý čas. A teď asi je. *
Kniha svádící k pohlazení je o hledání sebe sama. Ať je vám 20 nebo 50. Protože nikdy není pozdě najít své místo na světě. Nikdy není pozdě jít za svým snem, vzchopit se, postavit se světu čelem a zavolat:"Haló, já jsem tady!"
Kniha o lásce, naději i vášni. O lidské potřebě mít někoho vedle sebe, kdo nás vidí. O dětském světě bez kompromisů, ale naplno. O městečku Borg a jedné starší dámě, která našla, co hledala a dostala mnohem a mnohem víc.

25.01.2020 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Moc se mi líbí citlivý příběh Dity na pozadí holocaustu a 2. světové války. Člověk by řekl, že je toto téma již vyčerpáno, ale tento dílčí příběh (byť na pozadí fikce) opět ukazuje, jak silní lidé dokážou být! Jakou sílu a odhodlání uvnitř dokážou vykřesat!
U srdce mé hřeje, jakou naděj, lásku dokážou knihy v lidech vzbuzovat.

10.06.2018 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Autorka knihy je o 2 roky starší než já a já byla mnohdy překvapená, jak odlišná mohou být dospívání děvčat, jak odlišná mohla být 90.léta. Já ve 14 letech poprvé použila řasenku, nevěděla jsem, co je projímadlo, nestahovala si ňadra obinadlem. Být baletkou jsem vždy vnímala jako nádherné povolání, být lehká jako pírko, vznášet se na prknech, která znamenají svět.
Tato kniha mě vyvedla z omylu. Úplně a zcela. Popis drilu, fyzické náročnosti, osamocení na internátu, večírky, sex, alkohol, drogy, soutěživost. Syrový popis baletní pripravy přesně vystihuje anotace knihy - baletky mají dvě tváře... Nejen baletky, ale celý baletní svět.

15.06.2020 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove miluje svůj vůz značky Saab a svoji ženu. Tak trochu nerudný starý pán odvedle, který má svůj svět, své principy a nechápe, že je někdo nechápe.
Jako vždy, tak i v této knížce si mě Fredrik něžně povodil příběhem hezky na provázku. Zamíchal emoce a cit a vznikl z toho přenádherný smutný, něžný, dojemný, ale i veselý příběh o lidské povaze a lásce.
Vrcholem pro mě stále zůstává Medvědín a My proti vám, ale opět mě stránky knihy hladily po duši.
"Láska je podivuhodná věc, dostaví se úplně znenadání."
????
"Ona hrála barvami. Všemi jeho barvami."

07.03.2020 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Tři povídky na téma ženy a jejich (ne)sebevědomí. První hrdinky mi bylo líto, jaká byla důvěřivá a lehce manipulovatelná, v některých situacích až slepá. Leč bohužel věřím, že v reálném životě podobné životy žije spousta žen. Druhý příběh mě zcela pohltil, moc se mi líbil styl psaní (e-mailová komunikace mezi ženou a knězem) a žen náboženský fanatismus byl třešinkou na dortu. A třetí příběh má jako ústřední motiv fyzickou krásu, kdy možná tělo je odrazem duše?
Naprosto fascinující. Přišlo mi fakt úžasné, že všechny tři příběhy napsala jedná autorka, jelikož mi přišlo, jako by jej stvořili různí lidé.
Z celé knihy mi bylo ve finále úzko. Kolik forem sebevědomí existuje, tolik způsobů jeho podkopání je možných. Buďme sebevědomé a hlavně - važme si, ženy, samy sebe.
"Není lhostejné, zda budete vně, nebo uvnitř sítí. Rybolov začíná!"

19.02.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Růže bílá, černý les mě pohladila po duši, zahrála na srdci. Krásný (až romantický) příběh dvou lidí, kteří stojí na opačných stranách válečné barikády. Franka zůstala sama, bez rodiny, do toho parašutista s uniformě Luftwaffe. V černém lese, oba sami a oba potřebují zachránit, ale každý jinak. Jenže, tahle válka a gestapo je kruté. Zachrání se? A kdo zachrání koho?
Moc mě potěšilo (a příjemně překvapilo), že téma druhé světové války je vlastně jen pozadím celého příběhu, které spíše dotváří atmosféru. Nic prvoplánového, nic srdceryvného. Příjemné osvěžení na literárním a knižním poli.

02.12.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Bohdana a Svatopluk, dcera a otec. Uzavřená dívka, která nemluví a oddaný komunista s hlavou plnou ideálů.
Četla jsem Slepou mapu a Hanu a upřímně jsem byla na knihu zvědavá. Počáteční nespokojenost a neschopnost se do knihy ponořit vystřídal vnitřní klid, užívání si jednotlivých stran a pasáží. Večerní chvilky s touto knihou pro mě bylo malé zpomalení celého dne, které jsem si vychutnávala.
Tato kniha oproti dvěma výše zmíněným je komorním nahlédnutím do života jedné rodiny, kde historické dějiny nehrají klíčovou roli, ale jsou spíše na pozadí a dokreslují atmosféru jednotlivých postav.
Ústředním motivem je rodina, co všechno o svých bližního nevíme, co všechno jsme ochotni pro ně udělat, jak vysokou cenu jsme ochotni zaplatit, jaké jsou vlastně charaktery lidí kolem nás.
Pro mnohé čtenáře byla kniha možná neukončená, já naopak děkuji, že nepokračovala dále. Velmi osobně se mě kniha dotkla a to na mnohých bolavých místech mě duše. Lehce se otřela o témata mě (až nepříjemně) blízká a známá, kdy jsem knihu několikrát odložila, abych utřela slzy a nabrala sílu číst dál, dočíst tuto (pro mě) bolavou knihu.
Smekám před Vámi, paní Mornštajnová, jste PANÍ SPISOVATELKA a já se Vám hluboce klaním, protože tohle... Tohle je opravdu umění psát, otevřít rány. Klobouk dolů.

13.05.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Anna, Alžběta, Anežka. *
Roman popisující tři ženy, tři generace jedné rodiny. Provede nás nenásilně dějinami téměř celého 20. století - od první světové války až po převrat.
Začátek knihy zastihne babičku Annu na cestě do pohraničí, před první světovou válkou, se svým milovaným Antonínem. Ten však musí narukovat, na frontě je raněn a zranění jej trápí do konce života.
Alžbětu, jejich dceru, čeká také její začátek, její cesta, po které s ní ovšem dusá německá armáda, která zabírá pohraničí a Alžběta přes ní prchá.
Po válkách, zdá se vše zalité sluncem, však ani Anežka nemá o drama nouzi. Tentokrát se do života této rodiny připletl komunistický režim v podobě důstojníka StB.
Kniha pro mě byla úžasným zážitkem. S napětím jsme hltala stránky popisující dramata a zvraty ze životů tří žen, ale nejen jich!
Kniha nestojí jen na příbězích tři statečných a silných žen, ale najdeme zde i několik paralelních příběhů a postav, což mě osobně těší a jen to umocnilo můj uzasny literární zážitek.

29.04.2019 5 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Ne, ne, ne. Tohle prostě nemůže být podle skutečné události - to se mi honili hlavou několikrát.
Naprosto děsivý popis toho, co musel malý Dave zažít, vytrpět, podstoupit.
Jako máma nechápu, jak si lze vybrat jedno dítě a to týrat k smrti, nechat hladovět. Proč zrovna on? A proč vůbec nějaké dítě?
Klobouk dolů před Davem, číší z něj neskutečná bojovnost, síla a odhodlání.

Jsem ráda, že společnost je o kus dál, že takové zjevné známky týrání by dnes (DOUFAM) nenechalo tolik lidí chladnými. Nicméně, i přesto je (dle meho názoru) potřeba o této problematice mluvit, protože stále existuje.

24.03.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Naprostá dokonalost. Četla jsem v zimě a JO! Fakt jsem se bála, když jsem procházela kolem sněhuláka. Brrrr! 5*

31.10.2017 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Harry je návykovka! Miluju ho! Jeho asociální chování, jeho zarputilost, jeho myšlení. Když v posledním díle před Žízní skoro umřel, tak jsem to Nesbovi sežrala i s navijákem, fakt! A teď skoro zase!
Miluju Harryho, miluju Nesba, ale ač mi to budou mít někteří za zlé, tak nejlepší příběh s HH to není. Ale! Na 5* to "stačí" i tak!!!

PS.: Podle toho konce... bude další díl.... ;-)?

09.06.2017 5 z 5