SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Obřad Obřad Carmen Mola

Příjemná změna oproti té hromadě skandinávských a britských detektivek. Španělské prostředí bylo osvěžující, stejně jako trochu odlišný způsob vyšetřování. Hlavní hrdinka se sice nevymaňuje z obvyklých klišé (trauma, alkohol, podivné záliby), ale čtenář si k ní dokáže najít cestu, stejně jako k jejím kolegům.
Příběh samotný je uvěřitelný, dostatečně děsivý a bez nelogických zvratů. Krátké kapitoly posouvají děj rychle kupředu a nechybí ani závěrečné dramatické finále.
Navíc vás Obřad lehce naláká na pokračování, což rozhodně hodlám zkusit.

04.10.2023 4 z 5

Sestra Sestra Rosamund Lupton

Víc než thriller nebo detektivka jde spíš o psychologický román o vztahu dvou sester, potažmo o ženské duši. I způsob vyprávění formou dopisu mrtvé sestře evokuje svým způsobem terapeutické vypořádání se s prožitým traumatem. Pátrání po příčinách smrti vede sice k překvapivému vyústění, bohužel místy je to cesta trochu moc zdlouhavá.

27.09.2023 3 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Zkušenosti, které Agatha Christie nasbírala po boku svého druhého manžela na různých archeologických vykopávkách zúročila hned v několika detektivkách. Tenhle kousek je nicméně naprosto originální - vždyť se odehrává před mnoha tisíci lety! A překvapivě vše perfektně funguje. Děj i jednání jednotlivých postav vás rychle a přesvědčivě vtáhne do starých časů - vraždilo se holt vždy a všude, a i ty motivy byly a jsou stále stejné.

26.09.2023 5 z 5

Někdy prostě prší Někdy prostě prší Michel Faber

Velmi zvláštní sbírka povídek. Faberovi nelze upřít vytříbený jazyk a styl, hlubokou znalost psychologie, cit pro vykreslení atmosféry a prostředí. Povídky jsou často velmi smutné, s hrdiny, stojícími na pokraji společnosti, vlastních sil nebo životních zlomů. Příběhy jsou doslova nabité nápady, srší originalitou a záviděníhodnou fantazií. Až je toho někdy příliš. Skoro to zavání plýtváním a možná, že některé nápady měly zůstat ležet v šuplíku.
Sbírka je zvláštní i co se celkové vyváženosti týče - některé povídky jsou ucelené a opravdu skvělé (Někdy prostě prší, Tunel lásky, Někam do tepla a pohodlí), jiné jsou spíš jen zajímavými hříčkami (Příběh jedné hračky, Ninina ruka) a jiné v sobě skrývají potenciál pro delší dílo (Ryby, Ovce, Slečna Koulová a slečna Luntová). Stojí za přečtení, ale je to čtení náročné a zneklidňující.

24.09.2023 4 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Jako mnohé jiné Vieweghovy knihy, i takhle má zápletku, která vás naláká ke čtení, zajímavé hrdiny, děj rychle dosýpá, je to čtivé, vtipné a místy správně ironické. Jenomže pak z toho začne až příliš čouhat autorovo ego, neomylnost a sebestřednost, což bohužel stáhne celkový dojem dolů.
Filmové zpracování je, stejně jako u jiných Vieweghových adaptací, bezkonkurenčně lepší.

23.09.2023

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Bábovky mě docela bavily - bylo to čtivé, místy vtipné, někdy docela trefné, asi podle toho, která postava je vám věkem, povahou nebo životními zážitky bližší. Bavilo mě to postupné propojování jednotlivých postav a rozmotávání všech nitek. Nemohu se ale zbavit pocitu, že ne vždy to do sebe správně zapadalo. Celkový dojem proto zůstal někde na půl cesty - užila jsem si to, ale celkem rychle mi příběh vyprchal z hlavy.

21.09.2023 3 z 5

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Pravidelní a pozorní čtenáři vědí, že si pan Vondruška s fakty či chronologií v sérii příběhů o Oldřichovi z Chlumu moc starostí nedělá. Je to celkem logické - nejde o historickou postavu a určitě na začátku netušil, že se Olda s Otíkem dočkají takové popularity. Takže pokus "uvést věci na pravou míru" způsobil v některých oblastech ještě věcí chaos :-)
Bez ohledu na to jsou největším plusem této knihy čtyři skvělé povídky věnované Annemarie, Blance, Divišovi a Wolfgangovi. Nejen pro znalce téhle série skvělé doplnění "bílých míst" a třešinka na dortu.

20.09.2023 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

U duchařských příběhů zpravidla nečekám, že by mě děj nějak zvlášť překvapil. Duch se objeví vždycky, otázka je, zda bude hodný či zlý, proč ještě nenašel klid a jak si s ním hlavní hrdinové poradí. Mě na tom baví, že od začátku je člověk ve střehu, všichni jsou podezřelí, každé chování zavání nekalostí, za každým zavrzáním dveří čekáte návštěvu ze záhrobí.
Tady se mi líbilo docela logické vysvětlení všech záhad, nechyběly chvilky napětí ani hororové ladění. A oceňuji závěr, který vám při pozorném čtení lehounce zježí chloupky na zátylku, jen jako když se pohne záclona v bezvětrném odpoledni...

20.09.2023 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Originální, vtipné a roztomile naivní vzpomínky na normalizační sedmdesátá léta, nahlížené optikou malé školačky, která ještě úplně nechápe, co se kolem ní děje, a tak si přirozeně vytváří vlastní závěry. Jejím hrdinou je Hrdý Budžes, trápí se kvůli svému vzhledu, touží po barevných fixách a netuší, proč maminka najednou místo hlavních rolí hraje v divadle pouhé štěky. Mezi řádky nám tak Helenka Freimanová Součková nevědomky servíruje tragikomickou mozaiku doby, která ani s odstupem času neztratila nic na své obludnosti.

18.09.2023 5 z 5

Skotská romance Skotská romance Katie Fforde

Kterak krachující továrna ke štěstí díky šikovné asistentce přišla... Stejně jako vlákna vlny si vás pomalu, ale jistě omotají zákeřné úklady, vzájemná nevraživost a nepochopení, ale také přátelství, porozumění a v neposlední řadě hřejivá láska. Jak jinak by to také v knize Katie Ffordeové mohlo skončit. Je to sice předvídatelné, ale ruku na srdce, copak člověk u takových příběhů čeká něco jiného?

14.09.2023 3 z 5

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Od psaní detektivek si autorka odskočila k trochu jinému žánru a pobavila své čtenáře milými, citlivými příběhy lidí, psů a koček. Jsou to spíš takové jednohubky, zachycené okamžiky uprostřed žití. Klevisová má cit pro vykreslení atmosféry, a i díky tomu se její povídky dobře a lehce čtou.

14.09.2023 4 z 5

Všechno nebo nic (I+II) Všechno nebo nic (I+II) Eva Urbaníková

Asi jako mnozí jiní, i já jsem nejdřív viděla film, který mě bavil, a tak jsem byla zvědavá na knížku. Je logicky trochu jiná, méně crazy, víc se nimrá v pocitech a vztahy jsou tu poněkud komplikovanější, což je pro autorku a její knihy celkem typické. V rámci žánru jsem ale dostala přesně to, co jsem chtěla - romantickou vztahovku s happyendem.

14.09.2023 5 z 5

Já ti to opepřím, miláčku Já ti to opepřím, miláčku Ellen Berg

Vezměte pořádnou dávku černého humoru, vydatnou porci nadsázky, okořeňte to špetkou romantiky a servírujte nejlépe během letního odpoledne se sklenkou dobrého pití. Konzumuje se to lehce, trochu vám to sice podráždí bránici, ale břicho vás z toho bolet nebude. Tak dobrou chuť! :-)

14.09.2023 3 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Kolikrát v životě už jste přemýšleli nad tím, co by se stalo, kdybyste někam nešli, kdybyste stihli vlak, který vám právě ujel, kdybyste se bývali rozhodli udělat něco jinak? Byl by váš život lepší? Horší? Nebo úplně jiný? Jsou naše životy jen řetězcem náhod, nebo jsme strůjci svého osudu? Autorka si s tímhle námětem skvěle pohrává a nechá svou hrdinku Hannah prožívat paralelně obě verze života. Trochu jsem se bála, jak příběh uzavře, aby to nebylo nějaké sci-fi, ale bylo to přirozené, dobře vymyšlené a... k zamyšlení. Příjemné překvapení, příjemné čtení!

14.09.2023 4 z 5

Fronta Fronta Vladimir Georgijevič Sorokin

Originální, vtipný a sarkastický pohled na obyčejného člověka, s jeho malostí, hloupostí a omezeností, to vše v období reálného socialismu v Rusku a během čekání v nekonečné frontě na cokoliv, včetně samotného žití.
Připravte se, protože jakmile se jednou do téhle fronty postavíte, už nebude úniku, dokud se nedostanete až na samý konec.

09.09.2023 4 z 5

Leonardův kabinet Leonardův kabinet * antologie

Díky téhle sbírce jsem objevila Jiřího Hájíčka, který se rychle zařadil mezi mé oblíbené spisovatele. Jinak je sbírka stejná, jako většina ostatních z téhle edice - některé povídky jsou lepší, jiné horší. Slušný mix tajemna, bujné fantazie a záhadných událostí, ale nebojte se, bát se nebudete :-)

09.09.2023 3 z 5

In flagranti In flagranti Dana Emingerová

V podstatě veselá kniha o nevěře. Milostný propletenec a vztahová motanice s trochou nadsázky a notnou dávkou humoru. Říká se, že se stejně všichni sejdeme v jedné posteli - tak tady na tom začali už intenzivně pracovat :-)
Nebo by se také dalo říct "s čím kdo zachází, tím také schází.

09.09.2023 3 z 5

Všichni jsme z toho úplně na větvi Všichni jsme z toho úplně na větvi Karen Joy Fowler

Přiznávám, že z téhle knihy jsem byla tak trochu na větvi... Čekala jsem psychologické drama o vztazích v jedné rodině a v podstatě se mi přesně toho dostalo. Jen trochu jinak. Tři děti, jeden příběh... Neměla jsem žádné tušení do čeho jdu, a tak byl moment překvapení opravdu efektní. Chvíli trvalo, než mi došlo, že se nejedná o žádnou metaforu či nadsázku. Víc prozrazovat nebudu. Jen že je to příběh opravdu zajímavý, prošpikovaný spoustou vědeckých úvah o lidském chování a síle paměti, příběh zabývající se otázkou nutnosti a obhajitelnosti testování na zvířatech.
Nijak mi nevadilo poměrně rafinované střídání časových rovin, jen ten styl vyprávění mi přišel poněkud odtažitý a celý příběh nahlížený jakoby zpovzdálí a bez skutečných emocí.

08.09.2023 4 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Kdyby z toho alespoň tak nečišelo autorovo ego. Kdyby byl děj alespoň trochu poutavější. Kdyby tam byla alespoň jedna zajímavá postava. Kdyby...
Ale tady už jsem se dávno vzdala veškeré naděje a na mém současném knižním jídelníčku již páně Vieweghova krmě chybí.

05.09.2023 2 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Pěkně drsný thriller, který fakt nepředstírá, že když je někdo hajzl, domluvíte se s ním po dobrém. Případy oddělení Q jsou jednoduše skvělé. Perfektní mix napětí, záhady, akce a humoru. Navíc psané svižně a velmi čtivě.
Po shlédnutí filmové verze už si hlavního hrdinu nedokážu představit jinak než jako Nikolaje Lie Kaaseho.

05.09.2023 4 z 5