SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Nenechte se zmást, pod palbou lásky není tentokrát jen Marie, ale celé osazenstvo Kostky. Stará známá parta se vrací se vším všudy. Po dočtení téhle série mám pocit, že výpary ořechovky stoupají z každého póru mého těla, pravidelně si před zrcadlem prohlížím stav svého vlasového porostu, kontroluju tep, dostávám nezřízenou chuť na koblihy, na dně skříně hledám trezor s klenoty, při zahlédnutí psa velikosti dogy beru nohy na ramena a větší shromáždění osob považuji automaticky za stádo muflonů.
Ale to vůbec nevadí, protože je to prostě "super" a zároveň "psycho" a "svět je nádhernej, růžovej, béžovej", zvlášť "tam v dáli u starého mlýna, kde teče řeka línááá..."

07.06.2023 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Krásná rodinná sága! Příběh jedné rodiny, jejíž osudy se hned několikrát dramaticky protnuly s dějinnými zvraty naší historie. Děj se odehrává ve třech časových obdobích, ale jednotlivé kapitoly jsou natolik přehledné a postavy snadno identifikovatelné, že není problém s jejich střídáním. Naopak, čím víc se noříte do osudů hlavních hrdinů a celého toho propletence, tím více do sebe všechno postupně pěkně zapadá. Přidanou hodnotou jsou pak zlínské reálie, skutečné historické postavy a příjemně detailní náhled od běžného života baťovců.
Některé životní cesty jsou opravdu pohnuté a se spoustou zákrut a karambolů. Někdo si prostě stále tahá tu kratší sirku a neštěstí se na něj lepí jako smůla. Když se pak karta nakonec obrátí, nevadí ani ten happyend. Těmhle hrdinům nemůžete jinak než držet celou dobu palce.

25.04.2023 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Já mám ty japonské autory opravdu ráda! Tohle byl opět krásný, dojemný, laskavý, moudrý, vtipný a velmi lidský příběh, po jehož přečtení vám na tváři zůstane tichý úsměv a v oku slzička. Putování hlavního hrdiny po stopách vlastního života prostřednictvím návštěvy dávných přátel je skvělý způsob, jak postupně poznat nejen je, ale především jeho samého i důvody jeho cesty. Výborně jsem se bavila u pasáží, které jsou psané z pohledu kocoura Nany, který jednotlivé situace nejen komentuje, ale dává jim i nový rozměr.
P. S. Přísahám, že už nikdy své kočce nekoupím obyčejnou gumovou hračku :-)

05.03.2024 5 z 5

Pokoj mrtvých Pokoj mrtvých Franck Thilliez

Celkem slušná detektivka, která se šikovně tváří jako temný thriller. Zločin je totiž víc než děsivý a autor si umí díky živé popisnosti pěkně pohrávat se čtenářovou fantazii. Ale zápletka je možná až příliš komplikovaná, motivy jednotlivých aktérů lehce nedořešené a strážmistryně Lucie chvílemi oplývá vědomostmi a kombinačními schopnostmi na hranici věrohodnosti. Hlavní motor vyšetřování, který všechny žene kupředu v závodu s časem nakonec zůstane úplně bez povšimnutí a konec samozřejmě "nenápadně" láká na pokračování.

22.11.2023 3 z 5

Med z bodláčí Med z bodláčí Sara Paborn

Dvě ženy, dva příběhy o lásce, které od sebe dělí víc než půl století. Ten z 50. let se odehrává během horkých letních odpolední, za šumění moře a bzučení včel. Láska první, osudová, taková, která přetrvá věky, navzdory času i paměti.
V současnosti se reportérka a vztahová koučka Ebba potýká s láskou bouřlivou, vášnivou, takovou, která ničí a zanechává srdce zlomené.
Nečekejte žádné divoké zvraty, ani akční děj. Spíš myšlenky, úvahy, pomalé odhalování pocitů a hledání střípků dávné minulosti. Tyhle dvě ženy se prostě musely potkat, aby dokázaly jít ve svých životech dál. Ideální na poklidné letní odpoledne.

13.11.2023 4 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

V krátkých povídkách ožívá se směsí nostalgie a lehkého humoru autorčino dětství strávené na vesnici u babičky a dědy. Kouzelný výlet do minulosti, ve kterém snadno ožijí vaše vlastní vzpomínky. Stejně jako při poslouchání Radůziných textů, dýchne na vás lehkost vyprávění i hloubka prožitku.

23.08.2023 5 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Když se ukáže, že domnělý viník byl ve skutečnosti bez viny, pak je víc než jasné, že vrahem musí být někdo z těch, kteří byli dosud považováni za nevinné. A to se rozhodně nikomu líbit nebude.
Opět jedno geniální dílko královny detektivek, která dokazuje, že to zvládne i bez svých oblíbených vyšetřovatelů. Zkouška neviny patří k jedněm z mých nejoblíbenějších.

20.08.2023 4 z 5

Boží! Opět skvělý rozhovor od pana Moravce, který se čte jako dobrodružný román. Marek Dvořák vás provede fungováním letecké i pozemní záchranné služby, přiblíží práci na urgentním příjmu, připomene základy první pomoci, vyvrátí nejeden mýtus, prozradí mnohé ze svého života a v neposlední řadě vás rozesměje i rozpláče při líčení příběhů, u kterých působil jako lékař a záchranář.
Dokud nepřečtete poslední stránku, neodtrhnete se!

28.02.2024 5 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Aňa Geislerová (p)

Protagonisté a protagonistky těchto povídek vám asi nebudou moc sympatičtí. Někteří se chovají podivně, jiní zvláštně, mnozí nepředvídatelně. S jejich řešením životních situací můžete bouřlivě nesouhlasit nebo naopak tiše přitakávat, v každém případě vás ale něčím zasáhnou a přinutí se zamyslet.
Aňa píše čtivě, lehce a její příběhy nekloužou po povrchu. Je znát, že o svých postavách přemýšlí, a tak trochu vidí i za obzor. I proto stojí za přečtení.

22.01.2024 4 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Královský písař tentokrát za pomoci svých společníků Petra a Rozárky rozplétá komplikovaný případ, kde jde o život hned několika zlatovlasým dívkám. A aby toho nebylo málo, před branami města stojí cizí velvyslanci a nebezpečí možná hrozí nejen krásným pannám, ale i celému království!
S detektivkami pana Vondrušky je to tak, že se lehce čtou, baví vás, oblíbíte si postavy, trochu si zahrajete na detektiva a až po přečtení vám dojte, že děj měl tak trochu trhliny, že se některé postavy chovali poněkud zmateně a že pachatelem měl být asi někdo úplně jiný. Jenomže nad tím mávnete rukou a po čase sáhnete po dalším dílu. Protože se to lehce čte, baví vás to, oblíbíte si postavy :-)

18.01.2024 4 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Příběhy, které se opírají o skutečné události mají tu výhodu, že se nemusejí potýkat s věrohodností. Život sám je často mnohem dramatičtější než ta nejbujnější fantazie. Dalším plus tohoto příběhu je fakt, že se jedná o události, jejichž podrobnosti nejsou až tak detailně známé. Můžete si tak vychutnat krásný, dramatický a dojemný příběh jednoho přátelství, zkoušeného ranami osudu a zasazeného do (v nejlepším slova smyslu) atraktivních historických kulis.
Snad jen místy lehce odtažitý styl vyprávění a zbytečně ubrané napětí mi brání dát v hodnocení plný počet hvězdiček.

05.11.2023 4 z 5

Lucy Crownová Lucy Crownová Irwin Shaw

Příběh obyčejné americké rodiny. Příběh jednoho letního odpoledne, kdy zdánlivě banální událost ve svém důsledku zničila hned několik životů. Příběh o lásce, nenávisti a špatných rozhodnutích. Výborná psychologická studie toho, jak jeden jediný okamžik či událost dokáže ovlivnit naše životy a jak náročná může být cesta k odpuštění a opětovnému nalezení sebe sama.

„Díváme-li se zpět do minulosti, rozeznáváme v čase chvíli, která byla rozhodující, v níž se změnila osnova našich životů, chvíli, ve které jsme se neodvolatelně dali novým směrem. Ta chvíle – to může být pouhá vteřina, ve které se otočí kolo, vymění pohled, vysloví věta – nebo to může být dlouhé odpoledne, týden, roční období, kdy je výsledek nerozhodný, kdy se kolo točí stokrát a kdy se na sebe vrší drobné příhody, kterým dovolíme, aby se staly.“

19.10.2023 5 z 5

Vinohrady Vinohrady Johana Fundová

Ať už jste zapřisáhlý milovník Vinohrad nebo jen občasný návštěvník Prahy, tahle kniha by vás neměla minout. V podstatě jde o bedekr, který vás sice spíš jen tak lehce inspiruje a navnadí k dalšímu průzkumu, než že by vás zahltil informacemi, ale přesto dokáže vykouzlit skvělou atmosféru, kterou ještě víc umocňují rozhovory tematicky propojené s jednotlivými kapitolami. Kdyby kniha obsahovala mapku, byla by dokonalá.

15.01.2024 4 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Zkušenosti, které Agatha Christie nasbírala po boku svého druhého manžela na různých archeologických vykopávkách zúročila hned v několika detektivkách. Tenhle kousek je nicméně naprosto originální - vždyť se odehrává před mnoha tisíci lety! A překvapivě vše perfektně funguje. Děj i jednání jednotlivých postav vás rychle a přesvědčivě vtáhne do starých časů - vraždilo se holt vždy a všude, a i ty motivy byly a jsou stále stejné.

26.09.2023 5 z 5

Poslední případy slečny Marplové Poslední případy slečny Marplové Agatha Christie

Už několikrát jsem se tu vyznala z lásky k Agathě Christie, a především ke slečně Marplové. Mě to její nenápadné šmejdění, poztrácená klubíčka a poslouchání za dveřmi prostě baví. Tahle zdánlivě křehká stařenka má totiž o lidské duši tak hluboké znalosti, že by i šedé buňky mozkové jistého detektiva záviděly :-)
Poslední případy jsou docela pestrou směsicí, ne všechny příběhy jsou ryze detektivní, některé jsou spíš malými dramaty, jiné zavánějí duchařinou. Čtení je to po všech stránkách zábavné.

08.08.2023 4 z 5

Všichni jsme z toho úplně na větvi Všichni jsme z toho úplně na větvi Karen Joy Fowler

Přiznávám, že z téhle knihy jsem byla tak trochu na větvi... Čekala jsem psychologické drama o vztazích v jedné rodině a v podstatě se mi přesně toho dostalo. Jen trochu jinak. Tři děti, jeden příběh... Neměla jsem žádné tušení do čeho jdu, a tak byl moment překvapení opravdu efektní. Chvíli trvalo, než mi došlo, že se nejedná o žádnou metaforu či nadsázku. Víc prozrazovat nebudu. Jen že je to příběh opravdu zajímavý, prošpikovaný spoustou vědeckých úvah o lidském chování a síle paměti, příběh zabývající se otázkou nutnosti a obhajitelnosti testování na zvířatech.
Nijak mi nevadilo poměrně rafinované střídání časových rovin, jen ten styl vyprávění mi přišel poněkud odtažitý a celý příběh nahlížený jakoby zpovzdálí a bez skutečných emocí.

08.09.2023 4 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

Krásná, originálně zpracovaná rodinná sága. Průlet téměř stoletými dějinami naší země, nahlížený postupně různými členy jedné česko-německo-židovské rodiny. Líbilo se mi střídání historických období, míst a úhlů pohledů a tomu přizpůsobený styl a jazyk vyprávění. Jako puzzle se postupně skládají osudy celé rodiny Schillerových, některé tragické, jiné úsměvné, nad jinými zůstává rozum stát a nezbývá než bezmocné skřípění zubů či nechápavé vrtění hlavou. Závěrečné propojení generací v dojemném odkazu houslových tónů pak snad konečně směřuje k novým lepším časům.
Škoda, že se toho do knihy nevešlo víc. A nenechte se zmást označením "povídky", jde v podstatě jen o chytře sestavený text do jednotlivých kapitol. Skvělý nápad je rodokmen umístěný v úvodu knihy, který hodně napomáhá orientaci v tom, kdo je kdo.

14.02.2024 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Partička přátel, které drží pohromadě víceméně už jen vzpomínky a zážitky ze společných studentských let. Aby se ale ve svých životech někam posunuli, museli by se nejprve zbavit všech těch kostlivců, kteří se jim za ta léta nashromáždili ve skříních. Když se sejdou na Silvestra na opuštěném místě uprostřed skotské divočiny, stačí už jen málo, aby všechny ty potlačované emoce, frustrace, tajemství a zášti vypluly na povrch. S novým rokem přichází kruté vystřízlivění v podobě mrtvoly jednoho z nich. A je jasné, že vrah je mezi nimi...
Autorka víc, než detektivku nebo akční thriller rozehrává psychologickou hru s postupným odkrýváním minulosti a vzájemných vztahů jednotlivých protagonistů. Dlouho čtenáře nechává v nejistotě, kdo je oběť a její totožnost odkrývá skoro až v samém závěru, spolu s motivem vraždy.

30.08.2023 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Knih s válečnou tématikou jsem přečetla hodně, ale tahle syrová výpověď bez zbytečných příkras a zároveň prodchnutá intenzivním osobním prožitkem je prostě jedinečná. Některé scény se mi natolik vryly do paměti, jako bych viděla záběry natočené přímo na bitevním poli. Klasika, kterou by si měl přečíst opravdu každý.

10.07.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Velmi čtivý a věrohodně podaný příběh dvou ubohých tvorů v závodě o to, kdo dřív najde cestu bludištěm života. Kromě věčné otázky, jak daleko má věda právo zajít ve svých experimentech se v příběhu odráží i znepokojující zjištění, že vysoká inteligence a nadprůměrné schopnosti jdou často ruku v ruce s nepochopením a osamocením. Moc mě bavila práce s jazykem, kterým jsou vykresleny změny v Charlieho myšlení. Konec příběhu byl bohužel předvídatelný, i když tady bych autorovi odpustila snad i zářný happy end.

10.03.2021 5 z 5