Ruce houslisty

Ruce houslisty https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478031/bmid_ruce-houslisty-CXY-478031.jpg 5 136 42

Strhující příběh česko - německo - židovské rodiny na pozadí událostí našich dějin 20. století. Citlivé zachycení 20. století v podání Aleny Ježkové se úspěšně může řadit do současného trendu ženských autorek Mornštajnové a Lednické, které pečlivě a bez přehnaného sentimentu prozkoumávají českou identitu a minulost. V sedmi volně navazujících povídkách, jejichž protagonisty jsou příslušníci pěti generací fiktivní rodiny Schillerů, autorka mistrovsky vyobrazuje, jak se dějinné události promítají do osobních životů. Tuto linii sledujeme od zákopů 1. světové války přes rozvíjející se průmyslu Československé republiky, nacistickou okupaci a s ní spojený Holocaust, sčítání ztrát po válce a nástup komunismu, až po invazi „bratrských“ vojsk v srpnu 1968. Příběh rodiny Schillerů se uzavírá v Londýně v roce 2005 pátráním proslulého houslového virtuosa po vlastních kořenech.... celý text

Povídky Literatura česká Historie
Vydáno: , Práh

Ruce houslisty

Kanylka
09.04.2024 5 z 5

Ruce houslisty - soubor na sebe navazujících povídek, které vám vezmou dech.

Katka2382
19.03.2024 5 z 5

Teda tak tohle bylo něco.Na knihu jsem narazila úplně náhodou zde na DK a naštěstí ji u nás v knihovně měli.
Příběhy jsou velmi čtivé měla jsem co dělat se odtrhnout a jít něco dělat.
Rozhodně doporučuji k přečtení, je to nádhera.

Luvy
19.03.2024 5 z 5

Tomuto počinu se nedá dát míň než pět hvězd, na to je to moc dobré, procítěné a především - opravdové. Každá emoce i charakter jsou živější než kdy mohly být.
Zdejší výhrady typu "klouže po povrchu" či "nepřináší nic nového" nepovažuju za pravdivé. Opravdu mě styl i zpracování uhranulo a mezi všemi podobnými díly z této doby vyniká.

konicekbily
04.03.2024 4 z 5

Soubor na sebe navazujících povídek zobrazuje příběhy ze života a smrti jedné hodně rozvětvené židovské rodiny v průběhu dvacátého století. Povídky netvoří ucelenou časovou řadu, ale jsou to autorkou vybrané "obrazy" na pozadí událostí, které ovlivňovaly život na našem území ve dvacátém století. K podrobnému pochopení "kdo je kdo" na úvod je předložen rodokmen rodiny.

SSTknihy
14.02.2024 5 z 5

Krásná, originálně zpracovaná rodinná sága. Průlet téměř stoletými dějinami naší země, nahlížený postupně různými členy jedné česko-německo-židovské rodiny. Líbilo se mi střídání historických období, míst a úhlů pohledů a tomu přizpůsobený styl a jazyk vyprávění. Jako puzzle se postupně skládají osudy celé rodiny Schillerových, některé tragické, jiné úsměvné, nad jinými zůstává rozum stát a nezbývá než bezmocné skřípění zubů či nechápavé vrtění hlavou. Závěrečné propojení generací v dojemném odkazu houslových tónů pak snad konečně směřuje k novým lepším časům.
Škoda, že se toho do knihy nevešlo víc. A nenechte se zmást označením "povídky", jde v podstatě jen o chytře sestavený text do jednotlivých kapitol. Skvělý nápad je rodokmen umístěný v úvodu knihy, který hodně napomáhá orientaci v tom, kdo je kdo.

zuziV
17.01.2024 5 z 5

Dokonalá kniha. Až do poslední kapitoly jsem čekala právě na tu s Oldym a slzy mi tečou proudem. Slyším Bachovu Ciacconu a marně se snažím přijít na to, proč jsou lidi tak zabednění a nikdy, nikdy se z historie nepoučí. Nacisti, komunisté - jak mohou tvrdit, že nikdy se nežilo líp, než za jejich vlády. Jak se to po tak krátké době (necelých sto let) v Evropě ubírá znovu stejným směrem Děkuji za dojemný zážitek, paní Ježková.

Rihatama
12.01.2024 2 z 5

Ježková nabízí rychlý průlet našimi válečnými dějinami 20. století, které stojí vždy za to si připomínat. Touto volbou však Ježková vstoupila na poměrně nebezpečnou půdu, kde lze uspět buď novým uchopením, což je obtížné, nebo nabídkou nových/jiných informací nebo aspoň podané z neobvyklého úhlu pohledu. Nedostalo se mi ani jednoho. Pouze klasické zpracování, které ničím nevyniká. Právě naopak, klouže po povrchu, nadto podané jednoduchým jazykem, korunované úpornými překlady v knize použitých notoricky známých německých termínů. Osud Schillerových přitom nepostrádá potenciál. Jejich příběhy a životy, jakkoliv nelehké vzhledem k tíživým dějinným událostem doby počínaje 1. sv. válkou, jsou zploštělé, zkratkovité, polopatistické, naivní. Působí jako výstřižky z novin. Pasáž z Terezína je obzvlášť nepovedená a nebude to jen dětskou vypravěčkou. Autorka jako by podcenila základní orientaci čtenáře v tématu, nebo je to možná literatura zamýšlená pro mladé čtenáře pro nahlédnutí do našich moderních dějin, ale obávám se, že nikoliv. Jenže knihu nelze ocenit jen pro zvolené téma. Byla jsem zklamaná, vzhledem k tématu i očekáváním, která kniha kvůli svému superlativnímu hodnocení vzbuzuje. A musím se ohradit i proti srovnání s Lednickou.

Helena568
08.01.2024 5 z 5

Prostě krásné a smutné.

Dela111
11.11.2023 4 z 5

Sedm na sebe volně navazujících povídek provádí čtenáře dějinami 20. století a zároveň vypráví o osudech fiktivní rodiny Schillerů. Každá povídka přibližuje nějaký důležitý historický okamžik a zároveň je příběhem některého člena nebo členů rodiny.
Jako komplet je to zajímavé a silné čtení, povídky jsou vesměs dobře napsané, přesto ale nesdílím to bezvýhradné nadšení některých čtenářů. Já bych knihu celkově zařadila mezi trochu lepší průměr.
Za nejlepší bych označila povídku Dopis, která se odehrává v srpnu 1968. Ta je výborně napsaná, tehdejší události jsou zachyceny realisticky.
U této knihy mne mrzí ten nevyužitý potenciál. Tohle mohl být rozsáhlý historický román, který by na osudech jedné rodiny přibližoval důležité momenty našich dějin. Teprve potom by se kniha možná dala řadit vedle děl Mornštajnové či Lednické (jak to stojí v anotaci), takto však nikoli.
3,5*

fruitbueno
20.06.2023 5 z 5

Neskutečně nenápadné dílo, které oč skromnější formou, je obrovské sílou, myšlenkou i celkovým vyzněním.

Chytuš
15.05.2023 5 z 5

Nádherná povídková knížka, popisující na osudech jednotlivých členů česko-německé Schillerů celé dvacáté století. Jediné, co bych uvítala do knihy zakomponovat navíc, by byl přehledný rodokmen, takhle se člověk může trošku ztrácet... Jinak bych neměnila jediné písmenko. Slova v anotaci, přirovnávající autorku k Mornštajnové nebo Lednické rozhodně nejsou neoprávněná - zpracování a prolínání osudů je opravdu mistrovské. Škoda, že knížka není tolik známá, určitě by si to zasloužila!

marsden
20.04.2023 5 z 5

Silny pribeh! Velka kniha, ktera si zaslouzi vetsi pozornost.

esma
19.04.2023 5 z 5

Historie jedné česko-německé židovské rodiny začíná v zákopech první světové války a končí tesknými vzlyky houslí. Děj je pouze načrtnut, žádné velké rozvětvené povídání, taková umělecká zkratka, autorka na scénu přivádí pouze několik členů rodiny a základní informace, z kterých ale není problém vyskládat obraz celého 20-tého století.
Velmi působivý je hned první příběh Vánoční mír. Nebyl mi neznámý, ale v knižní podobě se mi dostal do rukou teprve teď a zapsal se mi do paměti ... zlo, které mělo být ztělesněno v nepříteli, jak nám říkali, jsem v protějším zákopu nenašel. Byli tam jen stejní lidé jako my ...

Anežka010101
06.04.2023 5 z 5

Dokonalý a přesvědčivý formát, tyhle povídky...krásně jdoucí po sobě a vykreslující črtami to, co v mnoha náročných, objemných románech bylo jen tehdy zachyceno, popsal-li autor tuny papíru. Vyjádřit historii jedné rodiny formou sedmi povídek: úžasné. Ač jde o rodinu fiktivní, autorka dokázala oživit obrazy osudů na pozadí bouřlivého dvacátého století, století dvou válek, převratů, holocaustu, normalizace, a podat tak další svědectví o lidské brutalitě, neschopnosti poučit se z historie.

klarisaa
16.03.2023 5 z 5

Z téhle knížky jsem nadšená! Příběh jedné velké rodiny v sedmi povídkách mi od začátku přišel jako zajímavý nápad a byla jsem zvědavá, jak to do sebe bude všechno postupně zapadat. Ačkoli kniha nebyla příliš dlouhá, vešlo se toho do ní hrozně moc a atmosféra doby byla cítit z každé jedné stránky. Bylo to čtivé, napínavé a podtržené krásnými ilustracemi. A kdyby to bylo aspoň o kousek delší, tak bych se nezlobila.

P.S. Zaplaťpánbůh za rodokmen, bez něho bych byla asi trochu ztracená.

000nugatovej
20.12.2022 4 z 5

Rychlá jízda moderní historií s jejími zvraty. Přes všechny tragédie život pokračuje dál. Jednoduché a působivé i přes jistou povrchnost a čítankovost, bez hlubšího vykreslení charakteru jednotlivých postav.

Petra21
12.12.2022 5 z 5

Zprv jsem se obávala, že se bude jednat o zapomenutelnou záležitost přibližující nejdůležitější mezníky naší historie především menším znalcům dějin. Ovšem postupujíce dále v četbě mi došlo, že má tato nedlouhá kniha veliký přesah. Jak může tak málo stránek vyřknou tak mnoho...? A to nejen o poměrech v Československu, o útrapách běžných smrtelníků, ale také o zapomínání a mezigenerační mlčenlivosti. Nejednou mě právě tato rodinná opravdovost dohnala k slze hořkosti. Vskutku zajímavé zpracování i počin priblížení českého mýtu, který naštěstí v záplavě podobných románů neupadne k zapomnění.

Mateo67
12.11.2022 5 z 5

Zajímavý nápad, jak přiblížit důležité mezníky lidských dějin 20. století. Jejich propojení pomocí několika generací jedné židovské rodiny maximálně přitáhne pozornost čtenáře a zvýší čtivost knihy. Pro mě nejzajímavější byly povídky z poválečné doby, nejsilnější ta první.Ale přesto, že mě kniha nadchla a velice bavila, něco mě na ní mátlo. Nakonec jsem na to přišla. Knihu bych totiž zařadila do young adult literatury. Tím by mi do sebe vše krásně zapadlo. K přečtení ji ale samozřejmě doporučuji všem. I když je v podstatě dost jednoduše psaná, je opravdu povedená.

stju
16.10.2022 5 z 5

Původně jsem si myslela, že v knize budou izolované povídky, ale ono ne, šlo o postupné poznávání života jedné rodiny, takže vlastně - moje oblíbená rodinná kronika/sága :-).
Také dobře znám Terezín, proto jsem si v povídce "Skrz slzy se usmívám" leccos dokázala lépe představit. Navíc mě tato kapitola, která byla v podstatě deníkem Hilde Schillerové, opravdu hodně zaujala. Co ale na knize nejvíc obdivuji je to, jak autorka dokázala přizpůsobit svůj styl podle doby, kterou rodina aktuálně prožívala. Za mne to bylo nejvíc patrné u kapitoly "Rodina" a "Nový svět".
Trochu mi tato kniha tím, jak čtenářům přibližuje téma holocaustu, připomíná "Hanu" Aleny Mornštajnové, tedy opravdu konkrétní příběh jedné rodiny.
Podle mého názoru, knize na působivosti určitě přidaly i fotografie - koláže u jednotlivých kapitol, opravdu mě zaujaly.

Ditules
23.09.2022 4 z 5

Moc pěkné povídky o rodině v soukolí dějin.