sporran sporran komentáře u knih

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Dobrý detektivka, která vtáhne do děje. A to i přesto, že nejsem fanoušek detektivek. Je zasazená do českého prostředí, člověk si to úplně představuje. Jinak se mi líbila souvislost názvu s linií děje.

07.11.2020 4 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Neviděla jsem film a tak pro mě obsah knížky na nic nenavazoval. Chápu tuto problematiku, i když si jako rodič asi nedokážu něco podobného ani představit. Záludnosti "sítě" jsou nesporné. Ale na druhou stranu některé ty holky, se kterými je veden rozhovor.... No. A j ak se asi cítila maminka zneužitého chlapce, ve stejné knize s pachatelem....
Jinak téma opravdu v této době hodně zásadní, bolestné, nepochopitelné a možná i neuchopitelné, které řadu rodičů trápí. Ale podstatou problému není síť, ale vztahy mezi lidmi a úpadek tradiční rodiny jako funkčního společenství a zázemí.

02.10.2020 3 z 5

Filozof, který nebyl moudrý Filozof, který nebyl moudrý Laurent Gounelle

Příběh tak trochu jako z laciného ženského paperbacku. Ale myšlenka zajímavá. Jakoby nám někdo řídil životy prostřednictvím moderních nástrah - závislostí, zloby, násilí, uzavírání se před přírodou a ostatními, izolace. Moc pěkně podaná myšlenka.

02.10.2020 4 z 5

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Mám moc ráda Šumavu a při každé návštěvě vídám v různých íčkách knihy o tomto krásném kousku Čech. A nedalo mi to... Krásné fotografie o lidech a místech, která dříve žila svými příběhy a dnes tvoří krásná zákoutí. Moc pěkné.

12.09.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Musím říci, že jsem u této knihy podlehla poměrně dobrému hodnocení. Knihu jsem dočetla poměrně rychle, protože nevyžaduje přílišné zamyšlení. S hlavním hrdinou procházíme díky ich-formě jednotlivými pracovními dny. Stále jsem čekala, kam se to vyvine - bude se příběh vyvíjet směrem k jeho alkoholovým excesům, bude se následovat jeho rodinný a milenecký život, bude z něj nakonec správňák, stane se i přes všechny úskalí primářem? Tak nějak se rozvíjely stále všechny dějové linie.
Co mě rozhodně zaujalo jsou na papír přenesené myšlenky úspěšného chirurga, to jak smýšlí o pacientech - jako o babách.... Všichni si nakonec za svoji nemoc asi mohou přeci sami. Pacienti jsou bráni jako housky na krámě. Zajímavé jsou některé popsané případy, tedy pokud se takto vyvíjí, řeší i ve skutečnosti. Za mě naprosto zbytná knížka.

11.09.2020 2 z 5

Dcery strážce majáku Dcery strážce majáku Jean E. Pendziwol

Zajímavě psaná kniha. Líbila se mi myšlenka přenesení části děje do čtení deníků a vzpomínání staré paní. Vždyť právě vzpomínání starých lidí je tou nejlepší historickou studnicí, pro doby minulé, pro rodinné vzpomínky. Bohužel ne vždy se najde ten posluchač. Děj kolem majáku byl tak trochu divoký a spletitý. Trochu mi připomínal něco, co už jsem četla. Zajímavá je ta myšlenka, jak lidé na ostrově, zaměstnaní u majáku dokázali přežít, přestože kolem nich zuřily války a jiné tragédie. Rozhodně čtivá knížka.

30.08.2020 4 z 5

Tak akorát Tak akorát Jostein Gaarder

Kniha mi přišla tak nějak prvoplánová. Na vzdory předchozím hodnocením. Na mě bohužel nezapůsobila směrem k úvahám. Lidi se závažným onemocněním potkávám ve své profesi a možná proto mám i jiný náhled. Nicméně v knize je také zmiňována paliativní medicína a péče. To si myslím, že jsou opravdu důležité věci a v reálném životě se opravdu řada lidí setkává s tím, že čelí závažným nemocem, které se už nedají léčit, kde jde jen zlepšit závěr života....

30.08.2020 3 z 5

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Už v půlce jsem si říkala, o čem ještě může autor psát... A ono to bylo o tom, co se stane, když se v pohádce koná svatba, co je potom....
Zápletka dost přitažená za vlasy, místy několik stran takových, jak si představuji červenou knihovnu nebo Harlekýnky (naprosto zbytečně). On neodolatelný, mužný, milující jednu ženu. Ona bohatá, která se změnila v popelku... No, dočetla jsem, ale s obtížemi.

28.08.2020 1 z 5

Tajný deník Hendrika Groena: Malé překvapení Tajný deník Hendrika Groena: Malé překvapení Hendrik Groen

Kniha právě "vylezla" z tiskárny a voní novotou. Autor mě opět nadchl svým stylem. Mám moc ráda jeho příběhy hlavního hrdiny Hendrika.

26.08.2020 5 z 5

Hodně zvláštní knížka. Jak píší i ostatní, také jsem se ztrácela. Nicméně tenká knížka s pár stránkami vybízí k zamyšlení nad tím, když u vašeho blízkého odchází mozek dříve než tělo. Je to v ní krásně, tak nějak letmo zachyceno.

15.08.2020 4 z 5

Ztráty a nálezy Ztráty a nálezy Brooke Davis

Kniha spíše pocitového rázu. Nijak zvlášť zásadní zápletka, příběh, ale spíš takové složení situací a okolností laděných podle tří různých typů lidí a s tím spojených myšlenek, zápletek. Hnané více do extrému. Myslím, že u všech je určité duševní postižení. Nicméně zajímalo by mě, co se stalo s maminkou, doufala jsem, že se to na konci dozvím, ale skončilo to americkým happy endem, který byl opravdu dost neskutečný. Do knížky jsem se opravdu začetla a nechala se jí prostupovat, ale světový bestseller... no to tedy nevím.

28.07.2020 3 z 5

Žít a nechat žít Žít a nechat žít Hendrik Groen

Tento autor je mi svým psaním blízký. Po dvou dílech umístěných do seniorského prostředí je tu další s mírně mladším hlavním hrdinou a jeho neuvěřitelným nápadem. Jsou takoví lidé mezi námi? Jsme my ti, co by dokázali tak zásadně změnit svůj zaběhnutý život? Změna je opravdu markantní - z konzervativního měšťáckého života s manželkou, která tráví čas raději s kamarádkami nebo se psem do slunné Itálie k chovu domácího zvířectva a lážoplážo životu. :-)

26.07.2020 4 z 5

Život podle zero waste za třicet dní Život podle zero waste za třicet dní Anita Vandyke

Je to již několikátá knížka, kterou jsem k problematice bezodpadového "žití" přečetla. Úsporný, ale výstižný text, který se mi opravdu zapsal do mysli, tedy některé části. Úplně jsem neocenila třicetidenní výzvu, která se prolíná knihou tak nějak nenápadně. Spíš mi vyhovovalo rozdělení témat a grafika. Je také zajímavé porovnat autory těchto knih z různých světadílů, států... Mám z Austrálie osobní zkušenost a to, co píše Anita, tak mi tam tak nějak nesedí. Austrálie je prostě jiná je svém životním stylu, pomalejším životě, více propojeném s přírodou... Pěkná kniha na úvod i pro ty, kteří si chtějí ZW více ukotvit. Důležité je na titulní straně motto: Snižte produkci odpadu o 80 %. To je velká výzva. Autorka se v knize opakovaně věnuje myšlence sebe, coby kapce v moři. Ani ta kapka v moři to nesmí vzdát...

26.07.2020 5 z 5

Stop době plastové! Stop době plastové! Christoph Schulz

Pro ty, co vnímají škodlivost plastů pro tuto Zemi a chtějí s tím něco začít dělat sami u sebe. Informace, tipy aj. pro to, jak s tím začít. Další knížky pak mohou obzor rozšířit.

15.07.2020 4 z 5

Zamilujte si svůj domov Zamilujte si svůj domov Michaela Kramolišová

Fajn čtení obzvláště pro čerstvé maminky nebo maminky na mateřské, stejně jako autorka. Řada věcí je už známá. Nicméně pro někoho možná ne. Jinak velmi pěkně uspořádaná kniha s pěknými fotkami a tipy.

09.07.2020 4 z 5

Skála Skála Peter May

Kniha ke mně doputovala a tak jsem jí, i když detektivní žánr nečtu, dala šanci. Zprvu se příběh rozbíhá jen velmi pomalu, ale pak nabírá na napětí a upoutá pozornost. Na thriller za mě dobré.

28.06.2020 3 z 5

Zelené pokoje Zelené pokoje Ferdinand Leffler

Pěkné fotografie, pěkná zákoutí. Vše navazuje na díly odvysílané v TV vloni. V první knize jsem si "početla" více.

Osm Osm Radka Třeštíková

Čtivá kniha, která zaujala, ale hlubší stopa po ní nezůstala. Takové plážové čtení na dovolenou.

20.06.2020 3 z 5

Bydlíme venku - Oblíbená zákoutí na zahradě a na terase Bydlíme venku - Oblíbená zákoutí na zahradě a na terase Martin Staffler

Kniha zaměřená na podobu zákoutí k posezení v zahradě. Textově není obsáhlá, ale inspirací ano. Moc se mi líbí její grafika a uvedené fotografie.

20.06.2020 5 z 5

Netřesky Netřesky Petr Horáček

Zhuštěný přehled o úžasných rostlinách. Jedna z mála knih, která se netřeskům věnuje. Trochu šitá horku jehlou...