Ztráty a nálezy

Dojemný příběh o třech lidech, kteří zjistí, co znamená láska a život Millie je sedmiletá holčička se zrzavými kudrnami a červenými gumáky. Vede si seznam mrtvých tvorů, na němž kromě pavouka a sousedovic kočky figuruje také babička a brzy na něm přibyde i tatínek. Jednoho dne ji ovšem maminka zanechá samotnou pod stojanem s obrovitánskými spoďárami v místním obchodním domě a už se nevrátí. Dvaaosmdesátiletá Agatha Pantha nevyšla od smrti manžela z domu a s nikým nepromluvila. Prázdnotu ve svém životě vyplňuje pořváváním po kolemjdoucích, sledováním nevyladěné televize a svým na minutu přesným denním rozvrhem. Tedy až do toho osudného dne, kdy si v protějším domě všimne osamělé holčičky. Písař Karl kdysi špičkami prstů vyťukával milostné dopisy na ženinu sametovou kůži. Dnes ovšem sedí v domově důchodců a moc dobře ví, že musí najít způsob, jak začít znovu žít. A tak odsud v náhlém radostném popudu uprchne. Náhoda svede tyto tři dohromady. Společně se vydávají na cestu přes půlku Austrálie, aby našli Milliinu maminku a v konečném důsledku zjistili, že i mladí mohou být moudří, že stáří nerovná se smrti a že klíčem ke šťastnému životu by mohlo být i občasné porušení pravidel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237066/ztraty-a-nalezy-TyA-237066.jpg 3.4207
Vydáno, Mladá fronta

Lost and Found, 2014

Kniha Ztráty a nálezy

lencin
29.09.2020

Malá holčička Millie, stará paní Agatha a Písař Karel.
Hezké, ale něco mi na té knize drhlo.
(2015)

sporran
28.07.2020

Kniha spíše pocitového rázu. Nijak zvlášť zásadní zápletka, příběh, ale spíš takové složení situací a okolností laděných podle tří různých typů lidí a s tím spojených myšlenek, zápletek. Hnané více do extrému. Myslím, že u všech je určité duševní postižení. Nicméně zajímalo by mě, co se stalo s maminkou, doufala jsem, že se to na konci dozvím, ale skončilo to americkým happy endem, který byl opravdu dost neskutečný. Do knížky jsem se opravdu začetla a nechala se jí prostupovat, ale světový bestseller... no to tedy nevím.

kercah
04.05.2020

Mé pocity z knihy jsou jako na horské draze. Chvílemi mi přišla kniha jako nic neříkající slátanina, ale v dalších chvílích mne zaujala a dokonce na mě působila dojmem hlubšího odkazu. Takže mé hodnocení trochu rozpolcené, rozhodně je to ale velice nenáročné čtení :)

24.03.2020

Během karantény nemám co číst, tak jsem sáhla po dosud nepřečtených knížek v maminčině knihovně. Myslím, že za jiných okolností bych knihu nedočetla. Příběh mi přijde dost random (což je trochu vtipný, ale po nějaký chvíli nudný) a postavy jsou karikatury.
Musím ale i dost cenit. Je zde spoustu milých detailů, hezkých nápadů na zamyšlení a vtipných pasáží, kdy jsem se musela smát nahlas. Také tematizuje tabuizované téma smrti, takže to je supr.

Afka
07.02.2020

Překvapily mě některé recenze tady, málem jsem si knihu kvůli nim nepřečetla a to by byla škoda. Knížka je milá a dojemná. Trochu nepravděpodobné mi přišlo jenom ono závěrečné TO Karla s Agátou (v tom věku?), ale možná to jenom neumím posoudit. :-)

Alma-Nacida
18.11.2019

Mám ráda knihy, ze kterých cítím autorův prožitek, a nevadí mi, že používá psaní jako terapii, právě naopak. Někdy to funguje nejen pro autora, ale i pro čtenáře. Tady se to povedlo, a hvězdu ubírám za (pro mě) nadměrnou kumulaci popisů dopadu stáří na tělo ( a duši). Na druhou stranu je mi milé, že kniha vyznívá spíš pozitivně v tom smyslu, že není nutno se stárnutím nějak trápit, protože všichni zemřeme. A říct si slovy zcela vedlejší postavy: "To doufám, dušinko."

_Michelle_
13.09.2019

Zajímavá ač spíše posmutněle laděná kniha vybočující z hlavního proudu. Neohrožení hrdinové si svéhlavě klestí cestu ke sdílenému cíli a čtenář jim napjatě drží palce, i když jejich putování mnohdy není zrovna učebnicové a korektní. Vše je obohaceno nebývalou specifičností/podivností ústředních postav. Bavila jsem se zejména u detailních poznámek Agathy evidujících její nemilosrdné vnímání chátrání vlastního těla. Těšil mě dětský pohled na svět malé Millie a hmatovou technikou jsem společně s Karlem vyťukávala jeho povětšinou úsečné věty. Celkově jsem byla knihou pozitivně překvapena a maximálně jsem si ji užila. Nepochybně zafungovalo kouzlo nečekaného.

surikata246
20.01.2019

Opravdu zvláštní knížka a nevím co si mám o některých kapitolách myslet,nějak zvlášť nenadchla.