soupik2012 soupik2012 komentáře u knih

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Tuto knihu si dovolím rozdělit na dvě části. Od samotného počátku mne kniha naprosto uchvátila. Je sice plná bizarností a naprosto šílených představ a činů Oskara. Přesto je děj této knihy uvěřitelný a kniha ani chvilku nenudí. Jenomže potom se Oskar rozhodne odhodit svůj bubínek a kniha se tím úplně změní. Zůstane perverse a zvrácenost. Ale příběhy již nejsou vůbec uvěřitelné a kniha se začne zbytečně natahovat. Spousta věcí je vysvětlena spíš básnicky, než literárně. Proti tomu nic nemám, ale k perverznostem mi to zkrátka vůbec nesedí. Audioknihu čte pan Jiří Škoda a je načtena velice dobře.

25.04.2019 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Kniha mě nesmírně bavila. Bylo v ní všechno co mám na knihách ráda. Tajemství, které je postupně odhalováno. Propojené dějové linky a uvěřitelný, reálný příběh. Dlouho dopředu jsem tušila kdo je vrahem, ta nápověda tam byla strašně okatá a tak mě samotný závěr příběhu docela zklamal. Nepřišel totiž žádný zvrat, který by můj odhad zcela překopal, ale zase je to lepší, než vymýšlet nějakou neuvěřitelnou fantasmagorii. Audioknihu mi navíc zpříjemnil nesmírně příjemný hlas pana Vasila Fridricha.

17.04.2019 5 z 5

Dvanáct rozhněvaných mužů Dvanáct rozhněvaných mužů Reginald Rose

Komorní drama soudcovské poroty, projednávající zdánlivě jednoznačný případ vraždy. Měla jsem možnost porovnat tato dvě zpracování. První 4 hvězdy, druhé 5 hvězd. Rozhlasový seriál z roku 2011. (Kostka, Dvořák, Pavlata, Langmajer, Javorský, Rímský a další) Divadelní představení z roku 1983 (Riehs, Prachař, Molčík, Vrabec, Novotný, Havel a další)

11.02.2019 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Napětí v knize krásně graduje, až do samotného vyvrcholení. Přesto si myslím, že filmové zpracování z roku 73 je lepší. Kniha napsaná er-formě totiž nemá duši. Je bez emocí a postrádá myšlenky hlavních postav. Bez těchto atributů ztrácí kniha nad filmem převahu. Audiokniha se to snaží zachránit, protože pan Brousek se díky mistrovské práci při měnění hlasů postaral o nezapomenutelný zážitek. Také hudební podkres je velice vydařený.

20.01.2019 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Vlci z Cally jsou tajemným příběhem, který nás udržuje po celou dobu v napětí, jak to celé dopadne. Na scénu vstupuje úplně nová postava otec Callahan. Jemu je věnována podstatná část celé knihy a tak poznáme další neméně vzrušující příběh, který se zcela přirozeně propojí s původní dějovou linkou. Fascinuje mě, jak King dokáže příběhy vzájemně provázat. Tu si vzpomene na jednu knihu, tamhle použije stejnou postavu, stejné prostředí a celkově to působí celé tak přirozeně, že to snad není ani možné.

19.11.2018 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Mistrovsky napsaný mysteriózní psychologický thriller, ve kterém se nám příběh odkrývá velmi pozvolna, což udržuje čtenáře v neustálém napětí. Závěr příběhu se mi moc líbil. Autor nám nic nevnucuje a je na samotném čtenáři jak si příběh vysvětlí. Audioknižní zpravování v podání Reginy Řandová je velmi zdařilé.

22.10.2018 5 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Jsem dost bezradná jak knihu hodnotit. Když jsem se začala nudit, protože to co se dělo v Circlu, bylo vlastně v různých obměnách stále to samé, tak přišla zajímavá a nečekaná odbočka. Tajemný ctitel, jízda na kajaku, cesta za rodinou. Ale bylo toho málo. A samotná myšlenka Circlu? Spousta věcí se mi líbila, ale nesměla by tak mocný nástroj, ovládat pouze jedna organizace. Radek Valenta při čtení trochu přehrává, ale vadilo mi to jenom z kraje knihy.

22.09.2018 3 z 5

Mistr z Mohuče Mistr z Mohuče Friedrich Rosenfeld

Příběh je místy docela smutný, ale pan Gutenberg má můj obrovský obdiv, jak se nenechal ničím odradit a šel si tvrdě za svým snem. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Bohužel stáří knihy, která byla načtena již 70 letech, je na zpracování znát, ale i tak to byl zážitek.

04.09.2018 5 z 5

Pretorián Pretorián Simon Scarrow

Místo dobrodružného příběhu tentokrát sledujeme především politické pletichaření se snahou o svržení císaře Claudia. Musím říci, že mi role špehů ke Cotonovi s Marconem vůbec neseděla. Od protržení přehrady se navíc děj stává poměrně často dost nevěrohodný.

spoiler:
Nejvíc mě dostalo, jak se Caton snaží zachránit Claudia a ten mu řekne, zachraň se sám chlapče. :-))) A druhá věc která mě rozesmála svou hloupostí. Caton vyslýchá umírajícího nepřítele. Bývalý gladiátor a vůdce povstalců a jenom pod hrozbou mučení Catonovi všechno řekne a ani mu nezalže. Zbytečné hlouposti, které nikterak neovlivňují děj, ale příběh dělají značně nevěrohodný.

Audioknihu, tak jako celou sérii čte velice dobře pan Marek Holý a rozhovor s autorem Zbyšek Horák.

25.06.2022 3 z 5

Útěk na koloběžce Útěk na koloběžce Luboš Pavel

V této knize jsem našla laskavý humor, který mi hodně připomínal tvorbu pana Karla Poláčka. Ale nelíbilo se mi, že pan Luboš Pavel k humorným situacím využívá a mně právě přišlo, že spíš zneužívá, prostoduchost hlavního hrdiny tohoto románu. Sice to kritizuji, ale přiznávám se, že jsem se u spousty situací opravdu od srdce zasmála. Některé situace jsou opravdu hodně absurdní a nevěřím, že se ve skutečnosti takto mohli odehrát. Nicméně jsem ráda, že jsem se k této knize díky čtenářské výzvě dostala. Sama od sebe bych si jí nevybrala, ale stráveného času jejím poslechem rozhodně nelituji. Audioknihu načetl sám pan autor. A načetl jí dobře.

10.06.2022 4 z 5

Každý z nás byl hrdinou Každý z nás byl hrdinou Jim DeFelice

Zajímavý pohled na válku očima jednoho zdravotníka. Slušný, skromný, hrdina. Tak bych označila pana Ray Lamberta o němž tato biografie je. Válka je hrozná sama o sobě, to nepíši nic nového, ale některé věci mě přímo šokuji. Nejvíc mě zasáhlo, jak bylo označení zdravotníka ve válce nebezpečné. Že si je potom protivník úmyslně vybíral za své cíle. To je opravdu nechutné. Audioknihu načetl pan Jiří Schwarz. A byla to moc dobrá volba.

31.05.2022 4 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Projekt Kronos mě nadchnul, viz můj komentář. O to větší zklamní pociťuji po poslechu této audioknihy. Není to špatné, to vůbec ne, ale první kniha nám dávkovala stejnou měrou napětí, akci a tajemno. Kdežto Kronovy děti jsou zaměřené především na akční příběh. Mám mnohem raději knihy ve kterých se musí alespoň trochu přemýšlet, nebo nám autor představí nějakou svou dokonalou myšlenku, či nový svět. Bohužel se zdá, že pan Bareš veškeré své dobré nápady vyčerpal již v první knize a do pokračování mnoho nového nepřinesl. Je to velká škoda, protože příběh měl a sliboval velký potenciál. Audiokniha, kterou perfektně načetl pan Ondřej Novák, je zpracována vynikajícím způsobem. Především jsem ocenila, že je přechod do jiné dějové linky, většinou ohraničený nenápadným zvukovým signálem. Což usnadňuje orientaci v příběhu.

21.05.2022 4 z 5

Příchod bohů Příchod bohů Vlastislav Toman

Ze všech povídek je Příchod bohů tou nejpovedenější a tak je veliká škoda, že je v této knize pouze začátek tohoto příběhu a není kompletní tak jak ho známe z časopisu ABC. Ostatní povídky jsou výrazně slabší. Nejvíc mi vadilo, že jsou poplatné své době. Příště si raději zopakuji velice vydařený komix z ABC. Audiokniha se povedla a načetl jí pan Ivan Řezáč.

29.03.2022 3 z 5

Bratrstvo Bratrstvo John Grisham

Jedna z mírně slabších knih, mého oblíbeného autora. Máme zde dvě dějové linky. V té hlavní se tři bývalí soudci snaží přijít k penězům, díky vydírání lidí, kteří se nemají jak bránit. V té druhé nám pan Grisham, myslím si že jenom s malou nadsázkou, ukazuje, jak probíhají předvolební bitvy politických kandidátů. Tato linka je v některých pasážích zbytečně zdlouhavá a značně předvídatelná. Ale největší problém jsme měla s tím, že zde není komu fandit. Vetší grázlové, honí ty menší. Audiokniha je načte obstojně a načetl jí pan Josef Prokop.

28.10.2021 4 z 5

Nejlepší den pro umírání: (Thompsonův rok) Nejlepší den pro umírání: (Thompsonův rok) Vladimír Šlechta

O tom, že nemám moc ráda povídkové knihy, jsem se zmiňovala minule. A že jsem nepředpokládala, že by série mohla začínat povídkovou knihou, je jenom moje chyba. Z počátku jsem tedy byla hodně rozladěná. Nicméně nemohu popřít, že je kniha napsána celkem zábavným způsobem. K ponoření se do příběhu velmi pomáhá úvod, který nás krátce seznamuje s prostředím do kterého je ta která povídka zasazena. Proto tyto povídky hodnotím vcelku kladně. Většina je jich napsána dobře a nenudí. Těším se na porovnání s románem, na který kladu mnohem větší nároky. Zastávám totiž názor, že povídku umí napsat každý. Stačí hodit na papír nějakou zajímavou příhodu. U románu, se teprve naplno projeví, kdo jak umí, nebo neumí psát zajímavé příběhy. Audioknihu, kterou načetl pan Jiří Wittek, příliš chválit nemohu. Načtena je sice slušně, ale velmi rušivě působí stále se opakující hudební předěl, který je zbytečně dlouhý, ale především se opakuje příliš často.

05.10.2021 4 z 5

Hrdinové - Největší příběhy české kopané Hrdinové - Největší příběhy české kopané Ondřej Fuczik

Očekávala jsem životopisy fotbalových hráčů. Místo toho jsem měla možnost poslouchat životopis samotného fotbalu. A to od jeho vzniku v roce 1885, až do roku 2018. Nejsem fanouškem tohoto sportu, ale mám ráda životopisy sportovců. Protože jsou to především oni, kdo dokáží naší malou zem v zahraničí proslavit. Ale tato kniha je jiná. Je to průřez tím nejdůležitějším co se v tomto sportu za ty dlouhé roky událo. A napsáno je to tak, že musím jednoznačně souhlasit se čtenářem callahanh, který pode mnou uvedl, že kniha bude bavit i ty, kteří fotbal nesledují. Mně se to líbilo moc. Líbil se mi způsob jakým je kniha napsána. Krátké příběhy těch nejlepších hráčů naší historie. Audioknihu načetl naprosto fantasticky pan Ivan Trojan. Komixy jsou zpracovány pomocí dramatizací a podílejí se na nich: Lukáš Příkazský, Pavel Šimčík, Robert Mikluš, Ondřej Bauer, Jana Holcová, Lucie Kožinová, Dominik Říha.

12.08.2021 5 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Kniha věrně kopíruje seriál Tři králové, který v roce 1998 natočil pan Karel Kachyňa a který se mi vryl hluboko do paměti. Každému, koho tento příběh zaujal, seriál vřele doporučuji. Protože tuto knihu krásně doplňuje. Řekla bych dokonce, že je o něco lepší, nežli tato kniha, která je ovšem neméně vydařená. Je napsána velice zajímavým a řekla bych, že pro tento druh literatury, také vhodným způsobem. Pro mě jsou všichni lidé, kteří se dokáží postavit jakémukoliv diktátu, hrdinové. Audioknihu načetl pan David Matásek. Pro literaturu faktu, bych jenom těžko hledala vhodnější hlas.

30.07.2021 4 z 5

Specialista: Ve znamení trojzubce Specialista: Ve znamení trojzubce Robert O'Neill

Je až příliš patrné, že knihu napsal sám pan O´Neill. Celkově na mě kniha působila jako pracovní deníkové zápisky. Strohé, syrové a prakticky bez emocí. O autobiografii se nejedná. Ze soukromého života se toho moc nedozvíme. Celé je to pouze o jeho práci, tedy hraní si na válku. I když to sám O´Neill popírá, tak jeho snahou vždy bylo být nejlepší. A to klidně na úkor poctivosti a ohrození života. Jsem ráda, že jsem se seznámila s tímto pro mne neznámým povoláním, ale asi nikdy nepochopím pohnutky lidí, kteří si tento život dobrovolně zvolí. Audioknihu načetl velice dobře pan Marek Holý.

11.07.2021 3 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Kniha má dvě části. Ta první mě bavila o poznání méně, protože je sepsána jako nějaká reportáž, nebo dokument. A já mám ráda příběhy, které jsou plné dialogů. Druhá část je ovšem perfektní. Dialogů je stále jenom poskrovnu, ale atmosféra příběhu to plně vynahrazuje. Celková myšlenka je potom naprosto geniální. Vůbec se mi nechce věřit, že tato kniha byla napsána již koncem 19. století. Audioknihu načetl velice slušně pan Martin Preiss.

04.07.2021 4 z 5

Jsem mrtvý, neplačte Jsem mrtvý, neplačte Helena Rytířová

(SPOILER) Kdybych se nejprve podívala na profil autorky, tak bych po této knize nikdy nesáhla. A to by byla rozhodně škoda. Válka je v této knize pouze jakousi kulisou, pro rozehrání rodinného dramatu. František je otcem velmi početné rodiny, ale zároveň je těžkým alkoholikem. Navíc je své ženě nevěrný a aby se vyhnul povolávacímu rozkazu, snaží se u své milenky ukrývat. Františkův nejstarší syn Toník, tuto nevěru odhalí. Poměrně jednoduchý příběh, který je napsán velice poutavým způsobem. Ale především působí věrohodně a lidsky. Knize dávám 4,5, ale díky velmi vydařené audioknize, kterou načetl pan Jaromír Meduna, píši plný počet.

30.05.2021 5 z 5