Pretorián

Řím roku 50 našeho letopočtu je nebezpečné místo, kde na každém rohu číhá zrada. Navíc ho sužuje palčivý nedostatek obilí, který hrozí vzpourou městské lůzy. Největší hrozbu pro císaře Claudia představují spiklenci, kteří si říkají Osvoboditelé a jejichž baštou je zřejmě pretoriánská garda. Císařský tajemník Narcissus proto povolává do města dva osvědčené veterány římské armády, kteří již bezpočtukrát prokázali svou věrnost panovníkovi: prefekta Catona a centuriona Macrona. Oba důstojníci mají za úkol připojit se pod falešnými jmény k pretoriánské gardě, jejíž kolonu nedávno přepadli neznámí útočníci a uloupili jí množství stříbra, a proniknout do konspiračních plánů. Jakmile se však začnou prodírat předivem spiklenců, narazí na svého starého nepřítele, který může prozradit, kdo skutečně jsou, a poslat je tak na jistou smrt. Catona a Macrona teď čeká závod s časem, v němž musejí nejen odhalit organizátora celého spiknutí, v němž je víc podivností, než se na první pohled zdá, ale také zachránit své přátelství a životy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242165/big_cato-pretorian-AJy-242165.jpg 4.4139

Orel 11.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , BB art

Praetorian, 2011

Kniha Pretorián

boxas

Cato s Macronem se tentokrát vrátili na nějaký ten den do Říma a docela jim to tam svědčilo. Trochu si zabojovali, hodně pomohli císaři Claudiovi, ale stejně si myslím, že v legiích je to pro ně lepší. Zvlášť Macro je voják každým coulem a nějaké ty intriky nebo zákulisní hrátky, to je úplně mimo jeho akční rádius. A tak je dobře, že se vracejí zpět do boje. Snad tam prožijí hodně zajímavého!
Mě tihle dva pořád ještě nepřestávají bavit, a chraň tě, Simone Scarrowe, všichni římští bohové, abys některého z nich v příštích dílech natrvalo vyřadil z boje!

lampernaqui
14.04.2021

Je to možné? Jedenáctý díl dlouhé série a kvalita si stále drží svou laťku. Tentokrát máme odklon od klasických vojenských příběhů, protože Cato s Makronem se ocitají v politických šarvátkách uvnitř Říma. Takže žádné velké válčení, ale úkryty v uličkách i pod nimi, špehování, pouliční bitky, podezřívání, politikaření... a to všechno autor podá čtivě a zajímavě.

Lolila
12.10.2020

Scarrow nesklamal. Cato s Macronom sa ocitnú v inej situácii ako doteraz - priamo v Ríme v centre intríg. Snažia sa odhaliť skupinu sprisahancov..... Zaujímavé, dobrodružné, akčné, vtipné,.... jednoducho dobré čítanie, taká oddychovka:-).

petr_
08.10.2020

Dobrodružství Catona a Macrona ve službách Narcissuse se mi vždy líbily. Opět autor nalezl zajímavě prostředí pretoriánské gardy, kde si může čtenář udělat obrázek o vlivu vojska na volbu a udržení císaře u moci. Zároveň je popsána snaha jednotlivých mocenských skupin mít v pretoriánské gardě svoje lidi, takže i uvnitř pretoriánů se odehrávaly mocenské půtky, které mohly ovlivnit politiku císaře.

Zmitko.m
31.03.2020

Pretorián se mi líbil. Bylo to úplně jiné dobrodružství Catona a Macrona, než obvykle, navíc jsme s hrdiny zavítali do antického Říma, což mne také potěšilo. Tato kniha mi spíše připomínala detektivku než klasický dobrodružný příběh. ...Asi nejnapínavější pasáž knihy byla ta sekce o pátrání po ukradeném obilí....

Harold
10.02.2020

Kniha mi přišla hodně překombinovaná. Přijde mi, že jak Macronovi tak Catonovi svědčí spíše velká vzdálenost od Říma i příběhově. Stále mám pocit z knih Scarrowa, že je tam pět a půl postav. Se Sidebottomem se to nedá srovnat.

francouz
30.12.2018

tentokrát je to opravdu úplně jiná jízda. Stáváme se účastníky něčeho co by mohlo připomínat začátky tajných služeb, akorát ve hře nejsou moderní hračičky, ale pouze důvtip a rozhodnot hlavních postav.
Tentokrát se kluci museli vrátit do Říma jako řadový pretoriáni, což není úplně jednoduché pro někoho, kdo je zvyklý dávat rozkazy a nikoli je přijímat, zejména když to jsou rozkazy, které ukazují na naprostou neschopnost těch, kteří je dávají. Ano stát se velitelem i v minulosti nezáleželo jenom na tom, zda si to zasloužíte, ale zda jste ochoten píjmout roli, která je pro Vás určená.
Takže tentokrát to nebylo o tom postavit se hordě nepřátel, ale najít a usvědčit zrádce a při tom občas zachránit císaře. já jsem se bavil.

jurass1976
18.11.2018

Moc politiky a na můj vkus už překombinované. Ale pořád se to dobře čte.