Dvanáct rozhněvaných mužů

Soud projednal případ, v němž byl devatenáctiletý mládenec souzen pro otcovraždu a shledán viným. Rozsudkem má být popraven na elektrickém křesle. Nyní se schází 12 porotců, jejichž bezpodmínečně jednohlasý výrok podmiňuje výkon trestu. Jedenáct z těch odpovědných za život nebo smrt obžalovaného chlapce chápe svoji funkci zcela formálně - jediný pochybující podnítí diskusi. Postupně stále dramatičtějsí průběh diskuse mění otázku odpovědnosti v problémy přímo žhavě osobní, odkrývá charaktery a z pout egoismu vyprošťuje přirozený smysl pro právo a spravedlnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93359/dvanact-rozhnevanych-93359.jpg 4.837
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Orbis

Twelve Angry Men, 1954

Kniha Dvanáct rozhněvaných mužů

Hodně působivá kniha plná emocí. Dvanáct mužů rozhoduje o tom, zda mladý chlapec, který má ještě celý život před sebou, dostane jako trest za vraždu, kterou (možná) ani nespáchal, elektrické křeslo. Příběh začíná tím, že jeden z porotců zapochybuje o vině obžalovaného - a tím se spustí celá lavina dalších událostí. Víc prozrazovat nechci, ale knihu určitě doporučuji, je totiž opravdu neskutečně strhující a čtivá - i když byste to možná do komorního dramatu neřekli ;-).

soupik2012

Komorní drama soudcovské poroty, projednávající zdánlivě jednoznačný případ vraždy. Měla jsem možnost porovnat tato dvě zpracování. První 4 hvězdy, druhé 5 hvězd. Rozhlasový seriál z roku 2011. (Kostka, Dvořák, Pavlata, Langmajer, Javorský, Rímský a další) Divadelní představení z roku 1983 (Riehs, Prachař, Molčík, Vrabec, Novotný, Havel a další)

Chesterton
18.10.2018

Přesně, jak píše Dušín95. Audiokniha naprosto strhující. Poslouchali jsme s mužem v autě cestou po D1 a pak stáli v neděli večer před domem a doposlouchávali finále ve zhasnutém autě :)
Skvělé vzpomínky, geniální text!!

ddkk
24.11.2017

Úžasná kniha! Na první pohled by mohlo téma vypadat jako naprostá nuda, jenže jde o vypjaté, napínavé drama, jde o spravedlnost a jde o život. Viděla jsem i stejnojmenný americký film z roku 1957 s Jiřím Voskovcem, i výborně obsazený TV remake z roku 1997... Nejvíce mne však kupodivu zaujalo české výtečné zpracování v podobě rozhlasové dramatizace, v níž vystupují nejlepší z nejlepších českých herců. Doporučuji!

Dušín95
16.01.2017

Naprostý luxus, poslouchal jsem audioknihu a byl to super zážitek. Výborně napsané dialogy, vlastně hádky, po celou dobu děje a velmi se mi líbily klidné reakce a argumentace některých porotců oproti vášnivým až hulvátským jednáním porotců ostatních.

Gooverka
22.04.2016

Poslouchala jsem ji jako audioknihu výborně namluvenou dvanáctkou skvělých českých herců. Krásný příklad toho, že ne všechno musí být tak, jak se na první pohled zdá.

kacaabba
05.09.2015

Poslechnuto jako rozhlasová dramatizace. Klasika, kterou mám rád, ale více mne chytil ruský film Dvanáct (remake pro ruské prostředí).

Isew
09.11.2014

Dvanáct porotců, kteří mají rozhodnout o vině či nevinně šestnáctiletého chlapce, který je obviněn z vraždy svého otce. Musejí se jednomyslně shodnout. Každý z porotců je jiný. Zpočátku jednoznačný soud o vině je zpochybněn jedním z porotců, který pochybuje o tom, zda chlapec čin skutečně provedl. Upozorňuje na nejasnosti v případu, které byly přehlédnuty. Je obžalovaný vinen? 11 soudí že ano, 1 ne. Postupně se začínají pochybnosti hromadit a atmosféra začíná houstout. Uzavřená místnost, odlišné charaktery porotců a odlišné názory. To vše vede k napětí od začátku do konce. Každý z porotců v průběhu odhalí sám sebe a své motivace. Skvostně napsaný rozhovor, který chytne a nepustí.
Pozastavila jsem se nad jednou věcí. Starý muž, který u soudu tvrdil, že slyšel bouchnutí těla o zem a následně kroky, který měl dojít ke dveřím za 15 vteřin a vidět chlapce, jak z bytu utíká. Zkouškou bylo prokázáno, že by to nezvládl pod 45 vteřin. Byl to jeden z faktorů, které některé porotce přesvědčil o tom, že to chlapec neudělal. V textu se ale píše, že po činu vrah otřel vražednou zbraň, aby na ní nezůstaly otisky prstů. Pokud by otíral zbraň, tak i za 45 vteřin by starý muž mohl chlapce na schodech opravdu zahlédnout a poznat, i když se spletl v časovém určení. Byl to přímý a očitý svědek.
Celý případ byl odfláknutý obhájcem. Důkazy, které byly předloženy, nerozporoval. To udělala až porota. A to vedlo k důvodným pochybnostem, tudíž byl chlapec nakonec uznán nevinným. Ale co když to opravdu udělal? Jestli se nepletu, tak pokud jste byl za jeden čin osvobozen, nemůžete už nikdy za stejný čin být odsouzen. Což samozřejmě porotci neřeší a ani nemohou. Fušerská práce policie a advokáta vedla k osvobození možná vraha. Připomnělo mi to Čapkův Případ Selvinův. To ale nic nemění na tom, jak brilatně je kniha napsána.