Dvanáct rozhněvaných mužů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soud projednal případ, v němž byl devatenáctiletý mládenec souzen pro otcovraždu a shledán viným. Rozsudkem má být popraven na elektrickém křesle. Nyní se schází 12 porotců, jejichž bezpodmínečně jednohlasý výrok podmiňuje výkon trestu. Jedenáct z těch odpovědných za život nebo smrt obžalovaného chlapce chápe svoji funkci zcela formálně - jediný pochybující podnítí diskusi. Postupně stále dramatičtějsí průběh diskuse mění otázku odpovědnosti v problémy přímo žhavě osobní, odkrývá charaktery a z pout egoismu vyprošťuje přirozený smysl pro právo a spravedlnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93359/dvanact-rozhnevanych-93359.jpg 4.957
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Orbis
Originální název:

Twelve Angry Men, 1954


více info...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Dvanáct rozhněvaných mužů

jaroiva
01. dubna

Viděla jsem v divadle, viděla jsem film a teď si poslechla audio, a ani na poněkolikáté mě tato hra nezačala nudit.
Jedno ze zásadních děl světového divadla.
Velice zajímavé je, že třeba v divadle stačí postavit 12 židlí a přesto je hra nabitá vším, co má dobrý kus mít.
Myslím, že ani tentokrát to není moje poslední setkání s tímto dílem.

Leona333
08. února

Dodnes ničím nepřebito, je toto komorní, soudní drama. Využila jsem možnosti audioknihy, i shlédnutí filmů. Nejprve porotce č. 8 mistrovsky zahrál Henry Fonda a v novodobější verzi mistrovsky Jack Lemmon, kde i on si jakožto duchaplný, osamocený porotce číslo 8 proti zbylým 11 mužům, krok za krokem, obyčejnou, všední, logickou otázkou - otázkami, na svou stranu získává ve svém nezdolném úsudku jednoho po druhém k záchraně mladého, pro většinu bezvýznamného kluka - života.
Jednoho z toho až mrazí, když si uvědomí, jak je paní Fortuna - Štěstěna vrtkavá, stejně tak i její blízká příbuzná, paní Spravedlnost - Diké. A jak je nesmírně důležité, aby nad těmito ,,dámami" někdo bděl, nebo je trochu nasměroval, i když to může být na první pohled jen nenápadné číslo 8.

Jen takové malé perličky, postřehy z filmu...
Jiří Voskovec ve filmu ztvárnil hodináře. Jeden z porotců prohlásí: ,,Nejlepší hodináři jsou asi z Evropy." Jiří Voskovec pocházel z Československa...

Po řečnění porotce č. 10 o chudých se od něj každý otáčí zády a porotce č. 4 mu říká, aby si sednul a už neotvíral ústa. Po zbytek filmu tak porotce číslo 10 nic neřekne. Když je vybízen, aby se vyjádřil k nevině, tak jen potřese hlavou, ale nepromluví.


Vesmich
03.09.2021

Tak je to divadelní hra, a když čte člověk divadelní hru, musí počítat s tím, že to bude poněkud chudší než kdyby to někdo jiný hrál. Nebo alespoň četl. Ke cti zde tomuto slouží, že to je tak mimořádně povedené dílo, že ani tento způsob konzumace mu neubere a to netřeba extra velké představivosti! Jak se povedlo zachytit 12 různých přístupů k jedné věci...

milary
22.08.2021

Poslouchala jsem onu excelentní rozhlasovou dramatizaci a úplně mě to odrovnalo. Také díky tomu, že jsem měla zrovna kliku a poslech si mohla dopřát bez přerušení a v naprostém klidu. Nevím, co bych k tomu dál napsala, rozborů netřeba. Snad jen, že bych si strašně přála nemožné; vidět tuhle dvanáctku rozhněvaných na divadle. Ale vždyť - já je vlastně viděla...

A ještě jednu věc si moc přeju, spolu se Sidonkou3, které patří citované následující řádky:
...Když zase někdy budu muset zaujmout v běžném životě postoj "soudce", kéž mám alespoň špetku z toho dvanáctého, který se nestranně ptal a nezbrkle rozhodoval...

Arven
24.07.2021

(+ SPOILER) Nečetla jsem knihu ani jsem neviděla film, ale slyšela jsem rozhlasovou hru v hlavní roli s Viktorem Preissem. To je naprosto dokonalé. Nejlepší mi přijde část, kdy jeden z porotců na základě otlačeného nosu pozná, že korunní svědkyně nemohla vidět obžalovaného vraždit.

Sidonka3
21.05.2021

Patří mezi moje neoblíbenější divadelní hry. Skvělé konverzační drama o tom, že i jeden odvážný hlas má váhu, může vyvolat diskuzi a ta může zvrátit běh událostí.
„ Proč se zabývat nějakým cizím klukem s pochybnou minulostí? Myslíte si snad, že to neudělal?“ „Nevím. Právě rozhodujeme o jeho životě a už pro to by si zasloužil, abychom mu věnovali trochu času a dali alespoň nějaký prostor.“ Vypovídá hodně o lidech a o tom jak přistupujeme k životu (zaujatě, lhostejně k tomu, co se nás bezprostředně netýká, povrchně, s předsudky, vášnivou nenávistí, jsme zatíženi vlastní minulostí nebo s empatií a zodpovědností ? apod.). Člověk si přitom musí sám hrábnout do svědomí. Jsem tím dvanáctým soudcem nebo patřím mezi těch jedenáct, kteří by souzenému nedali ani šanci?
Famózní psychologické vykreslení postav. Příběh o tom, co všechno může člověka přivést k určitému postoji a následně i k rozhodnutí. Rozhodujeme se na základě faktů, zákonů, jsme nestranní a držíme se jasně daných pravidel nebo podléháme antipatiím, svému osobnímu charakteru, nedostatečným informacím, emocím? Jsou zákony vůbec dostatečné? Mnohé se dá zpochybnit, když se nad tím do hloubky zamyslíme.
Umělecká lahůdka, kterou můžu v každé podobě, literární, divadelní, rozhlasové, filmové a často si tam všimnu něčeho, co jsem předtím přehlédla.
Lidé jsou nedokonalí a správně soudit může jedině Bůh. Vždycky když do tohohle díla nahlédnu, říkám si, že na Ježíšově tvrzení přece jen něco pravdy je: "Nesuďte, abyste nebyli souzeni. Neboť podle toho, jak soudíte, budete sami souzeni, a jakou mírou měříte, takovou se naměří vám..."
Matouš 7,1-5
Když zase někdy budu muset zaujmout v běžném životě postoj "soudce", kéž mám alespoň špetku z toho dvanáctého, který se nestraně ptal a nezbrkle rozhodoval.

85098211
12.06.2019

Hodně působivá kniha plná emocí. Dvanáct mužů rozhoduje o tom, zda mladý chlapec, který má ještě celý život před sebou, dostane jako trest za vraždu, kterou (možná) ani nespáchal, elektrické křeslo. Příběh začíná tím, že jeden z porotců zapochybuje o vině obžalovaného - a tím se spustí celá lavina dalších událostí. Víc prozrazovat nechci, ale knihu určitě doporučuji, je totiž opravdu neskutečně strhující a čtivá - i když byste to možná do komorního dramatu neřekli ;-).

soupik2012
11.02.2019

Komorní drama soudcovské poroty, projednávající zdánlivě jednoznačný případ vraždy. Měla jsem možnost porovnat tato dvě zpracování. První 4 hvězdy, druhé 5 hvězd. Rozhlasový seriál z roku 2011. (Kostka, Dvořák, Pavlata, Langmajer, Javorský, Rímský a další) Divadelní představení z roku 1983 (Riehs, Prachař, Molčík, Vrabec, Novotný, Havel a další)

1