Vlci z Cally

Po vrcholném utkání ve skleněném paláci s Rolandovým dávným známým (Flaggem nebo Martenem… nebo – možná – Maerlynem) se čas opět změnil. Cestovatelé pochopili, že někdo – nebo nějaká síla – je přenesl řidinou zpátky na stezku Paprsku. Poblíž, na větvi stromu, byl připíchnutý vzkaz od bytosti, kterou Roland málem v paláci zabil. „Vzdejte se Věže. To je poslední varování.“ Opravdu k smíchu. Roland by se Věže nevzdal, stejně jako by nezabil Jakeova ochočeného brumláka a neupekl si ho k večeři. Nikdo z nich by se nevzdal Rolandovy Temné věže. Bůh jim pomoz, zůstanou v tom až do konce. Vlci z Cally jsou pátou knihou z celkem sedmi knih tohoto dlouhého příběhu. Pistolníci se opět vydávají na cestu za Temnou věží. Nečekaně je vyhledají vesničané, kteří je požádají o pomoc a úlevu, neboť jsou sužování bytostmi, jež se nazývají Vlci. Je způsobem pistolníků z rodu Eldova, že žádost o pomoc neodmítnou. A zdánlivé zdržení může znamenat další kus po cestě Paprsku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52603/big_temna-vez-vlci-z-cally-GiJ-52603.jpg 4.5999

Temná věž / Temná veža 5.

Literatura světová, Horory, Fantasy

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Wolves of the Calla, 2003

Kniha Vlci z Cally

evismaior

(+ SPOILER) 90% - Když se člověk pomalu pouští do čtení Vlků z Cally poté, co přelouskal pro mě ne až tak zajímavý předlouhý příběh mladého Rolanda a Susan Delgadové a prošel skleněným palácem, tak se to nezdá, ale kniha se brzy vyvíjí v jedno z nejzajímavějších pokračování série. Zápletka na první dojem působí trochu jak ze starého dobrého westernu ve stylu Sedmi statečných, neboť Rolandovo ka-tet příchází do městečka Calla Bryn Sturgis a je požádáno o pomoc v boji s Vlky, kteří z tajemné a děsivé oblasti Hromová tišina přicházejí jednou za generaci, aby si odvedli vždy jedno z dětských dvojčat (přičemž unesené děti se o něco později vrací jako nepoužitelní šmejdi s vymytým mozkem) a zdánlivě to vypadá, že se děj bude točit jenom kolem psychologického sporu vesničanů, kteří nechtějí přijít o své děti, a těch, kteří v zájmu zachování života, majetku a poklidu v jinak idylické vesničce dané status quo přijímají (koneckonců Vlci nikdy nevezmou všechny děti, slyšte mě velmi dobře a říkám díky).
Jenže se z toho brzy stává psychologická bitva na úplně jiné úrovni - jednak kvůli sílícímu rozvratu Rolandovy skupiny, jejíž jednotu ohrožují nevyřčená tajemství nejen o Rolandově zhoršujícím se stavu, ale i o podivně "jiném" stavu Susannah, kterou dohnala oběť, již podstoupila, když přiváděli Jakea z New Yorku. A pak je tu otec Callahan pocházející se stejné Ameriky. A hrozivá věc, kterou skrývá ve svém kostele a která má na svědomí občasné ne úplně snové výlety Rolanda, Eddieho, Susannah, Jakea i Ocha zpět do New Yorku roku 1977. Zpět do knihkupectví Calvina Věže i na parcelu s růží, v jejímž středu se skví všechny světy. A třebaže je nám autorem trochu záludně předkládán jako ústřední zápletka, je boj za vesničany a jejich děti vlastně nakonec jen takové líbivé pozadí. Pro Eddieho, který konečně definitivně dospěl v muže a přejímá svůj díl odpovědnosti za dění v Calle i v New Yorku. Pro Susannah, která možná v bitvě s Vlky vybojuje svůj poslední boj. Pro Jakea, který nachází opravdové dětské přátelství a zažívá bolest, když pochopí, že o něj dřív nebo později musí přijít. A pro Rolanda, který zas a znovu zjišťuje, že ačkoli čím dál víc věří ve svá nová přátelství, Věž je pro něj nade vše. Ze série se tak definitivně stává jedna z nejúplnějších studií přátelství, jeho síly a (ne úplné) bezvýhradnosti, s jakou se lze v literatuře setkat.
A tak se místa a časy začínají proplétat, příčiny i následky kroutit (a kniha se zároveň stává jakýmsi sequelem autorova hororového románu Prokletí Salemu, neboť nejen že otec Callahan skupině podrobně vypavuje svůj příběh alkoholika lovícího a loveného upíry poté, co opustil městečko Jerusalem´s Lot, ale krátce se dozvíme dokonce i to, jak dopadly další postavy Ben Mears a Mark Petrie a ostatně se s tímhle Kingovým románem nesetkáme naposledy) a mě k tomu ještě nesmírně baví, jak King pracuje s popkulturními odkazy (světelné meče ve stylu Hvězdných válek nebo hrozivá zbraň Zlá Tonka model HP JKR:-)). A konec vysloveně vybízí k tomu skočit po dalším dílu.

KubaHanzelin

Prvně musím říct, že Vlci z Cally byla pro mě zatím letošní nejdéle čtená kniha, protáhlo se mi to skoro na měsíc, ano, ano.. shame on me:) Ale určitě to nebylo tím, že by mě kniha nebavila, právě naopak, po čtvrtém dílu a vsuvce v podobě Závanu, tu máme pořádně pokračování v putování k Věži, takže se většina příběhu opět odehrává, ne v našem světě a ani v minulosti a to mě baví.
Vlci jsou dle mého asi nejwesternovějším dílem Temné věže a to díky zápletce, za každou generaci do malého městečka přijede tlupa zloduchů, kteří kradou děti, ale ne ledajaké, vždy berou jedno dvojčat a to právě ten problém, protože v Calle se rodí převážně dvojčata. Příběh příjemně plyne, hluchých míst je minimum, i když jak tu píšou téměř všichni pode mnou, je to spíš čekání na Vlky z Cally, protože pořádnou akci dostanete asi až 70-50 stran před koncem a sotva začne tak hned skončí. Vzhledem k tomu, že se celou knihu těšíte na řádnou akci a hned skončí, tak ke konci příjde zklamání a proto nemohu ani tentokrát dát Temné věži plný počet, i když tentokrát do toho neměla daleko

jordys

(+ SPOILER) Název Čekání na Vlky by byl možná trefnější, protože zase trvá 500 stran, než se tam ukážou. To mi samozřejmě nevadí a od Kinga bych nečekal nic jiného, snad ještě delší předehru. Děj se vůbec netáhne a postavy mají více prostoru. Jake si najde kámoše. Roland nám trochu chátrá, ale pořád za něj mluví olovo. Susannah/Mia otěhotní a co s tím udělá Eddie. Do toho se dozvídáme více o Věži a poznáme nového (spíše starého) člena ka-tet. Nic nechybí!

cryingPickle

Ďalší podarený diel Temnej Veže. Ja proste ľúbim Kingov štýl písania. Myslím, že mnohým tento príbeh príde slabší, kvôli pomalšiemu tempu a tvoreniu backstorička pre Callahana, ale mne to tak nepripadá. Znova som si užíval každú stránku a teším sa na ďalší diel. Som zvedavý ako to dopadne so Susannah.

ondra295
07.12.2021

Možná jsem byl prostě jenom rozmazlený po dokonalém Čarodějovi a skle, ale tenhle díl se mi tolik nelíbil. V podstatě se 600 stran připravujeme na bitvu, která reálně trvala pět minut. Ale ano, i tahle kniha měla svoje - spoustu skvělých postav z Cally, pokračující parádní chemii mezi Rolandem a Eddiem, příběh Callahana (kdy King až egoisticky referuje na svoje předchozí dílo). Co se mi ale nelíbilo, byla dějová linka kolem těhotenství Susannah...

MichelleKing
07.11.2021

Uffff.... páni.... tenhle patý díl Temné věže jsem četla tak zatraceně dlouho. Doslova jsem se do toho nutila. Bylo to takové nějaké zdlouhavé, příliš natahované a někdy i zbytečné.
Celou dobu jsem se těšila až příjde ten hrůzostrašnej boj s Vlky a nakonec to bylo ....no.. takové.... nic moc.
Teda po předchozím díle ČARODĚJ A SKLO jsou VLCI Z CALLY slabším odvarem.
Ale i tak Stephene Kingu, říkám díky.

Erutan
30.06.2021

Když nemáš jistotu, musíš nechat Ka, aby si našlo cestu samo.

Aykiru
30.12.2021

I přesto, že hodnotím Vlky stejnými čtyřmi hvězdičkami jako Čaroděje a sklo, je pátý díl Temné věže mnohem slabší. A ačkoliv kniha nezačíná vůbec špatně, popis života na malém městečku, kam Vlci každou generaci jezdí „sklidit“ jedno z dvojčat, je velmi zábavný a zajímavý, zbytek už tak podařený není.
A i když chápu Kingovu snahu o všeobecnou propojenost nejen v rámci knihy, ale i v „Kingovského“ vesmíru, jsem tím spíše znechucená, než potěšená. Navazujícím problémem je recyklace postav a scén z přechozích dílů, která je sice v rámci konceptu mnoha propojených světů možná, leč z mého pohledu poněkud otravná. A to nemluvím o lince Suzannah, která už mě prostě jen štve.
Shrnuto a podtrženo jsou Vlci z Cally knihou, která má zajímavý námět a potenciál, který však nebyl naplněn. Je mi líto.