SonaH SonaH komentáře u knih

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Nic jsem o knizce nevedela a byl to trochu tim padem sok. Velmi kvalitni cteni, pri kterem jsem citila uzkost z nevysloveneho i pri pouhem popisu hub.

29.08.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Jeste hezci nez Slavik. U obou jsem si pobrecela. Z obou ma byt pristi rok film!

16.05.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Měla jsem pocit jako když se dívám na nějaký dobrý český film z vesnice. Kvalitní čtení, lehce humorné, které opět potvrzuje, že česká literatura je v rozkvětu. Nápad napsat knihu v nářečí mi přišel naprosto originální a přirozený. Chystám se na další knížky od této autorky.

03.02.2022 5 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Četla jsem poprvé až s dcerou (8) a třikrát jsem se rozbrečela. Nejkrásnější dětská kniha, kterou jsem kdy četla. Podívaly jsme se hned pak i na kreslený seriál, který je přesně podle knihy a opravdu pěkný. Chystáme se i na film. A to se do téhle knihy dceři nechtělo…!

09.10.2021 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Četla jsem překlad s předmluvou od Bohumila Matheisia a byl velmi zdařilý. Otevřeně řeknu, že divadelní hry mě číst nebaví, ale přijala jsem výzvu a kupodivu se to četlo dobře a pobavilo mě to. Nadčasový příběh, skvěle vykreslené povahy. Lidi se zkrátka nemění. Líbilo se mi i jak překladatel vášnivě napsal předmluvu i doporučení pro herce na základě Gogolovy představy.

07.09.2023 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Váhala jsem, ale přikláním se ke komentářům, kde ubrali hvězdu. Je naprosto úžasné, že se žena a ke všemu Češka rozhodla v 20. letech minulého století splnit si sen a odjela do Bagdádu založit nemocnici. Tato kniha a paní doktorka Kálalová si opravdu zaslouží být neopominutelnou osobností naší země, inspirací a příkladem. Přesto musím souhlasit, že ke konci se kniha trochu vleče a mohla být napsána trošku čtivějším stylem. Rovněž musím souhlasit, že bylo pár chvil, kdy mi jako žena a matka nebyla úplně sympatická. Každopádně ani to nesnižuje kvalitu a téměř povinnost přečíst si tuto nezapomenutelnou knihu!

24.08.2021 4 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Wow tohle jsem necekala! Kam se na ni hrabe takova Cyklistka od Poncarove, kterou jsem cetla pred tim. Kdo ma rad ceske autory a knihy typu Hermankove udoli, Hana, Zuzanin dech, tak urcite nesahne vedle!

24.07.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Musím přiznat, že toto politické sci-fi se mi nečetlo snadno a donutila jsem se pouze s vědomím, že je to nutnost znát. Jedná se přesto o geniální, nadčasovou a mrazivou knihu, kterou by člověk měl přečíst. Nevím, které vydání jsem četla a kdo to přeložil, ale dlouhý doslov překladatele byl výbornou a stejně geniální analýzou příběhu, který si tak trochu sám v Čechách prožil. Doporučuji kouknout nakonec zda doslov nechybí.

03.04.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Priznam se, ze zpocatku jsem k ni pristupovala s neduverou, ze to bude nejaky valecny romanticky brak, ale pak me pribeh vtahl do deje a uz nepustil. Film bude pristi rok. Doporucuji take dalsi knizku Velka samota a pustim se do dalsich od teto autorky!

16.05.2021 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Bylo jasné, jak to musí dopadnout. Velmi čtivé, nic zásadního, ani složitého, ale dobré. Odpočinkový thriller, který se čte sám.

16.11.2021 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Knížku jsem přečetla rychle, je velmi čtivá. Vzhledem k tomu, že jsem pár těžkých témat přečetla, tak mě tak nešokovala. Určitě stojí za přečtení. Bohužel jsem sama byla svědkem, kdy si charismatický vedoucí tábora podobně vybíral mladé dívky. V knížce mi pouze nesedly vulgarismy, které mi v témže věku byly velmi vzdálené.

16.10.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nemám co dodat. Četla jsem v originále, ale česká ukázka mě přesvědčila o stejné kvalitě. Pořád jsem si říkala, to by byl skvělý film ... zagooglovala jsem a bude ! Vyjde v říjnu 2021!

01.05.2021 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Klasika, která se mi líbila moc... až tak, že jsem se při svém pobytu ve Francii jela do této vesničky podívat. Záchodky tam s pýchou stojí pro všechny příznivce Gabriela Chevalliera.

02.01.2013 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Vysokému hodnocení nerozumím. Knížka nemá žádnou hloubku, nevyvolá žádné emoce a obsah je naprosto vykalkulovaný. Jako kdyby autor dostal na zakázku napsat srdceryvný příběh o knihách. Vykonstruuje tedy přátelství starého muže s holčičkou, které pojí donášení knih. Do placu hodí pár známých titulů a ještě navrch trochu patosu se šťastným koncem. Tohle je pro mě zklamání roku. Jinak věk 9-leté dívky by měl být tak 7 a vztah s tatínkem, který se ji přizná, že pána málem zabil a lituje toho, to je ještě takový další autorův literární úlet. Ale tak očividně mu to dost vydělalo, takže se omlouvám všem, které kniha dojala.

09.02.2024 2 z 5

5 mrtvých starých dam 5 mrtvých starých dam Hans Gruhl

Četla jsem v dospívání a dodnes si pamatuji střelbu do telefonu. Dokonce jsem nezapomněla po těch letech ani název a včera si to poslechla na youtube. Tenkrát se mi to líbilo hodně.

11.05.2023 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Tolik se mi chtělo v tom mlýně ještě chvíli zůstat tak dobře to tam teď znám to je úděl čtenáře dobré knihy. Děkuji za vzpomínku na staré časy, ikdyž to bylo smutné ohlédnutí, a také za literární zážitek.

20.04.2023 5 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Začalo to velmi zajímavě, ale poslední kapitoly pro mě byly velkým zklamáním. To už s archeogenealogií nemělo co dělat. Subjektivní názory a ideologie autora na současnou, rádoby přirozenou, migraci, rasismus, digitalizaci, upravování genomu nenarozených dětí či očkování, to jsou témata druhé poloviny knihy, a kvůli nim jsem se do knihy nepustila. Věřím ovšem, že i na připravovanou konzumaci hmyzu v Evropě dojde, však autor několikrát zmiňuje, že to bylo před tisíci lety normální.

26.12.2022 2 z 5

Mortina Mortina Barbara Cantini

Milá knížka o holčičce, která byla strašidlo, ale toužila se kamarádit s obyčejnými dětmi. Přečteno za chvíli. Mně i dcerce (8) se to líbilo. Je to pro 1. stupeň a báječně se hodí číst na Halloween.

30.06.2022 4 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Po dlouhé době propadák. Pro mě bizarní recese v rádoby humorném zahraničním stylu. Do smíchu mi nebylo. Přišlo mi to přitažené za vlasy, nucené, neuvěřitelné a absolutně nereálné. Je vidět, že autorka nedosáhla věku, který popisuje. Takové stáří ne, děkuji.

30.06.2022 1 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Mohla to být solidní třídílná severská detektivka, protože styl je dobrý, ale je to překombinované. Každý díl nudně opakuje věci z minulosti. Změť postav - zde je naopak štěstí, že se stále opakuje. Ale co mi nejvíc vadilo, jak si psychopatičtí sérioví vrazi vybírají jako motivaci zásadně hlavní dva detektivy. To už mi přišlo nakonec k smíchu a čtvrtý díl bych už nedala.

30.03.2024 2 z 5