soltera soltera komentáře u knih

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Bol to zvláštny príbeh. Priznám sa, že nerada čítam knihy kde sa ubližuje deťom alebo ľuďom inej rasy
či presvedčenia miesto toho, aby im pomohli, ľudia sa dištancujú a ubližujú a učia to aj svoje deti. V tejto knihe toho ubližovania bolo dosť a predsa to bol pozoruhodný príbeh životaschopného dievčatka, ženy, ktorej ublížili skoro všetci ľudia, ale bola zžitá s prírodou tak velmi, že jej mnohokrát príroda dala to, čo ľudia nedokázali. Autorka to vyjadrila úžasným spôsobom a ja som nemohla knihu zložiť, kým som ju nedočítala.

20.04.2020 4 z 5

Láska, svoboda, samota Láska, svoboda, samota Osho

Je ťažké hodnotit Oshove učenie, ale táto kniha sa mi najviac páčila. Pochopila som, že jeho veta "Nezapomínejte, že člověk, jenž ví, jak být sám, není nikdy osamělý" je pravdivá...okrem iného .

22.10.2012 5 z 5

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Mary Ann Shaffer

Za divným názvom (slovenský názor nemá na český) sa skrýva nádherná kniha. Je pre mňa ťažké nájsť správne slová na opísanie neobyčajného zážitku z tejto knihy. Všetko čo napíšem sa mi zdá nedostačujúce. Krásny humorný spôsob korešpondencie mi zo začiatku pripomínal listy Anny Shirleyovej z Avonlea. Mnohokrát som musela prestať čítať, lebo som pre slzy nevidela a bola som opäť raz zhrozená nad ľudskou zlobou, ale dojímala ma aj statočnosť obyčajných ľudí. Krásne postavy, plné nádhernej, jednoduchej a dojemnej ľudskosti. Jedna z najkrajších kníh, aké som v poslednej dobe čítala, za čo som vďačná.
Nedalo mi a medzi citáty som zaznamenala "perly" z tejto knihy, na ktoré nezabudnem.

08.05.2014 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Prečítala som štyri knihy série Outlander a myslím si, že pokiaľ niekto v tejto historickej ságe D. Gabaldon vidí len "červenú knižnicu", je mi ho úprimne ľúto. Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé čítanie o nádhernej zemi a živote hrdých Škótov - horalov v 18. storočí na Škótskej vysočine aj ich osídľovanie Novej zeme vo vyhnanstve so všetkými radosťami a strasťami tej doby. Uvedomila som si, že to, čo robili Angličania Indiánom urobili aj Škótom. Vzali im zem, majetky, kultúru, vyvražďovali celé klany a tým čo ostali zakázali ich jazyk, kilty, klany, ale hlavne im vzali slobodu. To, že je sága obohatená o legendy, mýty a cestovanie v čase, jej dodáva na zaujímavosti aspoň v mojich očiach. Samozrejme tu nechýba ani vášnivý a nádherný príbeh lásky, ktorý bol v spracovanom televíznom seriály zbytočne znaturalizovaný. Je pravda, že D. Gabaldon využila v príbehu lásku, erotiku, zradu, vášne, nenávisť, homosexualitu, násilie, rebéliu, liečiteľstvo a mágiu, ale toto všetko k životu ľudí v tej dobe patrilo, len sa o tom práve v červenej knižnici nepíše. Myslím, že v tejto ságe možno nájsť mnoho zaujímavého, ale ak to niekto číta len ako dobrodružný alebo ako ľúbostný román a nezaujíma sa o iné, je to na jeho škodu. Pre mňa to bol zážitok.

30.07.2015 4 z 5

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

Pekný príbeh, veľmi zaujímavý a pre nás poučný z pohľadu nevládného, ale veľmi správneho dievčaťa. A ti dvaja boli spolu dobrí od začiatku.

22.02.2022 5 z 5

Milovaný nevlastný brat Milovaný nevlastný brat Penelope Ward

Mám rada knihy tejto autorky. Ani teraz nesklamala. Hoci som najprv čítala 2.diel (vôbec to nevadilo), oba príbehy boli krásne. Sú zaradené medzi erotické romány čo je škoda, lebo ide o prepracované pribehy ktoré nemožno len tak odložiť a erotika tam nie je účelová ale tam.proste patrí. Obidva príbehy ma zaujali tak, že som sa dva dni poriadne nevyspala ;-) Odporúčam tým, čo majú radi komplikované pribehy o veľkej láske a dobrých ľuďoch.

08.04.2021 5 z 5

Čo bolo potom Čo bolo potom Jojo Moyes

Keď som zistila že J.M. napísala pokračovanie knihy Než jsem tě poznala, bola som nadšená. No čítať ju bolo pre mňa trápením. Ja viem, že na vine bolo moje očakávanie a predstavy ďalšieho života Louise po Willovej smrti. Nielenže sa v knihe o jej živote v Paríži a Europe nepísalo ale....mňa táto kniha sklamala, lebo ma sklamala Louise. Síce sa zmenila, ale k horšiemu a to, čo sa na nej Willovi a aj mne tak páčilo, jej živosť, nadšený pohľad na svet, humor a nápadný "vkus v obliekaní" už v jej živote nemalo miesto. Mne tá Louise chýbala. V tomto diele som jej neverila ani to, že prežila s Willom lásku. Nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, že by bolo pre mňa lepšie s týmto príbehom skončit, keď čítala Louise Willov list v Paríži. Hoci, viem ja ako človeka zmení to, ak nedokáže presvedčiť svoju lásku, aby si zvolila spoločný život miesto smrti?
Nechcem tým nikoho odradiť od čítania tejto knihy. Práve naopak, rada si prečítam, že niekto z nej bol nadšený.

05.08.2016 2 z 5

Rukověť bojovníka světla Rukověť bojovníka světla Paulo Coelho

Pre mňa veľmi zaujímavá kniha. Chápem, že sa bežnému čitateľovi nepáči, veď to nie je kniha na čítanie. a mala by byť zaradená ako ezoterická. Čitateľ zaujímajúci sa o ezoteriku vie, kto je bojovník svetla a pochopí texty inak.
Coelho sa nechal inšpirovať bojovým umením a duchovnou tradíciou Východu, o čom svedčí aj názov knihy.
Myslím, že je smutné ak táto kniha P.Coelha je v zozname najhoršie hodnotených kníh preto, že je nepochopená.

23.10.2012 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Bolo to zaujímavé čítanie.
Čo sa komentárov týka, keby J.London žil dnes v dobe, keď už channeling je niečo, čo sa uznáva, nikoho by nenapadlo poukázat na nevzdelanosť autora. Ved Edgar Cayce dokáže svojimi knihami radiť v oblasti zdravia a chorôb viac ako poniektorí vzdelaní lekári a čo sa liečivej sily lásky týka, zahanbí aj väčšinu duchovných z povolania a tiež nebol v obore študovaný.
Ja som len prekvapená, že nikto nespomenul podobnost Tuláka po hviezdach z kníhami Lobsanga Rampu, ktoré som čítala už predtým. Ja som pri čítaní Tuláka mala pocit déja vu.
Osobne si myslím, že J.London podľa toho ako žil a písal, vôbec nebol obyčajný človek a vedel svoje.
Nenazvala by som ho nevzdelancom.

22.10.2012 5 z 5

Najít Sky Najít Sky Joss Stirling (p)

Mala som to šťastie, že som prečítala 5 dielov série Benedicts. Je to úžasná fantasy séria. Autorka opisuje natoľko autenticky mentálne schopnosti Savantov, ich pocity a predstavy pri mentálnej práci, že človeka napadne, že musí byť jednou z nich. Páčila sa mi neskutočná obetavosť celého klanu ľudí, ktorí mali nepredstaviteľné mentálne schopnosti, pomocou ktorých mohli zabraňovať zneužitiu rovnakých schopností k páchaniu zla. Samozrejme všetci z klanu Benedictových sú sami o sebe úžasní a napriek svojim schopnostiam preferujú nenápadnosť, dobro, obetavosť, spriaznenosť, lásku a vľúdnosť, ktorých je v dnešnom svete tak zúfalo málo.Páčilo sa mi, že hoci v každom diele bola hlboká láska spriaznených duší dokázala to autorka popísať s vášňou a napätím aj bez lacných erotických fantázií.
Nechápem, ako je možné vydať prvý diel takejto svetovo uznávanej série a ostatné diely už nevydať.
Čo sa týka prekladu je to skutočná hanba, lebo som čítala amatérske preklady, ktoré sú na oveľa profesionálnejšej úrovni.
Táto séria podľa mňa nepatrí do kategórie Pre deti a mládež ani medzi Dievčenské romány.

26.03.2017 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Mám rozporuplné pocity z tejto knihy. Veľmi sa mi páčili state zo života vlkov a rozpovedanie príbehu rodiny z pohľadu jej jednotlivých členov, čo je pre J.Picoult typické. Otázka odpojenia otca z prístrojov ma donútila zamyslieť sa nad tým, že by sme nemali nechávať takéto rozhodnutie na našich deťoch. Je to zodpovednosť, ktorú si nezaslúžia. Vyslovene negatívne som chápala postavu Cari, ktorá bola neskutočne egocentrická a svojim zmýšľaním ma iritovala. No niečo mi v tomto príbehu chýbalo. Cítila som veľký rozpor medzi Lukom z monológu v jeho knihe a Lukom ako sa javil z rozprávania svojej rodiny. Chápem, že to malo svoj zmysel, ale aj tak mi chýba príbeh z jeho pohľadu, čo sa týka vzťahu k synovi kým neodišiel z domu, k milenke, k potratu, nevere. Stále som čakala, že na záver svojho monológu vysvetlí svoje konanie.

19.05.2015 3 z 5

Desiaty kruh Desiaty kruh Jodi Picoult

Téma traumy zo znásilnenia ma neláka, ale túto knihu som nedokázala prestať čítať.Je to vlastne príbeh zaujímavého muža, ktorého pohnutý život sa začal na Aljaške medzi Eskimákmi. Šikana, priateľstvo, rebélia, láska, manželstvo, jeho umelecký prejav a predovšetkým jeho láska k vlastnej dcére sú hlavným dejom knihy. Znásilnenie, vyšetrovanie traumy celej rodiny, nevera,samovražda, útek z toho, akosi samozrejme vyplývajú. Spôsob, ako sa menili všetci vplyvom udalostí a vypovedaných slov, ktoré mali zázračnú moc (bez mystického kontextu). Zaujal ma "desiaty kruh pekla" , ktorý je pre tých, ktorí klamú sami seba a kde uvidia svoju pravú tvár. Autorka do tejto knihy vložila veľa zaujímavých a poučných myšlienok a veľmi zaujímavý opis spôsobu života a zvykov Eskimákov. A myslím, že opis úprimných pocitov z pohľadu každej z hlavných postáv , je prínosom tejto knihy.

08.05.2015 4 z 5

Bezhlavě Bezhlavě S. C. Stephens

Hlúpa bezcharakterna hlavna hrdinka a miluju ju dvaja úžasní chalani. Mne sa kniha čítala hrozne lebo ma tá baba príšerne iritovala svojou hlúposťou necitlivostou a hlavne svojou nekonečnou sebeckostou. Nebola som schopná uverit ani to že je hanbliva a placha. Bola dobra jedine v tom ako dokazala ubližovat každému. Ďalší diel budem čítať len preto lebo ma presviedčajú ze táto baba sa zmeni a obľúbim si ju. Neviem si to predstavit. To by museli zaradit knihu do utópie.

17.08.2018 3 z 5

Navždy a věčně Navždy a věčně Jennifer L. Armentrout

J.L.Armentrout píše pekné príbehy a všetky sa mi páčia, ale tento je asi najkrajší. Je to ten prípad, keď zo silného dojmu z prečítanej knihy nie som schopná napísať komentár, lebo všetko, čo by som napísala, sa mi zdá nedostatočné. V závere knihy je toľko nádherných myšlienok, že mi ostáva len doporučiť, aby ste si knihu určite prečítali.

27.11.2016 4 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Pekný príbeh bez debaty.
Autorka vydala pokračovanie knihy - novelu UNCHARTED, kde nájdeme mnohé odpovede na otázky, ktoré táto kniha nezodpovedala. Žiaľ nikto ju už nepreložil.

01.11.2016 5 z 5

Sladké nic Sladké nic Jamie McGuire

Krásny príbeh. Áno sú veci medzi nebom a zemou, ktoré si nevieme vysvetliť. Nie je to mystika ani šialenstvo, ale niečo, čo vnímame keď sme na hrane života a je to vzácne.

03.06.2016 5 z 5

Priateľ do dažďa Priateľ do dažďa Daniel Glattauer

Zábava, smútok, výborný humor, tajomstvo, pochopenie, závislosť, napätie, originalita, zbabelosť i odvaha, láska, zrada... ale predovšetkým perfektné duchaplné dialógy. Toto všetko ponúka táto nezvyčajným spôsobom napísaná kniha. Ja som prečítala I. aj II diel knihy (obe sú výborné) za jeden deň a perfektne som sa zabavila. Verím, že pre niekoho, kto sa nikdy nezblížil s nikým cez internet je táto kniha nepochopiteľná :) Naopak pre každého, kto uznáva virtuálne vzťahy ... je to zážitok :)

01.07.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Mám rada knihy D. Browna a veľmi som sa tešila na jeho ďalší román. Som veľmi sklamaná,lebo Inferno sa mi nepáčilo. Niekedy som mala dojem, že niekto iný a nie Brown použil jeho scénár a pokúsil sa o thriler, nezáživný, bez napätia. Mňa táto kniha nezaujala napriek tomu, že sa zaoberá otázkou hrozby vyhynutia ľudskej rasy, čo je zaujímavá téma a hlavne spôsob akým sa navrhuje túto hrozbu riešiť. Nechápem, ako môže niekto túto knihu nazvať "plnou napätia a zvratov" Asi som čítala nejaké nešťastne upravené vydanie, či čo.

08.12.2013 1 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

páčilo sa mi to...zaujímavý námet a dobre sa to číta..doporučujem prečítať nielen mládeži :)

05.03.2013 4 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

začala som ju čítať dvakrát ale ked som sa prekúsala začiatkom a "pochopila" zaujalo ma to...mne sa kniha páčila nevšedným námetom, posolstvom.

05.03.2013 4 z 5