smnpka smnpka komentáře u knih

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Krutá realita. Škoda že většina lidí to vidí jako dávnou historii. Přitom je to pohých 74 let co se tohle dělo. Wladislav Szpilman napsal svoje zážitky bez obalu ještě z čestvích vzpomínek. Za to má můj obdiv, Když jsem tento příběh dočetl, pustil jsem se rovnou i do útržků z deníku Wilma Hosenfelda. Mrazit mě tedy nepřestalo. Kniha určitě není zklamáním, psal ji pianista, ale to na díle rozhodně neubírá.

09.07.2013 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Občas jsem se u této knihy nasmál, jsou ale zde i smutné úseky. Každá společenská vrstva jako jedno zvíře ukazuje bezpochyby zajímavé situace, které si ve světě lidí málokdy uvědomujeme.

21.06.2013 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Je to první postkatastrofická kniha co jsem četl. Přišla mi tak něják celou dobu stejná. I zajímavé a hrůzostrašné úseky jsou popisovány, jako by to bylo každodenní záležitostí. Nejhorší na tom je, že to tak opravdu je. V knize je tolik hrůzy co si sotva dokážeme představit. Radost znamená najít plechovku s jídlem, smutek je opečené dítě na rožni. Je to pěkně napsané a jsem rád že sem po této knize sáhl. Kniha ale mohla pokračovat dál, v podstatě skončila tam kde začala.

01.05.2013 4 z 5

Město rozkvětu Město rozkvětu Beverly Swerling

Zabralo mi asi 50 str. než jsem se do toho ponořil, zbývajících 300 bylo jednoduše pecka. Historických událostí tam není moc, ale i tak dobře popsaná doba. Určitě doporučuju.

27.12.2014 4 z 5

Každý je zločinec Každý je zločinec Ed Brubaker

Zatím nejlepší komiks co jsem četl, teda myslím hlavní příběh. I ten druhý byl povedený pak už to bylo slabší. Určitě doporučuji.

20.10.2014 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Komenský nepředběhl tímto dílem dobu, jenom pospsal jak to na světě chodí. Obě části knihy do sebe zapadají. Nedá se to hodnotit zvlášť jako dvě díla, je to prostě dílo jedno a je celé skvělé, zábavné, poučné. Staročetina k to mu také sedí parádně. U některých ,,hlášek'' jsem se opravdu musel smát.

09.07.2013 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

První povídka super, nejdřív jsem vyděl film Vykoupení z věznice Shawshank. Nadaný žák je fakt silný kafe, začátek je opravdu nevinej, stejně jak povídka Tělo. Poslední povídka mi moc nesedla, ale nebyla špatná.

28.04.2014 3 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Na konci jsem si uvědomil, že je to docela podobný Cestě od C. McCarthy . Nic se nevyřeší, konec je otevřený. Ale o tom to asi neni, je to o tom zjistit, jaký časy byly a co to znamená krize. A to vám tahle kniha ukáže.

25.01.2014 4 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Tato kniha odsuzuje čechy kteří pracovali v době NO (i když pro národ) v zahraničí. Tohle jsem si přečetl na netu před maturitou. U čtení jsem se tím ale vůbec nezabýval. Prostě pohádka :D.

21.06.2013 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Jako přečetl jsem to, ale nic mi to neřeklo. Po tom co jsme ve škole tento příběh poslouchali jako nahrváku mluveného čtení, počítal jsem vteřiny do konce. Nevím co tím chtěl ten anarchista říct a asi to neví nikdo když má kniha tolik výkladů.

21.06.2013 odpad!

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Tohle nikdy neomrzí. Četl jsem to dvakrát, ale nikdy jsem v tom neviděl satiru na nesmyslnost války, jako to do nás cpali ve škole. Je to prostě odlehčené vyprávění zážitků z války u kterého se nejde nesmát.

21.06.2013 5 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Nejdřív jsem viděl seriál, pak jsem sáhl po komixu. Při čtení se vám určitě nestane to co při sledování séroše. Nejdřív mě to bavilo, bylo to hodně chytlavé, ale od třetí série jsem to začal nenávidět. Komix takový ale není. Jsou zde války i klidné časy, vždy se ale něco děje a ať už jsou situace jakékoliv vždycky to zabaví a natěší na další díl..

21.06.2013 4 z 5

Zbožnost není zadarmo Zbožnost není zadarmo Donald S. Whitney

Křesťanské literatury je spousta, ve výsledku stejně nezáleží kolik toho přečteme, ale jak odpovídáme na každodenní výzvy od Boha. Přesto tuhle knihu doporučuji, uvědomil jsem si dost základních věcí. Je prakticky pojatá a přímo vybízí k tomu něco dělat a ne jen číst.

Jakub 1:22- Buďte však těmi, kdo slovo činí, nebuďte pouze posluchači, kteří klamou sami sebe.

02.10.2015 5 z 5

Flyboys Flyboys James Bradley

Není to jen o pilotech v pacifiku, je to o myšlení vojáků v druhé světové válce a sám jsem si nikdy nemyslel že by to mohlo být v pacifiku tak tvrdé. Není to žádné odpočikové čtení, ale stojí za to se dozvědět co se dělo před 70 lety. Opravdu respekt autorovi za tak široký a nezaujatý záběr.

05.08.2015 5 z 5

Johnny si vzal pušku Johnny si vzal pušku Dalton Trumbo

Hrozné pomyslet na to, že bych trávil zbytek života jen se svým mozkem. Ještě hroznější je to, že přece jenom má kniha oporu ve skutečném příběhu jistého majora.

03.03.2015 5 z 5

Příběh křtěnců Příběh křtěnců William Roscoe Estep

Tato kniha je opravdu zajímavá, dala mi nový pohled na reformaci. Konec je možná až moc odborný, ale i tak pro mně přínosný.

04.02.2015 4 z 5

Matouš Stach - moravský misionář v Grónsku Matouš Stach - moravský misionář v Grónsku Edita Štěříková

Super kniha. Četl jsem už více životopisů misionářů, ale tento mi přišel jiný. Je tam zmíněno to, že nic nebylo opravdu zadarmo. A že výsledek nebyl dlouho vidět, přesto všichni i přes pády vytrvali. V životě udělá kopance každý křesťan a jsem rád že tomu se tahle kniha nevyhýbá.

30.10.2014 4 z 5

Se starou gardou na Peleliu a Okinawě Se starou gardou na Peleliu a Okinawě Eugene B. Sledge

Eugene B. Sledge je opravdu dobrej, že to co zažil dokázal dostat na papír. Zážitek znásobuje to že bojoval v Pacifiku ve stejnym věku jako teď já studuju vejšku a nedovedu si to vůbec představit. Má můj obdiv taky za to, že vlastně do boje nemusel jako obyčejný vojín.
Druhá světová válka mně nikdy nepřestane zajímat a tohle je fakt skvělá knížka která vám to přiblíží. Nejsou to fakta, jsou to zážitky z první lajny a o to je to tvrdší čtení.

31.08.2014 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Super. Pro mně asi i lepší než dvojka.

27.12.2013 4 z 5

Pacifik: Peklo za oceánem Pacifik: Peklo za oceánem Hugh Ambrose

Hugh je vynikající vypravěč, stejně jako jeho otec. Druhá světová válka mě vždy zajímala, o tom co se ale dělo v pacifiku jsem moc nevěděl. Tato kniha mi to skvěle přiblížila. Kniha nepojednává o všech bitvách pacifiku, je založena na skutečných příbězích vojáků co prošli těmi významnějšími . Je to obsáhlé, čtivé a drsné válečné dílo. Určitě doporučuji, sám se těším až schlídnu stejnojmenný seriál.

07.07.2013 5 z 5