Se starou gardou na Peleliu a Okinawě

Eugene Bondurant Sledge narukoval jako mladík k americké námořní pěchotě a v letech 1943-46 sloužil v Tichomoří, kde absolvoval dvě krvavé bitvy pacifického bojiště: na Peleliu a na Okinawě. Jeho paměti jsou pozoruhodným osobním záznamem událostí 2. světové války z pozice prostého vojáka. Kniha E. B. Sledge byla jednou z předloh dokumentárního seriálu Pacifik. Vzpomínky příslušníka americké námořní pěchoty na bojové operace v Tichomoří za 2. světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80206/se-starou-gardou-na-peleliu-a-okina-OcI-80206.jpg 4.852
Válečné, Biografie a memoáry, Vojenství
Vydáno, Universum (ČR)

With the Old Breed: At Peleliu and Okinawa, 2007

Kniha Se starou gardou na Peleliu a Okinawě

leukjetezien

Předpokládám, že většina lidí, která se dostane k této knížce, má zhlédnutý seriál The Pacific. Což podle mě není vůbec na škodu, protože se v tomto případě obě média (kniha i seriál) skvěle doplňují. Seriál mimo jiné zachycuje audiovizuální stránku války a knížka zase dává větší náhled do vnitřního přemítání vojáků a popisuje věci, které nemohou být v seriálu z různých důvodů zobrazeny. Alespoň já jsem se necítil nijak "ochuzený" v tom ohledu, že jsem znal filmové/seriálové zpracování dopředu, jako tomu bylo u jiných titulů.

Eugene Sledge je inteligentní a vnímavý 20+letý kluk pocházející ze zajištěné rodiny z amerického jihu, který se rozhodne dobrovolně narukovat k námořní pěchotě. Knížka je rozdělena na dvě části, první část se věnuje jeho vojenské přípravě a následně "opomíjené" operaci na Peleliu, která víceméně odpovídá seriálovému zpracování, takže se setkáme se "starými známými" jako je Snafu, Burgin, kapitán Ack Ack, gunny Haney nebo Hillbilly. Druhá část je zaměřena na boje na Okinawě, poslední velkou bitvu ve WWII, a zde se naopak seriál odchýlil od knižní předlohy výrazně (což je podle mě na jednu stranu i trochu škoda, protože jsme tak v seriálu přišli o ikonické postavy jako poručík Mac).

Popis událostí je střízlivý a naturalistický, bez patosu, sem tam je proložený vtipnou epizodou, ale celkově dává tušit všudypřítomné hrůzy války, smrt, vyčerpání, nedostatek spánku, špínu, nepohodlí. Výmluvné je i to, že přestože Eugene jako jeden z mála z jeho jednotky přežije bitvy na Peleliu a Okinawě bez (fyzického) zranění, nějaké optimistické vyznění v knize absentuje.

Doporučuju.

Tclaw
22.08.2020

Vynikající kniha bez příkras a bez nalhávání čtenáři, což oceňuji ze všeho nejvíc. Válka v Pacifiku je zde popsána dost intenzivně i s mnohými, jinde nevyřčenými, detaily. Řekl bych, že do války chtěl do té doby, než válku poznal na vlastní kůži.

Igor1311
19.07.2020

Pre mňa asi lepšia kniha ako vynikajúce Bratrstvo neohrožených, ktoré bolo famózne. Je vidieť, že kniha je písaná nie spisovateľom, ale obyčajným vojakom, ktorý si prešiel všetkými hrôzami pacifického bojiska, kde čelil nielen Japoncom, ale všadeprítomnej smrti, rôznym chorobám, špine či veľkým krabom. Prečítal som už niekoľko spomienok na vojnu ale tieto sú najbrutálnejšie a kniha sa radí medzi tie najlepšie s vojnovou tematikou.

frantisek8863
19.02.2020

Jde o osobní záznamy a vyprávění autora, který velmi podrobně popisuje surové boje v Pacifiku ze svého osobního pohledu amerického kluka. Boje a pocity jsou velmi sugestivně popsány, kniha se čte sama. Už je to zde jednou někým uvedeno, ale neodpustím si tuto větu z knihy znovu citovat. Autor svým autentickým vyprávěním této větě, která se říká mezi vojáky dává nadčasovost a pravdivost.
„Jestli je ti země dost dobrá, abys v ní žil, je dost dobrá, abys za ní i bojoval".
Výsady jdou ruku v ruce s povinnostmi.

Toncek84
27.12.2018

Nejlepší válečná knížka, kterou jsem četl.

grufa
30.08.2018

jde to někde ještě sehnat tato kniha koupím

Miloš_1
22.06.2018

Jedním slovem: vynikající!

16.04.2018

nádhera ,jedním dechem přečtená,chci ji do kmihovny