smetyl smetyl komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Mark Watney je pro mě postavou, která je sice zábavná, ale naprosto nelidská a chladná stejně jako planeta, na níž ho zanechá posádka jeho vesmírné lodi. Nedočkáme se od něj žádných emocí a už vůbec se nám nepodaří vcítit do jeho kůže. Jednoduše proto, že nikdo takhle chladný a vypočítavý zkrátka být nemůže (ani psychopat). Mark si poradí za každé situace a přežije úplně všechno, aniž by při tom sděloval světu nějaké emoce a pro mě bylo fakt těžké mu tu chladnou hlavu věřit.

Spisovateli ale nemohu upřít skvělý nápad a podařené zpracování formou deníkových zápisků. Co se týče technických věcí, bylo znát že si vše skutečně důkladně vyrešeršoval a vymyslel opravdu technicky komplikované scénáře. A jelikož jsem knihu četl v angličtině, měl jsem s těmito pasážemi občas problémy. Každopádně jsem byl celou dobu opravdu zaujatý jak to všechno dopadne a musím přiznat, že jsem byl zklamaný závěrem...

15.07.2016 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Děj mi možná zkazilo to, že jsem dopředu věděl, jak hra skončí. Mrštíkové určitě skvěle zobrazili rodinné a sňatkové poměry, které jsou pro nás v moderní době nepředstavitelné a za to jim veliký dík. Na druhou stranu mě dílo příliš nezaujalo a vlastně jsem byl nakonec rád, že rozsah byl takový, jaký byl.

22.04.2015 3 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Rychlý náběh do děje války. Naturalistické popisy, hrdinské řeči a úvahy o smyslech a důvodech všech těch zbytečných bojů, které se vojákům serou na mozek. To vše až poté co začali prohrávat, až potom, co jim došlo, že nejen oni můžou být ti co uzurpují a vraždí a zabírají pořád větší a větší území.
Pak Graeber dostane dovolenou. Po dvou letech. Když dorazí do své rodné vlasti, je jeho víra v Německou neporazitelnost silně otřesena. Navrací se do trosek. Nikoli do krásné vlasti. Ve vzduchu čpí pach udavačství a všeobecného vědomí, že válka je už dávno prohraná. A bojuje se dál jen proto aby se mocní udrželi u koryt ještě o trochu déle. Za svou dovolenou Graeber najde novou lásku, získá důvod proč se vrátit a doufat v lepší budoucnost. Je svědkem řady náletů a neštěstí.
Pak se navrátí zpět do bojů. Opustí vlast i ženu aby bojoval za něco v co už nevěří. Pak přijde konec, který mne hrozně ohromil a přestože je to hrozně zarážející, do knihy se to hodilo. Že i dobrota se může obrátit proti vám.
V knize se odehraje spousta věcí. Je to otřesné svědectví vojáka německé armády, který už pochybuje a to je zvláštní a nevídané. Je to hodně o psychologii a o velkých myšlenkách, které se letmo tknou smyslu života. Remarque poodhalil roušku tajemství, která skrývala psychické vnímání vojáka německé armády v II. světové válce. Bravurní dílo!

10.06.2012 4 z 5

Velká kniha komiksů #2 Velká kniha komiksů #2 Vlastislav Toman

Komiksům zrovna moc neholduji a nedávám jim moc prostoru ale tohle se mi opravdu líbilo. Přestože se jedná o komiksy pro děti. Některé jsou vážně zajímavé, hlavně ty dobrodružné o plavbách a skutečných událostech. Nejvíce se mi líbil zajatec ptáka Mauk. Tahle knížka u mě 100x přebila všechny Spider-Many, Batmany a podobné bezduché nesmysly.

11.03.2012 4 z 5

Lidé, země, čas Lidé, země, čas Vilém Heckel

Tohle je vážně umělecké dílo. Dosud jsem osobu Viléma Heckla neznal ale jeho snímky mne nadchly. Je vidět ta profesionalita a touha stvořit snímek z toho nejlepšího úhlu, pročež byl fotograf schopen i nasadit vlastní život. Vážím si jeho práce, jeho odvahy, díky níž mmohla vzniknout tato publikace.

11.03.2012 5 z 5

Dopisy Hitlerovi Dopisy Hitlerovi Henrik Eberle

Henrik Eberle zkompletoval dopisy německého lidu. A tím dokonale zmapoval celospolečenské nálady Německa. Je to skvěle setříděná známka doby minulé. Od zbožšťování Hitlera až po zatracování té samé osoby. Spoustu dopisů mne zarazilo. Jejich zvláštností či fanatickou vírou v Hitlerovu politiku. Tahle kniha ve mne zanechala pocit, že nenávist dokáže v člověku naprosto vymazat jakoukoli soudnost či lidskost.

11.03.2012 4 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Je to parádní thriller s hodně nápaditou zápletkou. Přesto tomu něco chybí. Klady a zápory jsem shrnul níže.

Zápletka - Pro mne hodně originální a zábavná.
Pasáže kdy Ig ovládá pomocí rohů své příbuzné - Je to emotivní a jakýmsi způsobem vzrušující.
Kapitoly z dětských let - Ač je to možná zarážející, je to to, co se mi na knize nejvíce líbí.
Proplétání osudů a dějů minulých do jedné dějové linie - To se Hillovi povedlo parádně. Má poklona.
Emoce - Hodně dobře popsané. Možná by ale autor měl zauvažovat nad emocemi hlavního hrdiny. Ke konci to bral moc vlažně.

Přirovnání - Některá jsem Joeymu nevěřil. Byla až moc vyumělkovaná a viditelně namáhavě ,,vypocená" z autorovy mysli.
Hodně zmatený začátek - Vlastně nevíte co se děje. Než pochopíte souvislosti (funkci Rohů) trvá to několik stran.

30.12.2011 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Ten spád akce a touha přežít a bojovat jsou něčím co se nad touhle knihou vznáčí jako opar vzrušení. Je neuvěřitelné kolik myšlenek dokázal King vměstnat do tak útlé knihy.

Ač se to tak může zdát, tak kniha není jen o vzrušujícím útěku pro peníze ale hlavně o sociálním členění na chudé a boháté (mocné). Lidstvo těmito hrůznými soutěžemi redukuje obyvatelstvo z chudých vrstev.

11.11.2011 4 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Opravdu povedená sbírka povídek (stejně tak jako většina od Stephena Kinga). Najdou se zde povídky, které obsahově opravdu zaujmou (Pitevní sál 4, pán v černém obleku,1408...) ale větší část tvoří povídky, které nejsou obsahově až tak příliš originální, přesto se mi každá líbila. Kingův styl vyprávění je prostě neuvěřitelný, jeho povídky mají šťávu, i když by jí vlastně mít ani nemusely, jeho nápady jsou parádní a pointy trefné...
P.S. - Nesmím opomenou povídku : Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy... ta mě opravdu usadila, Kingův obraz pekla je více než mrazivý...

25.10.2011 4 z 5

Večírek s překvapením Večírek s překvapením Robert Lawrence Stine

Nikdy jsem neměl v plánu začít číst "béčkové" horory. Bohužel jsem to nedodržel a po jednom jsem sáhl (po tom nejkratším). Nebyl jsem zklamán ani jsem si z toho nijak nesedl na zadek. Možná bych měl napsat, že to vlastně byla nuda. Celkem předviídatelný příběh s trapnou poiuntou. Vážně trapnou. Autor asi chtěl poděsit a pobavit následujícím odhalením. Já bych jen odhalil, že tuhle knihu nemá smysl číst. Věřím, že každí kniha vám něco předá. Tahle akorát dokazuje, že vlastně podstatná část literatury (hororu) je brak.

25.08.2011 3 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Šifra mistra Leonarda je hodně zvláštní kniha. Dá se hodnotit ze všech možných úhlů pohledu. Ano co se týče faktů a odkazů k minulosti, či k tajným sektám. Nutí nás autor uvěřit jím pokládaným důkazům a nezanechává prostor pro jiné myšlenky či úvahy.

Da Vinciho kód měl šokovat, pobouřit a usadit v čtenáři myšlenku, že by to vlastně sakra mohlo být tak jak je to v knize popsáno! Brownovi se tahle touha nevydařila. Přesto se mu zadařilo v jednom. V napsání poutavého a jistě strhujícího románu, který tak jako tak jistě všechny zaujme a pobaví!

11.08.2011 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Krásná kniha. Povedené dobrodružství s originálním nádechem fantastiky. Fantasy moc nemusím, ale tahle kniha si urvala kus mého srdce. Neuvěřitelně poutavé dobrodružství a propojení reality a fantastického světa je prostě dokonale dokonané.

27.06.2011 5 z 5

Uff Jsem rád, že už to mám za sebou. Zpočátku jsem byl nadšen výraznou kvalitou a zábavností povídek a s chutí jsem četl a četl. Jenže pak moje nadšení počalo klesat. Možná se mi to jen zdálo ale první polovina knihy byla plná originálních a vtipných povídek, kdežto ta druhá začala silně pokulhávat. Jáma a kyvadlo, Černý kocour a podobné klasiky se mi samozřejmě moc líbily a spolu s dalšími dodávají sbírce úroveň. Bohužel ta větší část textu je poněkud nevyzrálá a několik málo povídek vás úspěšně unudí k smrti.

04.06.2011 3 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Kniha je psána jednoduchou formou, která je určena pro nenáročné čtenáře, jejichž cílem je pobavit se, nikoliv hloubat nad dějem či snad přemítat o hodnotě díla. Amazonie nám nic nedá (zajímavosti z pralesa jsem po týdnu úspěšně zapomněl) Zato nás královsky pobaví a předhodí nám především zajímavý a pozoruhodný příběh.

23.03.2011 4 z 5

Ledový ostrov Ledový ostrov James Rollins (p)

Jedna z mála knih od J. Rollinse, která mne opravdu pohltila, vtáhla do děje a nepokoušela se mne odtrhnout nudnými pasážemi. Vskutku důvtipná situace studené války ba studeném místě naší planety. Tajemnost děje a bezútěšnost situace, do které se Američané dostanou vás přinutí číst s otevřenou pusou a zarytým zaujetím.

23.03.2011 5 z 5

Ptolemaiova brána Ptolemaiova brána Jonathan Stroud

Trilogie byla završena a myslím, že s úspěchem a důstojností. Dramatické okamžiky a překrásně vykreslená atmosféra září mezi stránkami této knihy. Přestože mi moc nesedla Bartemaiova slabost, tento nedostatek (který však byl nutný pro děj) se později vyrovnal atmosférou knihy.

23.03.2011 5 z 5

Zakázané Věže Zakázané Věže Carol Gaskin

Trochu odlišný typ čtení. Zajímavé provedení mne zpočátku nadchlo. Ale postupem času jsem zjistil, že čtu už po stopětadvacáté tu samou stránku, protože mne k ní dovedl děj. Kniha je tak na dvě tři čtyři přečtení a poté jí můžete odložit do temných koutů knihovničky. Jelikož je děj přerušovaný a může se vždy odvíjet jinak, není divu, že se v celkové podobě knihy příběh ukazuje jako nesouměrný a mnohdy nesměrodatný. Zajímavá myšlenka, avšak poněkud pokulhávající provedení...

22.03.2011 2 z 5

Pán zlodějů Pán zlodějů Cornelia Funke

Precizně a chytlavě popsaný děj. Kniha mě vždycky vtáhla do děje a já plul na vlnách vzrušení a nadšení z dobrodružného příběhu. Děkuji za takovéto krásné knihy!

20.03.2011 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Nedůstojné zakončení série. Ultra-Happy End sem vůbec nepatří!

18.03.2011 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Přehnaně přefantazírované a v mnohých pasážích obšlehnuté dílo. Inspirace známými fantasy knihami je zde citelně znát. To by až tak nevadilo, jen kdyby to prostě nebyl brak. Velmi jednoduché dílo, s jednoduchým dějem. Číst snad jen jako oddechovku...

16.03.2011 2 z 5