Ptolemaiova brána

Ptolemaiova brána https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8964/bmid_ptolemaiova-brana-nsG-8964.jpg 5 223 26

Bartimaeova trilogie série

< 3. díl

Postavy: Nathaniel, Bartimaeus, Kitty, pan Makepeace, pan Button, Ptolemaios, Jane Farrarová a další… - Tři roky uplynuly od chvíle, kdy mág Nathaniel překazil ničivý útok na Londýn. Nyní musí jako vysoko postavený člen britské vlády čelit stále větším problémům: válka, kterou Británie vede v koloniích, se vyvíjí špatně, impérium se otřásá v základech a mezi plebejci to vře nespokojeností… Bartimaeovi sev dávné minulosti nikdo nevyrovnal. Nyní, po několika letech téměř nepřetržité služby, je už však u konce sil. Přepracovaný, stále nespokojenější Nathaniel s ním zachází hůř než kdy předtím. Kdysi mocný džin je zesláblý, zranitelný a dochází mu trpělivost… Kitty se mezitím u roztržitého starého mága tajně přiučuje magickému umění, studuje démony a pátrá po Bartimaeově minulosti. Doufá, že s pomocí takto získaných informací poruší začarovaný kruh nepřátelství mezi džiny a lidmi… Ohromující závěr Bartimaeovi trilogie překračuje hranice světů. Dramatické osudy Bartimaea, Nathaniela a Kitty se v něm naposledy spojují, neboť jenom společně mohou porazit proradné mágy, odhalit děsivé spiknutí a postavit se největší hrozbě v dějinách magie. A co hůř, musí přitom spolupracovat…... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Ptolemy´s Gate , 2005

hana4834
27.01.2024 5 z 5

Nejlepší díl i mě bavil

JackieDecker
23.09.2023 5 z 5

Absolutní špička v této trilogii. První díl byl vtipný, akční a napínavý. Druhý byl trošku kostrbatější, ale stále si držel svůj ostrovtip (hlavně Bartimaeus). A i když mě kapitoly s Kitty a odbojem přišly někdy trochu otravné, celý příběh byl stále poutavý a víc než kvalitně vyprávěný. Třetí díl oproti tomu byl jednoduše dokonalý. Dospělejší Kitty mi už nevadila. Obzvláště miluji kapitoly z Alexandrie o Ptolemaiovi a Bartimaeovi. Příběh byl skvělé strukturovaný. Vývoj Nathanielova charakteru skvěle popsaný a zajímavý. Všechno se prostě dělo a dávalo absolutní smysl. Myslím, že tuhle trilogii už nikdy nikomu nedám...
Konec byl... silný! Celý závěrečný boj ukázal jakyými doopravdy byli přáteli! Když došlo na Ptolemaiovu bránu, trpěla jsem, protože jsem si přála, aby ji použil Nathaniel. Ale následně, jsem byla ráda, že to bylo, jak to bylo. Nejvíc líto mi je nakonec Bartyho. Země a lidé z ní se mu znovu zaryjí pod esenci... třetí kniha jednoduše nemá chybu. A to říkám jen málokdy!

kolacky
20.02.2023 4 z 5

Bartimaeus a Ptolemaios... Skvělé vyprávění. Bartimaeus a Kitty, další úžasná kapitola. Kitty se mi zamlouvala od začátku a Nathaniel se konečně vzpamatoval z té mágovské namyšlenosti. Nakonec... nojo.

stefan9424
17.09.2020 5 z 5

Celá knížka, potažmo celá trilogie je úžasná. Nicméně konec byl velmi strohý, škoda.

Luigi1
26.05.2020 5 z 5

Škoda,mám dočteno,někdo si pomyslý pro děti,ale mně to vůbec nevadí ba naopak.Neohrožený Bartimea je vysílen a jeho neohroženost je na vážkách.
Spojením světa nadpřirozených bytostí a moderního světa mě úplně oslnilo,nevěřil jsem,že to může jít.

Peti
11.04.2019

Poslední díl série o Bartimaeovi a Nathanielovi, za mě asi nejhezčí díl série. Líbili se mi části s Ptolemaionem i Kitty, Nathaniel si výrazně vylepši svoji reputuaci. A konec byl nečekaný.

denniys
19.01.2019 5 z 5

Rozhodně špička série! tenhle díl šlapal přesně jak měl..dokonce mě přestal štvát Nathaniel..a ten konec!!! jedno ohromné překvapení!! Od takovéhoto příběhu jsem nečekala tak moc "dospělý" závěr..mám opravdu radost, že se toho autor nebál a zároveň bych ho nejradši ukamenovala!! bože, to bylo nádherné!! poslední stránky jsem četla několikrát, jsou dojemné a skvostné.. přesně takhle to mělo skončit, ale stejně...
Bartimaeova trilogie stojí za přečtení!!

Daydreamer
14.12.2018 5 z 5

Tak, bohužel, celá trilogie dočtena. I přesto, že mi už dávno není -náct, jsem si tyhle Stroudovy knihy mimořádně užíval. Loučím se opravdu nerad, ovšem s jistotou, že se k nim, v době nepříliš vzdálené, rád vrátím. Bartimaeus dominoval jako vždy, ale nesmírně sympatická Kitty nezůstávala o mnoho pozadu(holka jako lusk! :-)..). 14. a,zejména, 15. kapitola, tedy vlastně rozsáhlý rozhovor mezi Bartimaem a Kitty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem v knize nalezl. Bylo samozřejmě zajímavé zjistit podrobnosti vztahu mezi Bartimaem a Ptolemaiem(i když se něco dalo vytušit z Bartimaeovy oblíbené chlapecké podoby :-)..), ale snad ještě lepší bylo sledovat Kittino obrovské odhodlání Ptolemaia následovat. A nakonec i ten Nathaniel si svou pověst napravil.
Celá trilogie je prostě výborně napsaná - s lehkostí, s humorem, bez hluchých míst a Ptolemaiova brána je skvělé vyvrcholení. Nezbývá tedy, než poděkovat autorovi za skvělý zážitek a trochu se podivit se nad tím, že nikdo knihy nevydal znovu. Vzhledem k tomu, jak mimořádně špatně se celá trilogie shání, by to asi byl dobrý počin.

Jizi
17.09.2018 3 z 5

Z nepochopitelných a jen těžko vysvětlitelných důvodů naprosto přehlížená trilogie, kterou po dočtení posledního dílu lze jen těžko hodnotit odděleně, přestože si autor nemusí vypomáhat lacinými cliffhangery a jednotlivé díly tak dokážou velice snadno fungovat i odděleně. Ale protože postavy jsou tak zábavné a vy budete chtít vědět, jak to s nimi bude dál (a budete nutně potřebovat další dávku Bartimaeova jízlivého, trefného a po všech stránkách vytříbeného humoru), stejně si všechny tři knížky nakonec přečtete.
Poslední díl je o poznání napínavější, všechny načaté linky poctivě uzavírá a jak zmiňují mnozí, navíc má prostě skvělý konec.
Suma sumárum velice příjemná, oddechová fantasy navíc ve zdařilém překladu. Víc takových!

Lila94
21.04.2018 5 z 5

Celá trilogie je výborná - děj, postavy, humor, skvělé prolnutí světa nadpřirozených bytostí a moderního světa.

Makaja
10.04.2018 4 z 5

Ani jsem to nečekala, ale tenhle díl mě fakt bavil, nevím, jestli už jsem si zvykla na autora nebo co, ale prostě dobrý. A i když zrovna tady jsem si přála trochu jiný konec, v podstatě mi ani tento nevadil, sice jsem chvilku hledala další stránku a pak si pro jistotu přečetla ještě jednou poslední odstavec....ale jo. Bartimaeus je miláček, i když požírá lidi, respektive mágy, jakmile vystrčí zadek z pentagramu :-).

Aerine
17.02.2018 5 z 5

Z celé trilogie TOP. Akce, napětí, nepostradatelný sarkastický Bartimaeův humor a konečně proměňující se Nathaniel, který začne přemýšlet a nakonec dospěje ve velmi ušlechtilého člověka.

any333
27.10.2017 5 z 5

Tuhle sérii - a tento díl obzvlášť - jsem si totálně zamilovala. Zbožňuji Nathaniela a Bartimaea a Kitty pro mě byla taky skvělá hrdinka s uvěřitelným cílem, i když jsem ji zase neměla tolik ráda jako ty předchozí dva.
Jako v minulých dílech, i tady se vyprávěla historie jednoho z hrdinů, tentokrát Bartimaea, a ve spojení s přítomností příběhu byla neskutečně dojemná. Ale to více scén v téhle knize, obzvlášť konec mě rozsekal. Vydržela jsem s rudýma očima číst do půl druhé do rána a najednou to skončí takhle! Ať se jdou vycpat spadlé budovy, to prostě...zatraceně, to bych vážně nečekala, že to dopadne takhle.
Nejvíce mě zaujalo, jak se Nathaniel změnil a přitom uvnitř zůstal pořád jako ten se spravedlivým pohledem na svět. Akorát udělal pár hloupostí, ale kdo ne, že?
Zase se tomuhle příběhu nemůže upřít vlna úžasných vtipů, akčních scén i těch opravdu dojemných a napínání nervů čtenáře k nevydržení. Jasně, vy se chcete dozvědět, jak to dopadlo s Nathanielem a ejhle, konec kapitoly a další je Kitty, kterou když přečtete, zase vám chybí její pokračování. Prostě k nevydržení, které mě donutilo knihu na jeden zátah dojet až do konce.
Jedním slovem to byla úžasná série a pokud dostanu šanci, bez odporu si ji přečtu znovu, protože ve mě mnoho zanechala. Akorát, Nathanieli, co jsi to udělal...

Hyjoska
29.09.2017 5 z 5

Poslední díl trilogie mě bavil ještě víc než předchozí dva díly série. Bylo to napínavé a nečekané. Jsem moc ráda, že jsem se k tomuto příběhu dostala.

DanielFantasy
02.08.2017 3 z 5

Závěr této trilogie mě velmi zklamal. Vyvolal ve mě jen negativní emoce, a neměl jsem pocit patřičného zadostiučinění. Měl jsem vyšší očekávání a přestože sem si trilogii celkově užil, tak kvůli osekanému závěru bych ji nedoporučil.

Mistr119
07.07.2017 4 z 5

Závěr trilogie s překvapivým koncem, který mě emočně dostal, ale krásná tečka. :))

Clerence
19.10.2016 5 z 5

Príde mi vtipné ako sa pri finálnej časti z hlasov ostatných vytratila nevraživosť k postave Nathaniela (ja som si ho popravde obľúbil už v prvej časti) ale to predsa nie je vzhľadom k deju nič zvláštne. Famózne vyvrcholenie skvelej série s nie moc tradičným koncom.

Aichah
04.01.2016 5 z 5

ze začátku jsem se nějak nemohla tím třetím dílem prokousat, ale ke konci to nabralo spád a nemohla jsem se odtrhnout.

Marillee
24.08.2014 5 z 5

Potrpím si na dobrý sarkasmus a Bartimaeus mě od prvního dílu provedl bez sebemenšího škobrtnutí. Příběh krásně promyšlený, kouzelný, tolik jiný než knížky, na které dnes všade narážíme... A za magickou Prahu dávám další plus, alespoň někdo se zajímá i o naše dějiny. :) Je to jedna ze sérií, na kteréou budu s chutí vzpomínat a rozhodně ji ještě někdy přečtu.

Marthas
11.04.2014 4 z 5

Knihu jsem četla už před lety a od té doby snad ještě třikrát, jak už kdosi podotkl, kdyby se sešla parta lidí poděkovat knižnímu klubu, že nevydává reedice knih, mohli by si ostatní neznalí věci, myslet, že je to demonstrace!!:)
Kdo by nechtěl mít Bartimaea na poličce??
Lidé co až dosud vedli knižní klub? Ale ne, ti mají výtisk už předem, nějaký paperback, nevzpomenu si na ten výraz, ale něco jako firemní výtisk, stejně jako ti, co mají s prominutím protekci a vypíší si je jako recenzenti ale ty mám radši než ty předchozí!!

K samotnému dílu : Slovy nepopsatelné - vřele doporučuju, stejně jako Nadpozemskou!!

Pro zvědavé, proč, když tak vychvaluji tak jen čtyři hvězdy - snad jen proto, že mám raději happyendy!!