Šifra mistra Leonarda

Vražedné tajemství zakódované do nejznámějšího Leonardova obrazu sahá až do dnešních dnů… Ve hře není nic menšího než svatý grál! Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor náboženské symbolologie, pobývá služebně v Paříži, když v jeho hotelovém pokoji zazvoní telefon. Správce uměleckých sbírek v Louvru byl zavražděn. Co s tím má společného profesor historie? Důvod leží hned vedle mrtvého těla: nevysvětlitelná šifra, kterou tam policie objevila. Langdon se pouští do pátrání a k svému ohromení náhle vidí, že kamsi do temnot vede stopa zřetelných nápovědí, viditelných pro všechny, kdo vidět chtějí, obsažených přímo v díle geniálního Leonarda da Vinci. Do hry se zapojí také talentovaná odbornice na šifry a kódy, Sophie Neveuová, a na světlo vycházejí další záhadné souvislosti, naznačující spojení zavražděného s elitní společností, tajným řádem zvaným Převorství sionské, jehož členem byl kdysi i sám Leonardo. Nastává bezdechá honba Paříží i Londýnem, zatímco nepřátelé beze jména a bez tváře se snaží všechno překazit. Pradávné tajemství, jehož zveřejnění by znamenalo přepsání lidských dějin, má zůstat navěky skryto…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37164/big_sifra-mistra-leonarda-TLg-37164.jpg 4.46509

Robert Langdon 2.

Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Metafora

The Da Vinci Code, 2003

Kniha Šifra mistra Leonarda

Legens
01. květnaodpad!

Kniha mi byla doporučena, jak prý je skvělá. No teda! Hlavní protagonista je posílán od jedné hejble ke druhé hejbli a když má přijít konečně vrchol, nedostaví se nic. Jinak pokud se chcete dovědět proč na sebe Bůh přijal tělo a stal se člověkem, tak si přečtěte křesťanský katechismus a nenechejte si nalít do hlavy blábolivé nesmysly, které jsou zde prezentovány jako objevená geniální fakta, a to jen proto, aby se to dobře prodávalo.

Mikik

Za mě musím říct, že to byla velmi poutavá kniha. Film mě úplně minul, takže jsem vůbec nevěděla, co se bude dít. A musím říct, že se mi ty konspirační teorie opravdu líbily. Příběh byl vykreslen velmi precizně a líbily se mi obsáhlé popisy uměleckých děl, budov a celkově historie.

veverkaVv

Tuto knihu jsem četla v roce 2003 a mám za sebou i film, který se mi tehdy líbil hlavně kvůli hlavnímu hrdinovi. Hned jak jsem si přečetla letošní výzvu a její zadání, bylo jisté, že knihu opět vytáhnu z knihovny a oživím si vše, co mě tehdy tak nadchlo. Zklamaná jsem nebyla, děj mě vtáhl jako tenkrát. Čas strávený nad touto četbou nepovažuji za promarněný a všem doporučuji.

OuFistle

Nějak nenacházím slova. Po celou dobu na mě kniha působila jako skvěle napsaný scénář. Jako kdyby předem naplánovaná předloha pro film (A nebo je to pouze tím, že je zkrátka skutečně film sám o sobě skvělý). Ten jsem bohužel viděl jako první, už dávno ještě jako dítě, takže jsem doufal, že se v knize dozvím o něco více podrobnějších historických souvislostí bez omílajícího se přílišného soustředění se na akční linku příběhu. Bohužel v tom jediném mě ale zklamala. Ohromně čtivá a napínavá opravdu dokáže být, v tom je Brown mistr a na čtenáře hledající takový typ ,,zábavy" přesně cílí. Avšak, pro mé dětské já, vznešenost, jakou v sobě pro mě příběh nesl, po návratu k příběhu v podobě originální (knižní) verze, postupem čtení tak nějak vyprchala. Tu vznešenost a velikost vystřídala jakási popovost a mírná povrchnost, kterou jsem nečekal. Každopádně i tak knihu doporučuji, dává čtenáři láskyplnou příležitost si (především) renesanci zamilovat a chtít vědět víc.

cvpython

V tomto případě lepší film

Martina291086

Nejsem úplně zastánce této mysteriózní literatury, ale "Šifra" vtrhla na český trh jako lavina a ani já neodolala... Nyní jsem ji četla po několika letech a musím říct, že (a teď mě ukamenujte) lepší průměr. Je to čtivé, ale místy trochu přehnané... Filmové zpracování nicméně výborné (obzvlášť Tom Hanks je velmi věrohodný, o Siru Ianu McKellenovi ani nemluvím).

m.zirhut

(+ SPOILER) (audiokniha) Vykonstruované, nereálné a místy nelogické - jedna šifra odkrývá další a takto se to opakuje nejméně desetkrát, abychom se za poslední hádankou dozvěděli, že "Svatý grál je cestou za možností poklonit se kostem Máří Magdalény. Cestou za modlitbou u nohou vyvržené ženy." Opravdu je tato informace tak tajná, že musela být zašifrována tak důmyslnými mechanismy a musela být tak nutně předána Sophii a Landonovi? Jestliže chtěl Saunier Sophii informovat hlavně o jejím rodovém původu, což by působilo trochu věrohodněji, šlo to určitě udělat podstatně jednodušeji. Navíc pokud by se jeden z dílků hádanek nevyřešil nebo přehlédl, celý příběh by se autorovi trochu sesypal. Nelogické jednání policie, věrohodnosti také moc nepřidalo.

Přes všechny nedostatky nemohu knize upřít jistou čtivost. Takže těch 20h poslechu uteklo poměrně i rychle. Na druhou stranu je z toho trochu smutné, jak lze bohužel skrze poutavě napsaný text manipulovat s fakty.

Hanncha

Kniha má skvěle propracovaný děj, který vás vtáhne a nepustí. Napínavé, zajímavé a nemohu než doporučit.