Šifra mistra Leonarda

kniha od:

Šifra mistra Leonarda https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37164/mid_sifra-mistra-leonarda-TLg-37164.jpg 4.4 6980

Robert Langdon série

< 2. díl >

Vražedné tajemství zakódované do nejznámějšího Leonardova obrazu sahá až do dnešních dnů… Ve hře není nic menšího než svatý grál! Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor náboženské symbolologie, pobývá služebně v Paříži, když v jeho hotelovém pokoji zazvoní telefon. Správce uměleckých sbírek v Louvru byl zavražděn. Co s tím má společného profesor historie? Důvod leží hned vedle mrtvého těla: nevysvětlitelná šifra, kterou tam policie objevila. Langdon se pouští do pátrání a k svému ohromení náhle vidí, že kamsi do temnot vede stopa zřetelných nápovědí, viditelných pro všechny, kdo vidět chtějí, obsažených přímo v díle geniálního Leonarda da Vinci. Do hry se zapojí také talentovaná odbornice na šifry a kódy, Sophie Neveuová, a na světlo vycházejí další záhadné souvislosti, naznačující spojení zavražděného s elitní společností, tajným řádem zvaným Převorství sionské, jehož členem byl kdysi i sám Leonardo. Nastává bezdechá honba Paříží i Londýnem, zatímco nepřátelé beze jména a bez tváře se snaží všechno překazit. Pradávné tajemství, jehož zveřejnění by znamenalo přepsání lidských dějin, má zůstat navěky skryto…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Metafora
Originální název:

The Da Vinci Code , 2003


více info...

Komentáře (691)

Komentáře 691 Recenze 5

Radiq
Radiq
dnes 4 z 5

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si Renatu Honzovičovou Volfovou, která se pustila do audioknihy. A poslouchá se dobře tahle paní.

A kniha je to výborná a je trochu škoda, že první Langdonův román je "Andělé a démoni" a ne tohle. A to proto, že je lépe vymyšlený a propracovanější, ale já v tom pozoruju hodně podobností. Albín místo asasína, Louvre místo CERNu, Sofie místo Vittorie, nečekaný záporák... No nečekaný pro mě vlastně moc nebyl, stejně jako nic v ději, protože jsem věděl, jak to dopadne (už jsem tuto audioknihu kdysi poslouchal), a viděl jsem i film (nic moc).

Ale přesto je to pořád stejně napínavé jak guma od tepláků. Je pravda, že toho luštění rébusů a hádanek je tady na můj vkus už trochu moc, ale Brown to dokáže pěkně zakomponovat, že se to zdá ohrané jen zdánlivě. Kombinace symbolů, křesťanství, historie, chujovin z Bible a do toho i nějaké té akce, to prostě baví. A také se člověk i něco dozví. Ale pozor!

Když člověk trochu zapátrá ve faktech, zjistí, že si toho Dan Brown hodně vymyslel... nebo spíš že přistoupil na konspirační teorie, mýty a podvrhy. To je v rámci fikce sice odpustitelné, ale nesmíte věřit všemu, co na nás chrlí. Jde ale vidět, že má něco nastudováno a né že by to jenom lehkomyslně odbyl. Je to totiž zatraceně dobře vymyšlené, i když něco je pochybné nebo upravené tak, aby to sedělo pro účely knihy.

Beztak je nejlepší hledání Svatého Grálu to od Montyho Pythona. Ale tato kniha taky stojí za to. Teda ale po třetí ji už nepotřebuju.

veronika4001
veronika4001
28.11.2023 5 z 5

Znalost tolika historických budov v Paříži z hlediska umění je nepřehlédnutelná. Filmové zpracování je skvělé, ale na tohle je lepší, kvůli obrazovým ukázkám, si přečíst knihu. Lépe jsem si vše uvědomila. Při filmu není čas to zachytit, alespoň ne tak, že byste se k nim bez přetáčení vrátili.
Dozvěděla jsem se více o obrazu Mony Lisy, o tajemství Leonarda da Vinciho a o jeho tvorbě. Rozhodně to není překotné jako film, kde upřednostňujete akci. Je to plné záhad a iluzivních řešení, které se nakonec objeví jako správné, nebo které, byť ne zcela správné, posunou dál. Nikdy ale nevíte, co bude příště a jak se hlavní protagonisté zachovají.
Film a kniha mi do jisté míry splývaly; film jsem viděla několikrát (Šifra mistra Leonarda) a knihu četla jednou. Jen na této platformě jsem se k ní nevyjádřila, vzhledem k tomu, že jsem v Databázi knih přihlášena teprve od roku 2020.
Ve filmu jsou obrazy neoddiskutovatelně nádherné, jejich velikost je skutečná, přesto v knize se mi vyjadřování i obrazové výjevy (které se, pokud jste je neviděli naživo, tady dají jen tušit), zdají být preciznější a možná o to více uchopitelnější.


Holly.W
Holly.W
24.11.2023 5 z 5

Jako první jsem viděla film, který se mi líbil a ke knize jsem se dostala až nyní, proto jsem si hodně pamatovala děj.
Kniha je lepší, samozřejmě. Děj rychle ubíhá, je napínavý, hlavní hrdinové jsou moc sypatičtí. Čtenář si užije spoustu hádanek, tajné spolky, dozví se spoustu zajímavostí z historie, podívá se na nejznámější místa Paříže a Londýna.
Prostě skvělá kniha.

xxbarbarelaxx
xxbarbarelaxx
18.11.2023 5 z 5

Musím říci, že i druhý díl s Robertem Langdonem jsem si náramně užila. Kniha se četla moc dobře, děj odsýpal. Za mě nescházelo potřebné napětí. Hodně mě bavilo téma šifer, různých odkazů.

KarolinaFifth
KarolinaFifth
13.11.2023 5 z 5

Ano, spousta věcí je možná v této knize nereálná, ale je to skvěle napsané. Ten rytmus - střídání dramatických úseků s krátkými klidnými pasážemi. Hrdinové jsou skuteční, jednají logicky... je to pop, ale sakra skvělý.

mila2411
mila2411
31.10.2023 2 z 5

Tahle knížka mi dokázala něco, čemu jsem nevěřil: film dokáže být lepší než předloha. Nevím, mě to prostě nijak moc nebavilo. Upřímně mě vadil překlad, jehož autorka tomu teda moc nedala. Celé se to tak nějak vleče, spousta údajů, dat a bla bla bla. No, asi tomu nerozumím.

SBH
SBH
19.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Co ještě dodat k bestselleru, který poprvé vyšel před dvaceti lety, já sama ho četla tehdy dvakrát a v současné době se k němu potřetí vrátila? V první řadě to, že mu čas uškodil. S odstupem mnoha let a mnoha přečtených knih vidím spoustu závad.
Kdesi jsem slyšela, že Brown je špatný spisovatel, ovšem dobrý vypravěč příběhů. Nemohu se ztotožnit, naopak mi připadne, že řemeslo má autor zvládnuté více než slušně, zato Langdonova eskapáda pluje na hodně rozbouřené vodě.
Nejvíc ze všeho mi nyní kniha připomíná Dänikenovy Vzpomínky na budoucnost. Hraje na vděčnou strunu konspirací a záhad včetně pikantního pomlouvání církve. Když Langdon sveřepě dokazuje, kde všude v přírodě nalezneme číslo fí (o němž mimo tento román nemám potuchy), člověku se dere na mysl výstižné: kdo hledá, najde! Stejně tak jako vyhledávání pravého příběhu Máří Magdaleny v přírodě kolem, ve všech uměleckých dílech napříč historií i spektrem a tak podobně, které se potácí na výkladu velmi abstraktní metafory, pod níž si každý může představit to, co chce.
Charakteristika postav dobrá, popisy výstižné a barvité, to je dnes již výjimka, děj kostrbatý, prokládaný rozvleklými vysvětlujícími pasážemi. V důsledku mě iritovalo, kolik akcí stihne Langdon se svou girl za několik málo hodin, přesně od jedné v noci do svítání. Odhalení šifry v Louvru, vyloupení banky, návštěvu u rytíře včetně zdlouhavého objasňování a luštění záhady, souboj s fanatickým mnichem a odlet do Británie. Panečku. Autor zapomněl uvést, že si od Hermiony vypůjčil obraceč času.
Zdánlivé logické nesrovnalosti byly nakonec vysvětleny, za to palec nahoru, a celkově závěr zlepšil můj dojem, jednak jeho vyznění (alias happy end), a potom kvantový způsob nalezení/nenalezení tajných listin.
Ovšem setrvalé omílání křečovitých pravd mi časem lezlo na nervy. Převorství Sionské se snaží navrátit ženě její důstojnost a moc, přitom ale v řadě velmistrů najdeme samé muže, mezi strážci tajemství také, samotná Sauniérova partnerka, byť členka organizace, neměla o manželových aktivitách ani potuchy, vše zjistila na základě ženské intuice... No potěš koště. Ze všeho mi vyskakuje pouze adorování ženy jako sexuálního objektu a tím Převorství Sionské v otázce feminismu končí.
Nyní superspoiler. Naprosto nepřekonatelně mi vadí, když se z nejlepšího přítele vyklube ústřední padouch. Jsem asi divná, ale tohle je u mě prostě přes čáru, tudíž hodnocení knihy tímto dostává zásadně na frak.
Takže za tři, přičemž hvězda za hezký konec, jinak by veledílo dosáhlo s bídou na dvě.

MaJa264
MaJa264
10.10.2023 5 z 5

Skvělá kniha a skvělý film. Film jsem viděla dříve a tak při čtení mi naskakovaly podoby herců s jednotlivými postavami. Doporučuji oboje.

Radimka
Radimka
30.09.2023 4 z 5

Knižka, která způsobila čtenářskou revoluci a zahájila éru "brownování". Mně se moc líbila a do teď si myslím, že je to jeho nejlepší knížka. Dozvěděla jsem se spoustu poučnejch informací a jestli je to brak? Možná, ale není špatnej. Trochu jsem byla zklamaná z konce, kterej vyzněl jako spirituální červená knihovna.

baji42
baji42
02.09.2023 4 z 5

Pokud by kniha byla o několik desítek stránek kratší, určitě by jí to prospělo. Tady člověk nutně srovnává s filmem a musím říci, že u mě vyhrává film.

m2056
m2056
01.09.2023 4 z 5

Kniha se dobře čte neschází napětí a spousta zvratů ale největší podíl na prodeji má reklama na film.

AdamB.
AdamB.
28.08.2023 4 z 5

(SPOILER) No jak tohle hodnotit... prvních 150 stran mě neskutečně bavilo, proplouval jsem mezi řádky jako o závod. Poté přišlo cca. 200 stran, kdy jsem si celou dobu říkal: "proč ?" Neskutečný "misch masch" v těch historických tématech... ale poté knížka dostala zase neskutečný spád a závěr v Londýně a následně ve Skotsku byla za mě totální bomba...

Sám nedokážu nějak napsat smysluplný komentář k tomuto dílu, ale když to shrnu - námět super, ubrat příště některý historický informace a držet se spíš jedné linky jak tomu bylo u Andělů a démonů.

Jinak doporučuju za mě ilustrované vydání. Lépe se do děje dostanete.

Sisssi
Sisssi
06.08.2023

Knihu jsem přečetla letos znovu po více jak deseti letech spolu s Ecovým Jménem růže a shledala Browna ještě naivnějším než kdysi. Oněch více jak deset let, kterých uběhlo od mého prvního čtení, se projevilo víc, než bych sama čekala. Zatímco tehdy mě bavily obě knihy, ač už tehdy se mi Brown zdál moc senzacechtivý, dnes se rozdíl mezi mým vnímáním těchto dvou textů neobyčejně prohloubil. Zatímco Eco na mém žebříčku postoupil nahoru, Brown prudce klesl dolů. Ztímco u Eca jsem nacházela mnoho nového a překvapujícího, Brown mě unavoval svou naivitou, senzacechtivým honem za nafouklými bublinami, které se nakonec ukáží být prázdné a bez hlubšího významu. Brownův naivní přístup k historii a její nechutné ohýbání mě nudily a myslela jsem přitom na Ecovy poznámky ke Jménu růže, kde se vyznává z toho, jak rok vymýšlel, vzhled a reálie opatství a Budovy, jak musel znát i jména mnichů, kteří v knize ani nevystupují, jakou práci si musel dát při nastudování podrobných dobových reálií a tehdejší nepřehledné náboženské situace. Jak šokující musí pro mnoho lidí být, že ve Jménu růže vystupují kláštery, které straní císaři proti papeži, řády, které mají různé názory na teologické otázky (např. Kristovu chudobu) a podobné složitosti, když z pokleslých knih (jako je např. Šifra) znají jen jednoduchou, jednotnou, černobílou a skrz naskrz zlem prolezlou církev. Oč se ochuzujeme, když čteme raději knihy typu Šifry, než knihy, jako je Jméno růže.

Andělský
Andělský
30.07.2023 5 z 5

Film jsem viděl před lety a uchvátil mě svojí myšlenkou. Pak jsem na něj zapomněl, ale tajemství ve mně zůstalo. Občas jsem si vyhledal informace, zhlédnul dokument, ale knize Dana Browna jsem se vyhýbal. Přišla mi jako main stream, i když ona to celé odstartovala. Nakonec si ke mě našla cestu a já ji po třech dnech dočetl. Je rozhodně lepší než film, jedinou stránku jsem se nenudil, těšil jsem se, co nového se dozvím dál. Obrazové vydání je ještě živější, byl to zážitek. Kniha a film mají jemně rozdílné konce 'odhalení'.
A, ano, já té myšlence věřím. Nebo má alespoň reálné jádro. Pět hvězd.

HockeyGirl
HockeyGirl
23.07.2023 5 z 5

Rozhodně doporučuji, není nad to přečíst si nějakou super knížku od Browna. Já prostě nevím, ale on mi padl do oka hned, jak jsem viděla fimy s Robertem Langdonem a zjistila jsem, že jsou to i knížky, tak jsem je musela přečíst. Sice jsou knížky silnější a mají víc stránek, ale snad u žádné kapitoly se nebudete nudit.

veronika8887
veronika8887
23.07.2023 5 z 5

Jako první jsem viděla film. Knihu číst mě ani nenapadlo. Ale pokaždé, když jsem šla do knihovny jako by mě volala , abych si ji přečetla. Děj je schodný jako ve filmu. Některé pasáže byli v knize jinak a o tom to je. Krásně napsaná, zápletka se dal vinula a já pochopila o co jde. Nejhezčí část pro mě je ta o Máří Magdaléně a symbolů ženství. Určitě se ke knížce vrátím. Líbilo se mi jak je historicky propracovaná a vtáhla mě do sebe během chvilky. Vřele doporučuji a vůbec nevadí , že jsem viděla jako první film . Jako vždy kniha v sobě skrývá tajemství, které ve filmu nejsou .

Karolína18
Karolína18
21.07.2023 5 z 5

Kniha je božská! Už jsem před dávném viděla film, ale knížka je ještě lepší zážitek. Někdy jsem se do spleti důkazů, šifer, kódů a hádanek zamotala a v knize se jednoduše vrátím zpět. Jedna se o mistrovské dílo, velmi propracované, přitom logické a neuvěřitelné brilantní.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
15.07.2023 3 z 5

O něco horší než Andělé a démoni. Postavy jak přes kopírák - sexy příbuzná zavražděného génia, tajemný muž v pozadí, děsivý vrah, kapitán ostrahy. Aspoň to nemělo tak ujetý konec, ale zas to postrádalo spád a atmosféru a bylo to až moc komplikované.

Nejzajímavější časti pro mě byly ty historické. Škoda že se autor nespojil s někým kdo by obstaral děj a postavy a on doplnil všechny ty šifry, to mu jde velmi dobře.

Lukáš987
Lukáš987
10.07.2023 5 z 5

Parádní čtení, jeden řádek stíhal druhý a kapitola kapitolu. Povedený příběh, který vás nutí otáčet stránky jednu za druhou a knihu neodložit. Se speciální obrazovou edicí je příběh ještě čtivější a vtáhne více do děje.

aktijnov
aktijnov
04.07.2023 5 z 5

Nádherná fikce. Čtivé. Nádech tajemna a mystiky. Trocha lásky i napětí.

Lele61
Lele61
02.07.2023 5 z 5

Vražda v pařížském Louvru za velmi podivných okolností a znamenitý znalec symbolů Robert Langdon znovu na scéně. Tentokrát pomáhá odhalit tajemství ukryté v obraze Leonarda da Vinci. Napínavý děj, rychlý spád a nečekaný závěr to jsou hlavní přednosti této knížky Dana Browna. Známé ji také dobře z filmového zpracování.

Lastodont
Lastodont
19.06.2023 5 z 5

Moc hezké, napínavé a zároveň nabité zajímavými informacemi.

Veromika
Veromika
14.06.2023 5 z 5

Knížky od Browna pro mě byly vždy velmi čtivé a stejně tomu je i u Da Vinciho kódu. Bohužel jsem viděla první film a tak jsem věděla, co asi tak přijde v další kapitole. Ovšem jak tomu bývá, kniha nikdy není stejná jako film, takže tam pro mě čekala i nějaká překvapení.

Pert
Pert
14.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Jako první jsem viděla film, takže jsem byla ochuzená o některé překvapivé momenty. I tak to ale byl skvělý zážitek.
Neuvěřitelně čtivé, stránky ubíhaly samy. Některé věci byly vysvětlené víc právě v knize- jak se biskup vůbec s Učitelem spojil, Silasovo dětství- i jejich vztah byl v knížce lépe popsaný.
Ve filmu ale moc nedodrželi popis postav- Silas měl být mohutný, zatímco ve filmu je spíš hubený, Sophie měla mít rezavé vlasy a zelené oči- ve filmu je tmavovlasá a tmavooká. Bezu Fache měl vypadat jinak, stejně jako biskup.
Fache se choval ve filmu jako větší zmetek i na biskupa se na konci choval hnusně, zatímco v knize to bylo úplně jinak.
Každopádně to byla skvělá kniha, která měla i humorné části a dozvěděla jsem se hodně zajímavostí.
P.S. Celé to beru jako fikci, Ježíš byl Boží Syn a pochybuji, že by si vzal Máři Magdalénu.

jana1874
jana1874
27.04.2023 3 z 5

Šifru mistra Leonarda jsem četla až po shlédnutí filmu, který jsem poprvé viděla před lety, líbí se mi a že jsem si řekla, že bych si mohla přečíst i knihu.
Obdivuji, co všechno do příběhu autor zasadil (pátek 13., rohy na fotkách,.. - to a další v knize nějak zasadil).
Ale na mě některé popisy byly hrozně dlouhé, díky nim se to místy pro mě hodně vleklo, že jsem myslela, že to ani nedočtu, nakonec jsem to dočetla, nelituji toho, ale znovu už ji asi číst nebudu. A tohle bude asi u mě první případ, kdy mám radši film než knihu.

ninano
ninano
25.04.2023 4 z 5

Asi jsem udělala chybu, že jsem nejprve zhlédla film a až následně četla knihu. Proti filmu mi to pak přišlo trochu zbytečně rozvláčné, ale asi to bylo i tím, že už člověk věděl, jak to celé je.

Renike
Renike
22.04.2023 4 z 5

Přiznám se, že začátek knihy se mi moc líbil, byla napínavá, renesance, Louvre, da Vinci, umění atd..pak to bral jiný obrat k směrem křesťanství, grál, základní kámen a hodně dopodrobna popisované záhady,ve kterém jsem se moc nevyznala, to už mě tolik nebavilo. Bylo to dost dlouhé. Ale jo, podívám se asi i na film, třeba mě to zaujme.

lukas0037
lukas0037
22.03.2023 3 z 5

Takový Marvel mezi knihami: uteče to velmi rychle, ale za týden ani nevíte, že jste to četli.. :)

zaneta3009
zaneta3009
20.03.2023 5 z 5

Neskutečný příběh.

evvva
evvva
11.03.2023 4 z 5

Když já si neumím pomoct,ale raději nejprve čtu a pak až koukám, tady jsem,díky dárku, udělala výjimku ...sorry,ale není to ono. Stejně mi tam ten Tom automaticky skáče. Nebylo to jak bonboniera, tady jsem věděla,do čeho koušu....