smazenaryba smazenaryba komentáře u knih

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

Zhruba tretinu som si pripadal, že čítam niečo od Ilfa a Petrova. Bulgakov groteskne vykresľuje porevolučné Rusko a komunizmus ako systém, ktorý musí nevyhnutne zlyhať. A zlyhane je to v prípade tohto diela poriadne brutálne. Až tak, že na počiatočné humorné vyznenie som takmer zabudol. Napísané krásnym jazykom.

31.10.2018 4 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Raný, už trochu prežitý Clarke. Je z toho cítiť vplyv predvojnovej žánrovej literatúry so všetkými jej kladmi (bujará, neviazaná fantastika) a zápormi (chvíľami neúnosná opisnost, nedejovosť). Miestami kniha dokonca evokuje Lovecraftove vesmírne vízie. Faktom zostáva, že Clarke napísal oveľa lepšie knihy a to ako po dejovej, tak po literárnej stránke.

23.10.2018 3 z 5

Myšlienky a úvahy Myšlienky a úvahy Sigmund Freud

Kniha dobre plní svoj účel. Ak vás psychoanalýza, alebo samotný Freud ako mysliteľ zaujme, tento rozcestník vám pomôže vybrať si z autorovej tvorby pre vás správnu knihu. Zároveň vás dostatočne oboznámi so základmi Freudovej práce, vďaka čomu budete na ďalšie čítanie lepšie pripravení. Ako tak pozerám, tak som iba v skratke zopakoval anotáciu knihy. Česť vydavateľovi.

20.10.2018 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Rozprávka o dome, ktorý magicky uvoľňuje spoločenské a sexuálne mravy svojich obyvateľov bez ohľadu na pohlavie či pôvod. Škoda, že si autor nedomyslel nejakú šteklivú scénku medzi Klausom a Mečiarom. Homosexuálne scény v knihe citeľne chýbajú a kniha by tak dostala oveľa adekvátnejší záver.

18.10.2018 2 z 5

Kompozícia jazykového prejavu Kompozícia jazykového prejavu Jozef Mistrík

"Skryté kontakty, skryté štylistické kontexty, sú základným a takmer nevyhnutným výstavbovým prvkom každého umeleckého diela. Nebyť ich, muselo by sa všetko explikovať, povedať priamo, vysvetliť. Chýbalo by napätie, očakávanie, tušenie. A nemohli by sa pri čítaní uplatniť schopnosti prijímateľa - jeho fantázia, ani jeho citové hodnoty a intelektuálna vyspelosť. Dielo bez nich by bolo plytké, výkladové, polopatistické, nezaujímavé. Ak čitateľ nemá dojem, že v diele sám, bez pomoci autora, stopuje, objavuje a dotvára, ak nemá dojem, že sa aj sám pri interpretácii "autorsky" uplatňuje, neláka ho svojou záhadnosťou. Čitateľ aj v nedetektivnom diele chce "detektívne" prvky. A práve naznačované, skryté medzitextové kontakty plnia funkciu pútača."

Kniha sa zaoberá kompozičnými javmi a prvkami v jednotlivých jazykových štýloch. Od administratívneho cez žurnalistický až po umelecký. Kniha je často viac vedeckou štúdiou a snahou analyzovať jednotlivé kompozičné prvky (tabuľky sledujúce výskyt rôznych jazykových javov v jednotlivých štýloch, či dielach rôznych autorov) než potenciálnou pomôckou pri tvorbe jazykovej kompozície. Napriek tomu obsahuje niektoré užitočné postrehy a informácie, ktoré sa dajú prakticky využiť pri tvorbe textu, predovšetkým potom pri jeho spätnej analýze.

03.10.2018 3 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Po Hviezdnej pechote som si hádam nemohol vybrať kontrastnejšie Heinleinove dielo.

Možno nie tak uvedomelé a hlboké ako niektoré ďalšie autorove knihy, napriek tomu je ťažké si predstaviť, že by kniha mohla fanúšika žánru sklamať. Cestovanie v čase je síce dnes už dosti vyčerpaná téma, no Dvere do leta sú jej ukážkovým spracovaním.

19.09.2018 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Podľa spôsobu akým sa príbeh rozvíjal predpokladám, že ak by Kafka knihu dopísal, mala by minimálne ďalších 150-200 strán. Nedokážem sa vyhnúť myšlienke, o koľko silnejší dopad by dielo mohlo mať, keby bola mozajka postáv dokončená. Napriek nenaplneniu je však posolstvo jasné a čítanie som si náramne užíval. Ako jedinú skutočnú nevýhodu považujem takmer úplnú absenciu horizontálneho členenia textu. Kniha je takmer neprerušovaným prúdom slov, čo čítanie môže robiť unavujúce. Týmto neduhom však trpí veľa starších diel a treba sa cez to preniesť.

Nenechajte sa odradiť frázami o nepochopiteľnosti/koplikovanosti diela, je to mýtus. Príbeh je len podaný jedinečným spôsobom a absurdnosť správania postáv a situácií je pochopiteľná, keď pripustíte fakt, že podobné, ikeď nie tak preexponované situácie vytvára byrokratický systém aj v súčasnosti. Snaha o exaktné pochopenie každého detailu je nesprávna a zbytočná, dôležitý je celok a to čo si z neho odnesie každý jednotlivec.

15.09.2018 5 z 5

O farmě O farmě John Updike

Táto kniha má (pre mňa) jeden veľký zápor. A to ten, že jej predchádzal skvelý Kentaur. Nedokážem objektívne posúdiť nakoľko je O Farme samostatné dielo a či si ho môže človek naplno užiť aj bez znalosti predchodzej knihy, no ja som v texte stále hľadal odkazy a náznaky, ktoré by ho spájali s Kentaurom. Fakt je, že O Farme je iná kniha ako Kentaur a pojítok, mimo postáv a reálií samozrejme, veľa nieje. Viac než pokračovaním je kniha akýmsi návratom a autorovou osobnou potrebou vysporiadať niektoré pocity a vzťahy. Od čítania nikoho neodrádzam samozrejme. Jazyk je krásny a niektoré scény a opisy tradične dychberúce. V Updikeovom podaní môže byť aj kosenie lúky erotickým zážitkom.

11.09.2018 4 z 5

Osvícení v temnotě Osvícení v temnotě * antologie

Vcelku citlivo zostavený výber poviedok, ktorý mi atmosférou pripomenul Kingovu poslednú zbierku Bazár zlých snov. V rámci žánru ide skôr o mrazivé poviedky , kde oveľa viac než nadprirodzeno hrajú prim skutočné nočné mory ako beznádej, šialenstvo či posadnutosť. Dojem mi pokazila prakticky len jediná poviedka, ktorá je proste slabá a z knihy si ukusuje 50 strán, čo je pri 250 stranovej knihe celkom problém. Taktiež nebolo fér stavať reklamu na Kingovej poviedke, ktorá síce možno je unikátom tým, že knižne ešte nevyšla, no unikátnymi kvalitami veru neoplýva. Typicky hravý Barker odľahčuje celkovo ponurú atmosféru zbierky a uzatvára ju švédska žánrová chuťovka, pocta Lovecraftovi od Lindqvista.

09.09.2018 4 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Ak existuje nejaký dokonalý príklad, ako sa dá napísať zmysluplné a kvalitné rozšírenie klasického a viac menej samostatného diela, tak je to práve Enderův stín. Ba čo viac, Enderův stín je tak dobrý, že v mojich očiach sa stal nedeliteľnou súčasťou Enderovej hry. Pravda, v knihe sú pasáže kde autor skĺza k trochu zbytočným opisom Fazulkových myšlienkových pochodov a pár dejových zvratov vyznelo veľmi prvoplánovo, no celkový dojem to príliš nekazí. Je až zarážajúce, že Card po pätnástich rokoch prišiel s dielom, ktoré je s pôvodnou knihou tak precízne prepojené, že nevedomý čitateľ by mohol prisahať, že obe museli vynikať súčasne.

07.09.2018 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Myšlienka využívania neskalenej detskej mysle na vojenské účely je v skutku desivá a v mojom prípade utlmila mnoho ďalších, zaujímavých myšlienok a motívov, ktoré kniha podsúva. Aj vďaka tomuto má Enderova hra v celej sérii osobité miesto, napriek tomu, že v rámci série ide o akčnejšie a priamočiarejšie dielo. Ako inak, film, ikeď v celku podarený, je odprostený od väčšiny zaujímaých myšlienok, ikeď tie by podľa môjho názoru predajnosti filmu nijak neublížili.

03.09.2018 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

"Každá fyzikální teorie je prozatímní, vždy jde vlastně pouze o domněnku, neboť žádnou vědeckou teorii nelze dokázat. Nezáleží na tom, kolikrát byla potvrzena různými pokusy a pozorováními; nikdy si nemůžete být úplně jisti, že se příště nevynoří nějaký nesoulad. Na druhé straně může teorii vyvrátit jediný experiment, jediné pozorování, pokud výsledek nesouhlasí s jejími předpověďmi."

Takže vlastne dokopy nevieme nič. A to je dobre. Keby sme nemohli snívať o tom, čo skrývajú hĺbky vesmíru, život by bol strašná nuda.

30.08.2018 4 z 5

Vzbura anjelov Vzbura anjelov Anatole France

Ešteže žijeme vo svete, kde môžeme čítať čo chceme a užívať si tak vyberaný zmysel pre humor a pre krásu. Anatole France mal tieto zmysly rozvinuté nadmieru. Vzbura anielov síce môže pôsobiť hlavne ako ostrá kritika cirkvi (čím aj je), no kniha toho kritizuje oveľa viac. Dovolím si povedať, že viac než hotcičo iné kniha kritizuje samotného človeka ako takého. Jeho nátura totižto dokáže behom pár dní skaziť aj miléniami cibrené mravy anielov. Takže Bohu vďaka za takéto knihy, haha !

24.08.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina je dokonalý produkt pre slovenský a český knižný trh. Je založený na skutočných udalostiach, odohráva sa na skutočných miestach, a predmet tejto pseudo (?) výpovede je tak desivý, že fakt, že nejde o žiaden literárny skvost, príliš nevadí. Podobné záhady sú proste atraktívne a ak si naviac sami dokážete bez problémov dohľadať informácie o danom prípade, stávate sa jejho súčasťou. Hranica medzi skutočným a vymysleným sa stráca. Klobúk dole Karika, dostal si aj mňa.

22.08.2018 4 z 5

Máloktorá kniha sa mi zavŕtala pod kožu spôsobom ako Blade Runner. Aj iné diela riešia otázku človek versus android/robot, predovšetkým Asimovova tvorba, no Dick to robí podstatne inak. Podsúva čitateľovi oveľa viac motívov a otázok a ich počet smerom ku konci knihy nie ubúda, ale naopak, pribúda. Záverečná časť knihy už ani nie je plynúcim dejom, ale akýmsi podobenstvom, ktoré čitateľa zanechá s hlavou plnou víriacich myšlienok. Knihu odkladám s pocitom, že druhé čítanie je nevyhnutné.

22.08.2018 4 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Priznajte sa, kto z vás sa počas čítania aspoň chvíľu nevcítil do úlohy vyplašeného zelenáča, na ktorého vrieska rozkazy jeho nadriadený ? Áno, je to superdrsné military sci-fi, z ktorého si do dnes berie príklad xy kníh a filmov (Edge of tomorrow I see you). A predsa, tento deduško je sviezejší a zábavnejší ako všetky novšie vykrádačky, a predovšetkým, zďaleka to nieje iba štýlový akčnák. Popravde, kniha obsahuje niekoľko veľmi zaujímavých myšlienok o súčasnom (ne)fungovaní vojenstva a prokuratúry a ikeď sa s mnohými teóriami dá len ťažko úplne súhlasiť, sú prednesené tak sebaisto, že vám minimálne poskytnú zaujimavé podnety na zamyslenie. Skvelo fungujúca kniha.

16.08.2018 5 z 5

Kronika vopred ohlásenej smrti Kronika vopred ohlásenej smrti Gabriel García Márquez

USA má Updikea, India Rushdieho, Faerské ostrovy Heinesena, Kolumbia Márqueza (sčítanejší čitatelia doplnia určite veľa ďalších). Spoločné majú títo spisovatelia to, že píšu nevšedné príbehy o všedných ľuďoch. Trefne a vtipne opisujú vzostupy a pády obyčajného človeka z ich rodných krajín. Tieto príbehy ovplývajú rozdielmi a krásami danými špecifikami a históriou týchto krajín, no zároveň sú si veľmi podobné vlastnosťami ľudí, ktoré sa nemenia po celom svete. Veľmi, veľmi sa teším na objavovanie Márquezov ďalších krajín.

14.08.2018 5 z 5

Mimo prostor a čas Mimo prostor a čas Clark Ashton Smith

Je zaujímavé sledovať, ako sa autori tzv. Lovecraftovského okruhu navzájom inšpirovali, dokonca v mnohom zásadne ovplyvňovali. Z počiatku čítania tejto knihy som mal pocit, že C.A.S. bol akýmsi talentovaným fanbojom H.P.L., no čím hlbšie som sa do čítania ponáral, tým viac sa C.A.S. stával samostatným tvorcom, ktorý sám zanechal jedinečnú stopu vo fantastickej-hororovej literatúre. Z knihy najviac vyčnieva tvorba nasiaknutá orientálnou atmosférou, vychádzajúca z autorovej lásky príbehov Tisíc a jednej noci. Akurát v tých Smithových arabských príbehoch je trošku viac mŕtvol, hladných ghúlov a nekromantov :)

13.08.2018 4 z 5

Draky zo Strašihradu Draky zo Strašihradu Terry Pratchett

Moc fajn pre decká aj pre dospelých. Klasické motívy a jednoduchý štýl rozprávania zaberie u detí a kopec narážok a odkazov zasa u dospelých. Trochu som sa bál že pôjde o typický projekt pochybnej kvality, kde sa vydavateľ snaží zarobiť na autorovi ktorý už nežije/nepíše, no ide o poctivú záležitosť ku ktorej sa pristupovalo s láskou a rešpektom. Krásne spracovanie knihy.

09.08.2018 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Výborná poviedka. Aktuálna, dôležitá, no stále iba poviedka. Prečo iba ? Pretože existuje x-y rovnako skvelých a dôležitých poviedok, no tie si ľudia neprečítajú, pretože nemajú krásne ilustrované vydania, ale sú súčasťou zbierok, ktoré nikto nečíta, nekupuje a vlastne sa ani nevydávajú. A to je strašná škoda.

21.07.2018