smazenaryba

Lovci (8 poviedok)Lovci (8 poviedok)Per Olof Sundman

Ďalšie odporučenie od pána Mitanu a ďalší poviedkový skvost. Pôvod autora a názov správne napovedá, že ústrednou témou je človek žijúci v nehostinných severských podmienkach, kde je všetko tak trocha iné, všetko sa podmieňuje prostredím, ktoré ohýba životy ľudí tým zvláštnym severským spôsobom, kratšími dňami, tuhšou zimou, komplikovanejším cestovaním. Hrdinovia sa tak dostávajú do zvláštnych situácií, ktoré môžu pre čitateľa pôsobiť až bizarne, absurdne, neuveriteľne, čo z časti určite aj bol autorov úmysel. Poviedky majú často až detektívny rozmer, mysle postáv autor necháva uzatvorené, necháva čitateľa tápať, uvažovať, neponúka vysvetlenia, texty často končia zarážajúco, suchým konštatovaním. Z časti štúdia mentality severana, z časti rafinovaná hra s čitateľom, z časti literárny experiment. Delikatesa.

včera

Vyššie záujmyVyššie záujmyLucia Droppová

Príjemná žánrová zbierka od autorky s potenciálom. Tam, kde zaostáva formou, dobieha s originálnymi nápadmi a fantáziou. Autorka má cit vytvárať zaujímavé zápletky, stupňovať napätie, okoreniť text zaujímavým nápadom a pointou, ale aj neduh ľahko skĺznuť do klišé a fráz. Dalo by sa povedať chyby začínajúceho autora. Ak sa dostane von niečo nové, veľmi rád zistím, ako sa autorka podala dopredu.

28. listopadu

Krk čiernej mačkyKrk čiernej mačkyJulio Cortázar

Dušan Mitana vo svojom poslednom rozhovore (prepis v časopise Rozum, 5/2019) odporúčal svojich obľúbených autorov. Objavil som tak niekoľko klenotov, zväčša poviedkových. Jedným z nich bol Júlio Cortazár. Mitana povedal, že keď si Cortazára prvý krát prečítal, bol milo prekvapený, pretože zistil, že nie je sám, kto takto píše. A je to tak. Ikeď Mitana samozrejme nebol prvý, pre našinca môžeme povedať že Cortazár písal poviedky Mitanovské. A teda sú v nich prvky fantastické, sureálne, snové, absurdné a hlavne čo poviedka to originálny námet, to klenot, to jedinečný zážitok. A to je pre mňa asi najväčšie plus. Absolútne som netušil, čo prinesie ďalší text a stránky som obracal s veľkou zvedavosťou. To je v literatúre jeden z najcennejších atribútov. O to viac v dnešnej dobe, kde sú vitríny s novými knihami zaplnené fabrikátmi. A ja idem zháňať ďalšie Cortazárove poviedky.

20. listopadu

PovzneseníPovzneseníStephen King

Fajn príbeh. Trocha moc ufňukaný, ale fajn. Problém mám skôr s tým, že je to samostatná kniha. Byť súčasťou poslednej Kingovej zbierky (Když teče krev), spraví ju lepšou. Takto samostatne to na knihu nevydá. Ak nepatríte medzi autorových skalných, uberte si bod.

13. listopadu

Manželská poéziaManželská poéziaVlado Šimek

Manželské priznanie jedného druhému, že to spolunažívanie nieje a asi ani nikdy nebude dokonalé, popravde, má k dokonalosti strašne ďaleko. Ale samotný fakt, že manželia túto milú, malú, pichľavú knižku napísali, hovorí, že sa to napriek tomu s trochou sebazaprenia dá. A ja som zvedavý, či ešte niekedy niečo spolu napíšu.

06. listopadu

Eklektik BastardEklektik BastardIvana Gibová

Chvíľami to hraničilo s pozérstvom, ale autorke sa nedá uprieť, že veľmi trefne a s vtipom charakterizovala životné stereotypy určitej, a asi celkom početnej, skupiny ľudí. Ako dielo súčasného autora o súčasnej dobe výstižné. Nelichotivé, ale úprimné a výstižné. Plus za skvelé spracovanie knihy a za plynulé prelínanie textu a ilustrácií. Kniha je obsahom aj spracovaním taký dobový artefakt.

CudzinecCudzinecAlbert Camus

Znepokojivé a mätúce. Literárne hrátky s absurditou vedia byť zajedno zábavné, zadruhé môžu veľmi funkčne odrážať realitu ktorá býva často plná absurdity sama o sebe. Camusov cudzinec je krajne absurdná postava, ktorú nemá zmysel posudzovať podľa všeobecne platných morálnych zákonov. Ak by ste sa o to snažili, budete ju nenávidieť od prvého do posledného riadku a o to tu vôbec nejde. Ak však autorovu hru akceptujete, čaká vás vskutku nevšedný zážitok, ktorý vám ponúkne veľa zaujímavých myšlienok a otázok týkajúcich sa najmä témy spoločnosť versus jednotlivec. Ku knihe sa určite vrátim a poobzerám sa aj po ďalších knihách z Camusovho cyklu absurdity.

Gerpla : Sága o hrdinochGerpla : Sága o hrdinochHalldór Kiljan Laxness

Severský Don Quijote. Laxness líči koniec slávnych vikinských čias a nástup kresťanstva, no zároveň núka otázku, do akej miery bola tá hrdinská sláva, prevedená do básní, skutočná, ako veľmi si veľke vikinské mená svoje príbehy zaslúžia. Gerpla je však mnohovrstnatý román, nieje to iba kritika vikinského barbarstva a brutality. Laxness vôbec nešetrí ani kresťanstvo. Vôbec, je to hlavne verný obraz doby, nech už bola akákoľvek, hlavne onej premeny , ktorú prinieslo kresťanstvo. Včera hrdina, dnes hlupák. Nezmenil sa však on, ale svet okolo.

Román má aj silný dobrodružný rozmer a do deja aktívne vstupujú prvky severskej mytológie. Na pozadí sa rozvíjajú skutočné historické udalosti, objavujú sa skutočné postavy, a nechýbajú ani bohaté vysvetlivky objasňujúce udalosti, mená, či výrazy. Či už vikingom fandíte, alebo nie, toto je vikinský román. Neprikrášlený, bez glorifikácie a o to lepśí.

Zbraně AvalonuZbraně AvalonuRoger Zelazny

Šťavnaté tri. Tri preto, že Zelazny odmieta zo svojho sveta spraviť niečo viac než len vetchú kulisu v pre akčný príbeh, šťavnaté preto, že príbeh plynie bez jediného zádrheľu a opäť je okorenený skvelými dialógmi a hláškami. Číta sa to naozaj dobre, azda ešte lepšie ako prvý diel, no ten nenaplnený potenciál je z toho cítiť na hony.

Toulavá zeměToulavá zeměLiou Cch'-sin

Pokiaľ chcete ďalšiu dávku autorových dopodrobna rozpísaných vedeckých teórií a vízií, budete zasýtení. Popravde, možno až presýtený. Tých rôznych variácií, ako to so Zemou vo viac či menej vzdialenej budúcnosti bude vyzerať, je tu naozaj ohromné množstvo. A to je trochu aj problém. Autor sa nezameriava na tvorbu postáv a príbehov, ale jeho poviedky sú viac akési analýzy rôznych viac či menej známych teórií a zákonov. Čo poviedka, to nová variácia toho istého, nové vysvetľovanie, nové nápady, no ten istý kostrbatý koncept a štýl, ktorý sa len z ťažkosťou dá považovať za pevný literárny útvar. Autor od vydania tejto knihy prešiel ako spisovateľ naozaj veľký kus cesty a treba povedať, že román ako literárny útvar mu sedí oveľa viac než poviedka. Fanúšikovia hard sci-fi zrejme sklamaní nebudú, no fanúšikovia dobrých kníh zrejme áno. Ale áno, niektoré obrazy ktoré autor vytvára, sú aj tu strhujúce. Mňa najviac bavila pasáž o poslednom kapitalistovi a príbeh o návrate Boha na zem.

Kráľovstvo z tohto svetaKráľovstvo z tohto svetaAlejo Carpentier

V hlave mi najviac utkvela absolútne bizarná epizóda s haitským kráľom Henrim Christophom. Najprv som si myslel, že je to len výmysel, čuduj sa svete, je to skutočná udalosť. Aj na toto sú knihy skvelé, tie výlety do minulosti. Človek sa dozvie o veciach, o ktorých nikto nepíše, čo otvára nové obzory, nové súvislosti.

Kniha ponúka zaujímavé zrovnanie s mnou nedávno čítanou Podzemnou železnicou, ktorú som neprijal príliš nadšene. Kráľovstvo..., s ktorým ho spája podobná téma, ukazuje, že kniha môže byť oveľa údernejšia aj bez zbytočných popisov krutostí a môže tak spraviť dokonca odľahčeným spôsobom.

Jedna z najzaujímavejších kníh na tému otroctva. A áno, ak máte radi magický realizmus, pripíšte si ďalšie plus.

Devět princů AmberuDevět princů AmberuRoger Zelazny

Výborný reprezentant tohto, čo predstavuje moderné anglo-americké fantasy. Predpokladám, že práve toto je jedna z kníh, ktoré spopularizovali onen mix moderného a starého prostredia, mix merlinovských kúziel a hrdinov s cigaretou v kútiku úst prechádzajúcich po tmavých mestských uličkách. Aj niekde tu sa črtá Harry Potter, ale napríklad aj Temná veža či Sandman. Napriek dobe vydania je to kniha, ktorú sa stále mnohí spisovatelia vedome či nevedome snažia napodobniť.

Príbeh je vcelku prostý a priamočiary, no kniha stojí hlavne na dobrých postavách, úderných dialógoch a rýchlom tempe. Autor naviac veľmi šikovne a hravo poňal zoznámenie čitateľa so svojím svetom. Povedal by som, veľmi dobrý úvod do série.

Dávam síce iba 3*, pretože to nebola úplne moja šálka čaju, mám rád silnejšie uchopenú mytológiu a väčší počet strán, no knihu bez váhania môžem fanúšikom žánru odporučiť.

Sovia horaSovia horaDana Podracká

Veľmi príjemné prekvapenie. Rozprávky vymykajúce sa "bežnej" dobovej produkcii, inšpirovanej najmä Dobšinským a Grimmovcami. Ide o prekvapivo hlboké texty s morálnym a filozofických presahom, ktoré budú orieškom nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Napriek akejsi nejednoznačnosti a mystičnosti obsahujú dostatočnú dávku rozprávkovej mágie a pútavosti, aby deti nestratili pozornosť. Pre tých, ktorí sa neboja s deťmi porozmýšľať a porozprávať, aké myšlienky autor do textu ukryl.

Alien SexAlien Sex* antologie

Nešťastne zvolený názov a ešte horší cover art. Oba evokujú predstavu akéhosi béčkového, sexuálne ladeného sci-fi výplachu, a ikeď pár textov by do tejto kategórie mohlo spadať, táto predstava je veľmi ďaleko od reality. Čitateľ čakajúci interstelárne orgie bude sklamaný, čitateľ vyhľadávajúci serióznu žánrovú literatúru kôli názvu a obalu radšej po knihe nesiahne.

Zbierka je orientovaná prevažne na seriózne texty, ktoré sa na sexualitu pozerajú z mnohých netradičných uhlov. Je vidieť snaha o zostavenie veľmi pestrého výberu. To sa síce podarilo, no napriek prítomnosti niektorých výborných poviedok, u mňa prevládajú skôr negatívne dojmy a pocit, že plán bol čitateľa čo najviac šokovať.

Pokiaľ u niektorých zbierok je tematická súdržnosť textov tak dobrá, že dokáže potiahnuť aj pár priemerných poviedok ( Plameňák na konci léta), tak tu je to naopak a tých pár výborných poviedok dojem z antológie príliš nevylepšuje.

Šťastný princŠťastný princOscar Wilde

Tak toto naozaj nie sú rozprávky pre najmenších. Na to sú až príliš smutné, drsné a príliš konkrétne zasadené do skutočného sveta. Ikeď na druhú stranu, možno je práve toto ten správny spôsob, ako deťom zdeliť isté nepekné skutočnosti. V textoch vystupuje do popredia najmä kontrast medzi čírosťou prírody a svetom ľudí so značne zvrátenými hodnotami. Toto nikdy nezostarne, ba naopak, tie texty sú čoraz viac aktuálne.

O človeku, kultúre a náboženstveO človeku, kultúre a náboženstveSigmund Freud

Zaujímavé čítanie, ktorého pochopiteľnosť a plodnosť je priamo úmerná tomu, čím konkrétnejšie Freud svoju teóriu o pudoch Života a Smrti aplikuje na reálne udalosti. Jeho vysvetlenie podstaty kresťanského náboženstva a jeho úlohy v kultúre, snaha o vysvetlenie podstaty vojny, či prognóza o vývoji ľudstva, to sú skutočne veľmi zaujímavé pasáže, ktoré môžu obohatiť nazeranie na svet, lepšie ho pochopiť. Čím viac sa však Freud zabára do svojej teórie a abstraktných pojmov, tým je text menej uchopiteľný a stáva sa len akousi nie najpresvedčivejšou obhajobou samého seba.

Freudov výskum dvoch základných pudov jednoznačne mal a má veľký vplyv na lepšie pochopenie človeka a kultúry, no myslím si, že doba ukázala, že všetko sa pomocou jednej striktne vyhradenej teórie vysvetliť nedá. Svet dneška by určite poriadne zamiešal jeho úvahy. Bolo by zaujímavé vedieť, aké závery by vyvodil.

Naučte se kreslit: Roztomilé obrázkyNaučte se kreslit: Roztomilé obrázkyAngela Nguyen

Ak dieťa rado kreslí a vy máte podobnú záľubu tiež, prípadne trpezlivosť na to, aby ste spolu trávili čas kreslením, táto kniha môže byť dobrou pomôckou a inšpiráciou k ďalšiemu rozvoju. Nieje to klasická kniha typu "ako sa naučiť kresliť", obchádza teóriu a rôzne ďalšie veci ktoré sú nevyhnutné, ak to niekto s kreslením myslí seriózne, ale skôr zábavná pomôcka, ktorá pomocou troch krokov ponúka návod na kreslenie mnohých jednoduchých a roztomilých motívov, ktoré sú pre deti ako stvorené. Treba podotknúť, že asistencia a určité vysvetlenie zo strany dospelého je nevyhnutná. Ideálne na spoločné kreslenie.

Pánsky flámPánsky flámRudolf Sloboda

Slobodove výlevy majú väčší dopad, keď sú rozpracované na dostatočnom priestore. Tieto poviedky, ikeď zaujímavé a Slobodovské, mi prišli viac ako také literárne cvičenia, príprava na niečo väčšie. Na druhú stranu je tu vidno autora aj v iných, menej typických polohách. Najzaujímavejším príkladom buď humorná báj/alegória Bazil a Alina. Až by som si prial aby býval autor využil svoj um na viac podobných literárnych útvarov.

NesmrtelnostNesmrtelnost. Pao-šu (pseudonym)

Fanfikcia. Dobre uchopená, dobre napísaná, no stále fanfikcia.

Jej najväčšia prednosť je aj jej najväčší zápor. Pao-Šu skvelo imituje Liouov štýl a skvelo ťaží zo sveta, ktorý autor vybudoval v originálnej trilógii. Zároveň sa však nedokáže vymaniť z jej tieňa, nedokáže priniesť nič skutočne vlastné a celý román stavia len na tom, že rekapituluje a vysvetľuje udalosti z trilógie. Mnohé vysvetlenia sú naviac až príliš vykonštruované, oveľa menej presvedčivé. Hlavným výsledkom je, že Pao-Šu zodpovedaním každej otázky efektívne zabíja všetko mysteriózno, ktoré trilógia nastolila a vo mne po prečítaní zostáva pocit akéhosi znechutenia, ktorý dokonca kazí skvelý zážitok z trilógie.

Druhá polovica príbehu, kde sa Pao-Šu snaží popustiť uzdu svojej fantázii je už čistá science-fantasy-magória pripomínajúca pulpové úlety od Van Vogta. Nie v dobrom zmysle bohužiaľ.

Nie všetky otázky majú byť zodpovedané. Doslovnosťou a útrpným vysvetľovaním sa totižto úplne stráca čitateľova možnosť aktívne sa zapojiť.

Budem sa na knihu snažiť zabudnúť, aby som sa raz mohol k pôvodnej trilógii znova vrátiť.

Filozofia krásnaFilozofia krásnaLeonid Naumovič Stolovič

"Až teraz chápem, čo je celá krása:
jeden lúč slnka - slnka Rusko zvaného!"

Pri tomto verši citovanom v knihe by mohol môj komentár skončiť. Ale nebolo by to úplne fér, tak sa na knihu pozrime podrobnejšie.

Knihe sa nedá uprieť, že obsahuje základné poznatky vysvetľujúce Krásno, estetiku a jej jednotlivé odvetvia, no ako citát naznačuje, kniha je pretkaná socialistickou ideológiou a mnohé poznatky a príklady sú prispôsobované tak, aby tejto ideológii vyhovovali. Jeden z najlepších príkladov je Leninov citát, ktorý ako autor píše, označil dielo Tolstého ako "zrkadlo ruskej revolúcie". To môže byť síce pravda, ale vidíme tu, ako sa historická epocha, to jest triedne rozdiely cárskeho ruska, využíva v prospech socialistického režimu, ktorý túto epochu, a teda aj jej problémy, "ukončil". Nuž, kto vie, čo by Tolstý napísal o Stalinových čistkách. Námetov na písanie by mal určite dosť, otázka je, či by vôbec dostal šancu niečo napísať, natožto vydať. Ako sa režimu páčilo zrkadlo, ktoré mu nastavil Bulgakov? Jeho meno sa v knihe bohužiaľ nespomína.

Z textu je badať, že režim by najradšej aj umenie premenil na manufaktúru, z ktorej by vychádzali matematicky, psychologicky a sociologicky jasne vypočítané a cielené diela, ktoré by pomáhali upevňovať režim doma a bojovať v "súboji dvoch svetonázorov".

Toľko teda k pokrivenému obsahu. Je vôbec ťažké nájsť odbornú knihu z obdobia socializmu, ktorá by týmto neduhom netrpela natoľko, aby obsah nebol znehodnotený.

Výnimkou by mohla byť kapitola Estetický experiment, ktorá rozpráva o aplikovaní estetiky v technickom odvetví, teda dizajne, je písaná čisto, jasne a má svoju informačnú hodnotu, ikeď si nemyslím, že by to bol dôvod na čítanie tejto knihy.

Knihu môžem odporučiť azda len pre čitateľov, ktorý chcú s odstupom a pre zaujímavosť zistiť pohľad na problematiku socialistickou optikou. Ako dielo o skúmaní Krásna a estetiky knihu určite neodporúčam a zároveň ju vyradzujem z domácej knižnice.

Jediné, v čom sú tieto socialistické štúdie naozaj dobré, je kritika kapitalizmu. Čo z toho, keď neponúkajú funkčné riešenie. Čo mi to len pripomína...

Perlička na záver:
"Marxizmus kladie znamienko rovnosti medzi humanizmus a komunizmus".

Když teče krevKdyž teče krevStephen King

Výborné. Z každého (a pre každého) niečo. O Chuckovom živote sa rozpisovať nebudem. Napísal som komentár pri samotnej poviedke. Azda len toľko, že tak príjemné mrazenie som naposledy zažil pri Zkratke paní Toddové. Telefon pana Harrigana je typická Kingovka, síce neprekvapí, ale poteší. Návrat Holy mi nevadil, kupodivu som si ho užil. Kingovu detektívnu sériu moc nemusím (Outsider bol fajn), ale tu sa pekne zúročoval svet, ktorý autor v štyroch knihách budoval. Fajn. Krysa je taká hračička, jednoduchý námet, ktorý môže fungovať len ak viete písať. To King vie. Bavil som sa.

Ubehlo to celé strašne rýchlo, ako všetky autorove knihy. Už sa stáva rituálom, že nová Kingovka mi vyjde vždy na leto. Teším sa na ďalšie.

Grázlik Gabo a tajný spolokGrázlik Gabo a tajný spolokFrancesca Simon

Štyri príbehy kolísavej kvality založené čisto na situačnom humore, nejaký príbeh nečakajte. Ale decká chvíľkami vrieskali smiechom, tak asi fajn.

NedeľaNedeľaJán Uličiansky

Ak by bol tento kratučký príbeh, ktorého väzba je hrubšia ako samotný text, úvodom niečoho dlhšieho (alebo viac rozpracovaný, potenciál a nápad tam je dobrý, má to takú Gaimanovskú zápletku), možno by to mohlo byť fajn. Takto to pôsobí ako posledný výstrel zomierajúceho štátneho nakladateľstva. Druhý bod dávam za ilustrácie.

Jurov zázračný liekJurov zázračný liekRoald Dahl

Jedna z tých kratších a jednoduchších Dahlových detských kníh. Postavená na jednoduchej zápletke a jednom opakujúcom sa gagu. Funguje to dobre, hlavne vďaka overeným postavičkám a situáciám, len to skončí hneď, ako to začne. Aj decká boli sklamané, ako rýchlo sa kniha zatvorila. Aj preto, že sa bavili.

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Starec versus more. To je u mňa výstižnejší, ikeď nie tak pekný lyrický názov. Tejto knihe sa pripisujú kadejaké prívlastky, no pre mňa vždy bola a bude predovšetkým drsným príbehom o prežití, nedostižný, intenzívny survival v jedinečnom prostredí nedozerného mora, no ohraničenom malým priestorom rybárskej loďky. A čo teda ten záverečný symbol? Myšlienok je tam skrytých určite viac, no vo mne rezonuje hlavne táto. Niektoré vojny sa vyhrať nedajú. I zdanlivé víťazstvo môže byť v skutočnosti úplnou porážkou.

Most na DriněMost na DriněIvo Andrić

O osude jedného mosta, osude ľudí rôznej viery a pôvodu žijúcich okolo neho, no hlavne, o osude celého ľudstva ako takého. Na malej vzorke, mieste večne zmietaného nepokojmi, Andrič maľuje obraz o tom, ako obyčajný človek, bez ohľadu na vieru a pôvod, kŕči chrbát pred behom dejín, uhýba sa raz bičom, raz mečom, raz granátom, aby sa zasa narovnal a pokračoval v živote a živorení bez ohľadu na to, kto a z ktorej svetovej strany práve prilepil novú vyhlášku na most, ktorý rovnako ako ten obyčajný človek stojí a odoláva, a mlčí, sleduje beh dejín, až pokiaľ ten granát nezasiahne jeho podmínované srdce. Monumentálne.

Lékař umírajícího časuLékař umírajícího časuVladimír Körner

Hodnotenie pre audioverziu od českého rozhlasu. Spracovanie, krásny jazyk, atmosféra, to všetko je zážitok. No je to VEĽMI skratkovité. Chýbajú opisy ktoré by viac zadefinovali prostredie a čas. Viac krát som sa pristihol, že nie celkom rozumiem okolnostiam tej, či onej epizódy, čo de facto znižovalo zážitok a to podstatným spôsobom. Som presvedčený, že kniha musela byť zásadne krátená, pretože je nereálne, aby sa 400 strán vošlo do cca 5 hodinovej nahrávky. Predpokladám teda, že knižná verzia je podstatne plnším a hodnotnejším zážitkom. Spracovanie krásne, no tentokrát viac na škodu než na úžitok.

Myslím že český rozhlas by sa mal držať kníh, ktoré rozsahom zodpovedajú časovému harmonogramu, tj knihy do 200 strán pri 15x30 minút programu, čo je pokiaľ som si všimol maximálna dĺžka čítania na pokračovanie. Škoda skracovať, keď je bezpočet diel, ktoré skracovať netreba. Ale inak skláňam hlavu pred prácou, ktorú český rozhlas pre poslucháčov/čitateľov odvádza. To je v dnešnej dobe nevídaná vec.

Podzemní železnicePodzemní železniceColson Whitehead

Občas som mal pocit, že čítam historický cestopis a nie román. Chýba tomu väčšia citová angažovanosť, s osudami otrokov som aj napriek početným krutostiam nedokázal skutočne súcitiť. Na druhú stranu, autorova strohosť a odstup dovoľuje čitateľovi viac sa sústrediť na celkový obraz tejto neslávnej kapitoly a uvedomiť si, na akých základoch Amerika stojí. Čítanie určite nebol stratený čas, tieto veci si treba pripomínať, ale ako román sa kniha s tvorbou velikánov ako Faulkner či Caldwell, ktorí sa tejto tématike venovali, vôbec nemôže zrovnávať.

MatildaMatildaRoald Dahl

Kúzelné. Čítanie Dahlových kníh s deťmi, to sú pre mňa jedny z najkrajších chvíľ. Prečítali sme spolu už kadečo, ale žiadne knihy moje dievčatá nepútaju tak, ako tie Dahlove. Zapájajú sa, žiadajú si vysvetlenia, rekapitulujú a sledujú Blakeove ilustrácie, ktoré sú absolútne nedielnou súčasťou čítania.

A samotná Matilda, akoby sa aj mohla malým dievčatám nepáčiť.

Vďaka pán Dahl. Vďaka vám za to, že budeme mať krásne spoločné spomienky, ktoré s nami budú celý život.

Nejvzdálenější pobřežíNejvzdálenější pobřežíUrsula K. Le Guin

Veľa autorov sa vo svojej nevyzretosti, neschopnosti, či strachu, že stratia čitateľovu pozornosť, utiekajú vo svojich dielach k stálej akcii, či početným dejovým zvratom. Čítanie takéhoto románu býva často ako jazda v naleštenom športiaku. A často tak aj končí. Haváriou v prvej zákrute.

Romány z cyklu Zememoria sú naopak ako jazda na cestárskom valci. Rýchlosť valca síce nikdy poriadne nestúpne, zato sebavedome prekĺzne všetkými zatáčkami a šofér si popri jazde môže všimnúť veľa zaujímavého.

Je v tom veľké čaro. Ak vám autorkin štýl podobne ako mne sadne, o príjemný, oddychový, ale zároveň pútavý zážitok máte postarané. Na ďalší diel sa veľmi teším a už teraz s istotou môžem povedať, že k sérii sa znova vrátim.

Nech sú ambície začínajúcich autorov fantastiky akékoľvek, nemali by sa inšpirovať iba Kotletom a podobnými, ale mali by si naštudovať aj Le Guin.