Sisi11 Sisi11 komentáře u knih

Jak zabít civilizaci Jak zabít civilizaci Benjamin Kuras

Při čtení jsem se místy velmi hněvala a nebo naopak celkem dobře smála. Ale když knihu odložím a s ní i její legrácky a ironii, je mi smutno z toho, že svět je plný všech těchto uváděných špatností. Myslím, že je lepší nevědět co se vše tajně děje a odehrává. Nad některými skutečnostmi zůstává i rozum stát.

15.09.2013 3 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Pomluvy a intriky se nevyhnou téměř žádným rodinným vztahům, o to více těm méně vřelým. Špitání a pikle v rámci této veliké rodiny jsou místy i zábavné. Myslím, že kniha není tak slabou jak je o ní tvrzeno. Na můj vkus velmi hezky čtivá, hned po 5ti dopisech jste vtaženi do celého dění a je to jako byste si tajně četli cizí korespondenci a dověděli se vše naprosto nečestně a za zády všech. Kniha mne velmi bavila, je to pohodové čtení na jeden večer.

15.09.2013 5 z 5

Po sezoně Po sezoně Lion Feuchtwanger

Soubor poutavých a zajímavých povídek vypráví o různých cestách a osudech lidí. Někteří z nich si za svou záhubu a osud mohou zcela výhradně sami svým neštěstím. Někde je velmi patrně cítit spravedlivé potrestání osudem za nekalé činy. V celku hezké čtení na krátkou dobu.

14.09.2013 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Na zemi je více, než vidí oko a než ruka ohmatá jako skutečné, i než lze měřit měrou nebo vážit vahami. Slova Šimona Kýrénského mi utkvěla v mysli, sama bych nevystihla lépe to, co jimi řekl. Nikdo neví, jak to všechno bylo a co je kde pravdy, ale víra je krásná věc a je otevřena každému na světě.

14.09.2013 5 z 5

Ztracené memoáry Jane Austenové Ztracené memoáry Jane Austenové Syrie James

Kniha je překrásná! A vůbec není vymyšlená - autorka o tom sama píše v Poznámce autora, kdyby se to někdo uráčil přečíst ;)

Vymyšlený je pouze pan Ashford, pravděpodobně nikdy takový muž nebyl, ale vše ostatní bylo - rodinní příslušníci, tehdejší hrabství, Janin vydavatelský a rodinný život, Harris Bigg-Wither - to vše je pravda. A i kdyby nebyla, vše by bylo zahaleno do tajemného závoje, kde je možno vše. Dokonce ani autor sám netuší o skrytém životě postav. Tato skutečnost mi připadá více než záhadně vzrušující a velmi pěkná, dává prostor představivosti.

10.08.2013 5 z 5

Měsíc zapadá Měsíc zapadá John Steinbeck

Příběh bohužel neumím tolik ocenit, protože jsem o podobných hrůzách pouze slyšela z vyprávění prababiček. Při čtení jsem cítila postupné šílenství a podezírání poznamenávající všechny postavy. Musím říct, že tento pocit, který mě provázel od půlky čtení, byl senzační a dokázala jsem si představit, jak se z člověka postupně, ale jistě, stane psychicky vyčerpaná troska. Zažít tento pocit reálně, si nedokáži představit, proto před lidmi, kteří zažili válku, smekám.

02.08.2013 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Válka deformuje lidi, ničí životy; rozbíjí manželství, rodiny a přátelství; bere a nic nedává. Zasahuje i ty, kteří jsou nevinní, i ty, kteří se neúčastní. Dotýká se všech a bere si svou krutou daň.

31.07.2013 5 z 5

Perla Perla John Steinbeck

(SPOILER) Krátký, ale za to velmi silný příběh o neštěstí jedné indiánské rodinky. Marnivost a touha po penězích dohnaly Kina k nelidskému jednání, vraždě a následnému útěku. Chtěl dostat více, než mu nabízeli. Ale nakonec ztratil vše, co měl. Ztratil to nejcennější - život svého dítěte. A za tuto cenu pochopil, že perla za to nestojí. Ovšem, už bylo pozdě.

21.07.2013 4 z 5

Pohádkář Pohádkář Barbara Nesvadbová

Přečetla jsem všechny knihy od Báry a tato se mi zdá jako nejslabší. Přesto je dobrou myšlenkou příběh o muži, který tápe mezi dvěma ženami. Jeho život je na dranc a vztahy dětí vzdálenější než cesta na severní pól. Je tedy pohádkářem, aby si svým lhaním udržel aspoň někoho při sobě. Nakonec však dopadne tak, jak dopadne, protože takový kolotoč lží nemůže neprasknout.

18.07.2013 3 z 5

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Další Čapkův úžasný cestopis! Velmi pěkné postřehy ze Španělska zahrnující architekturu, umění, tanec, býčí zápasy, žití tamějších... no zkrátka vše, co je pro Španělsko tradiční a typické. Kniha je více než krásná!

11.07.2013 5 z 5

Tanec na hrobech Tanec na hrobech Mika Waltari

Finské stavy tančí a někde daleko na severu nad otevřenými hroby v Torniu plane polární záře.
Finské stavy tančí a sněhový rubáš někde daleko, velmi daleko zakrývá šedivé obličeje těch, kteří už své bitvy dobojovali.

07.07.2013 3 z 5

Láska a přátelství a jiné prózy Láska a přátelství a jiné prózy Jane Austen

Byla jsem opravdu příjemně překvapena těmito ranými prózami, které psala Jane již jako 13ti letá dívka! Příběhy jsou úchvatné, jsou o lidské hlouposti, dobrotě, lásce a přátelství. To vše je pro Jane tak typické a je velmi obdivuhodné, že již jako dívka napsala tyto krásné příběhy, kterými dále jen pokračuje ve známější díla.

07.07.2013 5 z 5

Borůvky – Muži jsou skvělý doplněk Borůvky – Muži jsou skvělý doplněk Barbara Nesvadbová

Opět skvělé, vtipné, čtivé fejetony na zamyšlení. Doufám, že bude takovýchto žánrů od Báry přibývat, velmi pěkně se to čte a na pohodové sluneční odpoledne je to ideální.

07.07.2013 5 z 5

Pohádky Pohádky J. R. R. Tolkien

Jsou to snad ty nejkouzelnější pohádky! :)

30.06.2013 5 z 5

Tudorovci III – Buď vůle Tvá Tudorovci III – Buď vůle Tvá Elizabeth Massie

Jak perfektní podívaná, tak perfektní čtení. Příběhy a osudy Tudorovců jsou fascinující.

Tudorovci II – Král bere dámu Tudorovci II – Král bere dámu Elizabeth Massie

Brusinky Brusinky Barbara Nesvadbová

Další fajn počteníčko na odpočinek v křesle při víkendovém nicnedělání. Jednotlivé fejetony jsou buď legrační, zamyšlené, hodnotící, kritizující nebo se pozastavují nad chováním a výroky dotyčných lidí. Tato široká a pestrá škála jednotlivých historek je úžasná! Četla jsem celý den, kniha mě prostě bavila :)

Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

Další velmi hezky odpočinkové a nenáročné čtení. Text v knize je jen a pouze vyprávění nešťastného období Karlina života. Absolutně nechápu, co v tom všichni hledají? Nic v tom není, je to pouze jakýsi deníkový záznam. Žádný hlubší smysl. A to se mi na knihách Nesvadbové velmi líbí. Prostě jen čtete pro radost, relaxujete, nepřemýšlíte nad textem. Je to jako byste poslouchali přítele, který se vám svěřuje.

Neubráním se dojmu, že knihy Nesvadbové chápe jen malé procento lidí, což je velmi dobře vidět na přítomném hodnocení a některými výkřiky do tmy v komentářích.

26.06.2013 3 z 5

Život nanečisto Život nanečisto Barbara Nesvadbová

Další fajn odpočinková kniha pro příjemný a nenáročný den. Taková je typická Nesvadbová, její knihy jsou jako hovory s kamarádkou nad šálkem kávy. Miluji tento styl a smysl příběhů, i když většinou žádný hlubší nemají. Nevím, co v tom ostatní hledají, je to zkrátka čtení pro radost, smích a odpočinek.

23.06.2013 5 z 5

Zázemí Zázemí Jana Šrámková

Hezká zpověď dívky, která ve svém životě postrádá milovanou babičku. Spousta věcí jí ji připomíná a vždy se objevují situace, kdy přesně víme, jak by babička jednala nebo co by řekla. Je to hezky napsaný, čtivý deníkový záznam. Autorce jsem velmi rozuměla, také ve svém životě postrádám tuto milovanou ženu, mám na ní tolik krásných vzpomínek.

22.06.2013 4 z 5