Sisi11 Sisi11 komentáře u knih

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Čtení na jedno odpoledne strávené u kávy. Ale... s některými tvrzeními a názory tedy opravdu nesympatizuji. Na příběhu mi nejvíce vadí hlavně pohrdavé postoje andělů a jejich neustálé souzení lidí (až mě to uráží).

Mám pocit, že si Viewegh vzal téma, kterému nerozumí a na které nestačí jeho mysl. Jeho andělé se nechovají jako andělé, ale jako lidé a přitom mají plné pusy Vieweghových názorů - A to je něco, co absolutně nemá smysl.

29.09.2015 2 z 5

Kupec benátský / The Merchant of Venice Kupec benátský / The Merchant of Venice William Shakespeare

Kupec benátský je krásnou a veselou hrou nesmrtelného Williama Shakespeara. Vedle hry je to jedna veliká nádherná báseň, která pojednává o životě a postavení židů v renesančních Benátkách, současně se objevují velká témata: lichva, peníze, zákon, slitovnost a láska. Nechybí peprný humor, skvost, tragičnost... tahle hra má v sobě vše.

28.08.2015 5 z 5

Odysseia Odysseia Homér

Miluji řeckou mytologii!

27.07.2015 5 z 5

Edda Edda neznámý - neuveden

Tato kniha je sbírkou hrdinských a mytologických písní, každému milovníku severské mytologie velmi dobře známá. Nezachovalo se toho moc, někde chybí strofy, někde spojitosti mezi jmény a slovy, což je veliká škoda pro nás. Přes tu fragmentárnost je to úžasné čtení!

14.07.2015 5 z 5

Edda, Sága o Ynglinzích Edda, Sága o Ynglinzích Snorri Sturluson

Miluji severskou mytologii!

14.07.2015 5 z 5

Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu Hana Parkánová-Whitton

Sarah01: Romány s historickou tematikou rozhodně nejsou svědectvím historie. Jsou to fikční příběhy, některé napsané podle historických faktů, kterých se drží a oplétají je svým vlastním příběhem.

Jedná se o jednoduchý, místy dost sladký, příběh o životě a manželství Anny České, dcery Karla IV. Přeslazenost mi ale tolik nevadila, horší byly chyby a překlepy, kterých je v knize celkem dost.

09.07.2015 2 z 5

Macocha Macocha Petra Hůlová

Skvělá kniha, tak moc příjemně čtivá, až nebudete moct přestat a odtrhnout se od ní. Zkrátka, miluji proud vědomí!

08.06.2015 5 z 5

Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Jennifer L. Scott

Milé a odpočinkové čtení pro všechny, kteří mají rádi francouzský životní styl; také pro všechny, kteří se chtějí zamyslet nad svým vlastním životem a inspirovat se z autorčiných zkušeností.

13.03.2015 5 z 5

Othello, benátský mouřenín / Othello, the Moor of Venice Othello, benátský mouřenín / Othello, the Moor of Venice William Shakespeare

Skvostná hra, skvostné komentáře, skvostné eseje! Nejlepší vydání Othella! Knihy profesora Hilského jsou prostě úžasně vyčerpávající.

09.01.2015 5 z 5

Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele Jiří Gruša

Mimořádný experimentální román ironizující úlohu a otázky kádrového dotazníku. Skrze groteskno se vysmívá absurditě režimu, absurditě pravidel, absurditě otázek a absurditě slepých následovatelů.

18.12.2014 5 z 5

Písně z Lesbu Písně z Lesbu Sapfó

Ač se jedná o zlomky a malé fragmenty, jsou tyto písně skvostem. I z těch malých neúplných útvarů prosvítá atmosféra Lesbu a cit, ženám ten nejbližší - láska.

01.12.2014 5 z 5

Antigoné / Élektrá Antigoné / Élektrá Sofoklés

Nemať hrobu, kdo je živ.

26.11.2014 3 z 5

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

Ó ty má ruko nešťastná, chop meče se!
vstup do trudného zápasiště života,
a nebuď chabá, aniž dětí spomínej,
že jsou tvůj poklad nejdražší, žes matka jich;
den tento jenom krátký na ně zapomeň,
potom plakej; neb i když je zabiješ,
přec byly drahé, já však – žena nešťastná!

26.11.2014 5 z 5

Otrantský zámek / Starý anglický baron / Vathek / Sicilský román Otrantský zámek / Starý anglický baron / Vathek / Sicilský román Ann Radcliffe

Tady končí rukopis letopisů. Když se zamyslíme nad příběhem, zjistíme v něm vzácný a působivý příklad mravní odplaty. A poznáváme, že pro ty, kdo jednají správně, je neštěstí jen zkouškou ctností, a když v té zkoušce obstojí, jistě si zaslouží ochranu nebes.

20.11.2014 4 z 5

Moje pařížská revoluce Moje pařížská revoluce Andrea Sedláčková

Deníky, dopisy, názory, myšlenky... Krásný reálný příběh Andrey Sedláčkové, která emigruje jako nerozhodná duše do Paříže. Potkává Čechy; poznává pařížské spletité ulice, život v kavárnách a snaží se přežít. Krásné je i zmiňování jejích současníků - co dělají, kde jsou, jak žijí (Škvorecký, Kundera, Tigrid, Čerepková...). Zkrátka, co jiného by si měl člověk přečíst na pětadvacáté výročí Sametové revoluce? Tuto autentickou výpověď, zpoveď, dokument... vše v jednom. Krásně se tak můžeme vcítit do mysli a jednání tehdejšího mladého člověka plného rozporu a nesouhlasu s dobou v Československu.

15.11.2014 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Čtení mi umožnilo nádherné prožití tohoto velmi známého příběhu. Je napsán opravdu skvěle, už jen samotná slova jsou zážitek, a co potom magická síla příběhu?!

15.11.2014 5 z 5

Edinburské duchařské historky Edinburské duchařské historky * antologie

Fragmenty edinburských pověstí a legend. Je velká škoda, že příběhy nejsou kompletní. Chápu ale, že takové říkačky není lehké někde dohledat, lidé si je totiž předávali ústně, takže vzdávám veliký dík alespoň za to málo, co teď můžeme číst. Zbývá nám veliký prostor pro fantazii, když už není rozřešení! :)

15.11.2014 4 z 5

Vznešenost přírody Vznešenost přírody Matěj Milota Zdirad Polák

Milé básně opěvující sílu přírody. Vyjadřují city k přírodním silám a její moci, mluví o hezkém soužití člověka s přírodou. Jde o příjemné, harmonizující básně.

25.10.2014 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Odporně šílený a krvežíznivý příběh! Věc utkaná ze zoufalství, bláznovství, rivality a krvelačnosti.

Poetika knihy je dobrá a velmi silná, ale skutečnost příběhu je hrůzná. Jen kvůli poetice hodnotím třemi hvězdami (a to je hodně)!

23.10.2014 3 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Není důležité jak daleko se mág zaběhne, pro svůj klobouk se vždycky vrátí. Noc se rozlila po Zeměploše, podobná řídkým švestkovým povidlům nebo snad borůvkové marmeládě.
Ale bude ráno, vždycky bude další nové ráno.

Některý díl je slabší, některý silnější, stejně Pratchettovy příběhy miluji!

30.06.2014 3 z 5