Sisi11 Sisi11 komentáře u knih

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Kniha má děj, má postavy, má myšlenky, má vtip... nechápu, jak můžete prohlásit, že je o ničem. Beatnická literatura je tak osvobozující, dává pocit střemhlavého pádu vstříc tvrdé zemi... tak vzrušující!

27.06.2016 4 z 5

Macbeth / Macbeth Macbeth / Macbeth William Shakespeare

Skvělé vydání další ze Shakespearových her v překladu Martina Hilského. Tato vydání jsou naprosto úžasná - na začátku knihy jsou eseje a literární rozbor díla a poté pokračuje samotný text hry na jedné straně v anglickém originále a na straně druhé v českém překladu Hilského. Pod čarou jsou cenné vysvětlivky jak anglických výrazů, tak českých překladů a skrytých významů. Jedinečné vydání!

04.06.2016 5 z 5

Parlament a parlamentarism Parlament a parlamentarism Bohumil Baxa

Velmi stará a obsáhlá kniha, která nadčasově popisuje parlamentní režim vlády. Začíná již od rané britské historie, kde a kdy se parlamentní režim rodí a formuje, a pokračuje do první poloviny 20. století. Troufám si říct, že informačnost knihy je vzácná ve svém pojetí - je to jedna z nejlepších knih pro počáteční seznamování s parlamentním režimem.

04.06.2016 5 z 5

Úvod do současné politologie Úvod do současné politologie Blanka Říchová

Kniha je považována za úvod do studia politologie - já bych to tak úplně neřekla. Kniha vyžaduje velké soustředění při čtení, je třeba nad informacemi přemýšlet. Není dobré číst tuto knihu jako první materiál ke studiu politologie. Je lepší, když máte přečteného už něco jiného a informace pro vás nejsou zcela neznámé. Je to dobrá kniha, pro začátečníky ale docela těžká.

03.06.2016 4 z 5

Nesnesitelná lehkost Nesnesitelná lehkost Portia De Rossi

Nádherná, otevřená a upřímná zpověď herečky, kterou máme šanci vidět jako krásnou ženu se svými myšlenkami, láskami, nemocemi, radostmi a problémy. Její životní příběh je klikatý, občas šťastný a občas nešťastný, přese vše je krásný a dojemný. Když vidím Portii v seriálu Ally McBealová, nikdy bych si nepomyslela, jak se v té době cítila, co prožívala a čím se trápila - je to skvělá herečka, neboť na sobě, kromě své hubenosti, nedala nic znát. Obdivuji jí jako osobnost, jako ženu a v neposlední řadě také jako modelku a herečku.

03.06.2016 5 z 5

Dějiny Británie Dějiny Británie Kenneth O. Morgan

Jedná se o skvělou knihu, která popisuje DĚJINY STÁTU, jak mnozí asi zapomněli. Dějiny státu, speciálně Velké Británie, jsou téma na deseti dílnou knihu a ano, figuruje v nich tisíc politiků... počkat, asi pět tisíc, myslím, za těch 2000 let. (Oproti dějinám USA, které ve srovnání s Británií nemají do dějin co zahrnout, neboť jsou to v úhlu pohledu pokračující britské dějiny do určité doby - pardon za kousavost). Obsáhnout několik století, od původního osidlování až do dnešní moderní podoby, jak tuto zemi známe z 20. století, je v tomto pojetí mistrovské. Dovolím si ještě podotknout, že u každé kapitoly je jiný autor, Kenneth Morgan ji celou nepsal sám, bohužel jak vidno, sype se na jeho hlavu.

20.05.2016 5 z 5

Ústavní systémy evropských států Ústavní systémy evropských států Vladimír Klokočka

Informačně a věcně nacpaná kniha, která je vhodná pro studium politologie a práva, také ji však mohu doporučit laikům, kteří se chtějí dozvědět něco o fungování a chodu států.
Kniha nabízí obrovské množství informací, znalostí, dobře vysvětlených problematik, příkladů... ale na kvalitě jí ubírá občas špatně pojatý styl psaní (pravděpodobně špatná, nebo žádná korektura): právnická kostrbatost; nesmyslnost některých vět a několikavětných souvětí; invaze čárek, které se cpou tam, kde nemají být; a téměř stokrát opakující se ,,oficielně".
Tu češtinu, pane Klokočko, by to chtělo fakt zlepšit. Občas mě už opravdu braly mrákoty.

20.05.2016 4 z 5

Kdo vládne Británii? Kdo vládne Británii? Lenka Rovná

Ten, kdo by rád načerpal historické a politické znalosti o Spojeném království, neměl by váhat sáhnout po této knize. Je psána čtivě, Rovná si v úvodu a závěru hraje s citáty z Čapkových Anglických listů - takže i když je kniha seriózní čtení, je pojata příjemnou formou, která bude vyhovovat jak laikům, tak nelaikům.

10.05.2016 5 z 5

Marketingová komunikace Marketingová komunikace Miroslav Karlíček

Skvěle napsaná, čtivá a moderní kniha věnující se problematice marketingové komunikace. Pro utřízení informací a vytvoření jakéhosi rozhledu naprosto postačí. Díky jednoduché formě se informace velmi dobře pamatují, čtení je lehké a svižné. Kapitoly knihy jsou vytvořeny podle složení komunikačního mixu.

26.04.2016 4 z 5

Úvod do studia politické vědy Úvod do studia politické vědy Ladislav Cabada

Tato obsáhlá, ale velmi čtivá, kniha přibližuje a vysvětluje problematiku politologie. Je dobrá především pro laiky, také pro ty, kteří tomuto oboru ne zcela dobře rozumí, a zkrátka také pro všechny, kteří se chtějí něco dovědět o politologii. Je psána jednoduchým a svižným jazykem bez zbytečných dlouhých a nesrozumitelných souvětí, takže je dobře srozumitelná.

18.03.2016 4 z 5

Parlamenty a jejich funkce v 21. století Parlamenty a jejich funkce v 21. století Jan Kysela

Jedná se o příležitostný sborník zkoumající různorodé aspekty parlamentu jako klíčové instituce soudobých ústavních a politických systémů. Koho zajímá politologie, nechť sáhne po těchto zajímavých příspěvcích od zajímavých autorů.

16.03.2016 4 z 5

Longbourn Longbourn Jo Baker

Hezká myšlenka a nenuceně napsáno - to je pěkné. Co ale není pěkné, je urážení a zesměšňování Bennetových, s tím se mohla autorka krotit. Služebnictvo to mělo těžké, to zajisté, ale takový, téměř hierarchický, byl v 18. století život. Neměla by na to nahlížet svýma očima, nýbrž očima postavy z tamní doby, a ta by podobné smýšlení o rodině, která jí dala práci a bydlení, pravděpodobně neměla.

16.03.2016 3 z 5

Dějiny českých médií 20. století Dějiny českých médií 20. století Jakub Končelík

Skvělá kniha o dějinách českých médií od roku 1918 do 1992. Jde o výborně čtivou a přehlednou knihu plnou informací. Kapitoly jsou rozděleny podle období, která se v průběhu 20. století střídala - První republika, Druhá republika a Protektorát Čechy a Morava, Třetí republika, Normalizace,... a tak dále. Za každou kapitolou je shrnutí a tabulka s velmi zajímavými detaily.

Takže kdo se zajímá o média nebo se to o nich jen potřebuje naučit, ať neváhá sáhnout po této knize!

04.02.2016 5 z 5

Romantický řád Romantický řád Maarten Doorman

kejty91: Každá kniha není pro laika a hodnotit ji jen proto, že jí člověk neporozuměl, protože četl něco, co ho nezajímá, je velmi hloupé.

Kniha je o romantismu, ne o romantice...! Romantismus rozhodně není žádná zbytečnost, je to jedna z epoch lidského života, navíc velmi významná. Do padesáti stran se rozhodně nevejde a dvě sta stran je na ní opravdu málo.

16.01.2016

Psychologie osobnosti Psychologie osobnosti Pavel Říčan

Jednoduché čtení i pro amatéra, který není znalý psychologie a není ani studentem tohoto oboru. Říčan vždy - i v dalších knihách - uvádí příklady, poznámky a malé vpisky. Tyto nemusíte číst, pokud jsou pro vás moc náročné a podrobné - sám na to upozorňuje v předmluvám - i bez toho však pochopíte čtenou látku. To na této knize (a také Psychologie. Příručka pro studenty) oceňuji. Čte se velmi dobře.

10.01.2016 4 z 5

Aramejský Otčenáš. Meditace na Ježíšova slova Aramejský Otčenáš. Meditace na Ježíšova slova Neil Douglas-Klotz

Začátek knihy pojednává o Bibli a o tom, kým Ježíš byl. Přibližuje souvislosti a komentuje je. Následují modlitby, výklad klíčových slov a jejich silných významů, na konci každé modlitby je modlitba těla. Ta mluví přímo k nám a říká, jak prožívat modlitbu, jak vnímat slova, jak dýchat a jak se uklidnit a v klidu meditovat.

22.12.2015 5 z 5

Obrazy Vánoc Obrazy Vánoc Gerhard Boos

Milé komentáře k vánočním obrazům Pietera Brughela a celé vánoční tradici.

18.12.2015 5 z 5

Psychologie. Příručka pro studenty Psychologie. Příručka pro studenty Pavel Říčan

Velmi praktická, čtivá a dobrá učebnice psychologie. Začátečníkům velmi doporučuji, dá se z ní dobře učit a jde to celkem samo. Knihu doporučuji i zájemcům, kteří se o psychologii zajímají čistě ze svého zájmu, tento styl je opravdu příjemný i na obyčejné čtení, což by jeden u psychologie opravdu neřekl.

16.12.2015 4 z 5

Pryč s prašivkami Pryč s prašivkami Benjamin Kuras

Občas vtipné, občas poučné; každopádně příjemné čtení o dění z roku 2000.

21.11.2015 4 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Nádherná čeština, nádherná!
Hop na kůň a vzhůru kvapem do lesů! Ať se třesou spratci, jenž nevědí, co počít, jenž se nemají kam skrýt. Pod kopyty křupe sníh a od huby se kouří, běda pomalému spratkovi, co nebude dosti sil na útěk mít.

A o tom to celé je :) nemůžete číst knihu, jejíž textu nerozumíte. Tahle krásná čeština je skvost, neodsuzujte ji jen pro to, že jí nerozumíte. Navrhuji dát si odstup a pak se znovu vrátit, tuhle radost si nesmíte nechat ujít!

16.10.2015 5 z 5