Antigoné / Élektrá

Mykénský král Agamemnón byl po návratu z trójské války zavražděn manželkou Klytaiméstrou a jejím milencem Aigisthem, jenž se s ní pak oženil a stal se králem v Mykénách. Agamemnónova dcera Élektrá poznala, že i jejímu bratru Orestovi hrozí smrt z matčiny ruky. vyslala ho proto se starým pěstounem k fóckému králi Strofiovi, který měl za manželku Agamemnónovu sestru. Strofios se Oresta ujal a vychoval jej spolu s vlastním synem Pyladem, s nímž Orestes uzavřel věrné přátelství. Élektrá, na rozdíl od sestry Chrýsothemidy nesmiřitelná, toužila pomstít smrt otce a čekala na návrat bratra. Orestés skutečně po několika letech přichází s přítelem Pyladem a pěstounem do Mykén, aby potrestal otcovy vrahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5502/big_antigone-elektra-xSR-5502.jpeg 3.998
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur

Ἀντιγόνη, Ἠλέκτρα, -412

Kniha Antigoné / Élektrá

ArkAngel

Dva generační příběhy o problémech v rámci dvou rodin, které nabízí několik prokreslených postav. Obě dramata navíc do hlavních rolí staví ženy, které čelí hlavám rodů. Co se Antigony týče, byť je Kreon vykreslen jako záporák, musí vám jej být v závěru líto, protože mu zemřeli všichni milovaní a on s tím musí žít. V Élektře naopak s postavou matky soucitit moc nejde, jelikož svou rodinu zradila hned na několika frontách.

vinebitch
09.07.2019

Rozhodně jedna z lepších knížek z povinné četby, za mě dobré :)

MirijamFrankl
27.03.2019

Možná že z dnešního hlediska už nejde o nic tak extra, ale pokud si uvědomíme, že obě hry byly napsány před tisíci lety , jde o něco úžasného. Fascinující studie psychologie člověka v konfliktu, vnitřně rozpolceného jedince.

Mistr119
07.07.2017

Dramata nejsou už tak populární jako Aischylova Oresteia nebo Král Oidipus, nicméně stále ještě dobrá a na svou dobu čtivá. :)

lordik
13.11.2015

Dramata mám ráda a ta řecká jsou jedny z nejlepších.

Daniel.95
20.04.2015

Celkem to šlo, ale nic k čemu bych se někdy znova vrátil.

Karoli282
13.02.2015

Jak už jsem psala u Oidipia - antická dramata mě příliš neuchvacují, radši mám díla novější aspoň ze středověku. Jsem ale ráda, že to bylo krátké :D

Sisi11
26.11.2014

Nemať hrobu, kdo je živ.