Edda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Revidovaný překlad slavného středověkého rukopisu, obsahujícího nejstarší a nejvelkolepější germánské mytické a hrdinské písně. Mytická část vypráví islandské ságy, příběhy severských božstev od vzniku světa až po jeho soumrak, např. o moudrém Ódinovi, o zamilovaném Frejovi, o rozlíceném Thórovi, o šlechetném Baldrovi a o proradném Lokim. Hrdinská část pojednává o životech a skutcích lidí, jako byli Sigurd nebo Brynhilda, héroů známých i z německé mytologie a proslavených Wagnerovými operami. Písně hrdinské vznikly přímo na Islandu. Jedná se o tzv. Poetickou Eddu, na rozdíl od tzv. Prozaické Eddy autora z 13. st. Snoriho Sturlusona, která je spíše učebnicí poetiky pro začínající skaldy – na verších svých i starších skaldů vysvětluje rytmus, metriku atd., prostě „jak se dělá báseň“. Edda obsahuje tzv. eddické písně, které nemají autora, pocházejí z různých období a písemně byly zaznamenány v 13. století v Kodexu Regius v Královské knihovně v Kodani. G. Neckel je vydal jako vydavatel. Překlad Ladislava Hegera z islandštiny zrevidovala a doslovem opatřila Helena Kadečková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41500/edda-yiy-41500.jpg 51
Orig. název:

Edda. Die Lieder des Codex Regius nebst verwandten Denkmälern (2001)

Žánr:
Literatura světová, Duchovní literatura, Mytologie
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Edda

Přidat komentář
Lady.Lucrezia
22. ledna

Literární a kulturní zlato předků, které velmi čtivě přeložil Ladislav Heger. Poklonu si zde rozhodně zaslouží i Argo za úžasný přebal a vazbu, které jsou hodny tohoto skvostu.

ematurku
23.05.2018

Kolébku evropské literatury představuje antika, ale mě silně zasáhly i vikinské veršíky. #stayviking

Pazúzu96
02.05.2018

Váhal jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček. 4 proto, že je to psané ve verších a přeci jen trochu archaickým jazykem, nicméně nakonec jsem se rozhodl pro 5, poněvadž ten obsah je jedním slovem úchvatný. Nádherné seznámení se severskými mýty, které jsou mé nejoblíbenější.
A třešnička na dortu - díky Eddě jsem se dozvěděl, kde se Tolkien inspiroval při vymýšlení Gandalfova jména :-).

Alex.Barunka
11.03.2018

Čím víc času knize věnujete, tolikrát vám to samotná kniha vrátí :)

Shindo
05.12.2017

5 hviezdičiek je málo. Skvelé spracovanie s hojnými komentármi a vysvetlívkami. Ani tá cena nevadí.

ZlýJabko
27.05.2017

Zjevně ideální čtení pro batole na dobrou noc. Dcerka spí jak dudek a sní o zlatých síních.

MOu598
10.05.2017

Četla jsem v květnu 2008. Podle mých poznámek:
Přeložené Eddy, řada poznámek a vysvětlivek, souvislostí. Určitě se ke knížce vrátit.
Citát:
"Mnoho chybí muži, nemá -li vtipu."

Inquisition
28.11.2016

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Vřele doporučuji.

lucie.8
14.10.2016

Docela náročné čtení, přesto nelituji času, kterého jsem nad Eddou strávila opravdu hodně. Často jsem se musela vracet do rejstříku, abych si ujasnila kdo je kdo. Ale pro každého milovníka severské mytologie je to téměř povinná četba :)

KaRei
03.10.2016

Skvostný odkaz starých seveřanů, který přežil již přes 1000 let. Obálka od Arga je parádní a už na první pohled vidíte, že jde o vyjímečnou knihu. Rychle jsem se do ní začetl a neustále jsem byl zvědavý, co se dozvím na dalších stránkách.

Mytologická část knihy byla trošku divočina. Pobrat všechny informace bylo trochu náročnější. Přece jen seveřané své písně/básně přednášeli publiku, které tuto mytologii znalo velice dobře a znali kontext, takže nemuseli rozvádět kdo je kdo. Stačila zmínka jména nějakého severského boha, nebo mýtického místa, a doboví posluchači byli v obraze. Já jsem se v tom trochu ztrácel a připomnělo mi to Silmarilion od Tolkiena - vychrlení míst a jmen a čtenář nevěděl, kde mu hlava stojí.
Budoucím zájemcům o přečtení bych tak asi doporučil nejprve přečíst prozaickou Eddu od Snorriho Sturlusona, která má text uzpůsobený pro neznalého čtenáře, a potřebný kontext severské mytologie krásně poskytne. Poetická Edda vám pak do toho krásně zapadne.

Tsabo
15.10.2015

Naprosto úchvatná knížka...naprostý základ severské literatury...jen varuji před vydáním z roku 1942...do TÉHLE verze jsem se teda nezakousl...jazyk naprosto nesrozumitelný...snad proto je toto vydání i dnes tak snadno dostupné:oD

market8239
18.09.2015

Nejlepší a nejhodnotnější kniha pojednávající o severských legendách.

Sisi11
14.07.2015

Tato kniha je sbírkou hrdinských a mytologických písní, každému milovníku severské mytologie velmi dobře známá. Nezachovalo se toho moc, někde chybí strofy, někde spojitosti mezi jmény a slovy, což je veliká škoda pro nás. Přes tu fragmentárnost je to úžasné čtení!

Lily28
01.04.2015

Nádhera. Hoci ma predavač vystríhal, že je to dlhé zamotané čítanie na zimné večery, urobila som dobre, že som to riskla. Vôbec tomu neverte! Prvá časť - mytologická - sa číta veľmi rýchlo; druhá časť - hrdinské piesne - je trochu zamotanejšia, ale stojí za to :)

Sklenička
11.06.2013

Četba ubývá, na čas se propadnete do mytického světa starých Germánů, občasný problém byl s nepřehledností některých skladeb, kdy jsem se musela zpětně vracet, kdo je kdo, ale není to zas tak často, aby to člověka nějak mělo odradit od četby.

nightlybird

Každý milovník severských ság, ať už jde o Kalevalu nebo Píseň o Nibelunzích, by si tuto knihu neměl nechat ujít.
V tomto rozsahu 1. české vydání.