Epos o Gilgamešovi přehled

Epos o Gilgamešovi
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108911/mid_epos-o-gilgamesovi-Rrg-108911.png 4 605 605

Tázání po tajemství věčného života a úzkost ze smrti je základní myšlenkou druhé části babylonského eposu o uruckém králi Gilgamešovi, tak jako ústředním tématem části první je chvála přátelství a hrdinské odvahy. Kořeny tohoto nejstaršího eposu světové literatury, jehož hrdinou je člověk se svými radostmi a úzkostmi, sahají až do konce třetího tisíciletí př. Kr. a napájela se z něho i Bible.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Epos o Gilgamešovi. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (92)

Slezadav
04.03.2024 3 z 5

Hezký náhled do historie literatury. Oceňuji komentáře před jednotlivými pasážemi, které děj osvětlují. Bez nich by četba byla o dost náročnější. Jelikož mnoho pasáží chybí nebo je nekompletních působí dnes tento epos v některých místech spíš jako kostra, kde si čtenář musí hodně domýšlet.
Každopádně je celkem zajímavé, jak se některá témata z eposu o Gilgamešovi přenesla dál např. do Bible nebo řecké mytologie. Čtenářský zážitek to tedy moc není, ale zajímavé a poučné ano. Umím si představit, že moderní fantasy retelling by měl celkem potenciál.

Betulefetule
19.10.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli povinné četbě, a velmi jsem se bála, že ji nebudu chápat. Nakonec se mi četla dobře, až na některé části a jména bohů. Takže jestli tu brouzdáte, abyste viděli, co si to ta češtinářka zase vymyslela, že máte číst, tak se nemáte čeho bát :) .


eviejav
30.11.2022 5 z 5

Jak křehoučký a krásný může být vztah dvou obrovských siláků... Strašně dobře se to čte, v tomto vydání jsou výhodou vysvětlivky, které např. představí zmíněné božstvo, nebo informace o chybějících částech. Na Gilgameše nezapomenu!

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Epos o Gilgamešovi v seznamech

v Právě čtených7x
v Přečtených1 089x
ve Čtenářské výzvě44x
v Doporučených29x
v Knihotéce208x
v Chystám se číst176x
v Chci si koupit40x
v dalších seznamech12x