Výlet do Španěl

Kniha Výlet do Španěl

Ivetaa
15.12.2021

Úžasné vyprávění od mistra slova.

lynxir
06.12.2021

Kdo někdy cestoval po Španělsku, a tím nemyslím to klasické: jeden hotel, jedna pláž u Barcelony, pizza ze stánku a krabicová sangría, ten určitě nebude zklamán. Úžasný Čapkův jazyk, neskutečně tvárný a poetický, je i zde standardem; bonusem jsou překvapivě autorovy brilantní a výstižné ilustrace. Netuším, jak to v popisovaných místech vypadá dnes, ale staletí maurské nadvlády Španělsko přežilo, tak snad…

Andi
13.07.2021

Pěkný jednoduchý a povrchní popis některých míst v Andalusii a v Katalánsku. Krátké zážitky z cest.

Kaja1
01.07.2021

Připomnělo mi to naše cestování po Andalusii. Krásný popis býčích zápasů a lidí. To již dnes člověk nezažije.

radusak9806
06.01.2021

Za mne asi nejslabší z Čapkových cestopisů.

Chajda69
30.06.2020

Z mého pohledu byl Výlet do Španěl lepší, než Italské listy, ale nelíbil se mi tolik, jako Anglické listy nebo Cesta na sever.

Znovu musím smeknout před Čapkovými kresbami, ty jsou opravdu skvělé a text perfektně doplňují. Tradičně nejsilnější bylo pro mě Čapkovo závěrečné shrnutí:
"Jsou lidé, kteří by dovedli milovat svět, pokud by vzal na sebe jednu, a sice tu jejich civilizační tvář. Ale protože přesto nejsme dosud s láskou příliš daleko, zkusme to na jiný způsob. Je daleko radostnější mít rád celý svět, protože má tisícerou tvář a je všude jiný; a potom provolávat: Hoši, když už se tak rádi vidíme, udělejme Společnost národů; ale hrome, ať jsou to Národy se vším, co k tomu patří, každý s jiným chlupem a jazykem, se svými zvyky a kulturou, a je-li třeba, tedy spánembohem i se svým Pánem Bohem; neboť každý rozdíl je hoden lásky už proto, že rozmnožuje život. Ať nás spojuje všechno, co nás dělí!"

bookworm
21.06.2020

Cesta do Španielska a zároveň i cesta v čase. A to všetko okorenené vtipom a pozorovacím talentom majstra Čapka. Výborná kombinácia!

boxas
21.03.2020

Z Čapkových cestopisů je tento pro mě nejzajímavější.