simona8126 simona8126 komentáře u knih

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Popravdě nejsem nijak zvlášť nadšená. Film se mi moc líbil a myslela jsem, že když si přečtu knížku, dočkám se fantasy příběhu pro děti a mládež, plného kouzel a zajímavých nadpřirozených bytostí. Kouzla a bytosti tam sice jsou, ale taky dost drsných scén plných násilí, krve a smrti. Medvědího kyrysníka jsem si ve filmu oblíbila, v knížce mi ale přišel jaksi odtažitý. Celkově se mě to už tolik nedotklo, spíš jsem místy byla zmatená. Nelogické jednání a chování některých postav tomu nepomáhalo.

08.07.2018 3 z 5

Černé znamení Černé znamení Sebastien de Castell

Povedené pokračování! Místy možná trochu otravnější a zdlouhavější než první díl, ale zase tu bylo více Reichise a jeho vtipných hlášek. Příběh sám byl poměrně atraktivní, zajímavé prostředí, sympatické postavy i nepříjemní záporáci. Trochu mě mrzelo, že tu některé důležité postavy z jedničky byly jen stručně zmíněny. Třeba se vrátí v dalším díle…

04.05.2018 5 z 5

Krutá krása Krutá krása Rosamund Hodge

Naprostý souhlas s Andy0892! Od téhle knížky jsem si poměrně hodně slibovala, ačkoli mě mohla varovat má předchozí špatná zkušenost s převyprávěními Krásky a zvířete. Ani Na lovu mě neoslnilo, ale teď vidím, že to bylo lepší než Krutá krása. Ne že by se to dalo srovnávat, Krutá krása si z Krásky a zvířete bere hrozně málo! Nebylo by to špatné, kdyby nabídla zajímavý a poutavý příběh, ale byla to nuda. Stránky ubíhaly rychle, to ano, ale nebylo tam nic, co by mě doopravdy zaujalo. Cokoli se mi snad líbilo, se stejně neobejde bez nějakého "ale". A už hrozně dlouho jsem se nesetkala s tak nesympatickou hlavní hrdinkou, která má sklony nenávidět naprosto všechny, včetně sebe. Svůdný a dokonale krásný hlavní hrdina tomu moc nepomohl. Chaoticky uspořádaný dům také ne. Bylo to předvídatelné, otravné a nezanechalo to ve mně nic dobrého. Nikomu jsem nedokázala fandit. Hlavní hrdinka navíc evidentně přežije všechno, takže ani není důvod se o ni bát. Pevně doufám, že převyprávění Červené karkulky bude lepší. Autorka nepíše špatně, takže tomu šanci dám. Ale další takovou Krásku a zvíře už prosím ne!

28.04.2018 2 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Zvláštní… Nemůžu se ubránit pocitu frustrace, který na mě z "A" přecházel. Autor měl evidentně snahu zanést do příběhu co nejvíc témat, která by mládež mohla zaujmout, ale většina z nich mě spíš rozesmutnila. Naštěstí to prokládal i vtipnými situacemi. Nemůžu říct, jestli se mi knížka líbila nebo nelíbila. V něčem ano, v něčem už ne. Ale rozhodně byla čtivá a zapůsobila na mě.

27.04.2018 4 z 5

A hvězdy mi daly tebe A hvězdy mi daly tebe Karen McQuestion

Jako když Smallville potká Hostitele, chytnou se za ruce, cestou ještě přiberou Akta X a v závěru do toho skočí E. T. – ale ze spojení téhle party vlastně vzešlo cosi čtivého. Bylo to v podstatě jednoduché, svižné a místy zvláštní, ale i dojemné, laskavé a vtipné. Mohlo by to být podrobnější a propracovanější, nicméně jsem si to docela užila.

27.04.2018 4 z 5

Čarodějova nevěsta 2 Čarodějova nevěsta 2 Kore Yamazaki

Řekla bych, že s druhým dílem kouzlo příběhu nekleslo. Něco se mi líbilo více, něco méně. Nestalo se nic, co by mě vyloženě ohromilo, ale ani mě to nezklamalo. Připadalo mi, že humoru tu bylo méně, ale o to více přibylo temných a strašidelných událostí. Zatím mi není moc jasné, k čemu (krom pobavení) měla být kapitola s královnou víl a jejím manželem, ale možná se k nim v budoucnu ještě vrátíme…? Třetí díl si určitě ujít nenechám.

17.04.2018 5 z 5

Čarodějova nevěsta 1 Čarodějova nevěsta 1 Kore Yamazaki

Poprvé v životě jsem si pořídila mangu. Byla jsem vážně vydivočená z toho, že se čte naopak, tedy zprava doleva, vlastně od konce. Vytkla bych jen jedinou věc… strašně rychle to uteklo! Příběh je plný magie, vtipných momentů a sympatických příšerek, se kterými bych se hnedle pomazlila. I jako anime je to naprosto kouzelné, vlastně díky všem těm barvám, efektům a hudbě možná ještě kouzelnější. Ale knížka rozhodně nezaostává. Těším se na druhý díl. Doufám, že se udržím a neprofrčím jím zase příliš rychle. XD

07.04.2018 5 z 5

Zrádce trůnu Zrádce trůnu Alwyn Hamilton

Jsem pomalá čtenářka. Když mě něco neuchvátí okamžitě, jsem schopná se tím prokousávat i celé měsíce. Ale to rozhodně nebyl tento případ. Zrádce trůnu jsem si musela šetřit. Je tak úžasně čtivý, napínavý a plný zvratů, že odložit ho je opravdu problém. Na druhou stranu je škoda jej rychle prolítnout, protože kdo ví, kdy (a jestli vůbec) se nám dostane pokračování. :-/ Pevně doufám, že CooBoo vydá i trojku, ačkoli letos už to asi nebude. Zrádce trůnu (i Poušť v plamenech) si zaslouží mnohem víc obdivu, než má. Dlouho mě něco tak neohromilo a nenadchlo, vřele doporučuji! :-)

26.03.2018 5 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Tentokrát budu stručná a řeknu jen: magické. Od začátku mě to chytlo a nepustilo, což je samozřejmě základní věc, která u mě hraje roli při hodnocení. Těším se na druhý díl! :-)

07.03.2018 5 z 5

Poušť v plamenech Poušť v plamenech Alwyn Hamilton

Skvělý rozjezd trilogie, z níž se nám doufám dostane i zbylých dvou dílů. Tahle knížka si nepochybně zaslouží více pozornosti. Je doslova nabitá akcí, ale i humorem. Děj se odehrává v zajímavých prostředích, s nimiž jsem se v jiných knížkách zatím nesetkala. Příběh je napínavý, rozmanitý, drží pozornost čtenáře až do vzrušujícího konce. Postavy jsou sympatické a jejich jednání uvěřitelné. Nemohu se dočkat pokračování a držím pěsti, aby pak přišlo i to třetí! Vřele doporučuji! ;-)

26.02.2018 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Tak já nevím... Když tady čtu ty komentáře, říkám si, jestli jsme vůbec četli to samé. Sladký příběh? Sympatická hrdinka? Absolutně nesouhlasím. Miluji Krásku a zvíře a pohádky obecně, takže jsem se těšila na knížku Na lovu, ale jsem hodně zklamaná. Že bude děj předvídatelný, to se dalo čekat, protože jak jinak tohle může dopadnout než šťastně? Ale takhle otravnou hrdinku jsem už dlouho nikde neviděla. Má milující rodinu, pohledného a hodného nápadníka a díky němu i slibnou budoucnost, ale jí je všechno málo. Pořád jen čtu, jak jí buší srdce, jak je nerozhodná, jak neustále něco CHCE, ale neví, co vlastně. K tomu ty ustavičně se opakující popisy lesa, sněhu, zimní přírody, sněhu, kouzel, divné hudby, krve, lovu, lovu, lovu a... už jsem říkala sněhu? Vážně pořád! Žádný zajímavý zvrat, žádný humorný prvek, žádný důvod obávat se o osud postav. Jediný, kdo mi přirostl k srdci, byla fenka Laňka.

24.02.2018 3 z 5

Dcera ohně Dcera ohně Matt Ralphs

Je to knížka pro mladší čtenáře, ale celkem jsem si ji užila. Téma čarodějnictví mě jistě nikdy neomrzí, ačkoli tu rozhodně nejde o příběh, co by se podobal třeba Harrymu Potterovi. Hlavní hrdinka téhle knížky své schopnosti sice taky objevuje pomalu a vylekaně, ale žije ve světě, kde jsou čarodějnice pronásledovány a upalovány. Navíc má velmi sympatického společníka, totiž služebníka – roztomilého plcha se smyslem pro sarkasmus. Jediné, co mi vadilo, byly poměrně časté chyby a překlepy (všímala jsem si jich hlavně ve druhé části, ta byla napínavější a zajímavější). Taky mě mrzí, jak to dopadlo s Davidem, ale nepředbíhejme. Na to už si přijďte sami. Víceméně doporučuji těm, co ještě úplně nevyrostli a dost možná je to ani nikdy nečeká. ;)

16.02.2018 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Ráda bych dala plný počet, protože to bylo zajímavé, vzrušující i vtipné čtení přetékající nesmírně bohatou fantazií. Tedy většinou. Pár věcí mě rozčilovalo, ač to jistě není vinou autora. Příběhy jsou, jak vyplývá i z jeho úvodu, prostě tak trochu útržkovité a něco si tam i protiřečí. Přesto se nemohu smířit s tím, že pohnutky některých činů jsem nepochopila, a hrozně mi vadilo, že docházelo k nespravedlivým soudům a těm chudákům, co byli často prostě jenom tak zabiti, to už nikdo nevynahradil. (Za vším hledej Lokiho).

28.11.2017 4 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Tak nějak nevím, co si o této zajímavé knize myslet. Líbila se mi, dokonce hodně. Byla čtivá, napínavá, měla určité originální nápady. Na druhou stranu pro mě ale byla temná až příliš. Na začátku jsem se docela dost ztrácela v popisech prostředí a města. Neuměla jsem si představit, kde co je. Příběh mi také připomínal mou oblíbenou Trilogii Chaos a v některých momentech i jiné knížky. Na další díl jsem každopádně zvědavá a těším se…

21.11.2017 4 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Krásný příběh přesně pro knihomoly. A taky pro milovníky pohádek, dobrodružství, kouzel, ba i napětí. Kdo viděl napřed film a teprve potom si přečetl knížku, může být jen potěšen. Kdo to měl naopak, bude nejspíš maličko zklamán. Ne že bych film neměla ráda, ale byla jsem překvapená, o kolik je knížka lepší. A těším se, až si přečtu i druhý a třetí díl, u kterých zatím vůbec netuším, co tam na mě bude čekat. :-)

13.11.2017 5 z 5

Krverůž Krverůž A.G. Howard (p)

Málo děje, spousta popisů. Ale zase to byly krásné a procítěné popisy. Miluji Fantoma opery ve všech možných verzích a provedeních, proto jsem polkla předsudky a dala Krverůži šanci. Ostatně, mám ráda příběhy A. G. Howardové, takže proč ne? Nelituji. Nejsem ohromená, uchvácená, nic takového. Ale nejsem ani zklamaná. V podstatě jsem dostala to, co jsem čekala a chtěla, takže u mě za čtyři hvězdy. Jednu strhávám proto, že děje bylo opravdu poskrovnu (navíc byl poměrně předvídatelný) a dále kvůli překlepům a chybám.

02.10.2017 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Byla to má první zkušenost s tímto autorem. Jedná se o poměrně útlou knížečku s krátkými kapitolami a různými humornými vsuvkami. (Kdyby text nebyl tak zbytečně roztahován, byl by výsledek ještě užší.) Ze začátku mě dost odrazovalo, že se všechno točí kolem hovínek. A blinkání. Připomínalo to trochu Dítě školkou povinné... Po prvních kapitolách ale konečně přišla i jiná témata, a i když to vlastně nebylo nic napínavého, extra zajímavého a ohromujícího, mnohokrát jsem se přitom upřímně rozesmála. Knížka splnila svůj účel. Byla přečtená za chvíli a skutečně pobavila. Navíc potěšila svou jednoduchostí, bezprostředností, srdečností. Člověk si říká, co tak můžeme ocenit na příběhu plném plínek a zmatků, ale i když je prostinký, je plný hlubokých a pravdivých myšlenek. Závěr mě neskutečně dojal. Rozmazal mi zrak. A proto plný počet.

19.09.2017 5 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Po Divotání je tu další knížka, díky které si zřejmě začnu myslet, že druhé díly jsou lepší než první. Zase to byl spíše takový můstek mezi jedničkou a trojkou, ve kterém se nedělo téměř nic, co by rozvinulo děj. Teprve na konci došlo k zásadním zvratům a napínavým okamžikům. A těch přibližně 300 stran předtím bylo - víte, co to bylo? Úžasně zábavná záležitost! Jednoduše miluji rodiny Kerstin Gierové. V Drahokamech rovněž, ale tady je to ještě daleko lepší. Super mladší ségra, dobrosrdečná chůva, miloučký pes, nepřátelská nevlastní sestra a ochranářský nevlastní brácha... A spolu s tou Okrovou bestií to tvoří dokonalý recept na pravou pohodu, v tomto díle dokonce vánoční. Ne, není to originální příběh. Je to o vztazích, rozchodech a nářcích, problémech středoškoláků, s průměrným a předvídatelným padouchem... Ale Kerstin to umí prodat s humorem. Tak že se i já ve svých pětadvaceti popadám za břicho.

Stejně jako u Divotání (a mnoha předchozích knížek) musím i tady upozornit na trestuhodnou nedbalost redaktorů! Nevím, co to v CooBoo zaměstnávají, ale Druhá stříbrná kniha snů snad neprošla žádnými korekturami. Tolik to tomu příběhu ubírá na kvalitě! Po několika otravných překlepech jsem si začala dělat poznámky (a to ani ne hned od začátku) a našla jsem celkem 40 chyb (překlepů, pravopisných i gramatických pochybení, nesmyslů nebo jen podezřelých a podivných věcí). 40!!!! To je zatraceně moc a vůbec se mi nelíbí, že něco takového nakladatelství s klidným srdcem vpustí do světa! Ale rozhodla jsem se tu hodnotit příběh. Už mě nebaví kazit příběhům hodnocení jen kvůli redaktorským flákačům!

26.06.2017 5 z 5

Válka hluku Válka hluku Patrick Ness

Tahle série by si zasloužila mnohem více pozornosti. Už jen ta potupa, že se prodává ve výprodejích za pár korun… Což by jistě byla skvělá zpráva pro ty, kdo si ji jako já nekoupili hned za začátku za plnou cenu. Ale víte co? Pro mě tu cenu má! Je to v dnešní době neskutečně originální příběh plný zajímavých nápadů. I když kostra je klasická - záchrana světa, boj proti zlému vládci trochu ve stylu Hunger Games, do toho milostná zápletka, ale! Na tuhle kostřičku je nabaleno tolik neobvyklého a atraktivního tuku, že nám z toho vznikne pěkně vypasený jedinec. Už jen celá ta záležitost s hlukem, dorozumívání pomocí obrazů nejen s lidmi, ale i se zvířaty, působivé prostředí, sádráci a napětí, že by se dalo krájet. A samozřejmě, co by to bylo za sérii, kdyby tam půlka mých oblíbenců neumřela nebo aspoň neutrpěla zásadní zranění… Ale vážně, zkuste ji, je fakt skvělá! Už i to, že vyprávění z pohledu hlavního hrdiny je tak svěže nespisovné! Super změna a kvalita od jedničky ke trojce stoupá, nikoli klesá! :-)

20.06.2017 5 z 5

Divotání Divotání A.G. Howard (p)

Divotání… Stejně jako hlavní hrdinka má i tahle kniha dvě stránky…

K té horší patří v českém vydání především neskutečné množství překlepů, gramatických i pravopisných chyb. Vážně mě to mrzí a celý zážitek z četby to kazilo. Prakticky na každé druhé stránce byl nějaký nesmysl, zpřeházená slova nebo překlep! Netuším, kdo má na svědomí korektury k této knížce, ale nebojím se říct, že to byl buď začátečník, nebo velký flákač. Tahle kouzelně šílená série si rozhodně zaslouží pečlivější přístup. Stejně jako u předchozího dílu jsem i zde nucena vytknout otřepanou frázi "ze všeho nejvíc připomíná". Tady ovšem nevím, zda je to chyba autorky či redaktorů z CooBoo. Ale, milí zlatí, když můžete změnit jméno jedné z hlavních postav, můžete změnit určitě i neustále se opakující frázi a odstranit pro jednou aspoň to únavné "ze všeho nejvíc". Věci mohou klidně jen něco připomínat, anebo se dokonce něčemu podobat. :-) V tomto díle jsem si toho všimla sice jen dvakrát, ale to možná jenom proto, že jsem se to zuby nehty snažila ignorovat. Za tohle vše padla jedna hvězdička.

A teď ta druhá stránka, aby to nevypadalo, že akorát nadávám na něco, co se mi vlastně moc líbilo. Příběh je opět tak nepřehledně bizarní a šílený, jak si pamatujeme z Šepotání. Vlastně je možná i o něco přehlednější a sympatičtější. Právě proto, že už jsme si na jeho potřeštěnost trochu zvykli. Když se nad tím zamyslíme, vlastně se tu téměř až do konce nic závratného neodehrálo. Celá knížka je takovým tím předělem mezi jedničkou a trojkou. Trochu jako první část filmu rozděleného na dva. Spousta vaty, efektů a řečí, ale účel žádný. V Divotání se pořád něco děje, ale vlastně neopustíme pozemský svět a kolem všeho se spíš jen dohaduje, než aby se to skutečně stalo. Přesto přese všechno má autorka tak úžasnou fantazii, že jsem si v obou jejích světech libovala. A to mám prosím upřímnou hrůzu z hmyzu, hlavně z pavouků (promiň, sestro) a z můr (promiň, Morfee, můj rytíři). Takže abych tenhle komentář konečně uzavřela - bylo to krutopřísně úžasnoucné a těším se, až si přečtu i Zrcadlení. Jen více takových knížek pro odreagování a potěchu snílkovy duše, madam Howardová!

19.06.2017 4 z 5