Válka hluku

Ve strhujícím závěru Nessovy napínavé trilogie se do Nového Prentisstownu stahují rovnou tři armády a schyluje se k ničivé válce. Domorodí Sádráci zmobilizují všechny síly, aby pomstili vyvražděné soukmenovce. Starosta Prentiss a paní Coylová, bezohlední vůdci dvou znepřátelených lidských frakcí, se chystají za každou cenu bránit své zájmy a představy o pořádku, který chtějí v Novém světě nastolit. A do toho se na planetu Nový svět blíží kosmické lodě nových osadníků. V prostředí Hluku, jenž obnažuje všechny myšlenky, jsou následky každého činu a každého slova obrovské. Todd s Violou dospívají uprostřed válečných krutostí a hrůz. Život je nutí zpochybňovat vše, čemu dosud věřili, a v překotném tempu před ně klade přetěžká rozhodnutí a závažné etické otázky. Je možno kvůli jedné milované bytosti obětovat tisíce jiných? A je vůbec naděje, že z takového chaosu může vzejít lepší svět? Lze ještě věřit ve vykoupení, nebo je vše předem ztraceno? O tom se čtenář přesvědčí v šokujícím finále....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87656/chaos-valka-hluku-87656.jpg 4.3189

Nespoutaný chaos / Nespútaný chaos 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Jota

Monsters of Men, 2010

Kniha Válka hluku

JohnCZ

Na celé trilogii mě mírně zklamala jedna věc a to je samotný Hluk. Osobně bych si nechal líbit ještě o něco komplexnější mytologii a filozofičtější přesah, který byl spíše naznačen a nešel úplně do hloubky. Ale i tak je to velmi vtahující série, která je i přes nálepku teenageroviny poměrně chytrá a vyspělá. Občas to trpí určitou předvídatelností a celkově mi celá trilogie přišla místy, a to i přes pár nečekaných a dost razantních twistů, trochu šablonovitě vystavěná - skoro jako filmový scénář. Jako materiál ke zfilmování to bude určitě hodně vděčná látka a to i svou akčností. Co mě ovšem bavilo nejvíce a za co dávám čtyři hvězdy je především výborná čtivost a promakanost myšlenkových pochodů a to nejen hlavní dvojky, ale i národa Sádráků nebo samotného hlavního záporáka, jehož vypointování mě dokázalo, i přes jeho klišovité psychopatické chování, ve finále dost překvapit. Stejně jako finále samotné, jež není úplně 100% uzavřené, ale i přesto velmi uspokojující. Další etapa dějin Nového světa začíná... "Volej mě dál Violo, páč já už jdu..."

Sarah11

Tahle kniha byla tak emočně vyčerpávající, že mám pocit, jako bych ve válce bojovala s hlavními hrdiny. Poslední díl je rozehraný dobře, ale už se objevují nějaké mouchy, které mi požitek z knihy trochu kazily. Ač se zprvu zdály kapitoly z pohledu Sádráků jako dobrý nápad a oživení, po nějaké době už mě neskutečným způsobem otravovaly a vždy jsem se těšila, až si zase budu moci přečíst "normální" kapitoly z pohledu hlavních hrdinů, v tomto případě spíše Todda, protože Viola mi občas trošku lezla na nervy. Rozhodně netvrdím, že Todd se choval vždy správně, ale byla na něm výborně ukázána manipulace ze strany starosty Prentisse. Styl psaní je opět Ness jak ho známe, svižný, úsečný, šokující a nespisovný a zkrátka skvělý, akorát v tomto případě by možná neuškodilo, kdyby to autor trochu zkrátil.
Jediná věc, která mě trochu mrzí, je ta, že jsem se vlastně mezi všemi těmi urputnými boji a krveprolitími nedozvěděla odpovědi na některé otázky, které se se mnou táhly po celou sérii. Proč mají muži a zvířata hluk, ale ženy ne? Co se doopravdy stalo s Toddovou matkou a ostatními ženami? Trošku jsem čekala, že když se vše točí okolo Toddova deníku, že se z něho dozvíme něco zásadního.
Co se týče závěru samotné série, nevím, jestli se mám cítit uspokojená, že mi autor nesebral veškerou naději, nebo naštvaná, že nevím, co bylo dál. Nicméně oceňuji, že to není klasický happyend, protože sem by snad ani nešel.

TomTomis

Dočteno. Chvílemi jsem četl jedním dechem, chvílemi mě některé scény vysloveně rozčilovaly. Možná jakousi nelogičností jednání dotyčných lidí. Autor se snaží o akčnost za každou cenu. A vše na počátku rozvíjí tak, aby se mu takového finále mohlo dostat. I přes docela větší rozsah jsem si třetí díl užil. Jakou další knihu si od Nesse přečíst? Pokud ještě něco dobrého je:) Doporučí někdo? :-)

adellk28

Tato kniha se mi z celé trilogie líbila nejvíc. Neustále v ní byla nějaká akce a nemohla jsem přestat číst. Kniha sama o sobě je docela obsáhlá a tak chvíli trvalo než jsem ji přečetla. Velice se mi líbilo, že kapitoly byly i z pohledu 1017 (Návratu). Přijde mi, že tato trilogie je každým dílem lepší a lepší. Konec byl pro mě docela nečekaný a přišel mi i neukončený. Jediný malý mínus bych dala, že se tam tak trochu objevoval milostný trojúhelník, který mi moc neseděl. Kniha se mi ze své stránky Sci-fi líbila, ale rozhodně jsem v ní nečekala nějakou love story, která tam však byla. I tak rozhodně všem doporučuji.

Žožik

Jako předchozí dvě knihy byla i tahle naprosto dokonalá. Děj pěkně plynul, líbily se mi pasáže z pohledu 1017. Jediné, co mě trochu otravovalo, byla Toddova naivita.

1T0S_
03.12.2018

Poslední díl téhle trilogie - který vás přiměje nenávidět snad každou postavu ;)

Někteří zde psali, že děj byl trošku protahovaný, což mi ani zas tak nevadilo. Atmosféra zde byla velmi povedená, záporáci se konečně vybarvili a hlavní postavy- no... k těm si těžko najdete sympatie, takže nic nového.

Řekl bych, že se jedná o povedené zakončení série - ne tak dobré, jako první díl, ale zase o trošku lepší, než díl druhý.

5/5

trudoš
21.08.2018

Závěrečný díl trilogie Chaos má tu výhodu, že už si nemusí na nic hrát. Předchozí dvě knihy představily vše podstatné, a tak se do toho Patrick Ness opře naplno hned z kraje, když vás vtáhne do nemilosrdné bitvy o přežití. Poté nechává hrdiny definitivně dospět a učinit rozhodnutí hodné generálů. Je jen na nich, zda Nový svět shoří v ohni války, nebo rozkvete v náručí míru. A to se navíc blíží čas přistání nových kolonistů, což prakticky všem zamíchá karty…
I když autor události kulminuje velkolepě, pořád u mě nedokáže kvalitou navázat na první díl. Chybí mi ten fantastický prvek napětí při putování neznámou planetou a odhalování utajovaných souvislostí, které mohou vyústit prakticky v cokoli. Jinak ovšem spokojenost, o dost výraznější než u nepříliš dějové dvojky. Důstojné zakončení se nese v duchu divoké akce, nečekaných zvratů, nejistých spojenectví a hlavně, zcela nových úhlů pohledu. To vše podáváno jistou rukou člověkem, který chce i něco chytrého sdělit, ne se jen samolibě bavit.

devildeny
25.06.2018

Jelikož jsem prvnímu dílu dala 4 hvězdy, tady musím dát 3. Některé pasáže se starostou mi připadaly až zbytečné, jako by se opakovalo, což již bylo řečeno. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byl děj shrnut tak do poloviny knihy. Naopak perfektní bylo vyprávění z pohledu Sádráků, to mě v knize oslovilo nejvíce. Avšak vůbec nelituji, že jsem si tuto trilogii mohla přečíst.