simona8126 simona8126 komentáře u knih

Mokře chodí v suše: Vodník v české literatuře Mokře chodí v suše: Vodník v české literatuře Pavel Šidák

Podnětná kniha nahlížející na postavu vodníka ze všech možných úhlů a přinášející spoustu působivých informací. Počítá však se základními znalostmi české literatury 19. století. Čtenář by měl mít přehled o dílech Boženy Němcové, Josefa Kajetána Tyla a dalších (i méně známých) autorů. Knížku bych proto doporučila spíše jako zajímavé doplňkové čtení při studiu.

20.01.2019 5 z 5

Zlatá kniha českých pohádek, říkadel, básniček a hádanek Zlatá kniha českých pohádek, říkadel, básniček a hádanek Marta Knauerová

Nádherně ilustrovaná kniha plná těch nejkrásnějších pohádek i pěkných říkadel a hádanek. Její největší předností je bezesporu působivé grafické provedení a množství opravdu vřelých obrázků. Nejdelší příběh mi připadal spíše hororový než pohádkový, provázely ho i krvavé a děsivé ilustrace, takže bych ho možná doporučila starším čtenářům.

20.01.2019 5 z 5

Zrádce trůnu Zrádce trůnu Alwyn Hamilton

Ach jo… originální, napínavý a čtivý příběh s inteligentními a sympatickými hrdiny, kterým člověk dokáže držet palce. Stránky budete obracet jednu za druhou se zatajeným dechem a těšit se na třetí díl – jenomže ten nevyjde! Protože tahle série má prostě nízké prodeje, lidi ji nekupují, a tak se ani my nadšení nedočkáme pokračování. Každý tu píše, jak je to super, jak se těší na další knihu… Šiřte své kladné názory mezi známými, pokud se vám Poušť v plamenech líbí. Sdílejte recenze, přitáhněte k té sérii pozornost. Fakt si to zaslouží. :-( :-) A my taky. :-/ Nestačí jen chodit do knihovny, musí se kupovat!

17.01.2019 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Na základní škole jsme knihu společně četli, od té doby jsem se k ní bohužel nevrátila a vlastně ani nevím, zda jsme ji tenkrát dotáhli do konce. Ale její kouzlo se ve mně uchovalo a spolu s ním dokonce i některé působivé věty. Nevzpomínám si na detaily, ale pamatuji si pocit, jaký jsem při četbě měla. Byl znepokojivý, a přece se mi knížka líbila. Snad ji zase někdy někde objevím a zařadím do své knihovničky.

06.01.2019

Hvězdy nad Berlínem Hvězdy nad Berlínem Sarah Matthias

Obrovské zklamání! Anotace slibovala příběh lásky na pozadí dramatické válečné doby, atraktivní prostředí cirkusu a zároveň tragický osud zamilované cikánky a člena Hitlerjugend. Zní to neodolatelně, ale co jsme dostali? Naprosto nevěrohodně a uspěchaně podanou instalásku, založenou na JEDINÉM několikaminutovém setkání, a přesto hlubokou jako propast a nekonečnou jako nebe. To určitě… Zvlášť když je vám čtrnáct! Válečné události mi připadaly skoro až nepodstatné vedle líčení oné zcela výjimečné a neopakovatelné lásky. :-/ Nechápu, že si tahle kniha vydobyla na Goodreads tak vysoké hodnocení! Ode mě ho tedy rozhodně nedostane, i když se to u knih s podobně významnými tématy zřejmě automaticky očekává. Nevyhovoval mi ani styl vyprávění! Začínáme v současnosti, kde k nám Lili promlouvá snad ze záhrobí? Dále se přesouváme k Maxovým kapitolám ze současnosti, které jsou vyprávěny v er-formě. Celý následující příběh je pak podán tak, jako by ho Max po letech zapisoval, ale přitom jej dále vypráví střídavě on a Lili (v ich-formě). Jak by mohl zapisovat tak detailně něco, co prožívala Lili a při čem on osobně nebyl? Je to velmi matoucí. Navíc části Maxe ze současnosti, vkládané do knihy v průběhu celého příběhu, jsou rádoby dojemné a nesmírně nudné. Teprve po nějakých 200 stranách se KONEČNĚ začne dít něco opravdu dramatičtějšího, ovšem předvídatelného, takže se lepší čtenářský zážitek (alespoň u mě) stejně nedostavil. Přečtěte si raději starý dobrý příběh Romeo, Julie a tma. A jestli chcete zažít pěknou atmosféru kouzelného cirkusu, sáhněte po skutečně nápadité a zajímavé knize Noční cirkus.

21.12.2018 1 z 5

Souboj čarodějů Souboj čarodějů Lauren Magaziner

No… příběh byl jednoduchý, vcelku zábavný, plný zajímavých novotvarů, četl se rychle. Ovšem také tu vystupovali dospěláci stejně dětinští jako jejich potomci a po celou dobu mě provázel nesnesitelný pocit frustrace, který prožívala hlavní hrdinka, naprosto nepochopená téměř celým svým okolím. Věřím, že mladším čtenářům (10–11 let) se bude líbit pro mě nepředstavitelný čarodějův zámek se všemi svými pokrmovými místnostmi (hamburgerovým pokojem, marmeládovým pokojem atd.). Autorka má nesporně bohatou fantazii a dobře udělala, když do knížky vložila sympatického mluvícího kocoura a svérázného strýčka de Vepřihlavu. Nemohu se ovšem přenést přes určité nechutnosti, jako je rochnění v gulášové zahradě plné zombíků nebo plácání se v pudingovém bazénu, jeho pojídání a olizování se. Také je tu chlapec, který když něco sní, vyzvrací to v podobě ptáka. Ehm… Něčím takovým si mě prostě nezískáte.

17.12.2018 3 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Opět mě u něčeho udivuje vysoké hodnocení. Ne že by se mi to vyloženě nelíbilo, ale slibovala jsem si od toho podstatně víc, a tak jsem poněkud zklamaná. Vánoční atmosféra, pokud se o ní dá vůbec mluvit, ke mně nějak nepronikla. Problematiku fungování Skruží firmy si autorka velice zjednodušila – proč nám vysvětlovat něco, co bychom bez potřebných studií stejně neměli šanci pochopit, že… Hlavní hrdinka je od začátku pěkná mrcha, nesympatická a rozmazlená, ale to se nedá nic dělat, žádá si to příběh (tohle není ironie, myslím to vážně). Její zcela náhlá náklonnost k dokonale nádhernému a bohatému frajírkovi… no, byla vskutku náhlá, ale nepřekvapivá. Jedině za sympatickou asistentku a samotný nápad vsadit Vánoční koledu do současnosti jsem ochotná dát knížce tři hvězdičky. Ale vážně, je nutné cpát všechny romantické vánoční příběhy do New Yorku? Po přečtení Polibku v New Yorku a Jen 27 dnů mám pocit, že na celém světě zbylo snad už jen tohle město…

16.12.2018 3 z 5

Zámek v oblacích Zámek v oblacích Kerstin Gier

Kerstin Gierová mě ještě nikdy nezklamala. Tušila jsem, že až vezmu do ruky Zámek v oblacích, dostane se mi příjemného a uklidňujícího příběhu s pěknou zimní a vánoční atmosférou. Nemýlila jsem se a v této době samých drastických Her o trůny a depresivních Trnitých řečí to obzvlášť oceňuji. Vůbec mi nevadilo, že dějově byla knížka poněkud slabší, předvídatelná a v mnoha ohledech přitažená za vlasy. Zámek, přesněji hotel, je čarovným a tajuplným místem plným skrytých chodeb a lahodných vůní, kam bych se rozhodně ráda někdy podívala. Hlavní hrdinka Fanny je (podobně jako Liv Silberová ze Stříbrných knih snů) sympatická a má smysl pro trefné ironické hlášky. Vtipem hýřila i kupa dětí, jimž Fanny musela dělat chůvu. Nejradši bych se vetřela mezi ně a stavěla s nimi sněhového draka nebo vymýšlela tajnou řeč jednorožců! Zámek v oblacích byl pro mě balzámem na duši a rozhodně ho doporučuji všem zasněným romantičkám. :-)

05.12.2018 5 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Polibek v New Yorku mě příjemně překvapil. Čekala jsem, že obdržím jednoduchou oddechovou knížku, která bude přečtená během chvilky a zřejmě si toho z ní moc neodnesu. To vše je pravda, ovšem až na poslední zmíněnou věc. Něco z ní ve mně zůstalo, jakési pohlazení po duši, atmosféra vánočního New Yorku, několik vtipných situací a hlášek a samozřejmě neodolatelné štěně, které naivní romantický příběh skvěle zpestřuje. Za sebe mohu vřele doporučit, pokud nehledáte nic náročného, ale chcete si odpočinout od všech těch intrik, zrad, pomst, vražd atd., kterých jsou dnešní knížky pro mládež bohužel plné. Také je to bezva tip pro fanoušky filmu Serendipity (neboli Lásce na stopě). ;)

05.12.2018 4 z 5

Wendy mezi Zemí a Nezemí Wendy mezi Zemí a Nezemí Melissa Jane Osborne

Čekala jsem od toho víc. Ilustrace byly pěkné, líbilo se mi propojení černobílých s těmi barevnými, ale občas mi připadalo, že jdou za sebou jaksi zmateně. Jako by se mi z knížky vytrácely některé obrázky. Musela jsem couvat o pár stránek zpátky, abych se ujistila, že jsem něco nepřeskočila. Takže to leckdy nedávalo moc smysl a příběh sám mi připadal příliš krátký, tím pádem i slabý. Nápad hezký, jen tomu něco chybělo.

26.11.2018 3 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

Příběh byl předvídatelný a neoriginální. Jednání Valoriánů mi připadalo naivní a nevěrohodné. Opravdu by se nechali tak snadno ošálit? Téma napjatých vztahů mezi nimi a Herrany mi nicméně připadalo zajímavé, stejně jako rozvíjející se náklonnost mezi Kestrel a Arinem. Navzdory výše zmíněným výhradám jsem si čtení užila. Děj byl svižný, stránky mizely jedna za druhou a občas jsem skutečně měla problém knížku odložit.

02.11.2018 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Koukám, že zase budu jediná, koho tohle prostě nenadchlo. Po grafické stránce je kniha úžasná, mnohé popisy mě opravdu okouzlily, ale příběhy samotné se mi spíše nelíbily, jakkoli byly nápadité. Ani jeden neskončil tak, jak jsem doufala. Ani v jednom nebyl láskyplný vztah rodičů k dětem. Zato zde v nadbytečné míře teče krev, zrazuje se, opouští, mstí a umírá... Asi jsem moc velká bábovka na to, aby mě nadchly podobné depresivní kruťárny. Prince vojáčka hodnotím ještě jako nejlepší pohádku.

31.10.2018 3 z 5

Deset tisíc nebí nad tebou Deset tisíc nebí nad tebou Claudia Gray (p)

Upřímně jsem z druhého dílu zklamaná. Po jedničce, která mě nadchla, jsem asi očekávala příliš. Tisíc kousků tebe se mi líbilo proto, že se autorka nesnížila až ke klasickému milostnému trojúhelníku (snad jen trochu, ale bylo tak nějak jasné, že Marguerite chce Paula). Děj byl zajímavý, napínavý, přeskakování z dimenze do dimenze mě přimělo číst dál a dál. A především se mi líbilo, jaký vztah má Marguerite se svými rodiči. Ale druhý díl to všechno smetl, jako by na ničem z toho nezáleželo. Jako by první knížka byla lež, se kterou jsme zbytečně ztráceli čas. Nakonec se ukáže, že nikdo – vůbec nikdo – není takový, jak jsme si ho oblíbili. Dokonce ani ti rodiče, jediná věčná jistota každého milujícího dítěte. Napínavý děj tady ustoupil tomu otravnému trojúhelníku. Měla jsem pocit, jako bych přišla o všechny důvody držet hlavní hrdince palce. Nemám ráda nekompletní série a jsem přece jen trochu zvědavá, takže si přečtu třetí díl. Snad bude lepší.

30.10.2018 3 z 5

Kde je vlk, tam je hra Kde je vlk, tam je hra Lisi Harrison

Pozor na spoilery…

Třetí díl mě bohužel nezaujal tolik jako ty předchozí. Byl sice čtivý a místy vtipný, ale na můj vkus se až příliš točil kolem oslavy narozenin. Zatímco ve dvojce mě zlehka nudila Cleo se svým focením, tady to byla Clawdine. Tyhle knížky by prostě neměly být primárně o třech hlavních školních hvězdách, které myslí jenom na make-up, zábavu, kluky a to, jak být nejlepší na světě. Mnohem sympatičtější mi vždycky byla Melody, její vtipná sestra Candace a taky Jackson. Ten, chudák, neměl v tomto díle prakticky žádný prostor. Navíc mi přišlo, že je kolem až příliš mnoho Lady Gaga, Bruna Marse a vůbec všech těch populárních témat ze světa šoubyznysu. Více prostoru konečně dostal Billy, ale celá ta jeho složitá "úprava" mi taky nepřipadala moc věrohodná. (Jak úžasně asi může vypadat kluk, co má na sobě napatlaný samoopalovací krém a make-up? Vážně, viděli jste Chevyho Chase v Neviditelném na útěku? Nic moc.) Ani Frankie si mě nezískala. V žádném díle. Je to otravná puberťačka, která se neustále do někoho zamilovává, střídá kluky i svoje city a je z toho náramně zmatená. Z nějakého důvodu ji všichni kluci chtějí. Moc tomu nerozumím. Billy ale nejspíš najde své štěstí. Jsem zvědavá, co přinese poslední díl...

19.10.2018 3 z 5

Můj soused Ghúl Můj soused Ghúl Lisi Harrison

První díl Monster High jsem četla před x lety. Vyhrála jsem ho v soutěži, jinak bych se k této sérii nejspíš vůbec nedostala. Líbilo se mi to, ale s nákupem pokračování jsem váhala. Pak se tři další díly objevily v Levných knihách, což jsem brala jako znamení. Nelituji. :-) Můj soused ghúl je přinejmenším stejně zábavný a nápaditý jako S příšerami v jedné lavici. Příjemná oddechová četba, u které se člověk zasměje a podiví, co všechno je autorka schopná vymyslet. Nejzajímavější na tom je očekávání, co dalšího bude asi následovat. Mohlo by to být prakticky cokoliv. Těším se, až si najdu čas a skočím po třetím díle! :-)

10.10.2018 4 z 5

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Konečně jsem se prokousala a provztekala ke konci. Nevadilo by mi, že je kladen důraz spíš na působivé popisy než na dějovost. Nevadily by mi německé výrazy a ani to, že hudba hraje možná až příliš velkou roli. Zaujala mě hlavně krásná obálka, co si budeme nalhávat, ačkoli nemyslím, že se ke knize hodí zrovna koule s bílou růží. Na samém začátku jsem si říkala, že by mě příběh mohl nadchnout a že si pořídím i druhý díl.

Co mi ale vadí neskutečně, je fakt, že tato kniha je totální a nepříjemná vykrádačka Labyrintu a Fantoma opery. Přibližně do strany 200 jsem si ještě říkala, že by se z toho mohlo vyvinout něco zajímavého. Ne originálního, ale aspoň trochu zajímavého. Bohužel od oné strany se Píseň zimy proměnila v Padesát odstínů zimy. Polovina knížky sestává z neustálého střídání hádek, sexu, objevování všelijakých zákoutí dvou propletených těl a kňourání nesympatické hlavní hrdinky. Liesl je otravná. Ošklivá (ona to o sobě hrozně ráda prohlašuje a zdůrazňuje), sobecká, nesnesitelná, hysterická, ubrečená, umíněná. Tohle všechno je, ale ve chvílích, kdy zrovna nebrečí na nespravedlnost světa, zase říká, jak je hříšná a dokonalá a jak je její hudba úchvatná… A král duchů, ten samozřejmě nadpozemsky nádherný a neodolatelný nadčlověk, má ještě tu drzost tvrdit, že má Liesl krásnou duši. Sakra, kde? :D

Vážně jsem si přála, aby se mi to líbilo. Ale problém je, že to všechno jsem už viděla někde jinde, v daleko lepších provedeních (viz filmy Labyrint a Fantom opery). Kdosi tady srovnával Píseň zimy s Krutou krásou. Že prý jsou to příběhy pro náročné čtenáře. Nejsem si jistá, zda by náročný čtenář vůbec sázel na knížky z nakladatelství CooBoo. Osobně je mám ráda (tedy některé), ale pro odlehčení. :D Rozhodně v nich nehledám náročnou četbu. A vážně si nemyslím, že zrovna tento příběh je soustem pro náročnou mysl. Spíš pro hodně trpělivou mysl, která nic neočekává. Chcete-li něco opravdu nadupaného a čtivého, sáhněte po Poušti v plamenech. A třeba nám ji vydají kompletní!

31.08.2018 2 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Útok na mé srdce a mou duši. Vlastně vůbec nevím, jestli se mi to líbilo. Bylo to na mě až příliš temné, depresivní, bezvýchodné, zoufalé, krvavé… V prvním díle byly občas takové uvolňující chvíle (např. ve škole), ale tady to bylo až příliš drsné. Nejsem si jistá, jestli je to vhodné pro mládež od dvanácti let. Smrt a bolest na každém kroku… Oblíbila jsem si Kate, myslím, že většina postav se k ní chovala vyloženě nespravedlivě, ale ona byla silná a schopná se s tím vypořádat. Augusta jsem měla radši v jedničce, tady se z něj stal téměř robot, alespoň v první polovině. Nu, skončilo to, jak to skončilo, v podstatě jsem s tím asi i spokojená. To je ono, sama nevím. Proč tomu sakra dávám čtyři hvězdičky?

03.08.2018 4 z 5

Krásně ilustrovaný průvodce, ale vesměs takovými obrázky, které už známe z nových vydání příběhů Harryho Pottera. Ty nejzajímavější věci jsou v angličtině (originální materiály J. K. Rowlingové), takže nevím, na kolik to může zaujmout děti, jimž je kniha určena. Ty budou asi sotva chtít číst o historii lektvarů, bylinkářství, o herbářích, apatykářích apod. Ze světa Harryho tu vlastně zase až tak moc nových poznatků není. Jsem a vždycky budu fanouškem Harryho Pottera, ale tahle knížka mi připadá jako taková pěkná zbytečnost.

03.08.2018 3 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

A závěr Jantarového kukátka už mě nenadchl vůbec. Kdybych se nezavázala k tomu, že na to napíšu recenzi, v polovině bych knížku zavřela a už se k ní nevracela. Nemám tušení, komu je tato trilogie určena. Dětem rozhodně ne. Nedovedu si představit, že by ze vší té krve, smrti, bolesti a ztracených postav mohly být nadšené. A ta neskutečná marnost na závěr. To bylo jen poslední bodnutí do mého už tak rozervaného srdce, pane Pullmane? Nemám ráda příběhy, kde se musím sama sebe ptát, proč jsem to vlastně četla. Co mi to dalo kromě deprese? Nic, jen pocit zklamání, zrady a zmaru. Přitom celou dobu se to tvářilo tak zajímavě. I když jasně, zase tu byla zbytečná výplň, tu pro mě představoval celý svět mulefů. To byla tak prapodivná a sem se nehodící stvoření! Z fantasy se navíc stala nesrozumitelná a komplikovaná směsice filozofie a náboženství s neustále nelogicky jednajícím lordem Asrielem a paní Coulterovou. Ani na konci toho všeho jsem je nepochopila. Jen vím, jak moc mě zamrzel konec Willa a Lyry. Nedoporučuji. Je to jen velká a zbytečně zdlouhavá deprese, pro děti rozhodně ne! (Mé tři hvězdičky jsou ještě hodně mírné hodnocení, vězte, že ho dávám knihám, které mě skutečně moc neoslovily, ale zase měly řadu zajímavých drobností a atraktivních nápadů, zde např. Galivespianů.)

08.07.2018 3 z 5

Jedinečný nůž Jedinečný nůž Philip Pullman

Tenhle díl měl našlápnuto k tomu, aby úplně převrátil můj názor na Zlatý kompas. Nebyla jsem jím nadšená, ale Jedinečný nůž mě skoro až do konce bavil. Zase tam bylo plno pro mě nelogických činů a nesrozumitelných věcí. Opět to bylo hlavně drsné, plné krve a lidské krutosti, ale zajímavé, napínavé a rozmanité. Konec mě ale nesmírně zklamal. Nejenže byl podivně useknutý, jako by chyběly stránky, on byl tak krutý a nepřesvědčivý, že to pro mě zničilo celý zážitek z předchozích stran.

08.07.2018 3 z 5