Sidonka3 Sidonka3 komentáře u knih

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Některé úseky jsou tak magické a poutavé!
Člověk se dostane do úplně jiného světa.
Zaklínač je fajn postava, to se musí nechat. :)

29.04.2023

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Dvořáková umí otevřít tabuizované téma a to tak, že o tématu musí čtenář přemýšlet, emočně se angažovat ( ať už je mu téma odporné či se snaží o empatii) a kniha v něm rezonuje. Alespoň u mě tak platí a řekla bych, že jí jde i psychologie. Přitom píše čtivě.

Havlát není žádný velký sympaťák (ostatně jako většina chybujícíh hrdinů v téhle knížce), ale jenom opovrhovat s ním nelze. Pokud si člověk představí, že by nedejbůh byl v jeho situaci on, jak by se s určitými špatnými sklony vyrovnával on? Navíc to není jen o "tom", ale i o samotě člověka, kterému nebylo dáno do vínku zapadnout do společnosti a to poznamenává jeho už tak nalomenou psychiku. Jen tak mimochodem, jako chovatelka dvou koček jsem těžce nesla, jak přistupoval nejenom k lidem, ale i k domácím zvířatům, kteří mu jsou poblíž.
Rovněž oceňuji pohled do církve, mnozí "věřící" jsou pokrytci, tak to prostě je, potvrdí asi kde kdo, kdo se s nimi osobně setkal (samozřejmě ne všichni). Nejlepší je mít hlavně dobrý vztah s Bohem, na tom záleží stejně nejvíc...
Symbolika a význam zahrady se mi taky líbila.
... Návrat k sobě a ke svým kořenům...
Dvořákové dávám palec nahoru.

P.S. A ta výstižná obálka!

29.04.2023 5 z 5

Ostrov ztracených vzpomínek Ostrov ztracených vzpomínek Jóko Ogawa

Moudré podobenství o totalitě a postupném zániku světa, v němž postupně zanikají potřebné i milované věci. Nejdřív lze předměty oželet, ale později už se obětují a ničí věci i zvířata, dokonce i bez kterých nejde žít. Na zániku věcí se podílí ustrašení, obavami či netečností otupělejší lidé, kteří musí sami zničit to, k čemu měli vztah a stávají se tak aktivními otroky čísi nesmyslné zvůle (nikdo se neptá, proč zanikly třeba kalendáře, prostě došlo k dalšímu zániku, je třeba vše spálit a pokud tak neučiníte, půjde po vás tajná policie). Paměť je zbraň proti režimní nelidskosti, proto je třeba v totalitě na mnohé zapomenout či opomenout, a činíte tak, dokud neztratíte i své nejbližší a neztratíte sami sebe. Dochází k rozpadu a rozkladu celé společnosti.
Nejdříve jen dochází k POSTUPNÉMU ubírání svobod a kvality života, lidé musí den po dni žít čím dál tím skromněji, přesto se všemu dokáží přizpůsobit a dokážou si nalhávat, že obavy jsou zbytečné, i když už stav překročil únosnou míru a toho, co je zakázané vlastnit, už je prostě příliš.

"Některé obavy zůstanou vždy jen obavami. Zvládneme to. Tohle jde přece taky oželet... Však si zvykneme."
"S každým zánikem odchází i slova, která se rovněž stávají nežádoucími."
Když vše kolem nás mizí, nezmizíme nakonec i my sami (včetně všemocné tajné policie)? Kdy je třeba přestat se přizpůsobovat a postavit se aktivně proti něčí zvůli a moci nebo se alespoň na ničení a zániku nepodílet?

P.S. Krásně vylíčený vztah ženy a starého rodinného přítele!

12.04.2023 4 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

V hotelu se stala vražda a tu objevila podivínská pokojská. Molly to má těžké, nerozumí mnohým situacím nebo si je špatně interpretuje, svérázně myslí a mluví, nerozumí ani mimoverbální komunikaci, tápe ve vztazích, které je těžké dešifrovat a když se někdo směje, zeptá se, zda se směje jí nebo s ní, protože babička jí vysvětlila, že v tom je velký rozdíl. Postava je spíš zábavná než vypiplaná, Molly občas sklouzává do přílišné karikatury a někdy je její naivita už moc přehnaná, i když je ve společenských vztazích nezkušená, není nejbystřejší a k tomu má psychický handicap. Napětí knize ovšem (nejsilněji vprostřed) neschází a čtenáře obsah nezatíží, přitom všem však nenásilně a originálně zavede do jiného světa těch, co stojí out.
I Molly, která nade všechno miluje svojí práci, může být pro společnost přínosem (pokud za ní někdo stojí a mírně jí občas pomáhá), může se (někomu) zdát i sympatická a tak je to i s touhle vcelku zábavnou, svým způsobem milou, pohádkově zakončenou kriminálkou.
Děj se rozjede až po pár stránkách, nenechte se odradit počáteční popisností, která se hodně věnuje pracovní náplni jedné neobyčejné pokojské.
Kniha je protkaná babiččinými výroky, na něž si Molly v různých situacích vzpomíná: "Když všechno ostatní selže, ukliď." "Připomeň si všechny dobré věci, za které jsi vděčná." "Ubohá společnost je horší než žádná." "Potřebuju pořádný hrnek čaje, ten vyléčí téměř vše."...
Krom všeho jiného, kniha je také o lásce k uklízení, tomu doslovnému i tomu neladu, co je v nás uvnitř: "To, co není v pořádku, je nepořádek, který je třeba uklidit."
No nic, nějak se mi v bytě po malířích udělal bordel, takže si beru hadr, voňavé přípravky a jdu taky trochu makat.

12.04.2023 3 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

YA fantasy, odehrávající se ve dvou třetinách v přízračném zámkoidním domu, v němž se lidem nežije dobře. Nejdříve to tak nevypadá a když náctiletá němá Olivia dostane dopis s pozváním od svého strýce, s chutí opouští nevlídný, neosobní sirotčinec, v němž si nedokázala ani najít přátele a kde nemá žádné vyhlídky. Ocitá se v přepychovém, i když pozvolna chátrajícím panství se záhadnou zdí a dveřmi, za nimiž se cosi nepěkného ukrývá. Často porovnává žití v dětském útulku, který jí nikdy nebyl skutečným domovem s nynějším obydlím a touží po skutečném vlastním žití, kde bude mít své blízké, vlastní postel a krásnou zahradu plnou květin. Dům Gallant (gallant tj.v překladu udatný, odvážný v náročných časech) se zpočátku jeví jako splněný sen, který je čím dál více zaplavený temnými stíny, svými zápory a tajemstvím, po kterém dívka pátrá.
Co tu ještě nezaznělo... Dodávám, že fantasy je krom jiného o kořenech, z kterých pocházíme a jak někdy není snadné se z toho, do čeho se narodíme vymanit a o hledání domova v tom pravém smyslu slova.
Z deníku Oliviny mrtvé matky: "DOMOV JE VOLBA... Domov by měl být volba. A já si tenhle dům nezvolila. Už mě unavuje být k němu připoutaná. Jsem jako vězeň, připoutaná k tomuto domu, k této rodině..." Dceru proto tato matka dala raději do sirotčince, protože by prý Olivia nebyla v tomto domě, v této prokleté, čímsi zatížené rodině v bezpečí.
Román není příliš dějovej ani originální, plyne spíš poklidně a hororem je jen trošičku, moc jsem se nebála. Čte se lehce, udrží pozornost, má hezký sloh, ač oddechovkou, není vyloženě naivní, je tak trochu temně romantický, ale ani ničím zvláštním či výrazným nepřekvapuje. Jsem ráda, že jsem četla, ale myslím, že zítra si na něj už ani nevzpomenu.
Snad jen na tu nevšední grafiku, ořízka má rudou barvu s ilustrací domu a popínavými růžemi, které hrajou v příběhu roli. I uvnitř má kniha ilustrace a výňatky z deníku jsou psané na šedém papíře.

13.01.2023 2 z 5

Morálka paní Dulské Morálka paní Dulské Gabriela Zapolska

Nejslavnější divadelní hra polské spisovatelky a nepříliš úspěšné herečky G.Zapolské, které bylo také zfilmováno v ČR jako černobílý film v roce 1958. Tady jsou psychologie, charaktery, okolnosti a tragédie plynoucí z lakotnosti, pokrytectví, sebeklamu a sobectví nemorální Dulské, která druhým neodpouští slabost, jakékoli selhání ani nemajetnost, a její povedené rodinky zpracovány tak, že se dostanou víc do hloubky a čtenáři pod kůži. Každá postava je zajímavá a text velmi přístupný, přečetla jsem jedním dechem a viděla vše před očima. Soucitná, ještě naivní dcera Mela je protipólem zkažených charakterů své asociální rodiny (zhýralec a nemakačenko Zbyško, zlomyslnej rozmazlenej spratek Heša, maminčina kopie, manžel slaboch a pod pantoflem, který před vším zavírá oči a raději nic neřeší, tetička koketa...).
"Naše rodina nemá co skrývat... No dobře, a i kdyby něco... Je mi jedno, co se děje v rodině ukryté za čtyřmi zdmi. Hlavní je, že se o tom (nekalém přešlapu) nedozvědí ostatní lidi (jenom to by byla skutečná tragédie, jen na tom záleží)."

13.01.2023 4 z 5

V příboji pochyb V příboji pochyb Lindsay Marcott

Jana Eyrová, scénáristka temných telenovel odjíždí na luxusní sídlo krom jiného motorkáře Rochestera oděného do černé kožené bundy a motorkářských bot, s kterým má první setkání při nehodě na silnici. Pubertální Adélka (Sophia) ráda chlastá a hulí jointy, šílená manželka je bývalá topmodelka, která napadala konkurentky z přehlídkového mola a skočila do hlubin oceánu. Říkám si, jestli tuhle zmodernizovanou vykrádačku myslela autorka vážně, já ne. I když jsou dialogy někdy skoro stejné, duch a inteligentní příběh tu dostává na frak.
Příště asi poletí Jana ve skafandru na Mars a srazí se s Rochesterem, když spadne z nějakého kosmického vozítka do kráteru. Ve sci-fi románu, tam ještě nebohá Jana nebyla.
Citace: "Umíte jezdit?" "Na kole?" "Na motorce." Podívala se na Harley Davidsona v černé barvě a chromu. "Mohla bych to zkusit. Jednou jsem na Vespě projela celou Umbrii." "Vespa. Boha všemohoucí." Napřáhl ruku. "Pomozte mi vstát, jo?"

13.01.2023 odpad!

Probuzení Probuzení Laurent Gounelle

Spíše než k románu to má blíž k literatuře faktu. Pravdivé (a to řadě věcí, které se nazývají konspiračními teoriemi nevěřím). Doba, v níž právě žijeme, je každopádně, jak bych to řekla, dost zvláštní... Zda je či není pozdě něco změnit a zda reálně může jednotlivec ovlivnit chod světa a politiku mocných, na to ať už si každý odpoví sám.

06.01.2023 5 z 5

Šťastné a hrůzostrašnější: Druhá antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašnější: Druhá antologie štědrovečerních hororů * antologie

Musím ocenit krásné, ač z jiných příběhů a knih převzaté ilustrace, které jsou v dnešní době v beletrii vzácností a pěkně doplňují děj. Knížka je plná pochmurné, zneklidňující romantiky, ale není to jen o skrytých stínech v koutech, vraždících objektech a strašení, v povídkách je i cosi milého, snad to sdílení, kdy si v několika příbězích přátelé u krbu vypráví hrůzostrašné příběhy a tráví vánoční čas s blízkými. Nevěděla jsem, že v Anglii patří k radostným svátkům a tradicím jako máme my (stromek, koledy, atd.) i vyprávění strašidelných příběhů a docela mi to překvapilo.
Některé povídky mají v sobě báječný anglický humor vyřčený s kamennou tváří nebo nadsázkou. Nejvíce je to znát v povídce Skutečnost a padělek o mladých kamarádech, kteří kromě dovádění na sněhu řeší údajnou existenci ducha, sídlícího ve starém panství, což jednoho z nich vede ke kanadskému žertu:
"Mám v úmyslu předvést M. ducha, co se zjevuje jeho členům rodiny, a přimět ho uvěřit, že má před sebou mnicha, kt. naposledy spatřil jeho dědeček." "To je báječný nápad! Vím, že toho ducha odjakživa dychtí spatřit, a vnímá to jako osobní urážku, že se mu dosud nezjevil."
I povídka před touto přinesla dva tři úsměvy, třeba v líčení okamžiku, kdy se po hrůzném výjevu muž nervově složí: "Nejsem náchylný k mdlobám, musím však přiznat, že následujících 10 minut se mi vypařilo z paměti."
Nepopírám, že ve všech krátkých, horor., převážně viktoriánských povídkách je pochopitelně zároveň něco temného, mystického a znepokojujícího, kdy hrdina přestane být pánem situace a dějí se mu nepříjemné, těžko vysvětlitelné věci. Není to čistá hrůza, spíš taková plíživá mírná obava, která se umí dostat na chvilku pod kůži. Takto podané, jen mírně strašidelné horory s dobrou dobovou atmosférou mám v oblibě.

16.12.2022

Nevěsta z kláštera Nevěsta z kláštera Manuela Schörghofer

Konečně jsem kápla na romantiku, která mi sedla! :) Od druhé části, kdy se Franka dostává do kláštera, je děj dramatický, má napětí, spád a prostě mi to bavilo číst. Přestala jsem řešit, jestli je vše historicky věrohodné a jak je to pravděpodobné a nechala se unášet dobrodružstvím, nepřístupnou láskou, nešťastným manželstvím, šlechetným jednáním i intrikami, pátráním za klášterními zdmi, válečným tažením a turnajem, a i když je zřejmé, jak vše dopadne (historické romance mají zřejmé konce), zajímalo mi, jakým způsobem ke konci autorka dojde. I romance se musí umět napsat a tohle zamilované a napínavější dílo se zdařilo. Hrdinům jsem navíc city věřila a zasněně se modlila, aby už po těch peripetiích mohli být spolu.

12.12.2022

Poslední zahrada v Anglii Poslední zahrada v Anglii Julia Kelly

Příběh se točí kolem navrhování a údržby rozlehlé zahrady jednoho anglického panství. V tom je největší plus románku. Tím je příběh neotřelejší a sympatický pro ty, co rády něco pěstují, vytváří a rády zahradničí, i když praktické nápady nebo inspiraci jsem zde nacházela jen stěží. Jako zahradnice-amatérka jsem v nadšení pro vše zelené alespoň jela s hrdinkami na stejné vlně.
Zajímavé je ještě členění do ročních období, kdy se v daném díle veškerý děj odehrává například pouze v zimě a sledujeme zimní proměny zahrady a jeho obyvatelů v průběhu celého století.
V románu procházíme různými érami a jsou tu naznačené osudy několika žen, které v panství pracovaly, pracují nebo žijí. Samotný nepříliš originální děj se vleče, pořád jsem čekala, kdy se začne odvíjet zajímavější příběh a čekala a čekala až do samého konce. Dočetla jsem i přes to, že po zdolání mnoha stran už bylo zřejmé, že největší drama bude patrně nanejvýše v tom, že například některá z žen neplánovaně otěhotní nebo uspořádá večírek, na kterém se toho zase moc nestane. Na přemítání o čemkoli můžeme rovnou zapomenout. Ale tak... až na tu častou nudu a předvídatelnost to bylo docela MILÉ. Nebudu se divit, když někdo řekne, že je čtení tohoto textu jen ztrátou času, nicméně abych nebyla jen negativní, něco milého na tom přeci jen bylo.

12.12.2022

Průlom a odhodlání Průlom a odhodlání Ulrike Schweikert

Skoro se mi nechce věřit, že toto napsala stejná autorka, co stvořila i Naději a osud (1.díl).

26.11.2022 1 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Historická detektivka podle mého gusta. Nezbývá než se podepsat pod mínění těch, co tvrdí, že Vondruška umí psát a vykreslit postavy a prostředí tak, že vše vidíte před sebou. Nejvýraznější postavou je katův pacholek Krvavá Janička, která dává nahlédnout do řemesla a potvrzuje, že i mistr meče a mučení i jeho přisluhovači, tedy lidé z okraje společnosti, můžou mít víc morálky a rozumu než prospěcháři z radnice, kteří se situace kolem vražd snaží využít ve svůj prospěch. S jedním bych souhlasila, "ďábel a zlo" si na sebe může brát různou podobu a převtělit se do toho, u koho se to méně čeká. Doba se mění, zato spektrum lidských povah zůstává po staletí stejná.

24.11.2022 4 z 5

Dům pod jasany Dům pod jasany Stuart Neville

Povedený thriller, který se mi dostal pod kůži a opravdu mi bavil. Postavy i prostředí jsem viděla před očima, trpěla s nimi a nemohla knížku odložit. I když se mi zprvu po dvou třech kapitolách nechtělo vzhledem k výčtu trápení hrdinů číst dál, čtení je to natolik napínavé, emotivní a přitom dobře napsané, že po chvilce už mě prostě nepustilo. Autora chválím a doporučuji, a to i přesto, že je téma únosů, domácího týrání, v některých případech až krutého otročení, v dnešních detektivkách či thrillerech časté.

Nevěřila v Boha. Žádný milující Bůh by s ní přece nezacházel takhle, nepřipravil jí o tolik věcí a nenechal na takovém nevhodném místě.

17.11.2022 4 z 5

Zdislava z Lemberka: Vnesla světlo do nejtemnějších míst Zdislava z Lemberka: Vnesla světlo do nejtemnějších míst Hana Parkánová-Whitton

O životě a svaté práci Zdislavy, naší historii a dané době se z tohoto lehčího románku skoro nic nedozvíte, neboť drtivá většina textu je zcela, zcela vyfabulovaná, včetně některých hlavních postav a titerný zbytek skutečností je dle slov autorky poupravován jak ve faktech, letech, tak třeba i ve sledu událostí. O Zdislavě se v podstatě seriózně dozvíte zhruba to, že byla šlechtičnou, jak se jmenovaly rodinní příslušníci a že si vzala za manžela Havla z Lemberka, který byl blízkým důvěrníkem krále Václava I. Jo a taky dle románu prý jednou dvakrát ošetřila nějaké nemocné. Je to podané povrchně, takže ani obecně o době, jak tehdy lidé žili, přemýšleli, mluvili, mnoho nezjistíme, 13.století se zde jeví čistě, lehce, nažehleně.
Ve skutečnosti je to ženský nenáročný románek o zidealizované lásce dvou mladých lidí a tak se tento textík musí brát.
Autorka se na slavném jméně osobnosti jen přiživuje, upravuje a deformuje i to málo, co je o Zdislavě známo a rozhodně bych se na dějiny viděné jejíma očima neodkazovala ani v dospělé společnosti, ani před školní tabulí, pokud nechcete odejít s nedostatečnou. :) Od autorky už si další knížku pojednávající o našich údajných dějinách nic nepřečtu, i když je to velmi jednoduché a nenáročné pohádkové čtení, výpovědní hodnotu má minimální. Mnoho jsem nečekala a dostala jsem ještě trochu méně, až na to snadné smyšlené počteníčko u kávičky, u něhož nemusíte přemýšlet, jen relaxovat. Čte se to totiž velmi snadno.

17.11.2022 2 z 5

Pokoj v barvách štěstí 1 Pokoj v barvách štěstí 1 Hakuri

Souhlas s komentářem níže. Unesená dívka byla krutě týraná, zanedbávaná a ponižovaná rodiči, kteří si na ní vybíjeli zlost a nenaučili jí, jak se pohybovat ve společnosti a světě vůbec (neumí ani nakupovat, protože to nikdy nedělala ani neviděla). Neví, co je normální vztah, neví, jak vypadá normální život, má výchovou zdeformované myšlení a tápe ve správných postojích. Spolužáci jí šikanovali a její ztrátu komentují slovy: "Stejně byla jenom na obtíž."
Je tedy vydaná na pospas svému únosci, který se k ní většinou chová hezky a pozorně až na podivné zkoušky (hrané zastrašování břitvou, nemůže pochopit, proč se oběť únosce nebojí). Dívka si namlouvá, že jí vysvobodil z trápení a i když ví, že si možná něco nalhává nebo všechno není v cajku, rozhodne se, že s únoscem prožije dny plné štěstí, je jí s ním lépe než s příbuznými, konečně si jí někdo všimnul a pečuje o ní! ... "Zkusím tomu uvěřit, protože nic jiného nemám." Oba o druhém pochybují, v něčem se přetvařují, ale zároveň je jim spolu hezky. Jak píše Tenebris, snadno se hlavně ze strany únosce může něco zvrtnout, je to křehké něco, co dívka nazývá štěstím. Na rozdíl od komiksu s lesbistickou tématikou Sbohem, růžová zahrado, je to přece jen trochu o něčem a k zamyšlení, ač opět zjednodušené, dává nahlédnout do motivací a psychiky plastičtějších postav. Zajímavé téma, nic extra, špatné to ovšem není. Posmutnělé, neobyčejné,nenormální, patologické a zároveň křehce hřejivé čtení plné naděje v lepší zítřky.

"To, jak se člověk dívá na svět, závisí na tom, jak se cítí." (A co v minulosti prožil). "Kdybych měla jiné rodiče, dívala bych se na něj jinak."

13.11.2022 3 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Co detektivce rozhodně neschází, je skvěle popsaná atmosféra. Hrobník je jednoznačně nejzajímavější, ačkoli ne hlavní postava románu, která baví a klidně bych mu dala mnohem větší prostor. Třeba i na úkor mileneckého vztahu policisty a jisté dámy.
Policajt Leo sice neumí zapadnout do pracovního týmu, ale i tak není na vyšetřování sám, s tím mu alespoň občas vypomáhají různě posbíraní jednotlivci, jako občas se vynořící hrobník.
Poněkud nechutné detaily z Almanachu pro hrobníky o rozkladu těl atd. jsou zajímavé a docela příhodně dotváří prostředí i náladu, chce to však žaludek.
Příběh se odehrává na přelomu 19. a 20.st. v dušičkovém období, kdy se doba modernizovala a každou chvilku měnila technickými vynálezy (telefony, auta, fotoaparáty atd.), s kterými ne každý chtěl nebo uměl zacházet a udržet krok.
Asi je to psané úmyslně tak, že mnohé "bystře" odhalíte předem sami (tajemství Jehňátka, od čeho jsou stopy na místě činu) a pak si můžete gratulovat k dobrému úsudku. Čte se to lehce, část děje se odehrává na nevšedních místech a tak mi detektivka docela bavila.

12.11.2022 4 z 5

Sbohem, má růžová zahrado. 1 Sbohem, má růžová zahrado. 1 Dr. Pepperco

Zjednodušený příběh, hodně povrchní, naivní a docela o ničem. Žádné drama, překvapení ani myšlenka. Obálka se mi líbila, prosté a rádoby líbivé černobílé ilustrace uvnitř už většinou ne, až na pár obrázků.

12.11.2022 1 z 5

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

Věnování autorky mluví za vše: Každému, kdo si kdy připadal jedovatý, odporný nebo samý trn.
Podmanivá fantasy pohádka, která se opírá o perskou kulturu, náboženství, symboliku a je inspirována exotickými pověstmi. Je to Young Adult literatura, která je neinfantilní a můžou jí konzumovat i dospělí.
Hrdinkou je zakletá dívka, sestra šáha, postižená kletbou, která jí odsuzuje v životě v osamění. V jejím těle totiž koluje jed a každého, koho se dívka dotkne, zemře. Má strach, aby někomu neublížila a tak žije v odloučené komnatě paláce s krásnou růžovou zahradou na terase, jíž vytváří, rozšiřuje a o níž ráda pečuje. Také z nudy či nutnosti zvědavě prochází tajnými temnými chodbami, skrytá před lidmi a z výšky zpovzdálí pozoruje, co se odehrává dole v království. Samotná rodina ji odsunula do ústraní, není jí dovoleno normálně žít s ostatními a tak se není čemu divit, že se chopí šance a sblíží se s mužem, který jí začne podporovat, umí jí ocenit, zdá se, že má pro ni pochopení a že jí bere takovou, jaká je. Věci však nejsou úplně takové, jaké se zdají být. Nastane zvrat v příběhu, životní situace se změní a zašmodrchá. Příběh bohužel v okamžiku, kdy by měl gradovat, na čas zamrzne na místě a líně se plouží dál. Dobře rozjeté dobrodružství, přemítání a drama je nahrazeno pro mě nudnější akční stránkou plnou boje a pobývání s monstry, aby v závěru zase nabral na větší zajímavosti a dává prostor k umírněné filozofii.
Dívka značnou část románu stojí před řadou rozhodnutí, včetně toho, jak přistoupí k sobě samé, bojuje se sebou samotnou i s osudem, musí se vypořádat se svým prokletím i nastavit správný přístup k ostatním bytostem (k lidem i nadpřirozeným netvorům). Příběh nabízí řadu věcí k zamyšlení: je o sebeovládání, sebepřijetí, touze po svobodě a plnohodnotném životě, který by měl smysl, tvoření a ničení, o budování, pomstě a zkáze, je v něm plno symboliky, poškození přirozeně dobrého nemocí a o napravování chyb, o svobodné vůli i o tom, že i jedu je někdy zapotřebí (na obranu). Milostná peripetie na samém konci knihy byla povrchnější, urychlená a pro mě ne zcela přesvědčivá. Beru jí jako snahu narvat do příběhu mermomocí moderní LGBT tématiku, i když vztah s mužnějším A. byl mnohem propracovanější, věrohodnější a poutavější než poblouznění vílou.
Tato fantasy pohádka asi nebude bavit každého, za sebe jí ale doporučuju.

Citace: Bylo úlevné nést svojí odlišnost hrdě, bez hanby nebo omluv. Propůjčili jí místo a smysl ve světě a o nic ji neoloupili. Nemusela popírat existenci (něčeho) ani to skrývat. Nemusela si vybírat mezi částmi sebe samé. Byla celá.
Jak snadno umírá naděje, když chybí sluneční svit a jak je těžké uvěřit, že další den stojí za další boj, když je kolem pořád jen noc.
Vyber si. Svojí volbu přijmi. Buď připravena nést následky.

01.11.2022 4 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Hodně fádní, poměrně nezajímavé a nudné zpracování známého tématu: ženy v lékařských profesích v dobách, která ještě feminismu a práci žen v některých oborech nepřála, zde konkrétně v oboru chirurgie. Z mého hlediska slabší průměr, na podobné téma můžu doporučit zručněji napsanou sérii Nemocnice Charité a mnoho jiných, kde pod pokličku lékařství nahlédnete seriózněji, uděláte si jakýs takýs obrázek o době a přesto neusnete nudou, naivitou a nebudete utahaní tíhou těch největších klišé, které ve společenském románu vůbec můžou být. Koneckonců, to raději doporučím případně i vyfabulovanou oddechovku "Po stopách Jacka Rozparovače", kde hrdinka zase ráda pitvá - je to sice ptákovinka na odreagování pro mladé, s realitou to nemá nic společného, ale alespoň je to záživnější jízda.
Doporučuji pouze velmi nenáročným čtenářům, kteří nad veškerými výše popsanými nedostatky dokážou přimhouřit oči, plagiátorství jim nevadí a od románu nečekají žádné silnější zážitky nebo nové informace.
Mé přísnější hodnocení pramení z rozčarování, neb jsem se na román nějakou dobu těšila a také mám srovnání s knihami na stejné nebo podobné téma.

31.10.2022 2 z 5